respublika.lt

Įdomūs ir negirdėti faktai apie bananus

2022 rugpjūčio 28 12:00:00
Parengė Milda KUNSKAITĖ

Bananai - vieni mėgstamiausių vaisių, iš egzotinių vaisių būtent bananų yra parduodama daugiausia. Tiesą sakant, net „egzotika" bananų seniai niekas nebelaiko. Siūlome įvairių faktų apie bananus, kurie juos mėgstantiems tikrai bus įdomūs.

×
nuotr. 1 nuotr.
EPA-Eltos nuotr.

 

Kodėl bananai skinami nesunokę?

Nors pažiūrėti atrodo tvirti, bananai iš tiesų - lepūs vaisiai. Jų apskritai negalima toli transportuoti, jei temperatūra viršija 14 laipsnių pagal Celsijų. Todėl vienintelė galimybė atgabenti nepraradusius prekinės išvaizdos bananus iki pirkėjo - skinti juos žalius ir gabenti laivais, kuriuose yra šaldymo įranga.

Kodėl bananai kišami į dujų kamerą?

Tam, kad nuskintas nesunokęs bananas tolygiai sunoktų. Veikiant dujomis jie sunoksta ne tik greičiau, bet ir tolygiau. Iš pradžių bananai laikomi specialiose saugojimo kamerose, kuriose yra palaikoma reikalinga drėgmė ir apie 15 laipsnių temperatūra, o paskui perkeliami į etileno dujų pripildytą kamerą, kurioje yra šildomi ir nokinami. Dujos, analogiškos medžiagai, kurią bananai išskiria natūraliai nokdami, žmogaus sveikatai yra nekenksmingos. Bet negalima paneigti, kad dirbtinai sunokintų bananų skonis vis dėlto paprastai būna prastesnis, palyginti su natūraliai sunokusių vaisių.

Ar galima valgyti žalius bananus?

Žalia banano spalva rodo, kad jame yra daug krakmolo, dar nevirtusio cukrumi. Todėl virškinti tokius bananus daug sunkiau: krakmolas yra fermentuojamas storojoje žarnoje ir tai gali sukelti vidurių pūtimą. Kuo bananas labiau sunokęs - tuo jis saldesnis ir yra geriau virškinamas.

Jeigu vis dėlto radote nusipirkti žalių bananų (o tai jau yra retenybė), juos galima sunokinti patiems. Žalius bananus reikia sudėti į maišelį su kokiais nors kitais vaisiais (pavyzdžiui, obuoliais arba kriaušėmis), kurie savaime išskiria etileną, reikalingą bananams nokti. Taip, namų sąlygomis šis procesas nebus toks „technologiškas", užtat išvengsite rizikos, kad nupirkti geltoni bananai greitai pajuoduos.

Ar galima valgyti patamsėjusius bananus?

Deja, vartotojai vis dažniau susiduria su tuo, kad parduotuvėje pirkti geltoni bananai labai greitai pradeda gesti ir praranda „prekinę išvaizdą", dėl kurios ir buvo apdorojami dujomis. Taip gali įvykti dėl to, kad juos dirbtinai nokinant buvo pažeistas apdorojimo režimas. Valgomi tokie bananai nepakenks, nors ir ypatingo malonumo nesuteiks. Pavyzdžiui, vaikai dažnai atsisako valgyti bananus su patamsėjusia žieve, nors viduje tas bananas atrodo visiškai įprastai ir yra saldus.

Kaip neleisti bananams nokti?

Jeigu norite, kad bananai kuo ilgiau netamsėtų, jų vaisiakočius (arba visus bananus) gerai apvyniokite aliuminio folija, maistine plėvele arba sudėkite į polietileno maišelį - tai apsaugos bananus nuo etileno, esančio kituose vaisiuose, kuriuos sudėjote į vieną pintinę su bananais.

Jie radioaktyvūs

Bananai yra radioaktyvūs, nes juose yra kalio,kurio dalis yra radioaktyvusis izotopas kalis-40. Faktą apie bananų radioaktyvumą išplatino branduolinės energetikos specialistai, norėdami nuraminti žmones, kad mažos radiacijos dozės - normalus reiškinys, jos nebūtinai yra pavojingos.

Tai - uoga!

