respublika.lt

Valstybės, kurias per dieną galima apeiti pėsčiomis

(5)
Publikuota: 2023 kovo 29 14:55:41, Parengė Milda KUNSKAITĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Asociatyvi pixabay.com nuotr.

Kuri šalis - mažiausia pasaulyje? Ir kokias šalis apskritai reikėtų laikyti mažomis? Pagal oficialią JT terminologiją, nykštukinė valstybė - bet kuri, mažesnė už Liuksemburgą, t.y. kurios plotas mažesnis negu 2586 kv.km. Bet planetoje esama šalių, kurios „netraukia" net iki šimtosios šio skaičiaus dalies, tokių kaip Tuvalu Polinezijoje arba garsioji Monako kunigaikštystė, pagal plotą prilygstanti dideliam miesto parkui. Kai kurių šalių pavadinimai gali būti visai negirdėti, bet yra ir gerai pažįstamų kaip Lichtenšteinas ar Vatikanas, kurių plotas joms netrukdo būti svarbiomis politikos ar religijos srityje.

 

 

Sen Kitsas ir Nevis: mažiausia Vakarų pusrutulyje


Dviejų salų valstybė Karibų jūroje, kurios plotas - vos 261 kv.km, gali dar sumažėti. Pagal įstatymą Nevis turi teisę bet kada išeiti iš valstybės sudėties. 998 m, vykusio referendumo dėl nepriklausomybės metu pritrūko vos 4 proc. balsų, nors „už" pasisakė 62 proc. gyventojų. Salose gyvena vos 50 tūkst. žmonių. Šiandien tai - mažiausia šalis pagal plotą ir gyventojų skaičių Amerikoje. Sen Kitsas ir Nevis gyvena iš žemės ūkio ir turizmo. Norėdama papildyti iždą, šalis „prekiauja" pilietybe. Ją galima įgyti finansiškai prisidėjus prie žemės ūkio plėtros (nuo 250 iki 450 tūkst. dolerių), arba salose įsigijus nekilnojamojo turto.

Maldyvai: koralai, islamas ir teisingi rykliai


Taip pat salų valstybė, tik mažesnio ploto - 298 kv.km, Maldyvų Respublika įsikūrė salynų grupėje Indijos vandenyne. Tai didžiausia „koralinė" valstybė, taip pat plokščiausia. Maldyvai yra įrašyti Gineso rekordų knygoje dėl to, kad beveik neiškyla virš jūros lygio. Aukščiausias salyno taškas - kaip lubos senos statybos daugiabutyje - 2,4 m.

Iš 1192 koralinių salelių gyvenamos yra tik 200, dar apie 100 užstatytos viešbučiais turistams, vietiniai ten nesilanko. Dauguma piliečių gyvena vieninteliame šalies mieste, sostinėje Malėje. Viešbučiai, kaip ir visi kiti pastatai salose, neturi būti aukštesni už palmes, toks čia galioja įstatymas. Taip pat Maldyvai - mažiausia pasaulyje musulmoniška šalis, čia draudžiama skleisti bet kokią kitą religiją, išskyrus islamą. Su tuo yra susijęs alkoholio ir šunų (šalyje jų nėra) draudimas vietos gyventojams. Užtat čia yra stambiausių pasaulyje žuvų - bangininių ryklių, kurie nepuola žmonių. Ir ištisus metus čia šilta.

Malta - gardus kąsnelis


Maltos salyne Viduržemio jūroje esančios valstybės plotas - 316 kv.km, ir ji šiame sąraše yra didžiausia. Malta - jūros kelių, jungiančių Europą, Aziją ir Afriką, kryžkelė, todėl nuo tų laikų, kai Malta buvo apgyvendinta (prieš maždaug 8000 metų), ją nuolat buvo bandoma užkariauti ir paversti svarbia karine baze jūroje. Ją valdė finikiečiai, graikai, kartageniečiai, romėnai, arabai, normanai, prancūzai, britai... Malta tapo nepriklausoma tik antrojoje praėjusio amžiaus pusėje, bet iki šiol išlaiko nedidelę armiją. O dėl istorinių visų kultūrų paminklų ir šilto klimato salos yra labai populiarios tarp turistų. Viena mažiausių pasaulio valstybių turi net tris UNESCO pasaulinio paveldo objektus. Vienas iš jų - visa šalies sostinė Valeta.

