respublika.lt

Užtat turime nuosavą Baltarusijos prezidentę...

(0)
Publikuota: 2021 lapkričio 15 07:00:00, Ričardas ČEKUTIS
×
nuotr. 1 nuotr.
Kadangi turime nuosavą „teisėtą“ Baltarusijos prezidentę, tai jokie lukašenkos mums nereikalingi - belieka sulaukti, kada Cichanouskaja duos įsakymą Baltarusijos kariams nestumti migrantų pas mus. EPA-Eltos nuotr.

Svarbiausius praėjusios savaitės pasaulio politikos įvykius ir reikšmingiausias tendencijas specialiai „Respublikai" komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas ir saugumo politikos ekspertas Audrius BUTKEVIČIUS.

 


- Prognozuota, kad Lenkijos Nepriklausonybės šventės proga nelegalūs migrantai šturmuos ES sienas, bet tokio didelio bandymo prasiveržti, kokio tikėtasi, nebuvo. Kokio scenarijaus reikia tikėtis artimiausiu metu pasienyje?

- Sienų šturmas neturi prasmės, nes tikslas iš esmės pasiektas: Lenkija ir Lietuva yra sukompromituotos, klausimas dėl migrantų kvotų ir jų įsileidimo įstatymo yra keliamas europiniu mastu, todėl Lenkijos ir Lietuvos prievartavimo priemonės bus taikomos toliau vadinamųjų savųjų rankomis. Kita vertus, visiškai akivaizdu, jog šito konflikto politinė dedamoji nesuveikė, o suveikė tik primityvi sulaikymo strategija, kuri bet kuriame konflikte tėra tik techninė reikalo pusė. Nuo tų laikų, kai legendinis Prūsijos generolas Karlas fon Klauzevicas (Carl von Clausewitz) pasakė, jog „karas yra politikos tąsa, tik kitomis priemonėmis", politikai nuo pat 1814-ųjų turėjo daug laiko gerai įsisąmoninti šią tezę. Deja, jie nieko neišmoko, iki mūsų dienų siunčia kareivėlius ant sienos, o lenkai net nusiuntė karinę techniką, A.Lukašenkai tyčiojantis, jog lenkai prieš „pabėgėlius" nori kovoti vokiškais „leopardais"... Bet nei Lietuva, nei Lenkija nesprendė šio klausimo politinės dalies. Taigi, šį reikalą akivaizdžiai teks spręsti ne kareivukus išrikiuojant prieš tvorą - juk aišku, anapus tvoros esantys žmogeliai netrukus pradės mirti, sirgti, juos reikės guldyti į ligonines, o visa tai sukels didžiulį spaudimą Lietuvos bei Lenkijos „partneriams" Europos Sąjungoje. Tuomet tie „partneriai" pradės klykti ir žviegti.

- Na, gerai, o kodėl „partneriai" nieko nedaro - tik sėdi minkštai ant sofų ir „reiškia griežtą susirūpinimą", nors jų pasiklausius net neaišku, dėl ko? Jiems visiškai nerūpi Europos saugumo klausimai?

- Todėl, kad daugeliu atvejų Europos Sąjungos lyderiai yra „Putin-ferštein" politinės doktrinos apsėsta žmogelių kompanija. Baltijos valstybės ar Lenkija jiems nuo pat pradžių buvo dagys po uodega: vienintelis dalykas, kuris jiems rūpėjo - išplėsti ES ribas ir užtikrinti, kad būtų sukurtos atitinkamos buferinės zonos problemų su Rytais atveju... Na, o kai problema ateina, jie aiškiai suvokia, kad toks ir yra šių buferinių zonų vaidmuo. Norėjote būti Europos Sąjungoje? Ėmėte skalbimo miltelius ir nemokamą alų? Na, ką gi, per tą laiką už tuos pinigėlius, kuriuos jums mokėjome, galėjote pasigaminti atitinkamus atsvarų mechanizmus, o ne kloti Puskelnių kaimų centrinę gatvę prabangiomis trinkelėmis ar Baisogalos aikštei pirkti brangiausias plyteles... Jūs turėjote pasigaminti visus buferinius mechanizmus bei sukurti normalaus verslo infrastruktūrą - ko dabar iš mūsų norite? Šios logikos požiūriu vakariečiai yra teisūs. Jie tiesiai sako: jūs, nelaimingi idiotai, net nesugebėjote pasiimti to, kas buvo duodama dykai, nesugebėjote įsisavinti brangių lėšų, o išmetėte pinigus sugriuvusio sovietinio „kolchozo" dažymo darbams... Jūs visoje Lietuvoje pristatėte vaikų žaidimų aikštelių tokiose vietose, kur tie vaikai niekada nežais arba jų ten nėra, jūs kūrėte ne verslo infrastruktūrą, o gražinote senus ir niekam nereikalingus supuvusius objektus... Toks yra vakariečių požiūris į mus. Dabar sėdžiu Paryžiuje ir kalbuosi apie tai su žmonėmis, kurie visiškai nelinki mums blogo. Tačiau verta suvokti, kad tai, ką čia sakau, yra ne vien mano nuomonė...

