respublika.lt

Edmundas Bartkevičius: Apie sugriautą miškininko prestižą

2022 rugsėjo 19 13:30:25
Irena BABKAUSKIENĖ

Rubrikoje „Mini interviu" kalbiname miškotyros mokslų daktarą Edmundą Bartkevičių.

×
nuotr. 1 nuotr.
Miškotyros mokslų daktaras Edmundas Bartkevičius. Redakcijos archyvo nuotr.

 

- Kasmet rugsėjo mėnesio trečiąjį šeštadienį Lietuvoje minima miškininko diena. Naujasis Miškininkų sąjungos prezidentas Aidas Pivoriūnas savo kalboje sakė, jog sąjunga pasirengusi miškininkus grąžinti į mišką. Kas juos iš ten išvijo?

- Prieš keletą metų vyko miškų valdymo reforma ir viskas buvo labai įdomiai daroma, pirmiausia buvo apjuodinti, apvaginti visi miškininkai. Matyt, tam, kad lengviau tą reformą daryti. 42 buvusios savarankiškos urėdijos buvo sujungtos į vieną, visi urėdai buvo atleisti iš darbo taip pat labai keistai, kaip nusikaltėliai kažkokie. Buvo sugriautas miškininko prestižas. Tad A.Pivoriūnas turbūt tai turėjo galvoje, kad dalis miškininkų pasitraukė - vieni gal į privatų verslą, kiti visai paliko šį darbą.

- Miškas - didžiausias mūsų turtas. Kaip elgiamės su tuo turtu? Kokias problemas miškų politikoje įžvelgtumėte šiandien?

- Per pastaruosius 100 metų sukaupti labai geri miškų resursai - tai yra nuoširdaus miškininkų darbo rezultatas. Buvome ir esame miškinga šalis. Dabar tik reikia protingai ūkininkauti, kad šį rezultatą išsaugotume.

- Sakote, jog yra sukaupti resursai, bet pasigirsta nerimaujančių balsų, jog per daug kertame miškus, esą tuoj jų neliks. Kaip čia yra?

- Miško kirtimo normos yra reglamentuotos, nustatomos moksliniais pagrindais, ir tikrai mes tų kirtimo normų neviršijame. O kadangi mūsų resursai tikrai yra geri, turime ką kirsti. Dabar, pavyzdžiui, artėja pušynų kirtimo banga - tų brandžių pušynų, kurie buvo pasodinti pokaryje. Kai medžiai pribręsta, tampa brandūs, juos ir reikia kirsti. Kai žmonės mato važiuojančius sunkvežimius su mediena, gal ir susidaro toks įspūdis, kad per daug kertama, bet skaičiai rodo, jog mes tikrai neiškertame daugiau, negu priauga medienos.

Miško visokio reikia - ir brandaus, ir jaunuolyno, nes žvėrys daugiausia jaunuolynuose gyvena. Jei bus tik brandus miškas, tam žvėriui nebus kur gyventi. Svarbiausia, kad iškirstus medžius labai tvarkingai atsodintume ir paskui prižiūrėtume pasodintus medelius - kad būtų tokia tvari miškininkystė.

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
20
F
  • PASLAUGA: Kėdainių rajono taryba pritarė siūlymui nuo kitų metų sausio 1 dienos pensijos sulaukusius asmenis ir neįgalius keleivius vežioti nemokamai.
  • MOKYKLA: Patvirtintos atnaujintos bendrosios programos, kurios mokyklose bus pradėtos diegti nuo 2023 mokslo metų, pranešė Nacionalinė švietimo agentūra.
  • APSKUNDĖ: Už piktnaudžiavimą nuteistas Seimo narys Petras Gražulis ir jo advokatas Rolandas Tilindis Lietuvos Aukščiausiajam Teismui apskundė nuosprendį.
  • DUOMENIS: Registrų centras, gavęs informacijos apie galimai neteisėtą duomenų disponavimą, penktadienį kreipėsi į teisėsaugą dėl ikiteisminio tyrimo pradėjimo - centrą pasiekė informacija apie galimai neteisėtą disponavimą kelerių metų senumo žemės sklypų kadastro duomenimis, tam tikra informacija apie nuosavybės teises.
  • PAJAMOS: Energetikos ministras Dainius Kreivys sako, kad Europos Sąjungos energetikos ministrų tarybos posėdis Lietuvai buvo sėkmingas, kadangi jame buvo pritarta išlygai, pagal kurią pigiai elektrą gaminančios šalys turės pasidalinti viršplaninėmis pajamomis su ją perkančiomis valstybėmis.
  • BAUDA: Kauno apygardos teismas dėl neteisėto žmonių gabenimo per valstybės sieną nuteisė Latvijos pilietį ir skyrė jam 7 tūkst. eurų baudą, pranešė prokuratūra.
  • PILIETYBĖ: Seime svarstomas siūlymas, kad siekiant įteisinti dvigubą pilietybę iš Konstitucijos būtų išbraukti jos ribojimai ir perkelti į atskirą konstitucinį įstatymą.
  • ELEKTRA: Seimas atmetė parlamentaro Petro Gražulio pateiktas Elektros energetikos įstatymo pataisas, siūlančias numatyti kompensacijas įmonėms dėl padidėjusių elektros kainų.
  • LAISVĖ: Seimo Laisvės premijų komisija kviečia visuomenines organizacijas ir asociacijas, kūrybines sąjungas, bendruomenes, akademinę bendruomenę, valstybės ir savivaldybių institucijas, visus piliečius iki 2022m. spalio 31d. teikti prašymus su siūlomais pretendentais 2022 metų Laisvės premijai gauti.
  • PIENAS: Lietuvoje energijos kainoms pasiekus vienas didžiausių Europoje, pieno pramonei konkuruoti eksporto rinkose tampa labai sudėtinga, teigia sektoriaus atstovai: šių metų pirmąjį pusmetį lietuviškų pieno produktų į ne Europos Sąjungos šalis eksportuota jau 27,7 proc. mažiau nei pernai tuo pačiu metu – 34 tūkst. tonų.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar Lietuvai reikalinga Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kiek per paskutinį mėnesį padidėjo jūsų elektros sąskaitos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+3 +9 C

+7 +13 C

 

+5 +12 C

+8 +14 C

+4 +12 C

 

+8 +13 C

0-6 m/s

0-10 m/s

 

0-8 m/s