respublika.lt

Rekviem Irano generolui, arba Ką renkiesi tu?

(0)
Publikuota: 2020 sausio 12 07:00:51, Ričardas ČEKUTIS
×
nuotr. 9 nuotr.
Aukščiausioji Irano valdžia Kasemo Soleimanio laidotuvėse. Iš pradžių labai grūmojo Amerikai, bet netrukus jos entuziazmas atvėso. EPA-Eltos nuotr.

Svarbiausius praėjusios savaitės pasaulio politikos įvykius ir reikšmingiausias tendencijas specialiai „Respublikai“ komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas ir saugumo politikos ekspertas Audrius Butkevičius.

 

- Viso pasaulio dėmesys šią savaitę buvo nukreiptas į staiga paaštrėjusį Jungtinių Valstijų ir Irano konfliktą. Taigi, kaip ir kodėl visa tai prasidėjo?

- Konfliktas vyksta jau senokai, o suintensyvėjo jis prieš gerą pusmetį. Šis intensyvus konfliktas pirmiausia yra susijęs su tuo, jog Jungtinės Valstijos pakeitė savo saugumo doktriną, kuri numato JAV pagrindines pajėgas nukreipti į Indokiniją, suvokiant Kiniją kaip pagrindinį strateginį priešininką. Tai reiškia, jog amerikiečių dėmesys Artimiesiems Rytams turi būti sumažintas. Kaip tik įvairioms suinteresuotoms valstybėms pajutus šį strateginį poslinkį buvo pradėti veiksmai, turintys kelis tikslus. Ir pradėkime nuo kinų tikslo. Kinija nori sukurti papildomas problemas Jungtinėms Valstijoms ir tie, kurie studijavo 36-ias kinų stratagemas, supranta - kinai, būdami artimais Irano partneriais, padarė įtaką šiai situacijai, nes išlaikyti JAV per atstumą nuo savo teritorijų ir neleidžiant amerikiečiams koncentruotis į Kinijos problemos sprendimą, yra vienas iš kinų strateginių uždavinių. Lygiai tą patį kinai daro su Rusija, kadangi Rusija šiuo metu yra ne kas kita, kaip Kinijos žaliavų bazė... Kinai su rusais papildomai ginklavo ir nuolat angažavo tą patį Iraną pradėti akcijas, mėginant tiek išstumti Jungtines Valstijas iš regiono, tiek ir supančioti amerikiečiams rankas, neleidžiant jiems koncentruotis Kinijos kryptimi. Taigi, kontekstas yra aiškus ir nematyti čia kiniškos ar rusiškos rankos būtų tiesiog neatleistina kvailystė.

- Akivaizdžiai matyti, kad ir pačiame Irane ne viskas yra taip vienareikšmiška, kaip dažnai mėginama vaizduoti. Kokia padėtis šios šalies viduje?

