respublika.lt

Tautų Europos lyderystę perima Vengrija

(65)
Publikuota: 2022 sausio 05 10:24:46, Ričardas ČEKUTIS
×
nuotr. 5 nuotr.
Viktoras Orbanas - Rytų Europos lyderis. EPA - Eltos nuotr.

Buvęs JAV prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump) užvakar entuziastingai parėmė patriotinių pažiūrų Vengrijos premjero Viktoro Orbano perrinkimą. Tuo metu politologas Vadimas Volovojus svarsto apie šio politiko populiarumo priežastis.

 

Pareiškime, kuris buvo paskelbtas panašiu stiliumi, kokiu dažnai palaiminami respublikonų kandidatai per pirminius rinkimus tėvynėje, D.Trampas rašė, kad Vengrijos lyderis turi „visišką jo paramą ir pritarimą" rinkimuose, kurie vyks balandžio mėnesį.

„Jis atliko galingą ir nuostabų darbą gindamas Vengriją, stabdydamas nelegalią imigraciją, kurdamas darbo vietas, prekybą. Tad jam turėtų būti leista ir toliau tai daryti per artėjančius rinkimus. Jis yra stiprus ir visų gerbiamas lyderis", - rašė D.Trampas.

D.Trampas priėmė V.Orbaną Baltuosiuose rūmuose 2019 m. - tai simbolinis sutikimas premjerui, kuris dažnai konfliktuoja su Europos Sąjungos (ES) vadovybe ir kurį arogantiškai ignoravo ir prezidentas Džo Baidenas (Joe Biden), ir D.Trampo pirmtakas Barakas Obama (Barack Obama).

Kai kurie D.Trampo administracijos pareigūnai tuo metu tvirtino, kad tikslas buvo išlaikyti Vengrijos lyderį Vakarų įtakos sferoje.

V.Orbaną vis dažniau sveikina tiek Respublikonų partijos D.Trampo sparnas, tiek Europos dešiniųjų-patriotinių partijų lyderiai, tokie kaip Prancūzijos tautininkė Marina Le Pen, ypač dėl jo atsisakymo priimti nelegalius migrantus.

Takeris Karlsonas (Tucker Carlson), „Fox News" laidų vedėjas, artimas D.Trampui, praėjusiais metais surengė transliaciją iš Budapešto. Jis turėjo galimybę gauti V.Orbano interviu, taip pat -sraigtasparnį kelionei į pasienio zoną.

V.Orbanas Europoje garsėja tvirtomis tradicinėmis pažiūromis. Vengrijoje jam pavyko uždrausti net homoseksualizmo propagandą, o šiuo metu vyksta pasirengimas su seksualinių iškrypimų draudimu susijusiam referendumui, kuris numatomas tą pačią dieną, kaip ir rinkimai.

Nuo 2010 m. valdžioje esantis 58-erių V.Orbanas šiuose rinkimuose susidurs su rimtą iššūkį metančiu susivienijusios opozicijos kandidatu Peteriu Karkiu Zajumi (Peter Marki-Zay), kuris save apibūdina kaip tradicinį katalikų konservatorių ir, jei bus išrinktas, žada panaikinti neva „homofobinius" įstatymus.

Komentuoja politologas Vadimas VOLOVOJUS:

Iš esmės Viktoro Orbano populiarumą galima sieti su visai Europai būdinga lyderystės problema. O lyderystė kritinėmis sąlygomis (pandemija, migrantų krizė ir pan.), ypač Rytų Europos šalyse, yra žmonių gerbiama ir priimama teigiamai. Vakarų ir Rytų Europa - tai dvi skirtingos valdymo tradicijos, o štai rytiečiai yra pripratę, kad jiems vadovautų tikras lyderis. Tai matyti net ir Lietuvoje: mes iki šiol įsivaizduojame, kad prezidentas viską gali nuspręsti ir „pastatyti į vietą", nepaisant jo menkų konstitucinių galių. Kitaip sakant, daugelis iki šiol ilgisi Smetonos...

Konkrečiai Vengrijoje žmonės mato, kad V.Orbanas gana sudėtingomis sąlygomis sugeba atsižvelgti į žmonių poreikius ir lūkesčius, sugeba apginti šalį nuo nelegalių migrantų ir Briuselio spaudimo, todėl daugelis už jį balsuoja.

Žinoma, negalima tvirtinti, kad jo populiarumas Rytų šalyse yra absoliutus - ne, yra dalis visuomenės, kuriai jis nepatinka, tačiau šiuo metu jo šalininkų tikrai yra daugiau. Iš esmės tą patį galima pasakyti ir apie kaimyninę Lenkiją, kur Jaroslavo Kačynskio partija, nepaisant eurofederalistų, Briuselio, o dabar ir migrantų spaudimo, daug metų išsilaiko valdžioje tik savo populiarumo dėka. Tvirta ranka, tradicinės vertybės, pasipriešinimas ES biurokratijai - visa tai tarsi natūraliai jungia šias abi šalis.

Briuseliui V.Orbanas arba J.Kačynskis yra lyg krislas akyje, tad galime garantuoti, jog bus visaip mėginama pakeisti valdžią į palankesnę sau. Žinoma, jie negali ten surengti „spalvotų revoliucijų", tačiau be politinio spaudimo ES turi dar ir kitą instrumentą - finansus. Nenuostabu, kad tiek lenkams, tiek vengrams iki šiol neišmokėjo ir nepaskyrė ekonomikos amortizavimo lėšų dėl „kovido" pandemijos.

Kaip ir daugelyje kitų situacijų, taip ir čia matome du susiduriančius pasaulius - kovą tarp eurofederalistų ir Tautų Europos šalininkų. Ši kova peržengia ir Europos ribas - iš čia ir D.Trampo palaikymas V.Orbanui. JAV taip pat egzistuoja gana stipri Tautų Europos šalininkų stovykla, kuri daro įtaką ir europiniams politiniams procesams.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (65)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar perkate maisto produktus tiesiai iš ūkininkų?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate savo ekonominę padėtį?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

0 +8 C

+3 +8 C

+6 +9 C

+10 +15 C

+11 +17 C

+10 +15 C

0-5 m/s

0-5 m/s

0-7 m/s