respublika.lt

Milijardieriai, kurie prarado viską

(19)
Publikuota: 2025 liepos 05 17:14:45, Parengė Milda KUNSKAITĖ
×
nuotr. 3 nuotr.
Alenui Stenfordui už sukčiavimą buvo uždėti antrankiai. EPA-Eltos nuotr.

Šie žmonės turėjo viską: asmeninius lėktuvus, prabangias jachtas, didžiules vilas ir net nuosavas salas. O vieną dieną visko neteko. Buvo tokių, kurie atsidūrė tiesiog gyvenimo užribyje ir net sėdo į kalėjimą. Keletas įspūdingiausių istorijų apie milijardierius, įsigudrinusius viską prarasti.

 

Džoslina Vildenštein (Jocelyn Wildenstein)

Šios moters pavardė galbūt daugeliui yra nežinoma, bet jos nuotraukų tikriausia yra tekę matyti visiems. Džoslina, kurią spauda vadino „moterimi-kate" ir „Frankenšteino nuotaka", atrodė taip, kad, kartą ją pamačius, pamiršti nepavyks.

Ji buvo prekiautojo meno dirbiniais, milijardieriaus Aleko Vildenšteino (Alec Wildenstein) žmona. Kaip kalbėjo pati Džoslina, būtent jam ji norėjo įtikti, pradėjusi darytis plastines operacijas. Atseit sutuoktiniui patiko didžiosios katės, ir ji norėjo būti panaši į liūtę. Kaip ten viskas buvo iš tikrųjų, dabar nebėra galimybių išsiaiškinti.

1999 m. Alekas moterį-katę iškeitė į jaunutę merginą - modelį. Skyrybų procesą stebėjo visa Amerika. Džoslinai pavyko prisiteisti iš goslaus sutuoktinio net 2,5 mlrd. dolerių ir kosminius kasmėnesinius alimentus, kuriuos Alekas jai turėjo mokėti 13 metų.

Džoslina ne šiaip gyveno plačiai. Ji, kaip sakė pati, per mėnesį kai kada sugebėdavo išleisti apie 60 000 dolerių telefono sąskaitoms, o maistui (būtinai - su elitiniais vynais) - per pusę milijono „žaliųjų". Be viso kito, jai išsivystė maniakinė priklausomybė nuo plastinių operacijų, kurios jai atsiėjo ne vieną milijoną dolerių. Daugiau kaip milijoną per mėnesį „Frankenšteino nuotaka" išleisdavo brangiems firminiams drabužiams ir aksesuarams.

Perkūnas trenkė 2018 m., kai Dž.Vildenštein įteikė apsaugos nuo bankroto prašymą. Ji teigė, kad jos pajamos yra lygios nuliui, o gyvena ji iš socialinių išmokų ir draugų paramos. Jai pavyko iššvaistyti didžiąją dalį turto, gauto skiriantis. Ji pareiškė, kad skirdamasi gavo mažiau negu jai buvo žadėta, ir dabar ji ketina prisiteisti tai, kas jai „priklauso". 2018 m. gegužę buvusi milijardierė „New York Post" pranešė ieškanti teisininko, kuris jai padėtų tai įgyvendinti.

Dž.Wildenstein mirė nuo plaučių embolijos 2024 m. gruodžio 31-ąją.

Elizabeta Holms (Elizabeth Holmes)

2022 m. lapkritį baigėsi ilgas verslininkės aferistės Elizabetos Holms teismo procesas. Neseniai ji buvo laikoma kylančia Silicio slėnio žvaigžde, jos turtas sparčiai artėjo prie 10 mlrd. dolerių. Mergina buvo daug žadančio medicinos startuolio „Theranos" įkūrėja. Įmonė, žadėjusi revoliucingus diagnostikos ir gydymo pagal kraujo tyrimus būdus, pritraukė milžiniškas investicijas. Galop išaiškėjo, kad visa tai buvo tiesiog apgaulė. E.Holms buvo apkaltinta didelio masto sukčiavimu.

