respublika.lt

Įspūdingi knygų rekordai

(5)
Publikuota: 2023 kovo 12 20:00:28, Milda KUNSKAITĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Pixabay nuotr.

Nuo spaudos išradimo laikų pasaulyje atsirado daugybė nuostabių knygų.

 

Populiariausia


Kaip ir visada, kai reikia nustatyti kokios nors srities rekordininkus, pirmiausia reikia apsispręsti dėl matavimo vienetų ir sąlygų, ir pagal galimybę juos sunorminti. O kuo matuoti knygų populiarumą? Kiek kartų perskaitytos? Išleistų egzempliorių skaičiumi? Ar parduotų? O parduotų nuo kada?

Norint atsakyti šį šiuos klausimus, prireiktų ilgų diskusijų, todėl, kad būtų lengviau, remsimės pripažintu šaltiniu. Gineso rekordų knygos sudarytojų vertinimu per visą knygų leidybos istoriją buvo parduota ne mažiau kaip 5 mlrd. Biblijos egzempliorių ir todėl šią knygą galima laikyti populiariausia.

Antrojoje vietoje patikimai įsitvirtino, o kai kada bando išsiveržti į pirmąją „Mao citatos". Kaip galima suprasti iš pavadinimo, tai ir yra KLR Pirmininko 427 citatos, pagal tematiką suskirstytos į 33 skyrius. Kaip tvirtinama toje pačioje Gineso rekordų knygoje, vien 1966 - 1971 metais buvo išleista ne mažiau kaip 800 mln. rinkinio egzempliorių, o bendras jų skaičius nežinomas - visai gali būti, kad milijardai.

Kitas socialinio-politinio turinio veikalas, pagal pobūdį artimas šio sąrašo antrajam - „Komunistų partijos manifestas", 1848 m. parašytas K.Markso ir F.Engelso, kurio bendras tiražas (visomis kalbomis ir per visą laiką, iki mūsų dienų) - per 500 mln. egzempliorių. Frazės „Šmėkla klaidžioja po Europą - komunizmo šmėkla", „Proletarai neturi ko prarasti, išskyrus savo grandines" ir „Visų šalių proletarai, vienykitės!" - iš ten. Jeigu jūs ne studentas istorikas arba politologas, „Manifeste" daugiau nėra ką ir skaityti.

Norite ko nors įdomesnio? Suprantame! Jeigu nesate skaitę Č. Dikenso romano „Pasakojimas apie du miestus", imkitės jo - jis yra laikomas populiariausiu romanu per visą istoriją, nes buvo išleistas ne mažesniu kaip 200 mln. egzempliorių tiražu. O jeigu šis kūrinys jūsų nesužavės, po jo su 120 mln. egzempliorių tiražu seka pirmasis Dž.Rouling (J.Rowling) romanas apie Harį Poterį „Haris Poteris ir Išminties akmuo".

Mažiausia


Kurti miniatiūrines ir net mikroskopines įprastų daiktų versijas, įskaitant knygas, žmogus pradėjo prieš daug tūkstančių metų. Pavyzdžiui, jau Senovės Romos rašytojas Plinijus Vyresnysis remdamasis Ciceronu minėjo, kad auksarankiai „išleido" „Iliadą" ant plono pergamento ir telpančią į riešuto kevalą. Tradicija kurti miniatiūrines knygas išliko Europoje ir žlugus Romos imperijai. Ypač išpopuliarėjo iš pradžių rašytos ranka, o paskui spausdintos Evangelijos, psalmynai ir maldaknygės.

Pastaraisiais dešimtmečiais tobulėjant technologijoms miniatiūrinės knygos tapo tikrai mažos - nei rankose palaikysi, nei plika akimi ką nors įžiūrėsi. Pasak Gineso rekordų knygos mažiausia knyga nuo 2007 m. yra laikomas M.D.Čaplino (M.D.Chaplin) tekstas „Teeny Red from Turnip Town", 100 egz. tiražu išleistas Kanados dailininko Roberto Čaplino ir net gavęs tarptautinį standartinį knygos numerį ISBN.

