ABBA - vienas iš sėkmingiausių kolektyvų per visą popmuzikos istoriją ir populiariausia Skandinavijos grupė. Agneta Feltskog (vokalas), Bjornas Ulveusas (vokalas, gitara), Benis Andersonas (klavišiniai, vokalas) ir Anifrida Lingstad (vokalas) šturmu paėmė muzikinį pasaulį, praėjusio amžiaus 8-ąjį dešimtmetį įsiverždami į visos planetos hitparadus.
Pirmąją sėkmę švedų ansamblis patyrė 1972 metais, įrašęs dainą „Žmonėms reikia meilės“ (People Need Love). O kvarteto tarptautinio populiarumo pradžia paprastai laikoma pergalė „Eurovizijos“ konkurse 1974 m. su daina „Vaterlo“. Paskui buvo singlas „S.O.S“, per kurį grupė pakilo į pirmąsias Anglijos hitparado eilutes, vėliau „Mamma Mia“, „Šokanti karalienė“ (Dancing Queen), „Pinigai, pinigai, pinigai“ (Money Money Money) ir daugelis kitų kompozicijų, kurias iki šiol prisimena ir mėgsta viso pasaulio muzikos mylėtojai. ABBA tapo pirmuoju kolektyvu Europoje, iškovojusiu lyderio pozicijas visų angliškai kalbančių šalių hitparaduose. 8-ąjį dešimtmetį net pradėta vadinti ABBA dešimtmečiu. Kiekvienas viešas kvarteto pasirodymas tapdavo įvykiu, o naujas įrašas - hitu. 1982 m. rudenį išleidę albumą „The First Ten Years“ muzikantai paminėjo grupės dešimtmetį, o po to kiekvienas užsiėmė soline karjera. Kaip susiklostė legendinio kvarteto narių gyvenimas grupei iširus?
Agneta Feltskog
(Agnetha Faeltskog)
Iširus legendiniam ketvertui, A.Feltskog įrašė keletą solinių diskų, o paskui ilgam dingo iš muzikos pasaulio. Jai prireikė kelerių metų atsigauti po įtempto gastrolių tvarkaraščio ir žiniasklaidos spaudimo. 1996 m. dainininkė išleido autobiografiją, o po dvejų metų - savo geriausių dainų albumą. 2004 m. Agneta įrašė rinkinį „My Colouring Book“, sudarytą iš 7-ojo dešimtmečio hitų versijų, jį labai šiltai priėmė muzikos kritikai ir jis iškart pakliuvo į daugelio Europos šalių geriausiųjų dešimtukus. 2013 m. Švedijos žvaigždė baigė įrašinėti albumą „A“, kurį sudarė tik naujos kompozicijos. Pasirodžius plokštelei, Agneta vėl susidomėjo švedų ketverto gerbėjai, o televizijos kompanija BBC sukūrė dokumentinį filmą „Agneta: ABBA ir toliau...“ apie dainininkės gyvenimą. Šiuo metu buvusi populiaraus kvarteto solistė užsiima muzikine kūryba. Gyvena Stokholmo priemiestyje, domisi joga, astrologija, jodinėjimu.
Bjornas Ulveusas
(Bjorn Ulvaeus)
Likus dar 10 metų iki grupės ABBA pasirodymo pradėjo dainuoti scenoje ir spėjo padirbėti su daugeliu populiarių Švedijos grupių. Be muzikos, Bjornas visada domėjosi užsienio kalbomis. Įdomu, kad didžiausio švedų ketvertuko populiarumo laikais jis buvo vienintelis iš jų, kalbantis angliškai. Bjornas Ulveusas ir jo kolega Benis Andersonas yra tikros draugystės pavyzdys: kartu pradėję kūrybinę veiklą iki grupės ABBA, jie sėkmingai bendradarbiauja iki šiol. Buvę solistai 9-ojo dešimtmečio pabaigoje parašė keletą kompozicijų grupei „Gemini“. O 1989 m. būtent į juos kreipėsi prodiuserė Džudi Kreimer (Judy Craymer). Jai kilo mintis sukurti miuziklą „Mamma Mia!“, kurio pagrindas - grupės dainos. Šiandien Bjornas ir Benis yra vieni turtingiausių šou verslo atstovų savo šalyje: jie įsteigė savo kompanijas ir užsiima prodiusavimu. Tačiau dabar B.Ulveusas pradėjo mažiau dėmesio skirti muzikai, o daugiau laiko skiria visuomeninei veiklai.
Benis Andersonas
(Benny Anderson)
Benis Andersonas pasauliui žinomas ne tik kaip buvęs grupės ABBA solistas, bet ir kaip kompozitorius, prodiuseris, aranžuotojas. Pirmą kartą į sceną išėjęs 8 metų, jis iki šiol lieka ištikimas savo talentui. Beniui puikiai pavyksta kurti ir atskirus kūrinius, ir muziką pilno metražo filmams, o pirmasis bandymas padirbėti didžiajam ekranui įvyko jau 8-ojo dešimtmečio pradžioje, kai jis parašė kompoziciją švedų filmui „The Seduction Of Inga“, tačiau jis ekranuose taip ir nepasirodė. Užtat Benio sukurtas garso takelis buvo išleistas Japonijoje ir pateko į hitų dešimtuką. Iširus grupei ABBA, B.Andersonas parašė muziką kino filmui „Mio in the Land of Faraway“ pagal garsią Astridos Lindgren knygą, o 1992 m. populiarią Europos futbolo čempionato, vykusio Švedijoje, melodiją. Šiuo metu buvęs ABBA solistas toliau kuria muziką filmams ir vadovauja kolektyvui „Benio Andersono orkestras“, kuris Švedijoje yra labai populiarus.
Anifrida Lingstad
(Anni-Frid Lyngstad)
Ne visi žino, kad viena iš legendinės grupės solisčių jau seniai oficialiai tituluojama Jos Šviesybe princese Anifrid Rois fon Plauen. 1992 m. populiari dainininkė ištekėjo už vokiečių princo Heinriko Ruco Rois fon Plaueno (Heinrich Ruzzo Reuss von Plauen). Nelaimė, jau po septynerių metų jos vyras mirė nuo vėžio, o metais anksčiau automobilio avarijoje žuvo mylima dukra. Grupei iširus, dainininkė išleido keletą solinių albumų, bet dabar užsiima tik labdara, yra įvairių visuomeninių organizacijų garbės narė, finansuoja paramos našlaičiams fondą ir finansuoja muzikos festivalį Šveicarijoje. Anifrida - artima Švedijos karališkosios šeimos draugė ir yra viena turtingiausių savo šalies žmonių. Interviu Švedijos žvaigždė sako, kad nesiilgi grupės ABBA, nes dabar jos naujas gyvenimas jai teikia daug džiaugsmo.
Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“