respublika.lt

Ugdymo ekspertė pataria kaip vaikus sudominti skaitymu

(10)
2022 sausio 17 16:34:55
„Zen PR" info

Skaitymas lavina vaizduotę, suteikia žinių, turtina žodyną, padeda nusiraminti ir atsipalaiduoti. Nors skaitymo nauda neabejojama, tačiau šiuolaikinius vaikus vis sunkiau atitraukti nuo ekranų ir sudominti skaitymu. Taigi ką daryti, kad vaikas norėtų dažniau atsiversti knygą? Skaitymas yra įgūdis, kurį galima įdiegti kiekvienam vaikui, tačiau reikia pasirinkti tinkamas priemones bei, svarbiausia, neversti vaiko skaityti per prievartą.

×
nuotr. 1 nuotr.
Užsiėmimai su vaikais. „Zen PR" nuotr.

 

Lina Sergejevienė, mokslo ir menų mokyklos „Taškius" pagrindinio ugdymo vadovė, pabrėžia, kad tėvų užduotis yra padėti atrasti įdomią, aktualią vaikui knygą, kurią jis pats norėtų paskaityti. „Gali užtrukti, kol tėvai kartu su vaiku ras būtent tą knygą, kuri bus tarsi ledlaužis į skaitymo pasaulį. Taigi vertėtų kalbėtis su vaiku, aiškintis, kokia tema jam įdomi, apie ką jis norėtų daugiau sužinoti. Kartu su vaiku eiti į biblioteką ar knygyną, vartyti knygas, susipažinti su leidiniais ir pan.", - detalizuoja L. Sergejevienė.

Ji atkreipia dėmesį, kad klaidinga galvoti, jog tėvų vaikystės knygos bus aktualios ir jų vaikams. Taigi nereikėtų atžalų versti skaityti knygų apie indėnus, kai vaikai dairosi šių dienų aktualijas nagrinėjančių kūrinių.

Kasdienis ritualas

Kai vaikas suranda sau patinkančią knygą, tuomet reikia susitarti, kada ir kiek laiko vaikas kasdien skirs skaitymui. L. Sergejevienė rekomenduoja pradėti skaityti trumpais intervalais, pvz., 30 min. prieš miegą, kad skaitymas nebūtų varginantis procesas. Geriau skaityti dažniau po truputį nei retai ir ilgai, todėl svarbu skaityti kiekvieną dieną.

„Jeigu vaikas dar nenori pats skaityti, tada tėvai galėtų supažindinti atžalą su knygų pasauliu. Priklausomai nuo vaiko amžiaus, iš pradžių galima knygą kartu su vaiku pavartyti, apžiūrėti paveikslėlius ir iliustracijas, aptarti, ką vaikas mato, kokios asociacijos jam kyla, ir tik tada pradėti skaityti vaikui", - paaiškina L. Sergejevienė.

Skaitymas galėtų būti malonus tėvų ir vaiko ritualas. Iš pradžių tėvai paskaito vaikui, vėliau vaikas jau gali garsiai skaityti knygą tėvams. Jeigu norisi, galima skaityti pakaitomis - vieną pastraipą perskaito vaikas, kitą - suaugusysis. Bendraukite Dar vienas svarbus aspektas, ugdant vaikų įprotį skaityti - pokalbiai apie perskaitytas knygas. L. Sergejevienė skatina tėvus nuolat domėtis, ką po kiekvieno skaitymo valandėlės vaikas naujo sužinojo, kokius jausmus sukėlė knygoje aprašomi įvykiai, kokie herojai patiko labiausiai.

„Skaitymo aptarimai padeda geriau suprasti, kokios knygos patinka vaikui, kuo jis domisi, į kokius klausimus ieško atsakymų. Geriau pažįstant vaiką, tėvams bus lengviau ir ateityje pasiūlyti knygas, kurios būtų aktualios ir sudomintų vaiką", - sako L. Sergejevienė.

Pavyzdys užkrečia

Vaikai yra tėvų elgsenos veidrodis. Todėl sunkiai tikėtina, kad vaikas mielai ims knygą į rankas, kai namuose tėvai iš rankų nepaleidžia planšetės ar telefono. „Tėvų komunikacija neturėtų skirtis nuo elgesio. Kitaip tariant, jei skatiname vaikus skaityti, tą turime ir patys daryti. Kai vaikas jau geba savarankiškai skaityti, tuomet galima kartu kurti skaityto ritualą. Kasdien valandą susėsti ir skaityti: tėvai savo knygas, vaikas - savo. Vėliau pasikalbėti apie skaitytą kūrinį", - sukonkretina L. Sergejevienė.

Kai skaitoma 0-3 metų vaikams

Ankstyvajam skaitymui naudingiausi paprasti, bet daugiareikšmiai pasakojimai su daug paveikslėlių, prie kurių galima grįžti daug kartų, atpažinti, plėtoti prasmes. Tokių pasakojimų vaikui nenusibosta klausytis. Kad vaikas pamėgtų skaitymą, taptų aktyviu skaitytoju, jo aplinkoje pirmiausia turi būti knygų, jos turi būti skaitomos, mėgstamos.

Manoma, kad būtent skaitant su vaiku iki dvejų metų formuojasi įpročio skaityti pagrindai. Tokio amžiaus vaikai knyga domisi kaip žaislu, daiktu, todėl skaitymas su jais dažnai panašus tiesiog į malonų buvimą drauge, žaidimą. Ankstyvojo skaitymo nauda bene labiausiai siejama su vaiko kalbos ir pažintinių gebėjimų raida, todėl vaikui ne tik naudinga, bet tiesiog būtina girdėti tėvų balsą, kalbą, jausti jos ritmą. Skaitykime išraiškingai, su intonacijomis, keisdami kalbos tempą, balsą. Pamėgdžiokime gyvūnų balsus.