Idėja buvo ne tokia jau ir bloga - pagal paprastus kraujo tyrimus nustatyti visas žmogaus ligas. Iš tiesų kraujo tyrimai negali būti tokie informatyvūs - pernelyg daug yra medicininių niuansų. O svarbiausia, paaiškėjo, kad kraujas tyrimams būdavo tiesiog praskiedžiamas ir tiriamas kitų firmų įranga, nes jokios inovatyvios įrangos „Theranos" neturėjo. Kol vyko teismas, Elizabeta spėjo susilaukti dviejų vaikų. Jos kapitalas dabar siekia 0 dolerių. Už patiklių investuotojų apgaudinėjimą jai buvo skirta 11 metų sėdėti kalėjime.

Patrisija Kliugė (Patricia Kluge)

Didžiulio turto paveldėtoja ir buvusi modelis buvo milijardieriaus Džono Kliugės (John Kluge) žmona ir po skyrybų gavo 1 mln. dolerių per metus išlaikymą ir didžiulį dvarą. Didelę dalį gautųjų pinigų ji investavo į savo vynuogyną, įsteigė vyndarystės įmonę. Iš pradžių viskas sekėsi puikiai - Kliugės vynai puošdavo Amerikos elito stalus.

Tačiau, kai būsto rinką ištiko krizė, dėl kai kurių labai nesėkmingų investicijų ir nepagrįstų išlaidų ji viską prarado ir net buvo priversta parduoti brangenybes ir meno kūrinius. Bet ir tai nepadėjo - 2011 m. birželį jai teko skelbti bankrotą. Dabar jos vyno gamybos įmonė priklauso Donaldui Trampui (Donald Trump).

Šonas Kvinas (Sean Quinn)

2008 m. Šonas Kvinas buvo turtingiausias Airijos žmogus, bet 2012 m. prarado viską. Eilė nesėkmingų investicijų, vengimas mokėti mokesčius Š.Kviną atvedė į teisiamųjų suolą. Sėkmės jis sulaukė investuodamas į tokias sritis kaip plastmasės ir stiklo gamyba, viešbučių verslas, jam priklausė 25 proc. „Anglo Irish Bank" akcijų. Per 2008 m. finansų krizę bankas žlugo ir dėl to Š.Kvinas prarado didžiąją dalį šeimos turto, mažiausiai apie 2,8 mlrd. eurų.

Buvusiam milijardieriui buvo pateiktas kaltinimas nepagarba teismui dėl bandymo nuslėpti savo nekilnojamąjį turtą ir išvengti skolų mokėjimo. Kevinas Lanis (Kevin Lunney), artimas Šono bendražygis ir „Quinn Industrial Holdings" direktorius, 2019 m. buvo pagrobtas ir sumuštas.
Š.Kvino iki šiol nekenčia daugybė žmonių.

Bjorgolfuras Gudmundsonas (Björgólfur Guðmundsson)

Islandijos magnatas turtą susikrovė iš alaus daryklų verslo, buvo didžiausias Islandijos banko „Landsbanki" akcininkas. Pats buvęs futbolininkas, įsigijo Londono futbolo klubą „West Ham United", šalyje garsėjo kaip mecenatas ir filantropas.

B.Gudmundsono turtą nušlavė 2008 m. Islandijos bankų krizė. Po virtinės nesėkmių verslininkas buvo apkaltintas vengimu mokėti mokesčius. Skolų padengti jis nepajėgė ir bankrutavo. Didžiąją dalį turto pavyko susigrąžinti tik jo sūnui. B.Gudmundsonas mirė 2025 m. vasario 2 d.

Eikė Batista (Eike Batista)

Vaikystėje Eikė Batista svajojo tapti turtingiausiu pasaulio žmogumi ir išties susikrovė didžiulius turtus iš kalnakasybos, naftos ir dujų verslo. 2012 m. E.Batistos turtas buvo vertinamas 30 mlrd. dolerių ir turtingiausių pasaulio žmonių sąraše jis buvo septintas. Bet kai 2013 m. E.Batistos naftos bendrovė nepapajėgė vykdyti įsipareigojimų, o Brazilijos ekonomika ėmė smukti, jis buvo priverstas skelbti bankrotą.