Knygos matmenys - 0,07 x 0,10 mm, tai yra vienas šlifuoto silicio kristalo lapas su 30 „puslapių", išdėstytų kaip lentelės langeliai, su fokusuotu galio jonų pluoštu užrašytomis raidėmis. Knyga buvo pagaminta Vankuverio (Kanada) universitete ir atsiėjo 15 tūkst. JAV dolerių. Kiekvieno „puslapio" dydis yra 11x15 mikronų (žmogaus plauko storis yra apie 70 mikronų), taigi kūrinį perskaityti galima tik per elektroninį mikroskopą arba įsigijus „didelį leidinį" - įprasto dydžio knygą, išleistą 2012 m.

Brangiausia


Šis pirkinys viršijo ankstesnį kainos rekordą, pasiektą1994 m., kai Bilas Geitsas (Bill Gates) iš ankstesnių savininkų nusipirko Lesterio kodeksą, 72 puslapių L. da Vinčio ranka prirašytą sąsiuvinį. „Microsoft" įkūrėjui Leonardo sąsiuvinis atsiėjo 30,8 mln. dolerių. Atsižvelgus į infliaciją, Dž.Smito veikalo kaina L.da Vinčio sąsiuvinio neaplenkė.

Brangiausia tikra knyga, su nugarėle ir viršeliu, yra Šerborno Mišiolas, sukurtas Anglijoje XV a. pradžioje. Tai gausiai piešiniais iliustruota rankraštinė knyga, sverianti 20 kg. 2001 m. Britų biblioteka nupirko Mišiolą iš vieno Anglijos pero už sumą, ekvivalentišką tuometiniams 21,2 mln. dolerių (šiandien apie 35 mln.).

2021 m. lapkritį naujas knygos kainos rekordas buvo pasiektas aukcione JAV, per kurį milijardierius K.Grifinas (K.Griffin) už 43, 2 mln. dolerių įsigijo vieną pirmųjų JAV Konstitucijos egzempliorių ir perdavė jį muziejui. Nors čia greičiau reikėtų kalbėti apie rekordinę dokumento, o ne knygos kainą.

Didžiausia


Nustatyti didžiausią knygą yra šiek tiek lengviau, nors pretendenčių į pirmąją vietą pagal matmenis yra ne viena. Šiandien didžiausia tradicinė knyga, t.y. kurią sudaro ploni lankstūs lapai su nugarėle ir viršeliu, pasak Gineso rekordų knygos buvo išleista (t.y. pristatyta gausiai susirinkusiai publikai) 2012 m. vasarį Dubajuje (JAE).

Ją parašė Abdula al Muslehas, islamo mokslininkas iš Saudo Arabijos, kūrė ją penkiasdešimt žmonių, o „leidybą" finansavo JAE finansų ministras M. bin Rašidas al Maktumas (M. bin Rashid al Maktoum). Lėšų prireikė nemažai - 11 mln. dirhamų (beveik 3 mln. JAV dolerių dabartiniu kursu), o ji atsiėjo tiek todėl, kad knygą sudaro 429 puslapiai, kurių matmenys yra 5,00 x 8,06 m, o sveria ji apie 1,5 tonos.

Knyga vadinasi „Tai Mahometas", ji yra skirta, kaip nesunku suprasti, islamo pradininko pranašo Mahometo gyvenimui ir darbams. Šis leidinys iš pirmosios vietos išstūmė ankstesnį rekordininką pagal Gineso rekordų knygą - vienu egzemplioriumi atspausdintą A.de Sent Egziuperi (A.de Saint Exupery) filosofinę pasaką „Mažasis princas", išverstą į portugalų kalbą ir išleistą 2007 m. Brazilijoje. Atverstos 128 puslapių knygos matmenys yra 2,01 x 3,08 m.