- O ką reikėjo padaryti, kad migrantų krizės nebūtų?

- Na, juk mes Lietuvoje turime „teisėtai" išrinktą Baltarusijos prezidentę, kuri valgo lietuvišką dešrą, tačiau nesvarbu, kad ji nelabai išmano geografiją, nes nežino, kam priklauso Krymas... Mūsų politikai, kurie pripažino ją teisėta Baltarusijos vadove, turėjo elgtis pagal savo logiką ir kreiptis tiesiogiai į ją: ponia prezidente, gal jūs galėtumėte duoti įsakymą Baltarusijos kariškiams nevaryti prie Lietuvos ir Lenkijos sienų vargšų pabėgėlių ir nepūsti jų vaikams dūmų į akis? Tik kažkodėl negirdėjau, kad ta ponia padarytų bent menkiausią pareiškimą šiuo klausimu... Tačiau ji sako, kad Vladimiras Putinas būtų labai geras derybininkas. Todėl ir tvirtinu, jog ponia Cichanouskaja elgiasi pagal modelį, kurį anksčiau ir prognozavau - tai buvo prorusiška revoliucija, kurios tikslas - nuvaryti A.Lukašenką į V.Putino glėbį, nepaliekant jam kitos išeities. O dabar mūsiškiams belieka stebėti, kaip elgiasi į kampą įvaryta žiurkė... Ką dar jie turėjo padaryti, remiantis savo logika? Turėjo gauti atsakymą iš Baltarusijos opozicijos, kur ji visa pasislėpė, nes mums buvo tvirtinama, jog didžioji dalis Baltarusijos žmonių nepalaiko A.Lukašenkos. Pagal mūsų politikų logiką, dabar didžioji dalis Baltarusijos žmonių turėjo išeiti į gatves ir rėkti: „Tu, ūsuotas tarakone, už kurį balsuoja tik 3 procentai debilų, nustok kankinęs vargšus gelsvai-rusvos spalvos žmones, nustok šaldęs jų vaikus prie lietuvių ir lenkų sienų"... Kažkodėl nemačiau nė vienos tokios demonstracijos, kad baltarusiai protestuotų prieš tokį jų valstybės elgesį ir jų tautos niekinimą... Na, o jeigu netgi tai nesuveiktų, mūsų politikai turėtų kreiptis į Tapiną, sakydami: „Vade, vesk mus prie Baltarusijos sienos, išrikiuok, mes kad purptelsim, jiems maža nepasirodys..."

- O jeigu net ir tai nesuveiks?

