respublika.lt

Kaip išlaikyti ramybę, kai aplinkui daug streso

(24)
Publikuota: 2022 lapkričio 28 19:29:00, Parengė Milda KUNSKAITĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Geriausias būdas pagausinti dopamino ir endorfinų kiekį kraujyje - pabėgioti, užsiimti joga, šokiais, plaukiojimu. Pixabay nuotr.

Viktoras Franklis (Viktor Frankl) - psichiatras, nugyvenęs sudėtingą gyvenimą: buvęs nacių koncentracijos stovyklos kalinys išgyveno, sukūrė savo mokyklą ir iš depresijos ištraukė šimtus žmonių. V.Franklis mokė, kad žmogus negali keisti gyvenimo įvykių, tačiau jis gali rinktis, kaip šiuos įvykius vertinti, būti laimingas arba nelaimingas. Kaip išlikti optimistiškam pasaulyje, kuriame tiek daug chaoso ir streso, vyksta pandemijos ir karai?

 

 

Apie optimizmo naudą

Esama nuomonės, kad nepagrįstas optimizmas kenkia, nes verčia žmones užsidėti rožinius akinius ir nematyti realaus vaizdo. Neva optimistai apgaudinėja save, bėgdami nuo nemalonios tikrovės į iliuzijų pasaulį. Iš tiesų mąstyti pozityviai nereiškia ignoruoti faktus ir sveiką protą, visa esmė - kur nukreipiamas dėmesys, mokėjimas pastebėti ne tik savo silpnybes, bet ir stipriąją pusę, nukreipti žvilgsnį nuo grėsmių, konfliktų į savo galimybes, problemų sprendimo kelius.

Optimistiški žmonės neprisigalvoja to, ko nėra, jie moka jausti dėkingumą, pastebi aplinkinių pagalbą, stengiasi ugdyti savo potencialą, užuot niurzgėję ir dejavę. Tyrimai rodo, kad optimistiški darbuotojai dirba efektyviau ir kūrybingiau, moka palaikyti komandinę dvasią, tampa puikiais lyderiais. Nukreipę dėmesį į pergales ir laimėjimus, tokie žmonės pasididina savivertę, aktyviau leidžia pasireikšti gebėjimams, nebijo imtis rizikingų sprendimų.

Kaip išlikti optimistu, patiriant stresą. Psichologų patarimai

1. Rašykite dėkingumo dienoraštį

Šią techniką sukūrė Martinas Seligmanas, Pozityviosios psichologijos centro kūrėjas JAV. Jis atliko ne vieną dešimtį tyrimų ir atrado įdomų reiškinį: žmonės, kurie didžiausią dėmesį skiria savo gerosioms savybėms, pranašumams, būna kelis kartus laimingesni už kitus respondentus. Kasdien rašant dėkingumo dienoraštį, žmogaus laimingumo pojūtis padidėja 10 proc. Kuo ilgiau žmogus tai daro, tuo harmoningesnė tampa jo psichika.

2. Keiskite erdvę aplink save

Apsupkite save optimistais, darykite daugiau tokių dalykų, kurie jums patinka ir pripildo energijos. Išanalizuokite savo gyvenimą: kokie žmonės jums kelia stresą, sudaro daugiau problemų negu džiaugsmo? Mažinkite bendravimą su jais, atsikratykite skolų, gausinkite skaičių dalykų, kurie prasideda žodžiu „noriu", „patinka" ir „mėgstu".

3. Skaitykite tik geras naujienas

Nebeskaitykite tinklaraštininkų, kurie kursto įtampą, gardžiuodamiesi apkalbomis ir neigiamybėmis, tikrinkite informaciją, pateikiamą žiniasklaidoje. Stenkitės susikoncentruoti į pozityvą, mažiau kitus kritikuokite, daugiau girkite, pastebėkite pranašumus, sakykite komplimentus.

4. Nepamirškite poilsio

Darbas, rūpinimasis artimaisiais ir namų rūpesčiai neturi užimti viso laisvo laiko, stenkitės išlaikyti darbo ir poilsio pusiausvyrą, rasti būdų atgauti jėgas. Tiks bet kokia veikla, kuri jums patinka - sportas, skaitymas, stalo žaidimai, bendravimas su draugais, meditacija. Jeigu darbe nėra kada galvos pakelti ir laiko sau nelieka, negalvokite apie rezultatus, mokykitės jausti malonumą dėl paties judėjimo link užsibrėžto tikslo.

