Barbė, lėlė, tapusi vienu iš XX a. simbolių, tęsia savo kelią XXI amžiuje, keisdamasi, bet likdama savimi, užkariaudama vis naujas širdis... Ilgakoję šviesiaplaukę lėlę šiandien žino beveik visi. Ji yra populiariausia lėlė per visą žaislų istoriją. Jos „gimdytoja“ yra firma „Mattel“ - didžiausia žaislų gamintoja pasaulyje. Lėlė buvo sukurta 1959 m.: Amerikos žaislų mugėje ji pasirodė kovo 9 dieną, taigi ši diena yra legendinės lėlės gimtadienis. Barbė nesensta - per 60 metų šių lėlių parduota daugiau kaip milijardas egzempliorių ir šiandien ji vis dar yra vienas mėgstamiausių žaislų.
Garsiosios lėlės „mama“ - amerikietė Ruta Hendler (Ruth Handler). Ruta ir jos vyras Eliotas XX a. 5-ojo deš. viduryje įsteigė firmą „Mattel“ ir ketino gaminti rėmus paveikslams. Tačiau pokariu žmonės pradėjo skirti daugiau pinigų pramogoms, vaikams pirkti įvairiausius žaislus. Pajutusi, kad tai gali tapti geru pelno šaltiniu, Hendlerių šeima pakeitė firmos veiklos kryptį ir iš pradžių ėmė gaminti žaislinius lėlių namelius ir muzikines dėžutes. Sekdama naujausias tendencijas ir reklamuodamasi televizijoje, „Mattel“ vis populiarėjo, o sukūrusi lėlę Barbę įvykdė tikrą revoliuciją. Idėja sukurti „suaugusią lėlę“ mažoms mergaitėms Rutai kilo tada, kai ji pastebėjo, kad jos dukrai Barbarai ir jos bendraamžėms labiau patinka žaisti popierinėmis, imituojančiomis būtent suaugusius žmones, lėlėmis negu lėlėmis-vaikais. Išties: kodėl įsivaizduojama, kad vienintelis žaidimas, kurį mergaitėms patinka žaisti su lėlėmis - tai „mama ir dukra“? Juk suaugusiųjų gyvenimas - ne tik laiminga motinystė, bet ir savęs kaip gražios ir skoniu pasižyminčios, sėkmės lydimos moters suvokimas. Tie, kas lėlę Barbę vadina „nevaikišku žaislu“, iš dalies yra teisūs. Barbė išties buvo sukurta pagal suaugusiesiems skirtos lėlės „atvaizdą ir panašumą“: garsios lėlės prototipu tapo vokiškų komiksų herojė Lili - įspūdinga moteris su vapsvos liemeniu ir ilgais šviesiais plaukais, komiksų suaugusiesiems herojė, kurią Ruta Hendler „atrado“ atostogaudama Šveicarijoje. Žinoma, JAV Lili dizainas buvo pakeistas, kad lėlė taptų vaikišku žaislu, ir 1959 m. naujoji lėlė, Hendlerių dukters Barbaros garbei pavadinta Barbe, pasirodė prekyboje. Mažosioms pirkėjoms ji labai patiko ir greitai išpopuliarėjo.
Pirmoji Barbė buvo tamsiaplaukė, plaukus rišo į „arklio uodegą“, jos ausyse buvo perlamutriniai auskariukai, ji avėjo atviras basutes su kulniukais, o vilkėjo dryžuotą maudymosi kostiumėlį. Firma „Mattel“ savo lėlę išreklamavo televizijoje, ir kilo tikras ažiotažas. Užsakymų buvo gaunama tiek, kad iš pradžių firma net nepajėgė patenkinti lėlės paklausos! Mergaitės ėmė kraustytis iš proto dėl Barbės, o daugelio jų tėvams lėlė nepatiko - jų manymu, žaisti su ja nėra naudinga vaiko psichikai. Bet lėlės populiarumas vis augo. Barbė neilgai buvo viena: 1961 m. ji įgijo draugą Keną, kuris gavo Rutos Hendler sūnaus Keneto vardą. 1963 m. buvo sukurta geriausia Barbės draugė Midžė, o 1964 m. - sesutė Skiper. Dabar Barbė turi jau ne vieną dešimtį giminaičių ir draugų. 1961 m. Barbė jau buvo visų laikų absoliuti „madingų lėlių“ lyderė. Nieko keista, juk lėlė atsirado būtent tada, kai pradėjo keistis moters socialinė padėtis, kai žmonių protus ir širdis užkariavo aukštosios mados rafinuotumas ir elegancija... Jau 7 deš. drabužius Barbei ėmė kurti garsiausi modelių namai. Garsūs dizaineriai suprato, kad siūti tualetus Barbei yra ne mažiau prestižiška kaip Holivudo garsenybėms. 1985 m. vyko tarptautinė lėlių Barbių, papuoštų Yvo Sen Lorano (Yves Saint Laurent), Piero Kardeno (Pierre Cardin), Žano Polio Gotjė (Jean Paul Gaultier) ir Kristiano Dioro (Christian Dior) tualetais, paroda.
Lėlės išvaizda taip pat keitėsi. Dizaineriai daug eksperimentavo su Barbės plaukų spalva ir ilgiu - jie tai trumpėjo, tai „ataugdavo“. Itin išpopuliarėjo Barbė su plaukais iki kulnų, juk mergaitės labai mėgsta daryti lėlėms šukuosenas! Lėlė tapo judresnė: Barbės kūrėjai ją „išmokė“ sulenkti ir pasukti visas kūno dalis, ir Barbė tapo dviratininke, jojike, sportininke, šokėja... Ji „užaugdavo“ iki metro, ir jos mažoji šeimininkė matuodavosi mylimos lėlės tualetus. O Barbės modelis, pagamintas 1964 m., net mokėjo užsimerkti ir atsimerkti. Beje, įdomu, kad Barbė pradėjo žiūrėti tiesiai priešais save tik 1971 m. - anksčiau jos žvilgsnis, kaip ir prototipo Lili, buvo koketiškai nukreiptas truputį į šoną. XX a. paskutinio dešimtmečio pabaigoje lėlės veidui ir kūnui buvo suteiktos natūralesnės proporcijos.
