Trečdalį gyvenimo žmogus praleidžia miegodamas. Net norisi pasakyti „praleidžia tuščiai“. Bet laimė, yra ne taip; sapnai gali būti tokie pat informatyvūs, kaip ir būdravimas. Jie gali būti ir laiškas iš ateities, ir uždavinių sprendimo raktas, ir kokių nors buitinių situacijų atspindys, ir slopinamų troškimų išraiška.
Kas yra sapnas
Dauguma fiziologų mano, kad sapnas - tiesiog beprasmiškas vaizdų kratinys. Būdraujant sąmonė atrenka įspūdžius ir suformuoja tikrovės vaizdą, o kai miegame, sąmonė tų įspūdžių nekontroliuoja, jie chaotiškai susipina ir gimsta keisti vaizdai. Mėginti aiškinti sapnus, mano šie mokslininkai, nėra prasmės.
Bet kodėl gamta neapsiribojo tik „lėtojo miego“ faze? Mes tiesiog „atsijungtume“, leisdami raumenims pailsėti, organizmui šalinti medžiagų apykaitos šalutinius produktus, o smegenims pailsėti nuo informacijos srauto. Tačiau yra ir „greitojo miego“ fazė, kai sapnuojame ryškius, įvairiausio turinio sapnus. Galima drąsiai daryti prielaidą, kad smegenys yra savotiškas kompiuteris: visą dieną jis dirba, kaupia informaciją, sprendžia uždavinius, o miegant rūšiuoja gautus įspūdžius, dėlioja juos į stalčiukus, tvarko, išmeta tai, kas nereikalinga, apibendrina panašius... Ir gali būti, kad tokio „duomenų sisteminimo“ pasekmė būna genialios minties švystelėjimai - juk būtent miegodamas Dž.Tartinis (G.Tartini) išgirdo savo „Velnio treles“, kurios jį išgarsino, F.A.Kekulė (F.A.Kekule) susapnavo benzeno žiedo formulę, S.T.Kolridžui (S.T.Coleridge) prisisapnavo vienas iš jo geriausių eilėraščių, o D.Mendelejevui - periodinė elementų lentelė.
Neišaiškintas sapnas - lyg neatplėštas laiškas
Senovėje buvo tikima, kad sapnuose užkoduota svarbi informacija ne tik apie pasaulį, bet ir apie patį žmogų, ir kad šios žinios pirmiausia susijusios su ateitimi. Sapnus dievai žmonėms siųsdavo būtent tokiu tikslu. Sapnus aiškindavo arba žyniai, arba profesionalūs sapnų aiškintojai. Ši tradicija gyvuoja ir šiandien. XX a. pradžioje susiformavusi froidistinė psichologija teigia, kad per sapnus su mumis bendrauja pasąmonė.
Kadangi tiesiogiai bendrauti negali, ji tai daro per simbolius. Viskas, kas mus jaudino visą dieną, visa, ką sau draudžiame, ką nustūmėme į pasąmonę, grįžta užšifruotu pavidalu, nes taip pasąmonė stengiasi perduoti mums informaciją. Sapnai - tai tam tikri užblokuoti išgyvenimai, žmogui pranešami simbolių kalba. Šie troškimai paprastai nuodėmingi, todėl sapnuose tiek daug erotikos arba prievartos. Sapnai - tikras lobis psichoanalitikui, žmogaus psichika niekur taip neapsinuogina kaip sapnuose. O Z.Froido (S.Freud) mokinys Karlas Gustavas Jungas (Carl Gustav Jung) manė, kad svarbu suprasti sapno tikslą, kad sapnai - kolektyvinės pasąmonės siunčiamos žinios, todėl juos reikia ne tik įsiminti ir analizuoti, bet ir jais vadovautis. O tada jie gali būti labai naudingi.
Kaip užsisakyti pranašingą sapną
O ar galima susapnuoti sapną, kuriuo būtų galima vadovautis? Pranašingą sapną? Pageidautina tokį, kad jį būtų galima suprasti pačiam? Galima! Žmogus gali pasitikėti savo sapnais, jeigu sugebės juos teisingai interpretuoti.