5. Uždavinėkite teisingus klausimus

Net kai atrodo, kad gyvenimas jums atsuko nugarą, stenkitės padėties nedramatizuoti, neišpūsti savo nesėkmių. Paklauskite savęs: tai išties „blogiausia diena", jums „niekada" nesiseka, jūs „visada" viską sugadinate? Atsisakykite apibendrinimų, pasaulyje matykite daugiau spalvų negu tik juodą ir baltą, ieškokite teigiamų situacijos aspektų. Galų gale galėjo būti ir blogiau, o nutiko tai, kas nutiko. Tai ne katastrofa, o laikini sunkumai, kuriuos galima įveikti.

6. Daugiau fizinio aktyvumo

Geriausias būdas pagausinti dopamino ir endorfinų kiekį kraujyje - susiruošti pabėgioti, užsiimti joga, šokiais, plaukiojimu, bet kokiu sportu, kuris jums patinka. Atsisakykite ilgai lindėti socialiniuose tinkluose, išeikite pasivaikštinėti gryname ore, kad pajustumėte ryšį su gamta. Kūnas atsipalaiduoja žiūrint į sodrią žalumą arba malonią dangaus mėlynę.

7. Susirinkite paramos dėžutę

Ištikus krizei, po ranka neblogai turėti ką nors, kas padėtų išgyventi sunkius laikus. Pagalvokite apie tai iš anksto ir susirinkite „paramos dėžutę". Į ją galite susidėti viską, kas jums kelia nuotaiką: pinigus apsipirkimui, skanėstų, nuotraukų, darytų laimingiausiomis gyvenimo akimirkomis, garsių žmonių citatų, juokingų filmų įrašų. Taip pat nepamirškite į telefono adresatų sąrašą įtraukti gero psichologo arba nemokamos pasitikėjimo tarnybos numerį. Paskui sau padėkosite.

8. Priimkite savo neigiamas emocijas

Kai kada gyvenimas klostosi ne taip, kaip planavome, nėra jėgų sau įteigti, kad viskas yra gerai. Neprievartaukite psichikos melu, nenuvertinkite tikrų pergyvenimų, nesistenkite šypsotis pro ašaras, būkite savimi, priimkite įniršį, nerimą. Neigiamose emocijose nėra nieko blogo, verkti ir jaustis silpnam nėra gėdinga. Pamėginkite išsakyti savo emocijas, o paskui persijunkite į gyvenimo sritis, kuriose viskas sekasi (darbas, šeima, hobis, kelionės).

9. Raskite prasmę tame, kas nutiko

Jeigu projektas žlugo, nebarkite savęs, pasakykite „ačiū" už įgytą patirtį. Jeigu išgyvenate skyrybas, negalite susitaikyti su sunkia liga, priaugote svorio iki 100 kg - paieškokite tame kokios nors prasmės. Kam jums reikalinga tokia situacija? Išmokti mylėti save, dvasiškai ūgtelėti, peržiūrėt senus įpročius, pataisyti santykius su giminaičiais, išsikelti naujų tikslų - ieškokite to, kas jums bus svarbu.

10. Mokykitės patys kurti pozityvumą

Kaip tapti optimistu? Dažniau padėti žmonėms, gražinti šį pasaulį, kokiais nors veiksmais, mintimis arba žodžiais gausinti gėrį. Apmąstykite, ką galite pasiūlyti? Pasidalinkite geromis naujienomis su kaimyne, pagirkite kolegės šukuoseną, parašykite padėkos laišką bendrovei, kurios paslaugomis nuolatos naudojatės, palikite dosnių arbatpinigių padavėjui. Dalinkitės savo džiaugsmu, ir laimės bus daugiau, pasijusite reikalingi, svarbūs, kupini jėgų naujiems žygdarbiams. Prisiminkite, gerumas pasižymi savybe grįžti!

Kad būtumėte optimistai, keiskite požiūrį į įprastus dalykus, dažniau jauskite dėkingumą už tai, ką turite, kalbėkite apie gerus dalykus, bendraukite su maloniais žmonėmis. Viskas turi dvi puses, taigi neįsitverkite neigiamybių, nemenkinkite savo teigiamų savybių, nemaloniuose įvykiuose ieškokite prasmės, juos vertinkite kaip galimybę tobulėti. Tegu jie tampa geresnio gyvenimo atskaitos tašku.

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
9
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (24)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar galima leisti kaliniams „atostogauti” - trumpam apsilankyti namuose?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kurioje šalyje gyvena draugiškiausi žmonės?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-1 +6 C

+1 +7 C

+1 +7 C

+5 +11 C

+6 +13 C

+7 +10 C

0-4 m/s

0-5 m/s

0-5 m/s