Garsusis bananų medis iš tiesų visai ne medis - greičiau tai yra krūmas, o jei kalbėsime dar tiksliau - žolė. Be to, bananų medis - daugiametis, jis yra laikomas stambiausiu žoliniu „medžiu" pasaulyje. Remdamiesi pastaruoju faktu, darome išvadą, kad bananai - tai uogos!

Vieni kitų klonai

Didžioji dalis komerciniais tikslais auginamų bananų krūmų yra vieni kitų klonai, kilę iš vieno augalo Pietų Azijoje. Dėl to jie yra labai jautrūs aplinkos sąlygoms ir yra linkę nykti.

Šiandien populiariausia bananų rūšis yra kavendišai (Cavendish), o anksčiau pirmaudavo „gro mišel" (Gros Michel) rūšis, kuriai priklausantys augalai taip pat faktiškai buvo vieni kitų klonai ir aprūpindavo pasaulį bananais iki XX a. vidurio. Gros Michel vaisiai buvo saldesni ir stambesni už kavendišo, ilgiau negesdavo ir geriau atlaikydavo transportavimą. Praėjusio amžiaus viduryje Gros Michel rūšis praktiškai visiškai išnyko dėl grybelio, pažeisdavusio būtent šios rūšies bananus ir sukeldavusio vadinamąją Panamos ligą.

Pasaulyje yra žinoma per tūkstantį bananų rūšių, bet dauguma iš jų yra nevalgomi. Šiuo metu pasaulyje priskaičiuojamos vos penkios saldžių, valgomų ir atsparių ligoms bananų rūšys: Radžapurio (Rajapuri), Maisuro (Mysore, saldžiarūgščiai), Ice cream, Robusta ir Lady Finger.

Kaip pirštas

Bananų kekę būtų teisingiau vadinti plaštaka, o vieną bananą - pirštu. Kodėl? Šiuolaikinis žodis „bananas" arabiškai reiškia „pirštą".

Goldfinger rūšies bananai skoniu yra nepanašūs į „klasikinius", jie labiau primena obuolius.) Tai Filipo Rouvo (Phillip Rowe) išvestas hibridas, nedideliais kiekiais auginamas Australijoje.

Vienas populiariausių

Kasmet pasaulyje suvalgoma 100 000 000 000 bananų, šis vaisius užima ketvirtąją vietą tarp visų žemės ūkio kultūrų, juos lenkia tik kviečiai, ryžiai ir kukurūzai.

Amerikiečiai bananų valgo daug daugiau už kitus vaisius. Kiekvienas JAV gyventojas per metus suvalgo beveik 12 kg bananų, o tai yra daugiau už bendrą obuolių ir apelsinų suvartojimą.

Kaip manote, kokioje šalyje valgoma daugiausia bananų? Ugandoje. Ten kiekvienas šalies gyventojas per metus suvalgo per 220 kg bananų, t.y. bananus valgo per pusryčius, pietus ir vakarienę.

Naudingi sveikatai

Bananai - vienas sveikiausių ir naudingiausių maisto medžiagų šaltinių. Juose beveik nėra riebalų, daug vitamino B6, ląstelienos ir kalio. Taip pat bananuose esama fosforo, magnio, kalcio, geležies, cinko, vario ir seleno. Kaip teigia specialistai, bananai padeda sumažinti širdies ir vėžinių susirgimų riziką.

Amerikiečių specialistai paskaičiavo, kad iš dviejų suvalgytų bananų žmogus gauna tokį energijos kiekį, kurio pakanka fizinėms jėgoms palaikyti per 93 minučių trukmės treniruotę.

„Bananų respublika"

Posakis „bananų respublika" siejamas su nedidelėmis valstybėmis, kurioms yra būdinga nestabili politinė padėtis ir ekonominė priklausomybė nuo užsienio kapitalo, gaunamo eksportuojant bananus. Terminą „bananų respublika" pirmą kartą pavartojo O.Henris apsakymų rinkinyje „Kopūstai ir karaliai" (1904 m.).

Šventi žiedai

Indijoje banano žiedai yra laikomi šventais. Kiekvienos save gerbiančios nuotakos plaukuose turi būti įpintas šis tyrumo simbolis.

Ką gydo ir nuo ko padeda bananai:

Gydo depresiją

Jei norite visada būti geros nuotaikos - valgykite daugiau bananų. Juose esama ypatingos amino rūgšties - triptofano bei vitamino B6, kurie padeda organizmui gaminti serotoniną - natūralų antidepresantą.

