respublika.lt

Kaip išspręsti užgriuvusias problemas?

2022 spalio 13 15:30:00
Parengė Milda KUNSKAITĖ

Kai užgriūva sunkumai, kartais atrodo, kad išsigelbėti gali padėti tik stebuklas. Tokiomis akimirkomis yra lengva patikėti psichologų, vadovų ugdytojų ir tinklaraštininkų pažadais dėl greitų rezultatų, jeigu elgsitės pagal gautąsias instrukcijas.

×
nuotr. 1 nuotr.
Skausmas ir neviltis trukdo blaiviai įvertinti problemų sprendimo būdus. Pixabay nuotr.

 

 

Kaip atsiranda rimtų problemų?

Didžia dalimi žmogus yra jį supančios būties produktas. Pagrindinių įgūdžių, kaip elgtis įvairiose sudėtingose situacijose, įgyjame šeimoje. Tačiau kai kurie tėvai rodo pavyzdį, kaip problemą galima ignoruoti - išgeriant alkoholio arba ką nors apkaltinant dėl to, kas nutiko, arba vaizduojant, kad viskas yra gerai.

Nepastebėti, kad vyksta kai kas negero, galima įvairiai. Jei taip elgiamasi retai, ignoravimas gali būti visiškai neblogas būdas laikinai atsilaikyti, bet jeigu toks elgesys tampa įpročiu, žmogų anksčiau ar vėliau vienu metu neišvengiamai užgrius daugybė susikaupusių problemų, o pasirinktas būdas joms spręsti nustos veikti.

Problemos ignoruoti amžinai yra neįmanoma. Bet neįmanoma ir vienu ypu išspręsti tai, kas kaupėsi ne vieną dieną.

Noriu greitai viską pakeisti

Jeigu žmogus ieško būdų greitai įveikti iškilusius sunkumus, tai jau yra gerai. Dabar daug kas turi galimybę kreiptis pagalbos į specialistą. Nors idėja visas problemas išspręsti akimirksniu atrodo nereali, vis dėlto žmogus įgis patirties, ką galima nuveikti per trumpą laiką jo konkrečiu atveju. Mažų mažiausia paaiškės, kad poveikis yra, tik sparta gerokai mažesnė, negu buvo tikimasi.

Būna lengva išspręsti tas problemas, kurias žmogus gerai suvokia, su sąlyga, kad jos yra vietinės, neapsunkintos senomis istorijomis ir nesusijusios su daugeliu gyvenimo sričių.

Net skaudų išsiskyrimą su mylimu žmogumi galima išgyventi per palyginti trumpą laiką, jeigu tai nebuvo abipusės priklausomybės santykiai. Bet yra neįmanoma iš anksto nuspėti, kiek konkrečioje problemoje slypi žmogų traumavusių patirčių sluoksnių. Būtent todėl greito sprendimo pažadai dažnai būna abstraktūs. Jie gali padėtį sušvelninti ir kai ką „sudėlioti į stalčiukus", bet ne išspręsti problemą iš esmės.

Skauda ne tai, kuo skundžiatės

Bet kokie greitos pagalbos pažadai grindžiami prielaida, kad žmogus pats žino bėdos priežastį ir yra būtina tik įgarsinti išvadą. Tačiau individas retai pajėgia tiksliai nustatyti savo problemų priežastį, nes mažai kas gali ilgai atlaikyti skausmą, gėdą, diskomfortą arba neigiamą visuomenės vertinimą.

Norėdamas atsikratyti nemalonių pojūčių, žmogus pats save apgaudinėja, nujautrina, kurdamas melagingą tikrovės paveikslą. Jis paprastai ne sprendžia kylančias problemas, o naudojasi įvairiais instrumentais, padedančiais mažinti pergyvenimų kiekį. Todėl norint savarankiškai susigaudyti, kas yra tikrasis skaudulys ir bėdų priežastis, būtina kito žmogaus parama ir pagalba.

Nuo ko priklauso rezutatas?