Įdomu, kad pagrindinis dabartinės rekordininkės konkurentas - taip pat religinio turinio tekstas, bet surašytas jis ne popieriuje, o iš abiejų pusių ant 730 akmens plokščių, kurių dydis - 1,07 x 1,53 m. 1460 puslapių (kiekvienas 13-os cm storio) mjanmų kalba yra išraižytas „Tripitakos" tekstas - tai yra V-III a. pr.m.e. budistų šventųjų raštų sąvadas. Knyga buvo „išleista" Mianmare (tuometinėje Birmoje) antrojoje užpraeito amžiaus pusėje.

Milžinišką knygą galima pamatyti Kutodo pagodos komplekse, esančiame netoli Mandalajaus. Kiekvienas knygos „lapas" yra pastatytas vertikaliai savo individualiame paviljone (stupoje), ir jie visi supa pagodą. „Tripitaka" telpa 729 lapuose, o 730-me lankytojas, mokantis mjanmų kalbą, perskaitys jo istoriją.

Ilgiausia


Kaip jau išsiaiškinome, didžiausią knygą nustatyti yra gana lengva, bet renkant didžiausią pagal teksto apimtį, tai yra, ilgiausią, prasideda keblumai. Kuo matuoti ilgumą? Puslapių skaičių iškart atmetame, nes jis priklauso nuo iliustracijų kiekio, raidžių dydžio ir kitų parametrų.

Matuojant žodžiais, padėtis kiek geresnė, bet vis tiek neideali. Tarkime, čiukčių kalboje yra žodis „тымэйнылевтпыгтыркын", kuris reiškia „man labai skauda galvą". Žodžių kiekis skiriasi 4 kartus, o reikšmė viena. Dar viena problema: ką laikyti knyga? Štai „Karas ir taika": keturi tomai - tai viena knyga ar keturios?

Jeigu daugiatomį romaną laikysime viena knyga, pasaulio rekordininke pagal ilgumą taps „Devta" - Pakistano rašytojo Mohiudino Navabo (Mohiuddin Nawab) fantastinis trileris urdu kalba. Kūrinys, 33 metus, nuo 1977 iki 2010 m., kas mėnesį publikuotas žurnale „Suspense Digest", yra Farhado Ali Taimuro, rašytojo vaizduotės sukurto pakistaniečio, pasižyminčio telepatiniais gebėjimais, autobiografija. Šio išties nemirtingo kūrinio apimtis - 11 206 310 žodžių.

Rekordininkę renkant vadovaujantis griežtesniais kriterijais ir reikalaujant, kad vienoje knygoje tilptų visas kūrinys, labiausiai tikėtina, jog ilgiausios knygos titulą pelnytų vokiečių rašytojo Arno Šmito (Arno Schmidt) romanas „Zettels Traum", išleistas 1970 m. Romane aprašomos 54-erių metų Danielio Pagenšechterio 25 gyvenimo valandos, aptariami Edgaro Po kūrinio vertimo į vokiečių kalbą sunkumai ir autoriaus bei jo herojų pamąstymai įvairiomis temomis.

Jeigu visa tai jums neaiškiai primena vėlyvąjį Dž.Džoisą (J.Joyce), esate visai teisūs: „Finegano budynė" ir įkvėpė A.Šmitą parašyti šį opusą. Ponas A.Šmitas apsiėjo iš viso su 1,1 mln. žodžių, kurie tilpo 14,1 x 10,8 cm dydžio knygos 1539 puslapiuose. Tomo svoris - per 5 kg.

Dėl poezijos klausimų kyla mažiau: neginčijamas lyderis pagal ilgumą tarp poezijos kūrinių - senovės indų epas „Mahabharata" iš maždaug 1,8 mln. žodžių. Ši poema, kurią sudaro 18 knygų, yra apie 10 kartų ilgesnė už kartu sudėtas „Iliadą" ir „Odisėją".

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
4
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (5)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar bijote klimato kaitos keliamų kataklizmų?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip praleidžiate savo atostogas?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+12 +21 C

+18 +22 C

+13 +19 C

+23 +27 C

+13 +20 C

+16 +19 C

0-4 m/s

0-8 m/s

0-12 m/s