- Išties, reikia suvokti, jog Iranas nėra toks vienalytis mechanizmas, kaip jį mėgiama vaizduoti. Nekalbant jau apie tai, kiek ten gyvena kurdų ar azerbaidžaniečių... Pirmiausia, Iranas yra nevienalytis savo ateities perspektyvų suvokimu. Irane jau senokai vyksta didžiuliai masiniai protestai, kurie yra nukreipti prieš dabartinę valdžią. Su šiais protestuotojais yra gana žiauriai dorojamasi. Be to, pačiame Irane yra tam tikros liberaliosios politinės jėgos ir yra konservatoriai, kurie turi savo atskirą vidinę kariuomenę - taip, kaip buvo ir Tarybų Sąjungoje, kuri turėjo „priešakinius Komunistų partijos būrius“. Kitaip sakant, jie turi tokį, visus galintį užpjauti, šunį, kuris vadinasi „Islamo revoliucijos sargybinių armija“. Daugelis net nesuvokia, kas tai yra. Iš esmės tai yra analogas Waffen-SS Hitlerio laikų organizacijai, kurios tikslas yra saugoti, kad niekas nenukryptų nuo Irano revoliucijos idealų, o taip pat eksportuoti šią revoliuciją į visą pasaulį, bet pirmiausia - į šiitų gyvenamas teritorijas Artimuosiuose Rytuose. Ir čia prasideda pats įdomumas. Ši revoliucijos sargybinių armija kai kuriais duomenimis jau dabar kontroliuoja iki 50 proc. Irano ekonomikos ir jau tapo valstybe valstybėje. Iš tam tikros priežiūros institucijos ji pavirto Irano politiką, o ypač - užsienio politiką - formuojančia jėga. Ir daugybei politikų Irane ši „revoliucijos sargybinių armija“ tapo tarsi šunvote ant pasturgalio... Nes ši stambi ideologizuota grupuotė jau neleidžia siekti politinių kompromisų ar eiti į tam tikrus susitarimus. O pirmuoju smuiku toje organizacijoje griežė žmogus, paskelbęs Jungtinėms Valstijoms asmeninę vendetą - velionis Kasemas Soleimanis (Qasem Soleimani). Tik šiame kontekste tampa aišku, kodėl jis buvo likviduotas. K.Soleimanis žaidė ne tik asmeninius žaidimus, primesdamas savo politikos vizijas kitiems Irano politikams, jis taip pat lankėsi pas Vladimirą Putiną ir įtraukė Rusiją į Sirijos konfliktą (o tai visada buvo Irano interesų laukas). K.Soleimanis vedė savo asmeninę ir labai dažnai nederintą su Irano pagrindinėmis politinėmis jėgomis politiką, itin artimai bičiuliavosi su Kinija. Kitaip šnekant, iraniečiai turėjo menkai valdomą asmenį, kuris dar buvo ir užsidėjęs generolo antpečius, nors tikrovėje nebuvo joks kariškis, o gana talentingas politinis veikėjas, sugebėjęs primesti daliai Irano visuomenės savąją asmeninę pasaulio viziją... Natūralu, kad šis asmuo ir buvo atakuotas pirmiausiai. Bet tie, kurie įdėmiai stebi, negalėjo nematyti, kad stambūs šiitų veikėjai praktiškai tuo pat metu buvo nužudyti ir Libane, ir Jemene, tik ten amerikiečiai neprisėmė atsakomybės. Tai buvo bendra ataka, nukreipta į šiitiško pasaulio kūrimą. Ir vis dėlto turiu pripažinti, kad būdamas iraniečių vietoje, ko gero, daryčiau tą patį, ką darė ir K.Soleimanis, kuris buvo savo tautos patriotu ir interesų, kaip jis juos suprato, gynėju. Pavadinkime šį mano pasakymą „rekviem Irano generolui“...

- Jau girdžiu mūsų skaitytojus klausiant: o kas yra tas šiitiškas pasaulis? Kuo jis čia svarbus?

- Ideologija šiuose kraštuose daro itin didelę įtaką pasaulio suvokimui bei politikai apskritai. Šiitai yra islamo pakraipos veikėjai, kurie laukia dar vieno Mesijo atėjimo. Tą atėjimą turi žymėti milžiniškas mūšis tarp gėrio ir blogio, tarp šviesos ir tamsos jėgų... Taigi, šiitai į pasaulį žiūri per artėjančio paskutinio mūšio prizmę. Manau, net nereikia sakyti, kad patys šiitai bus šiame mūšyje „gėris“... Tačiau konstruojant politinį vaizdelį jiems natūraliai reikalinga „blogio“ jėga, kuriai šiuo metu atstovauja Jungtinės Valstijos ir Izraelis. Tokiame pasaulėvaizdyje K.Soleimanis, kuris buvo baigęs, regis, net 5 klases, ilgą laiką konstravo savo politiką, kuri buvo primetama visam Iranui. Mano įvairiopa patirtis rodo, kad yra didelė tikimybė, jog K.Soleimanio nužudymas nebuvo labai didelė naujiena jo politiniams partneriams pačiame Irane...