Barbei buvo sukurta ir biografija: jos „tikrasis vardas“ - Barbara Milisenta Roberts, ji yra kilusi iš išgalvoto Vilouso miestelio Viskonsino valstijoje, užaugo Džordžo ir Margaretos Robertsų šeimoje. Paskutinį XX a. deš. Barbės biografija pasikeitė: išleidus naują urbanistinę seriją „Generation Girls“, Barbė buvo paskelbta tikra niujorkiete. 1961 m. Barbė susipažino su savo draugu Kenu („visas vardas“ Kenas Karsonas). Jie draugavo daugiau kaip 40 metų, nors Keno gamyba keletą kartų buvo pristabdyta. 2004 m. „Mattel“ paskelbė, kad Barbė ir Kenas skiriasi, bet po dvejų metų vėl „susiėjo“. Pagal oficialią versiją Barbė ir Kenas yra nesusituokę.
Barbės istorijoje būta ir nemalonių momentų. 1993 m. prekyboje pasirodė Barbė, tarianti tokias frazes kaip „Matematika - tai labai sunku“, „Ar mums užteks drabužių?“, „Man patinka apsipirkinėti“, „Surenkim picų vakarėlį!“ Ši lėlė sukėlė audringą neigiamą pirkėjų reakciją, nes taip formavo „kvailutės ir tuščios merginos“ įvaizdį ir rodė ne geriausią pavyzdį mergaitėms, kurios su ja žaidė. „Nėščia Barbė“ kai kuriose šalyse taip pat nesulaukė plataus pripažinimo: anksčiau lėlei buvo priekaištaujama, kad ji „galvoja tik apie pramogas ir drabužius“, o dabar ne be pagrindo atsirado nuomonė, kad lėlės „gimdymas“ atrodo kaip bejausmis, mechaniškas procesas, ir vaiko gimimas nesukelia stebuklo pojūčio, kaip gyvenime.
Bet sunkumai nesutrukdė Barbei tapti pasauline žvaigžde. Firma „Mattel“ gamino įvairių tautybių Barbes, aprengtas tautiniais kostiumais, ir „mokė“ žaislą kalbėti įvairiomis kalbomis. Pastaraisiais metais, siekiant neatsilikti nuo gyvenimo, buvo nuspręsta dar labiau pakeisti įprastą lėlės išvaizdą: pradėtos kurti įvairių figūros tipų, skirtingų odos atspalvių, su įvairiausiomis šukuosenomis lėlės. Dabar Barbė su gerbėjomis bendrauja ir socialiniuose tinkluose „Facebook“ ir „Instagram“, turi milijoninę sekėjų armiją. Ir, aišku, per 60 gyvenimo metų garsioji lėlė padarė karjerą įvairiose srityse: padirbėjo stiuardese, gydytoja, verslininke, karo lakūne, ugniagese, mokytoja, buvo roko žvaigždė ir net kandidatė į prezidentus!
Visada labai populiarios buvo superžvaigždžių išvaizdos Barbės: Merlin Monro (Marilyn Monroe), Elizabet Teilor (Elizabeth Taylor), Odri Hebern (Audrey Hepburn)... Keičiasi laikai, atsiranda nauji dievaičiai: pasirodžius kino epopėjai „Žiedų valdovas“, firma „Mattel“ išleido naują lėlių seriją, vaizduojančią garsiosios trilogijos herojus. Visame pasaulyje pripažinti mados namai taip pat skiria dėmesį Barbei. Nuo 9-ojo deš. vidurio pradėta leisti garsiosios lėlės kolekcinius modelius prabangiais tualetais. Pakeitusi gausybę drabužių, puošmenų, aksesuarų, namų, mašinų ir augintinių, lėlė Barbė galų gale pateko į Gineso rekordų knygą, taip pat tapo Madam Tiuso vaškinių figūrų muziejaus eksponatu.
Barbė jau beveik 60 metų vis dar išlieka vienu perkamiausių žaislų. Dėl fenomenalaus Barbės populiarumo ir gebėjimo prisitaikyti prie naujovių bei pokyčių visuomenėje šios lėlės iš žaislų lyderės pozicijų nesugebėjo išstumti net ir modernios technologijos. Lėlė Barbė kelioms kartoms tapo ne šiaip žaislu, o simboliniu paveikslu, kurio reikšmė priklauso nuo žmogaus požiūrio į šią lėlę. Vieniems ji - „seksualumo be meilės“ ir nenumaldomo troškimo vartoti įsikūnijimas (juk jai gaminami tūkstančiai įvairių aksesuarų ir prabangių drabužių), kitiems - įsikūnijęs grožis ir meilė gyvenimui, dar kai ką ši lėlė įkvepia kurti, o kai ko apskritai nedomina... Tikriausiai bus teisūs tie, kas sakys: „Jei ši lėlė visiems neduoda ramybės jau daugiau kaip pusę amžiaus, vadinasi, ji kažkuo ypatinga!“ Barbės istorija tęsiasi, ir nors pasaulinėje žaislų mergaitėms rinkoje pasirodė ir toliau pasirodo stiprių konkurenčių, kita lėlė vargu ar pakartos jos fenomenalų kelią į pasaulinę šlovę.