Žmones, kurie kreipiasi pagalbos, galima suskirstyti į dvi kategorijas. Informuotiems, greičiau susivokiantiems, labiau apsišvietusiems ir emociškai sveikiems žmonėms, kurie lengvai ir greitai susitaiko su pokyčiais, gali pakakti keleto dienų, iš dalies ir dėl to, kad jie nelaukia, kol būklė taps nepakeliama. Tačiau ši kategorija dažniausiai nepasiduoda greitų sprendimų iliuzijai ir lengvai sutinka su ilgalaike terapija. Kuo sveikesnis žmogus, tuo daugiau naudos jis gali gauti bendraudamas su psichologu.

Kita kategorija - mažiau informuoti žmonės, kurių lūkesčiai, susiję su savimi, kitais žmonėmis, psichologija yra per dideli. Nesuprasdami, kaip veikia psichika, jie negali imti ir gana greitai išspręsti konkrečią problemą.

O jeigu žmogus save įstūmė į aštrią krizę, jam yra būtina greitoji pagalba, kuri jį stabilizuotų, padėtų nepalūžti spaudžiant aplinkybėms, bet ji mažai pasitarnaus iš esmės sprendžiant aktualią problemą.

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
2
F
  • APLINKYBĖS: Parlamentaras Saulius Skvernelis svarsto, kad Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen esą galėjo pasidalinti informacija apie teisėsaugos tyrimą buvusio parlamentaro Kristijono Bartoševičiaus atžvilgiu su premjere Ingrida Šimonyte, nežinodama, kad ši informacija neva gali pasiekti ir patį K.Bartoševičių.
  • SANKCIJOS: Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis tikina, kad ekonominės sankcijos, taikomos Kremliaus režimui, daro poveikį Rusijos ekonomikai.
  • PARAMA: Premjerė Ingrida Šimonytė tvirtina, kad Lietuva reaguodama į žemės drebėjimą Turkijoje ir Sirijoje bei jo pasekmes planuoja siųsti šalims paramos paketą.
  • ELEKTRA: Premjerė Ingrida Šimonytė sako, kad greito Europos Komisijos išaiškinimo dėl Lietuvos ir Švedijos sutarimo dalijantis perteklinėmis elektros gamintojų pajamomis nereikėtų tikėtis.
  • SESIJA: Vasario 9 d. opozicinių frakcijų narių iniciatyva Seimas šaukiamas į neeilinę sesiją: posėdžio pradžia – 12 val.
  • PARKAS: Kuršių nerijos nacionalinio parko niokojimu padarant 5,6 mln. eurų žalą kaltinami bendrovės „Akordas 1“ vadovas Gintautas Matulevičius, jo pavaduotojas Mindaugas Karpičius savo kaltės neprisipažįsta, o jų gynėjai nurodo, jog frezuotas asfaltas saugomoje teritorijoje buvo išpiltas su Neringos valdžios žinia.
  • JUBILIEJUS: Antradienį Lietuvos muzikos ir teatro akademija švenčia savo 90-ąjį gimtadienį.
  • PELNAS: Siūlymas laikinai papildomai apmokestinti dėl augančių palūkanų komercinių bankų uždirbamą itin didelį pelną yra sveikintinas, sako prezidento patarėja Irena Segalovičienė.
  • NETEKTIS: Pirmadienį būdamas 82-ejų mirė buvęs generalinis prokuroras, teisininkas Vladas Nikitinas.
  • PALŪKANOS: Lietuvos banko vadovui ir finansų ministrei pirmadienį pranešus apie svarstymus, kaip apriboti ar papildomai apmokestinti komercinių bankų sparčiai augančius pelnus bei skatinti juos didinti indėlių palūkanas, Lietuvos bankų asociacijos prezidentė Eivilė Čipkutė sako, gyventojai ir dabar gali fiksuoti palūkanų normas, pavyzdžiui, penkeriems metams, tačiau tai yra brangiau nei renkantis kintamas palūkanas.
Daugiau

Dienos klausimas

Kaip manote, ar verta pasirašinėti peticijas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Jei turite šiek tiek laisvo laiko, kas jums labiau patiktų?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-6 +3 C

-4 +2 C

 

-4 +4 C

-2 +2 C

-1 +2 C

 

0 +2 C

0-6 m/s

0-8 m/s

 

0-12 m/s