respublika.lt

Atgiję numirėliai ir mirę gyvieji

(32)
Publikuota: 2023 kovo 26 20:52:00, Parengė Milda KUNSKAITĖ
×
nuotr. 2 nuotr.
Zombiai - viena populiariausių temų kino pramonėje. Pixabay nuotr.

Prisikėlę negyvėliai - vieni populiariausių šiuolaikinės masinės kultūros mistinių personažų. Vien JAV per pastarąjį pusę amžiaus filmai apie zombius kino teatrų kasas papildė daugiau kaip milijardu dolerių. Ar zombiai, nemirėliai, bandantys išnaikinti paprastus žmones (sprendžiant pagal siaubo filmus), išties egzistuoja? Zombiu vadinamas prisikėlęs negyvėlis arba savęs ir savo kūno visiškai nebekontroliuojantis ir įsakymams iš šalies paklūstantis gyvas žmogus. Perkeltine prasme žodis gali reikšti fanatišką žmogų, kurį stipriai veikia kokie nors įsitikinimai, pomėgiai arba destruktyvus kultas. Kai kurias legendas apie „gyvus numirėlius" galima paaiškinti moksliškai.

 

Šamanui įsakius

Pasakojama, kad Haityje gyvenę šamanai gebėjo prikelti numirėlius ir paversti juos savo vergais. Tiesa, pagal kitą versiją, tai buvo tik fokusas, mistifikacija. Šamanai nieko neprikeldavo, priešingai, naudodami tetrodotoksiną, iš nuodingų žuvų išgaunamą medžiagą, aukas apmarindavo. Tetrodotoksinas blokuoja natrio kanalus neuronų membranose, sukelia kalbos sutrikimus, paralyžių ir net sustabdo kvėpavimą. „Velionis" būdavo neilgam palaidojamas, o paskui atkasamas, ir - o stebukle! - laidotuves stebėjusios minios džiaugsmui ir siaubui, atgydavo. Bet tuo „zombio" bėdos nesibaigdavo. Atsipeikėjęs iš komos jis būdavo prikemšamas durnaropių narkotinių medžiagų, kurios jį paversdavo bevaliu, be atminties žmogumi, kuriam galima įteigti bet ką. Pasitaikydavo atvejų, kai aukos atsipeikėdavo tiesiog kapinėse, apimtos ūmios psichozės. „Prisikėlę numirėliai" visiškai paklusdavo šamano įsakymams.

Žinoma, mokslas nepatvirtina atgijusių negyvėlių egzistavimo fakto. Nors, pavyzdžiui, etnografas, archeologas ir rašytojas Prosperas Merimė savo dienoraščiuose pasakojo dalyvavęs atkasant kapus Balkanų kaimuose ir matęs iš ten iškasant atgijusius vampyrus. O štai gyvų žmonių gebėjimas virsti zombiais yra gerai žinomas: žmogus gali panirti į būseną, kai jo psichika ir asmenybė yra visiškai sunaikinamos. Rusijos šiaurės tautelėms ir kai kurioms Amerikos indėnų gentims yra žinoma tokia būsena, vadinama „arktine isterija", „meneriku" (rus. мерячение).

Poetiškesnis liaudiškas šios ligos pavadinimas - Šiaurės žvaigždės šauksmas. Ji išsivysto išsekusiems ir jėgų netekusiems žmonėms. Apimti psichozės žmonės tarsi atsijungia nuo išorinio pasaulio, juos apima transas, prasideda traukuliai, skausmingi spazmai, dingsta judesių koordinacija. Jie elgiasi arba kaip tylūs pamišėliai, arba, priešingai, ima siautėti. Atsigavę ligoniai neprisimena nieko, kas jiems buvo nutikę.