Maršalo salos: branduolinis poligonas ir bikinio tėvynė


Respublika užima 181 kv.km dviejose salų grandinėse - Raliko (Saulėlydžio) ir Ratako (Saulėtekio). Ši Mikronezijos valstybė yra „laisvai asocijuota" su JAV: po Antrojo pasaulinio karo JT sprendimu salos buvo patikėtos globoti Jungtinėms Valstijoms ir tapo branduoliniu poligonu. Per 12 metų ten buvo atlikti 67 branduoliniai bandymai, tarp jų ir vėliau išgarsėjusiame Bikinio atole, kurio vardu buvo pavadintas maudymosi kostiumėlis. Nors gyventojai buvo evakuoti į kaimynines salas, daugeliui jų vėliau buvo diagnozuota spindulinė liga. Jie anuomet ir dabar serga įvairiomis onkologinėmis ligomis ir su radiacija susijusiomis skydliaukės ligomis. Tik keliuose atoluose išliko miškų su būdingais toms vietoms augalais, kitose ekosistemos žuvo, augalai buvo pakeisti atvežtinėmis kultūromis. Šalies biužetas priklauso nuo finansinės paramos iš užsienio, pajamų iki šiol gaunama iš Reigano bandymų poligono, kuris vietos gyventojams yra svarbus darbdavys, bei žemės ūkio, paslaugų ir populiarios ofšorinės zonos stastuso.

Monako kunigaikštystė: europietiškas dolce vita


Vos 2,02 kv.km jūros pakrantės tarp Prancūzijos ir Ligūrijos jūros - tai miestas valstybė Monakas, garsėjanti prestižiniu Monte Karlo kurortu, kazino, „Formulės1" čempionatu ir kunigaikštiene tapusia Holivudo aktore Greise Keli (Grace Kelly). Ten yra įsikūręs ir garsusis Okeanografijos muziejus, kurio direktorius buvo Žakas Ivas Kusto (Jacques Yves Cousteau).

Žinoma, turizmas - viena pelningiausių ekonomikos šakų. Taip pat iždą papildo lošimų verslas ir rezidencijų turtingiems užsieniečiams statybos. Šiandien Monakas - viena tankiausiai gyvenamų pasaulio šalių: 1kv.km gyvena apie 19 tūkst. žmonių. Monako piliečiai nemoka pajamų mokesčio. Aukštas gyvenimo lygis turi įtakos ir jo trukmei, vidutiniškai ji siekia 89-90 m. Monako karinėse pajėgose tarnauja vos 82 žmonės, o tai yra mažiau net už vietos karinį orkestrą.

San Marinas - seniausia pasaulio respublika


Seniausia Europos, o gal ir viso pasaulio valstybė, kurią iš visų pusių supa Italija, gyvena visiškai nepriklausomai. San Marinas užima vos 60,57 kv.km plotą garsiajame „bate" - Apeninų pusiasalyje. Pasak legendos, toks nepriklausomas darinys vidury Romos imperijos atsirado 301 m., kai būsimasis šv.Marinas, slapstydamasis nuo imperatoriaus vykdomų krikščionių persekiojimų, šiose vietose įkūrė religinę bendruomenę. Nors čia atsiskaitoma eurais, šalis kaldina ir savo nacionalines monetas. Didelę šalies dalį užima kalnų masyvai. Net sostinė įsikūrė ant Monte Titano kalno šlaito. Respubliką valdo du kapitonai regentai, o renkami jie vos 6 mėn. Svarbia ekonomikos dalį sudaro turizmas, šalį kasmet aplanko apie du milijonus turistų. Savo oro uosto San Marinas neturi, todėl yra sutarta kartu naudotis Italijos Riminio oro uostu.

Tuvalu - Anglijos karūnos pavaldiniai


Nors šie 26 kv.km Ramiojo vandenyno salose yra laikomi nepriklausoma valstybe, Tuvalu vis dar vadovauja Anglijos monarchai. Kaip ir visa Polinezija, tai yra vadinamoji „specialioji" ekonominė zona, o tai reiškia ribotus gamtinius išteklius, visko trūkumą, nedarbą ir paramos iš šalies būtinybę.

Šalyje, kurioje gyvena apie 11 tūkst. žmonių, kasmet įvyksta per 2000 nusikaltimų. Bet policijoje dirba tik 81 žmogus. Dar viena problema - gėlo vandens trūkumas. Gyventojai yra priversti rinkti ir statinėse laikyti lietaus vandenį. Valstybės išlikimui pavojų kelia ir visuotinis atšilimas: kylant Pasaulinio vandenyno lygiui žemiausios salos (iki 5 m) netrukus gali atsidurti po vandeniu. Todėl Tuvalu tapo aktyvia regioninių ir tarptautinių organizacijų, sprendžiančių klimato kaitos problemas, dalyve. Nuo 2000 m. šalis yra JT narė.