Kai skaitome su 4-6 metų vaikais

Tai laikas, kai vaikui viskas tampa įdomu, jis nuolat klausinėja, nori sužinoti atsakymus į netikėčiausius klausimus. Yra tikrai nemažai knygų, kurios gali padėti atsakyti į pačius įvairiausius „kodėl", ir daug dalykų galima išsiaiškinti ir sužinoti būtent skaitant knygas. Šiuo laiku labai svarbu jau ne tik balsu skaityti knygas, žiūrėti paveiksliukus, bet ir įtraukti vaiką klausimais jį kviečiant knygoje ieškoti panašių ir skirtingų objektų, padėti skaičiuoti, surasti, kiek tokių pačių daiktų ar detalių yra viename puslapyje. Taigi šiuo laikotarpiu tinka visos knygos, su kuriomis galima ką nors nuveikti. Su paaugusiu vaiku jau galima nuvykti į knygyną ar biblioteką ir leisti jam pačiam išsirinkti patikusias knygas.

Kai skaito 7-10 metų vaikas

Pradėję eiti į mokyklą vaikai yra daugiausia skaitanti amžiaus grupė, o skaitymas jiems tampa absoliučiai natūralia veikla. Ir tai būtent tas laikas, kai formuojasi skaitymo kaip malonumo suvokimas. Tai laikas, kai labai svarbu atrasti tą savo knygą. Nesvarbu, ar ji apie fantastines būtybes, ar apie gyvūnėlius, ar apie nuotykius - svarbu, kad tokia knyga atsirastų ir taptų lūžio tašku, nuo kurio ir pradedama su džiaugsmu savarankiškai skaityti. Taip formuojasi ir yra stiprinamos smegenų jungtys, kurios mums signalizuoja, kad skaitymas yra kai kas malonaus, todėl pradinėse klasėse svarbiausia nenužudyti skaitymo malonumo.

Kai skaito paauglys

Paauglystė - tai laikas, kai vaikai atranda kitų interesų, nustoja skaityti ir nusprendžia, kad skaitymas nėra madingas (ne „kietas" užsiėmimas). Jei iki tol jau buvo susiformavęs skaitymo įprotis, tai jį tiesiog reikės prisiminti. O jei ne, tuomet padėti gali skaitančių draugų atradimas. Priklausyti grupei, kuri skaito, kuriai patinka skaityti, šnekėtis apie knygas, paauglystėje yra labai svarbu. Taip pat padeda įtakingi paauglių autoritetai. Jei jie skaitys knygas ir apie jas kalbės, labai didelė tikimybė, kad ir skaitymą užmetęs paauglys noriau prie to sugrįš. Ir, aišku, labai svarbu užkabinanti, gera, įdomia literatūra paaugliams.

Laikraščių prenumerata internetu

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (10)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • ĮSAKYMAS: Afganistaną valdančio Talibano Dorybių skatinimo ir ydų prevencijos ministerija sekmadienį pradėjo versti vykdyti įsakymą visoms televizijos naujienų laidų vedėjoms eteryje dengti veidą.
  • KONGRESAS: Seime pirmadienį prasideda penktasis Pasaulio litvakų kongresas.
  • MOKESTIS: Didėjant būsto ir komunalinių paslaugų kainoms, Lietuvos universitetai svarsto, ar didinti mokestį už bendrabučius, dauguma jų dar sprendimų nepriėmė.
  • UŽPUOLIMAS: Pietryčių Norvegijoje mažiausiai trys žmonės penktadienį buvo sužaloti, iš jų vienas – sunkiai, per šaltuoju ginklu ginkluoto užpuoliko ataką, pranešė policija.
  • MAISTAS: Jungtinės Valstijos ir Rusija ketvirtadienį kaltino viena kitą dėl pasaulyje blogėjančios apsirūpinimo maistu padėties, plėtojantis karui Ukrainoje.
  • SKIEPAI: Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ketvirtadienį leido naudoti kinų gamintojo „CanSinoBIO“ skiepus nuo COVID-19
  • ATLEIDIMAS: Valstybės valdomų „Lietuvos geležinkelių“ (LTG) vadovas sako, kad planas atleisti beveik 2 tūkst. darbuotojų nesikeičia, nors geležinkelininkų profesinė sąjunga teigė, kad atleista gali būti mažiau darbuotojų.
  • SANDORIAI: Konstituciniam Teismui (KT) išaiškinus, kad išimtiniais atvejais savivaldybės gali vidaus sandoriais pirkti kai kurias paslaugas, privatus verslas tikisi daugiau pergalių teisminiuose ginčuose dėl tokių sandorių.
  • ATOSTOGOS: Lietuvių keliavimo įpročiai grįžta į priešpandeminę būklę – rezervuota daugiau nei pusė vasaros kelionių užsakymų: vis dėlto prognozuojama, kad šiemet atostogų kainos turėtų kilti apie 10 proc.
  • LOGISTIKA: Krovinių gabenimo ir ekspedijavimo grupė „Arijus“ šiemet ketina parduoti įmonę Baltarusijoje ir pasitraukti iš šios rinkos.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar sveikatos priežiūros tinklo reforma bus naudinga, ar sukels dar daugiau problemų?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Jeigu Seimo rinkimai vyktų ateinantį sekmadienį, už kurią partiją balsuotumėte?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+6 +14 C

+7 +16 C

 

+11 +17 C

+13 +19 C

+20 +23 C

 

+12 +20 C

0-3 m/s

0-6 m/s

 

0-4 m/s