Ši keista liga buvo vadinama ir „psichine infekcija", nes neretai plisdavo tarsi epidemija, ištikdavo ne tik čiabuvius, bet ir ilgiau tose vietose gyvenusius atvykėlius. O stipriausiai priepuoliai pasireikšdavo esant Šiaurės pašvaistei. Tuo dar XX a. pradžioje naudodavosi tundros šamanai, sukeldami tokią psichozę savo ritualais. Neretai tokie nelaimingieji (меряки) būdavo naudojami vergiškam darbui. Kuo ne Haičio zombiai, dirbdavę, kaip pasakojama, cukranendrių plantacijose? „Užkeiktas" žmogus imdavo mėgdžioti kitų žodžius, gestus ir kitus veiksmus, būdavo pasirengęs vykdyti bet kokius įsakymus, net kvailiausius ir destruktyviausius.

Šiuolaikiniai mokslininkai pagrindine arktinės psichozės priežastimi laiko sudėtingą Šiaurės klimatą. Čia didžiąją metų dalį trunka žiema, šimtus kilometrų tęsiasi vienoda tundra ir taiga. O poliarinė naktis, kai Saulė danguje nebepasirodo, trunka kelis mėnesius, kaip ir poliarinė diena. Tokios sąlygos labai sekina žmogaus nervų sistemą ir neigiamai veikia žmogaus sveikatą. O šios keistos ligos priepuoliai ištikdavo tik fiziškai ir psichiškai išsekusius žmones. Ligos ir šiaurės pašvaistės sąsajas taip pat galima paaiškinti: žmogaus organizmas reaguoja į aktyvius reiškinius žemės magnetiniame lauke. Kilus stiprioms geomagnetinėms audroms, matomos ir ryškiausios pašvaistės.

Zombinimo technika

Kas yra zombinimas? Tai ypatingos sąmonės būsenos sukėlimas, kai silpnas žmogus praranda valią ir gebėjimą savarankiškai mąstyti ir veikti, o paskui psichologine ir fizine prievarta ištrinama jo asmenybė. Pavyzdžiui, žmogus, kuris šiaip niekada ir nė už ką peiliu nedurs vaikui, nes tai prieštarauja jo moralinėms nuostatoms, gali taip pasielgti, jeigu jam bus įteigta, kad tai - ne vaikas, o, pavyzdžiui, šnipas, priešas. Masines žmogžudystes paprastai įvykdo būtent tokie fanatikai.

Paprastai manoma, kad įprastą žmogaus elgesį pakeisti yra sunku. Bet iš tiesų tai visiškai nėra sudėtinga. Naudojant tam tikrus cheminius junginius ir „dresūrą" galima palaužti kiekvieno valią. Pavyzdžiui, kad ir koks didvyris būtų žvalgas, jis priešams atskleis slapčiausią informaciją, jeigu jam bus suleista tam tikros medžiagos. Kiekvieno smegenyse yra tam tikras „klaidų detektorius", kuris nuolat tikrina, ar viskas vyksta teisingai, pagal atminties matricą. Norint priversti žmogų padaryti tai, ko jums reikia, užtenka tik pakeisti šitą jo „teisingumo matricą", pavyzdžiui, narkotikais. Ne mažiau pakenkti kūnui ir dvasiai gali ir, tarkime, lobotomija - kai chirurgiškai išjungiamos tam tikros smegenų sritys.

Norint masiškai pakeisti žmonių įsivaizdavimą apie tai, kas yra gerai, o kas blogai, nereikia specialių priemonių, užtenka psichologinių ir lingvistinių metodų. Pavyzdys - nacistinė Vokietija, kuri iki XX amžiaus 4-ojo dešimtmečio buvo laikoma pažangia, labai kultūringa šalimi, o vokiečių sentimentalumas buvo tapęs kone priežodžiu. Tačiau Jozefas Gebelsas (Joseph Goebbels, nacistinės Vokietijos propagandos ministras) perversmą tautos smegenyse padarė padedamas radijo ir laikraščių.

Kaip pastebėjo psichologas Karlas Jungas (Carl Jung), nacių veikiama vokiečių tauta tapo „apsėsta". Beje, internetas tokiems tikslams tinka dar geriau: iš esmės tai yra ideali erdvė zombinti. Jei žmogus tampa priklausomas nuo interneto, jo sąmonėje nusitrina riba tarp tikrovės ir virtualumo. Pavyzdžiui, jis gali nebejausti skirtumo tarp personažo „nužudymo" kompiuteriniame žaidime ir žmogžudystės tikrame gyvenime.

