Serialų rinkos lyderių pozicijas išlaikant „Netflix“ ir HBO, kiti kūrėjai tarsi lieka šešėlyje. Vienas jų - britų pasididžiavimu laikomas televizijos kanalas BBC, pastarąjį dešimtmetį visas jėgas sutelkęs konkurentų pažabojimui. Šandien BBC yra pajėgus varžytis su geriausiais - jo sąskaitoje net keletas pastarojo laikmečio serialų hitų, kuriuos turėtų pamėgti ir Lietuvos žiūrovai.
„Šerlokas“
„Šerlokas“ („Sherlock“, 2010) - bene populiariausias pastarojo laikmečio BBC serialas, neriantis į garsiausio visų laikų seklio gyvenimo verpetą. Visame pasaulyje žinomas rašytojo Artūro Konano Doilio (Arthur Conan Doyle) personažas, genialusis detektyvas Šerlokas Holmsas, serialo kūrėjų įkurdintas šiuolaikiniame, technologijų prisodrintame pasaulyje. Arogantiškas savimyla, kurį vaidina aktorius Benediktas Kamberbačas (Benedict Cumberbatch), apdovanotas aštriu protu ir genialiomis įžvalgomis, stulbinančiai tiksliai tiria nusikaltimus, kuriuose taško negali padėti niekas kitas. Vos pasirodęs, serialas iškart tapo hitu, šiandien skaičiuojančiu jau keturis sezonus. Žiūrovai ir kino kritikai „Šerloką“ liaupsino dėl pedantiškumo, dėmesio detalėms, stiliaus, loginių klaidų nebuvimo bei gebėjimo įtraukti ir išlaikyti paslaptį. Serialo sąskaitoje - „Auksinio gaublio“ ir BAFTA nominacijos, aibė „Emmy“ statulėlių.
„Daktaras Kas“
Televizijos serialas „Daktaras Kas“ („Doctor Who“, 2005) pasirodo esąs rekordininkas. Tai - visų laikų ilgiausiai televizijos eteryje rodomas mokslinės fantastikos šou. Rodytas 1963-1989 metais, serialas į eterį sugrįžo 2005-aisiais ir iškart šovė į populiarumo viršūnę.
Anot serialo siužeto, į žmogų panašėjantis ateivis, save vadinantis Daktaru (jį vaidina Metas Smitas (Matt Smith), keliauja laiku pasinaudodamas erdvėlaiviu, išoriškai primenančiu telefono būdelę. Ekscentriškas, ypatingomis žiniomis technologijų, istorijos ir mokslo srityse apdovanotas Daktaras drauge su komandos nariais gelbėja planetą ir stoja į kovą su aršiausiais piktadariais.
Prie naujai atgimusio serialo „Daktaras Kas“ darbavosi serialo „Šerlokas“ komanda, o kai kuriose serijose pasirodė bene visos garsiausios britų televizijos žvaigždės.
„Asmens sargybinis“
Kultiniame seriale „Sostų karai“ pasirodęs „Starkas“ Ričardas Madenas (Richard Madden) 2018-aisiais suspindo kriminaliniame trileryje - mini seriale „Asmens sargybinis“ („Bodyguard“, 2018). Genialiai aktoriaus atliktas vaidmuo neliko nepastebėtas - pirmąjį karjeros „Auksinį gaublį“ R.Madenas pelnė būtent čia.
Pagrindinis serialo veikėjas - Deividas Badas - karo veteranas ir asmens sargybinis, atsakingas už Britų karališkosios šeimos ir vyriausybės apsaugą.
Paskirtas saugoti Vidaus reikalų ministrę Džiuliją Montag, Deividas kasdien patiria sunkumų - jo asmeninės pažiūros kardinaliai skiriasi nuo jo saugomo objekto. Taip ministrės asmens sargybiniu turėjęs dirbti vyras tampa didžiausią grėsmę jai keliančiu asmeniu.
„Žudant Ievą“
2018-ųjų pavasarį televizijos kanalui BBC pristačius šnipų trilerį „Žudant Ievą“ („Killing Eve“), paremtą rašytojo Luko Dženigso (Luke Jennigs) keturių dalių novelėmis „Codename Villanelle“, jau netrukus apie jį kalbėjo visi. Pirmosioms serijoms dar nė nepasiekus televizijos ekranų, BBC kanalas nutarė rizikuoti, iškart anonsuodamas apie antrąjį sezoną, ir, panašu, pasielgė teisingai - „Žudant Ievą“ pasirodė esąs vienu labiausiai aptarinėjamų 2018-ųjų serialu. Žiūrovai jau nekantriai laukia ir trečiojo sezono.
„Rotten Tomatoes“ portalui paskelbus 127-ių kino kritikų labiausiai girtų 2018-ųjų serialų topus, „Žudant Ievą“ pasirodė esąs daugumos favoritas. Pergalingą serialo žygį televizijos ekranuose vainikavo dvi nominacijos „Auksiniam gaubliui“, vieną jų aktorė Sandra Oh parsivežė namo. JAV aktorių gildija, taip pat apdovanojusi aktorę, serialą pavadino „metų proveržiu“.