- Kas nežino, pasakysiu atvirai: mes turime daugiau nei 700 km sienos su baltarusiais. Jeigu kas metrą šios sienos pastatytų po vieną balsavusį už homoseksualistus, narkomanus ir kitus dabar valdžioje esančius liberalus su visa Tėvynės sąjunga priešakyje, jų neužtektų nė pusei atstumo padengti... Kalbant rimtai, reikėjo ES ne kažkokių niekų prašinėti, o staigiai formuoti komisiją šitų žmogelių, atsidūrusių tarp dviejų ugnių, gelbėjimui. Kitaip sakant, ne Lietuva ir Lenkija, o konkretūs ES atstovai turėjo vykti į Baltarusiją, įvertinti padėtį pasienyje ir atidaryti tarptautinę atstovybę, kuri rinktų žmones, norinčius grįžti į savo kilmės šalis. Kiek ten jų yra? Sakykime, apie 15 tūkstančių. Į lėktuvą telpa 300, vadinasi, pakaktų 50 lėktuvų reisų - kokia čia problema? Kai man kažkada reikėjo spręsti panašią problemą, rusams namus pastačiau per pusmetį. Tai yra kur kas mažiau kainuojantis dalykas, negu visi moraliniai-politiniai praradimai kartu sudėjus. Bet šito niekas nedaro nei ES, nei Jungtinių Tautų lygmeniu. Vadinasi, visa tai netrukus atsilieps lenkams ir mums. Briuselyje žinoma, kad lenkus ir taip reikia mušti, o čia guli tiesiog padėta po kojomis puiki lazda - na, jei kiek klius ir lietuviams, niekas čia dėl to pernelyg nenusimins, nes daug metų jie erzina respektabilius Vakarų politikus savo negebėjimu susitarti su kaimynais, veldami visus į konfliktą su Rusija, kai visi tenori čiulpti V.Putino vamzdį...

- Kaip tik apie vamzdį: ką tik A.Lukašenka pasakė, jeigu man įvesite naujas sankcijas, aš užsuksiu tranzitinių dujų „kranelį" ir galėsite ramiai šalti žiemą... Jis gali tai padaryti?

- O kas jam gali neleisti? Reikia suvokti vieną dalyką: tiek V.Putinas, tiek A.Lukašenka yra tokie patys sociopatai, kokie buvo Hitleris, Čerčilis ar Stalinas. Praėjo tam tikras laikotarpis ir į politinę areną vėl išėjo veiklūs žmonės, ignoruojantys Europoje paplitusias kvailas kalbeles - jie daro veiksmus. Pabandė įvaryti A.Lukašenką į kampą ir jis davė dėmesio vertą atsakymą, o visi vyrukai su sijonais, vadovaujantys mūsų politikai, kaip visuomet nėra tam pasirengę. Štai kad ir Lietuva, kuri 30 metų išlaiko savo žvalgybą. Aš suprantu, kad mūsų žvalgybos uždavinys yra sekti Vaišvilą bei Paulauską, kurie yra Lietuvos valstybės grėsmė, na, dar prižiūrėti Paleckį su Celofanu... Aišku, tai yra rimtas darbas, bet juk 15 tūkstančių nelegalų neatsirado Baltarusijoje per dieną - buvo kaupiama ši masė, rezgama operacija, buvo aišku, kad bus laužiamasi per sieną ir tik visiškai aklas žmogus galėjo to nematyti. Ir ką? Kur informacija mūsų vadovams? Kur yra jų pasirengimas? Kur jų veiksmai ES teritorijoje?

- Vieni vadovai Paryžiuje, kiti vietoje sprendžia, kaip legalizuoti narkotikus, jiems nėra laiko užsiiminėti tokiomis smulkmenomis...

- Taigi... Dar kiti klykauja apie vakcinavimą, ketvirti ženija homoseksualus, penkti stengiasi palengvinti vargšų narkotikų prekeivių gyvenimą... Bet tikrai svarbaus darbo niekas neatlieka. Aš neseniai nusiėmiau kepurę, mat ją velniai, nuėjau pas juos ir sakau: kadaise Brazauskas, bandydamas įtikti sodo kaimynui, atėmė iš krašto apsaugos sistemos pasienį, taip suardydamas visos gynybos sistemos logiką. Mūsų pajėgų yra tiek mažai, kad siena turi būti ne policijos kontroliuojama, o konkretus gynybos komponentas, todėl skubiai atsiimkite iš tos vargšės moterėlės pasienį ir skubiai integruokite į gynybos sistemą. Tai yra skirtinga logika, skirtingas žmonių ruošimas - ne žandaro pasieniui reikia, o kario, kuris būtų pasirengęs kariauti. Nes po 2-3 mėnesių mes turėsime pasienio karinius susidūrimus... Bet matau, kad niekas manęs ten nesuprato...

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar Jums dažnai tenka naudotis mokamomis medicininėmis paslaugomis?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate savo ekonominę padėtį?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+3 +6 C

0 +6 C

+1 +9 C

+4 +7 C

+8 +14 C

+13 +16 C

0-5 m/s

0-4 m/s

0-4 m/s