Mūsų dienomis zombinimui naudojami naujausi būdai: socialinis programavimas, reklama, įvairios psichologinės technikos. Pavyzdžiui, yra sunku arba beveik neįmanoma priešintis spaudimui, jeigu užsidėjus specialų šalmą esate verčiami valandas klausytis vienskiemenių įsakymų arba muzikos, stebėti vienodus šviesos blyksnius ir vaizdelius.

„Psichikos mikrobai"

Žmogus gali prarasti moralines savybes minioje, pasiduodamas bandos psichozei - užtenka prisiminti masinius pogromus. Net kvailumas, depresija, įtūžis, nerimas yra užkrečiami, žmonės vieni nuo kitų užsikrečia psichologine būsena. Atsidūrus tarp žmonių zombių, po tam tikro laiko galima ir patiems tapti tokiais pat. Todėl reikia atokiau laikytis nuo tų, kas reikalauja, įžeidinėja, žemina, užpila neigiama informacija, nuolatos gąsdina ir vis kartoja tas pačias klišes.

Fantastiniuose kūriniuose žmonės zombiais virsta po to, kai į organizmą patenka tam tikra infekcija - zombių virusas. Bet mokslininkai neneigia galimybės kilti epidemijai, kurią sukeltų, pavyzdžiui, mutavę pasiutligės virusai. Yra žinoma, kad paskutinėje šios ligos stadijoje užsikrėtęs žmogus palieka zombio įspūdį: nebekontroliuoja savo kūno ir siekia tik platinti ligą, neretai mėgindamas kandžioti aplinkinius.

Tačiau, pasirodo, tam tikros rūšies „zombių virusas" gali tūnoti ir žmogaus psichikoje. Psichiatras Vladimiras Bechterevas kalbėjo apie „psichikos mikrobus", kuriais žmonės vienas kitą užkrečia. Pavyzdžiui, pasikalbėjote su žmogumi, kuris tiesiog verda pykčiu - ir jums patiems tapo negera. Arba kieno nors nesibaigiantys skundai ir jus įstumia į depresiją.

Socialiniai zombiai

Kaip rodo istorija, visa visuomenė ne mažiau kaip paprastas žmogus taip pat yra imli „psichikos mikrobams". O veiksmingiausias intrumentas socialiniam zombinimui psichologų nuomone yra baimė. Schema yra tokia: iš pradžių šokas, paskui ilgai trunkančios ir pasikartojančios sekinančios emocijos, susijusios su paniška baime. Jeigu jums, tarkime, kasdien nuo ryto iki vakaro bus pasakojama apie mirusius nuo kokios nors ligos žmones, kaip tai atlaikys jūsų sąmonė? Galbūt žmonės nuo tos ligos mirdavo visada, kas žino? Bet pasakojama apie tai tik dabar. Ir net nesvarbu, kas tai per liga - tuberkuliozė, vėžys ar banalus persišaldymas. Remiantis šia antilogika, reikia taip pat kasdien ir įkyriai „online" režimu vardinti ir susirgimų visomis kitomis mirtinai pavojingomis ligomis skaičius. Kuo jos blogesnės?

Kitas pavyzdys: jeigu kasdien dieną pradėsime žiūrėdami laidotuvių reportažus ir mums bus nuolatos pranešama, kiek žmonių ir kokiose kapinėse buvo palaidota šiandien... Kuo visa tai baigsis?

Tačiau prieš bet kokį masinį zombinimą galima atsilaikyti, prisiėmus atsakomybę. Šioje stadijoje jūs vis dar pajėgiate išjungti radiją, televizorių, riboti naujienų žiūrėjimą internete. Valios pastangomis nutraukite tokias transliacijas savo galvoje, ir tada pavojus tapti socialiniu zombiu jums tikrai negrės.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
30
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (32)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar bijote klimato kaitos keliamų kataklizmų?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip praleidžiate savo atostogas?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+12 +21 C

+18 +22 C

+13 +19 C

+23 +27 C

+13 +20 C

+16 +19 C

0-4 m/s

0-8 m/s

0-12 m/s