Štai paprasčiausias ir prieinamiausias būdas. Įsivaizduokite, kad yra kažkas išmintingas ir visažinis. Norėdami sužinoti, kaip teisingai pasielgti, kad gautumėte didžiausios naudos, turite su juo pabendrauti. Todėl prieš guldamiesi atsisėskite patogiai, atsipalaiduokite ir pagalvokite, kur tokia išmintinga būtybė gali gyventi.
Įsivaizduokite, kad einate mišku, išeinate iš jo ir matote kalną. Takelis veda į kalno viršūnę arba į kokią nors olą. Juo ir eikite. Kelio pabaigoje sutiksite Tą, Kuris Žino Viską. Jis gali atrodyti kaip žilaplaukis senolis arba geroji fėja, o gali būti koks nors gyvūnas, pasakiška būtybė arba šviesos debesis.
Čia svarbiausia ne pačiam sugalvoti, o leisti tai visa žinančiai daliai savarankiškai įgauti kokį nors pavidalą. Paklauskite jos, kaip jums gauti trokštamą daiktą, kaip pasielgti vienoje ar kitoje situacijoje ir paprašykite duoti jums atsakymą sapne. Tiesa, čia yra vienas keblumas: jeigu neišsimiegate, jūsų šansai susapnuoti pranašišką sapną - menki.
Miegas be problemų
Dažnai būna, kad gulėdami lovoje negalime pamiršti problemų, kurios nedavė ramybės visą dieną. Jos toliau sukasi galvoje, trukdydamos atsipalaiduoti ir užmigti. Todėl vakare reikia atsipalaiduoti nuo visko, kas vargino dieną. Būtų gerai apsieiti be televizoriaus ir kompiuterio arba bent jau prieš naktį pažiūrėti ne žinias ar kovinį filmą, o ką nors ramaus.
O dar geriau paskaityti knygą, kurios nebūtų gaila bet kada padėti į šalį, o ne tokią, nuo kurios neįmanoma atsiplėšti. Neretai reikalą apsunkina tai, kad kūnas, raumenys visiškai nepavargo ir ilsėtis nenori, o štai galva - sunki. Todėl neblogai prieš miegą truputį „pavarginti“ raumenis, pavyzdžiui, lėtu žingsniu pasivaikščioti gryname ore.
Norėdami nusiteikti būdravimo režimą pakeisti į miego, susikurkite pasirengimo miegui ritualą. Rengdamiesi gulti, visada atlikite tuos pačius veiksmus, kurių tikslas yra atsipalaidavimas. Šilta raminančio aromato vonia (levandos, pačiulis), didelis minkštas rankšluostis, mėgstama pižama, pienas su medumi, jauki naktinės lemputės šviesa - žodžiu, prisiminkite viską, kas jums suteikia ramybės ir poilsio pojūtį, ir įtraukite tai į vakarinį ritualą.
O štai idealios vakarienės prieš gerą miegą pavyzdys: natūralus jogurtas, džiovinti vaisiai, banano ir sojų pieno kokteilis. Šiuose produktuose yra aminorūgšties triptofano, kuri būtina miegui, ir magnio bei kalcio, kurie padeda sumažinti emocinę ir fizinę įtampą.
Beje, jeigu sunku užmigti, geriau atsisakyti kavos po pietų, nes kofeino poveikis pasireiškia po 3-6 valandų. Tai yra, išgėrę kavos penktą valandą popiet, naktį galime neužmigti. Gultis ir keltis reikia tuo pačiu metu, net savaitgaliais.
Norėdami greičiau užmigti, atsigulkite ant nugaros, išsitieskite, atpalaiduokite visą kūną. Užsimerkite ir neatsimerkdami užverskite akis aukštyn. Tai normali akių padėtis miegant. Tokioje padėtyje žmogus užmiega greitai, lengvai ir giliai.
Parengta pagal dienraščio "Respublika" priedą "Julius/Brigita"