Nauru - iš miško į dykumą


Ne viena šalis pasaulyje turi dvi sostines, oficialią ir istorinę, o štai Nauru valstybėje netilpo nė viena. Užtat yra oro uostas su dviem lėktuvais. Tai nėra mažiausia valstybė pasaulyje - Nauru Respublika įsikūrė 21,3 kv.km Nauru saloje. Prieš kokius 40 metų Nauru dėl fosfatų atsargų buvo viena turtingiausių pasaulio šalių, 9-ą deš. jie buvo intensyviai išgaunami ir eksportuojami į Australiją, N.Zelandiją, Japoniją ir D.Britaniją. Lėšos, gautos už iškasenas, gerokai viršydavo visas šalies išlaidas. Tačiau mažos salos ištekliai nebuvo neišsemiami. Be to, fosfatai buvo išgaunami taip, kad buvo sunaikinta didžioji dalis miškų jų neatsodinant. Ir „Malonioji sala" virto dykra.

Šiandien valstybė be išteklių pirmauja pagal nedarbą (80 proc.) ir nutukimą (95 proc. gyventojų). Nauru laimėjo bylą tarptautiniame teisme prieš Australiją dėl neprotingo salos valdymo ir dabar Australijos mokama finansinė kompensacija bei ofšorinės zonos statusas - pagrindiniai šalies pajamų šaltiniai.

Lichtenšteinas: turistai ir darbo rankos iš kitur


Taip, nykštukinių valstybių esama ne tik vandenyne. 160 kv.km ploto Vakarų Europos valstybė yra viena mažiausių pasaulyje pagal plotą. Bet, kitaip kaip Mikronezijos valstybės, Lichtenšteinas gyvena, švelniai sakant, lengviau. Valstybė yra vienas iš didžiųjų pasaulio finansų centrų su išplėtota bankų sistema ir aukštu gyvenimo lygiu.

Šalyje klesti pramonė, tiek sunkioji, tiek lengvoji. Kunigaikštystėje ne tik nėra nedarbo, bet net neužtenka savų darbuotojų. Todėl 13 tūkst. žmonių čia atvyksta dirbti iš kaimyninių Šveicarijos, Austrijos ir Vokietijos. Ž|emės ūkis ir turizmas taip pat neatsilieka. Ant kalnų šlaitų plytinti šalis su Alpių pievomis, miškais ir didžiausia Europos upe Reinu savo grožiu traukia turistus. Nusikalstamumas šalyje toks menkas, kad policijoje dirba 120 žmonių, o kalėjimai nėra pritaikyti ilgam kalinimui. Į juos patekę piliečiai maitinami maistu iš artimiausio restorano, nes išlaikyti virtuvę nėra prasmės.

Vatikanas - nulinis gimstamumas


Čia konkurencijos nėra: mažiausia šalis pasaulyje pagal plotą - Vatikanas. Visi 0,44 kv.km yra Romos mieste ir yra suvereni Šventojo Sosto teritorija. Vatikane reziduoja Katalikų bažnyčios vadovybė, tarp kitų aukšto rango dvasininkų ir pats Romos popiežius. Vatikanas turi savo geležinkelį, kuris, aišku, yra trumpiausias pasaulyje. Taip pat Vatikanas išsiskiria tuo, kad negausias savo pilietes gimdyti siunčia už valstybės ribų - gimdymo namų valstybėje nėra. Be to, Vatikano pilietybė nėra paveldima, norint gauti Vatikano pasą reikia tarnauti Šventajam Sostui. Todėl dauguma piliečių - dvasininkai ir tik apie 10 proc. - pasauliečiai. Italijos ambasada Vatikane taip pat netilpo ir yra už anklavo ribų, t.y. pačioje Italijoje. Vatikanas - nekomercinės ekonomikos šalis, biudžetą sudaro daugiausia aukos. Tačiau mažytės valstybės iždą papildo ir turizmas.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
12
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (5)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar bijote klimato kaitos keliamų kataklizmų?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip praleidžiate savo atostogas?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+12 +21 C

+18 +22 C

+13 +19 C

+23 +27 C

+13 +20 C

+16 +19 C

0-4 m/s

0-8 m/s

0-12 m/s