- Kaip tik ir norėjau klausti apie tokį keistą Irano „atsaką“, t.y. į tuščią vietą paleistas kelias raketėles, kurios net nieko nesužeidė... Juolab kad Irano ambasadorius Jungtinėse Tautose pareiškė, jog Iranas tokį atsaką laiko pakankamu ir daugiau nieko nedarys. O JAV viceprezidentas Maikas Pensas (Mike Pence) pasakė turįs duomenų, jog Iranas savo kontroliuojamoms grupuotėms Irake davė nurodymą nepulti amerikiečių. Galbūt Iranas čia tiesiog gudrauja ir ruošiasi smogti netikėtai?

- Ne. Irane turiu draugų ir ne kartą ten esu lankęsis, todėl galiu užtikrinti, kad labai nemažai žmonių politikoje, nekalbant jau apie visas protestuotojų grupes, yra patenkinti, jog K.Soleimanis šiuo metu naudojasi 72-iejų nekaltų mergelių paslaugomis... Kitas dalykas - iraniečiai iš anksto perspėjo Irako kariškius apie tai, jog bus tokia raketų ataka. Žinoma, iraniečiai puikiai suvokė, kad apie tai bus informuoti ir amerikiečiai... Mano draugai Jungtinėse Valstijose teigia, jog šiuo klausimu buvo kur kas rimtesni susitarimai, kurių esmė yra tokia: „juk suprantate, mes turime pateikti įtikinamus argumentus milijonams K.Soleimanio užzombintų fanatikų, todėl nepykite, kad mes truputėlį pašaudysim ir nemuškite mūsų stipriai atgal...“ Iraniečiai gavo amerikiečių sutikimą, ramiai sau pašaudė amerikiečiams pasitraukus iš tų bazių saugiu atstumu, Donaldas Trampas (Donald Trump) ramiai nuėjo miegoti, o ryte pasakė labai nuosaikią kalbą, suvokdamas, kad jis jau laimėjo antrąją kadenciją prezidento poste... Tai yra absoliuti D.Trampo pergalė, ką pripažįsta net jo akivaizdūs politiniai priešininkai.

- Izraelyje šiomis dienomis prasideda Holokausto forumas, kur suvažiuoja delegatai iš viso pasaulio, įskaitant ir mūsų prezidentą Gitaną Nausėdą. Kuo ne taikinys Iranui? Nejaugi visiškai atmetate galimybę, kad iraniečiai gali smogti netikėtai? Ypač - našlaičiais likę „revoliucijos sargybinių armijos“ nariai?