Padeda diabetikams

Vitaminas B6, esantis banane, reguliuoja cukraus kiekį kraujyje.

Gydo mažakraujystę

Kadangi bananuose yra daug geležies, kraujas geriau gamina hemoglobiną.

Padeda širdininkams

Didelis kalio kiekis ir visiškas druskos nebuvimas bananuose padeda mažinti kraujospūdį.

Bananai naudingi odai

Ką daro netoliaregiškas žmogus? Suvalgo bananą, o žievę išmeta. O toliaregiškas? Suvalgo bananą ir žieve (vidine puse) ištrina savo veidą, rankų odą. Trinkite bet kurią kūno dalį, rezultato ilgai laukti neteks - oda taps stangresnė ir gražios spalvos.

Nuo uodų įkandimų

Banano gabalėliu tiesiog patrinkite įkąstą vietą ir nemalonūs pojūčiai sumažės.

Lengvina pagirias

Štai receptas, kuris padės apskritai pamiršti, kas yra pagirios: plaktuvu suplakite pieno (arba grietinėlės), medaus ir bananų (lygiomis dalimis) ir vienu ypu išgerkite. Bananas apramins sudirgintą skrandį, medus kompensuos cukraus kiekį kraujyje, pienas atkurs skysčio kiekį organizme.

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
48
F
  • VALDYMAS: Parlamente registruotas siūlymas laikinai įvesti tiesioginį valdymą Lietuvos futbolo federacijoje prieštarautų Konstitucijai, teigia Seimo teisininkai.
  • VILKAI: Naujam medžioklės sezonui Aplinkos ministerija siūlo nustatyti 282 vilkų sumedžiojimo limitą ir jo neskirstyti rajonais.
  • REKORDAS: Kauno klinikų Skubiosios medicinos klinikos gydytojai dar pavasarį pasiekė Lietuvos rekordą – vos per 7 valandas daugiau nei 700 žmonių išmokė atlikti pradinio gaivinimo veiksmus.
  • BOMBOS: Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų išminuotojai penktadienį Radviliškio rajone neutralizavo durpyne rastas aviacines bombas.
  • SIUNTOS: Tarptautinių skubių siuntų bendrovės „DHL Express“ paslaugos kitąmet Lietuvoje vidutiniškai brangs 13,9 proc., pranešė įmonė.
  • KOMPENSACIJA: Kaip pranešė Lietuvos energetikos agentūra, jos paskelbtas kvietimas teikti paraiškas kompensuoti dalį įsirengiamų privačių elektromobilių įkrovimo prieigų išlaidų pirmosiomis savaitėmis pritraukė 461 susidomėjusių gyventojų.
  • ORKESTRAS: Rugsėjo 24 d., 19 val. koncertu Nacionalinėje filharmonijoje 62-ąjį sezoną pradės Lietuvos kamerinis orkestras - sezono pradžios proga orkestras koncertuos su vienu žymiausių dabarties lietuvių pianistų Andriumi Žlabiu.
  • IDĖJOS: Vilniaus savivaldybė kviečia architektus dalyvauti architektūros idėjų konkursuose keturioms naujoms ugdymo įstaigoms: vaikų darželiams Šnipiškėse ir Balsiuose bei planuojamoms statyti progimnazijoms Pavilnyje ir Perkūnkiemyje.
  • ELEKTRA: Estijos valstybinės perdavimo tinklų operatorės „Elering“ generalinis direktorius Taavi Veskimagis pareiškė, jog jei Baltijos šalių elektros sistema būtų staigiai atjungta nuo Rusijos sistemos, prireiktų 8,5 teravatvalandžių dujų elektrinėms kūrenti, o dabartinėmis rinkos kainomis toks dujų kiekis atsieitų 1–1,5 mlrd. eurų.
  • PANDEMIJA: Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys penktadienį pareiškė, kad „iš medicininio požiūrio“ koronaviruso pandemija yra įveikta.
Daugiau

Dienos klausimas

Kaip manote, ar reikalinga autobusams stoti tuščiose stotelėse?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kiek per paskutinį mėnesį padidėjo jūsų elektros sąskaitos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+3 +9 C

+3 +9 C

 

+7 +10 C

+12 +15 C

+12 +16 C

 

+13 +15 C

0-3 m/s

0-3 m/s

 

0-4 m/s