Pagrindinė serialo veikėja, aktorės Sandros Oh įkūnijama Eva, jau vadinama moteriška Džeimso Bondo versija. Anot siužeto, dvi pagrindinės serialo herojės gyvena paraleliniuose pasauliuose. Eva - britų MI5 darbuotoja, dievinanti knygas apie moteris žudikes. Atlikdama užduotį, moteris imasi medžioti Vilanelę - sarkastišką samdomą žudikę, kurią vaidina Džodi Komer (Jodie Comer). Likimui suvedus jas draugėn, moterys tampa apsėstos viena kita ir pradeda „katės-pelės“ žaidimą. Įdomūs ir lengvai kuoktelėję moteriški personažai, juodasis humoras, smagus ir linksmas tonas, feminizmo ir šnipų temos bei serialus lydinčių stereotipų laužymas - dinamiško ir nenuspėjamo „Žudant Ievą“ sėkmės raktai. Kino kritikai pro ausis nepraleido ir kokybiško filmo garso takelio, dinamiškai besikeičiančio kartu su pagrindinių herojų lankomomis vietovėmis - Paryžiuje skamba retro prieskoniu pagardinta popmuzika, Maskvoje - niūrus instrumentinis fonas.
„Liuteris“
Vos pasirodęs, niūrus, tamsiomis spalvomis alsuojantis „Liuteris“ („Luther“, 2010) tapo naują madą televizijos ekranuose diktuojančiu serialu. Po jo pasirodymo imta kurti realistiškai atrodančius, niūrių spalvų serialus apie tikrus detektyvus, o pagrindinį vaidmenį čia atlikęs aktorius Aidris (Idris) Elba tapo labiausiai filmavimo aikštelėje geidžiamu juodaodžiu aktoriumi. Norėtas baigti trečiuoju sezonu, šiandien „Auksiniu gaubliu“ apdovanotas „Liuteris“ skaičiuoja penktąjį sezoną, o netrukus kino ekranus pasieks serialo motyvais sukurtas filmas.
Pagrindinis serialo veikėjas Džonas Liuteris - kylantis detektyvas, išsiskiriantis aukštu išnarpliojamų bylų skaičiumi. Džonas - brutalus nestandartinių metodų šalininkas, tačiau ar sferai, griežtai kontroliuojamai įstatymų, įmanoma diktuoti savas taisykles, dažnai peržengiančias įstatymo barjerą?
„Makmafija“
BBC ir amerikiečių studijos AMC bendras kūrinys, aštuonių serijų kriminalinis serialas „Makmafija“ („Mc Mafia“, 2018) buvo šiltai sutiktas žiūrovų, tačiau netrūko ir bandžiusių uždrausti jo rodymą televizijos ekranuose. Pagrindinis serialo herojus Aleksas, kurį vaidina Džeimsas Nortonas (James Norton), - žydų kilmės rusų oligarcho sūnus, užaugęs Londone. Atokiau nuo kriminalinio šeimos verslo besilaikantis jaunas vyras įkuria nuosavą verslą ir mėgaujasi ramia kasdienybe, tačiau sykį šeimos reikalai primena apie save. Privalėdamas apsaugoti žmones, kuriuos myli, Aleksas įsitraukia į kriminalinę veiklą, o kelias atgal niekuomet nėra lengvas.
Britų žurnalisto Mišos Glenio (Misha Glenny) 2008-aisias išleistos knygos „McMafia: A Journey Through the Global Criminal Underworld“ pagrindu sukurtas serialas narsto šeimos ir nusikalstamo pasaulio temas, o filmo kūrėjai tikina, jog tai - šiuolaikinė „Sopranų“ arba „Krikštatėvio“ filmų versija. Nepaisant gerų serialo kūrėjų ketinimų ir teigiamų Vakarų ir Vidurio Europos žiūrovų vertinimo, Rusija pasmerkė jo rodymą, serialą išvadindama propagandiniu, kurstančiu nesantaiką ir uždraudė jo demonstravimą šalyje. Neliko patenkinti ir Izraelio gyventojai, tikinantys, kad serialas užgauna šalies verslininkus, tačiau juk serialai, kurių rodymui priešinasi bent viena valstybė, tik įrodo esą geriausi!
„Džentelmenas Džekas“
BBC ir HBO kartu kurtas biografinis mini serialas „Džentelmenas Džekas“ („Gentleman Jack“, 2019) žiūrovus nukelia į XIX a. Angliją. Pagrindinė herojė - britų aristokratė Enė Lister (ją vaidina Siurain Džouns (Suranne Jones), kuri neslėpė savo seksualinės orientacijos. Enė laužo visus galimus stereotipus, taikomus moterų išvaizdai, kalbėsenai ir manieroms. Užkietėjusi keliautoja ir alpinistė stoja į kovą prieš žemvaldžius, siekdama savo namams grąžinti buvusią šlovę. Dėl vyriško charakterio ir manierų praminta ponu Džeku, moteris laikoma neeiline istorine asmenybe.
Po Enės Lister mirties istorikai ėmėsi nagrinėti aibę jos dienoraščių. Kino kūrėjus ne sykį masinę moters užrašai sugulė į dokumentinį bei vaidybinį filmą, vaizduojantį Enės Lister gyvenimą.