Valdžiai pradėjus didžiausių Brazilijos kompanijų veiklos tyrimą, E.Batista 2017 m. buvo apkaltintas pinigų plovimu ir kyšininkavimu, buvo atskleistos kitos machinacijos. 2018 m. jis buvo nuteistas kalėti 30 metų, bet 2020 m. su Brazilijos vyriausybe pasirašė susitarimą, kad atsėdės 4 metus, bendradarbiaus su prokuratūra ir sumokės 160 mln. dolerių kompensaciją. Dabar E.Batistos turtas lygus 0.

Bernardas Medofas (Bernard Madoff)

Jis pagarsėjo kaip didžiausios istorijoje finansinės piramidės steigėjas. Jo sukčiavimo schemos mastas buvo įvertintas beveik 65 mlrd. dolerių. B.Medofo aukomis tapo tūkstančiai fizinių asmenų ir organizacijų, įskaitant labdaros organizacijas, pensijų ir investicijų fondus. Geniali schema „popieriuje" rodė didžiulius pelnus, o iš tiesų visų investuotojų pinigai buvo tiesiog išvagiami.

Kai afera buvo atskleista, finansininkas buvo nuteistas kalėti 150 metų. Prieš keletą metų jis kalėjime ir mirė. Irvingas Pikardas (Irving Picard), paskirtas išsiaiškinti visas finansines shemas, jau sugebėjo grąžinti 75 proc. lėšų apgautiems B.Medofo piramidės indėlininkams. Net dabar jis ir jo komanda visame pasaulyje toliau ieško pradangintų pinigų.

Alenas Stenfordas (Allen Stanford)

Antrosios pagal mastą sukčiavimo bylos JAV istorijoje pagrindinis veikėjas Alenas Stenfordas liūdnai pagarsėjo tuo, kad apgavo per 18 tūkst. klientų, veikdamas pagal 8 mlrd. vertės „Ponzi schemą". Daugelis A.Stenfordo apgautųjų buvo pensininkai, kuriems jis žadėjo „saugias investicijas". Kitaip nei B.Medofo aukos, A.Stenfordo klientai iki šiol negavo kompensacijos dėl prieš juos įvykdyto nusikaltimo. Ir negaus - jis viską iššvaistė prabangiam gyvenimui.

Po 2009 m. vasarį po kratų A.Stenfordo finansų grupės būstinėje Hiustone Vertybinių popierių ir biržų komisija magnatą ir jo bendrininkus apkaltino „masiniu, besitęsiančiu sukčiavimu". Tyrimo metu buvo patvirtinta, kad A.Stenfordas apgaudinėjo investuotojus ir švaistė jų lėšas. 2012 m. A.Stenfordas buvo nuteistas už sunkius nusikaltimus pagal 13 kaltinimo punktų ir 110 metų kalėjimo bausmę atlieka griežtojo režimo kalėjime Floridoje.

Vidžajus Malja (Vijay Mallya)

Vidžajus Malja - vienas turtingiausių Indijos žmonių, verslininkas ir parlamentaras, skrydžių bendrovės „Kingfisher Airlines" steigėjas, labiausiai žinomas kaip „Formulės 1" komandos „Force India" savininkas, pagarsėjęs prabangiu gyvenimo būdu ir ekstravagantiškiausiais vakarėliais.

Mėgindamas išlaikyti verslą, apie kurį nelabai nusimanė, V.Malja prisiskolino didžiules pinigų sumas, kurių neišgalėjo grąžinti, ir pasinaudojęs diplomatiniu pasu, kurį gavo tapęs Indijos parlamento aukštųjų rūmų nariu, pabėgo iš Indijos į Didžiąją Britaniją. Indijos vyriausybė kol kas nesėkmingai siekia verslininko ekstradicijos.

V.Maljos kapitalas gerokai sumažėjo paskelbus bankrotą ir grąžinus dalį skolų. Likusių lėšų jis tikriausiai niekada nesugebės grąžinti.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
9
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (19)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kaip vertinate JAV sprendimą laikinai sustabdyti ginklų tiekimą Ukrainai?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar Donaldas Trumpas padarys Ameriką vėl didžią?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+10 +17 C

+14 +19 C

+14 +22 C

+16 +22 C

+19 +27 C

+17 +23 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-4 m/s