- Pagrindo tokiems nuogąstavimams, žinoma, yra. Kartoju - Iranas neturi vienos galvos, o ta „revoliucijos sargybinių armija“ yra valstybė valstybėje, turinti pajėgas, kurios yra geriau ginkluotos negu valstybinė kariuomenė. Mano palyginimas su Waffen-SS divizijomis, kuriomis buvo užkamšomos visos II pasaulinio karo frontų skylės, yra labai tikslus, tik Waffen-SS buvo labiau kontroliuojama organizacija, negu šios pajėgos Irane. Jeigu jie nusprūs nuo rankos, tai ataka tikrai gali įvykti. Tačiau noriu atkreipti dėmesį į tai, kad šis, iš pirmo žvilgsnio labai brutalus, susidorojimas su K.Soleimaniu, yra labai aiški žinutė bet kam pasaulyje. Kas gi yra sakoma? Mes nebežaisime pagal jokius hipotetinius tarptautinės teisės normatyvus ir, tiesą sakant, niekada nežaidėme... Čia verčiu amerikiečių žinutę. Todėl taip, kaip likvidavome Irano generolą, likviduosime ir bet kurį iš jūsų, jeigu stosite mums skersai kelio. Ir šią žinutę turi perskaityti ne tik Irano lyderiai. Rusai taip pat siunčia tokias žinutes, slapta naikindami savo priešininkus kitų valstybių teritorijose, o amerikiečiai daro tą patį, tik kur kas efektyviau ir atvirai. Visi gina savo interesus ir moralizuoti, kad esą taip elgtis nedera, nereikia. Šiomis temomis ką tik kalbėjausi su vienu bičiuliu, JAV karininku. Jis pasakė: „kai mes išeiname iš Afrikos, ten iškart ateina kinai su rusais, o kai išeiname iš Artimųjų Rytų, iškart ateina iraniečiai“. Kitaip sakant, vieta niekada nebūna tuščia - išėjus vienam, iškart ateina kitas plėšrūnas. Todėl noriu užduoti klausimą mūsų mielam skaitytojui: o ką renkiesi tu? Nes tavo įsivaizduojamas „teisingas“ ir „nepriklausomas“ pasaulis tėra iliuzija, neparemta jokiais faktais. Todėl pasirink - su kuo esi tu? Pasirinkti neturėtų būti sunku... Dorojantis su politinėmis krizėmis bei situacijomis tiek rusai, tiek amerikiečiai turi du skirtingus politinius konceptus. Amerikiečiai mano, kad asmenybės vaidmuo istorijoje, ypač trumpą laikotarpį, yra išskirtinai svarbus ir kad sunaikinus vieną ar kitą asmenį užkertamas kelias nepageidaujamam situacijos vystymuisi. Rusai, žinoma, yra kur kas sistematiškesni, todėl supranta, kad istorijos varomosios jėgos yra ne asmenybė, o tam tikri visuomeniniai santykiai - anksčiau tai buvo klasiniai santykiai, dabar daugiau kalbama apie ekonomiką bei mokslo pažangos jėgas. Tiesa, kaip visada, yra per vidurį. Tačiau amerikiečių dorojimasis su nepageidaujamais asmenimis visada yra gana efektyvus ir pastaruoju metu rusai elgiasi taip pat - jų tepliojimasis „Novičioku“ yra standartinis rusų veikimas, tarsi per kalkę kopijuojant JAV veiksmus.

- Tuo metu D.Trampas pareiškė, kol jis prezidentauja, tai Iranas branduolinio ginklo neturės... O gal jau turi?

- Šiam momentui Iranas turi visas galimybes susikurti savo atominę bombą. Ypač turint galvoje, kad Rusija bet kuriuo momentu jam gali pristatyti centrifugas, reikalingas urano sodrinimui, ką kartą jie jau yra padarę. Drąsiai teigčiau, kad jeigu jie dar neturi atominės bombos, tai juos nuo to skiria vos 3-4 mėnesiai. Tą visi supranta. Naujos technologijos leidžia pasigaminti branduolinį ginklą net ir iš to urano, kuris yra skirtas atominių elektrinių darbui. Pasaulis pasikeitė ir atominę bombą galima pasidaryti kur kas greičiau. D.Trampo veiksmai prieš K.Soleimanį ir šis pasakymas dėl branduolinio ginklo yra skirti Artimiesiems Rytams, tarsi pasakant: „nors mes ruošiamės dorotis su kinų įtakomis, tačiau ir čia turime pakankamai pajėgų, galinčių suvaldyti situaciją“. Sunaikinus K.Soleimanį, manau, prasidės derybų periodas su Iranu. Jeigu prisiminsime, kad prieš 1979 m. revoliuciją buvo išskirtinai šilti santykiai tarp Irano šacho ir JAV, tai D.Trampas taip pat gali konstruoti santykius su Iranu pagal šį idealą. Šiomis dienomis mes pamatėme naują D.Trampą. Jau nereikėtų kalbėti apie tai, kad štai šis žmogus neturi strategijos ar kad jis nemoka vesti politinių derybų. Bet kam siūlyčiau paskaityti D.Trampo parašytas knygeles apie derybų meną, kurias jis parašė kur kas anksčiau, nei suprato, jog bus prezidentu. Tai, kas įvyko dabar, yra gana toli siekiančios strategijos pasekmė. O vienas iš šios strategijos tikslų yra „atmontuoti“ Rusiją nuo Kinijos. Nuolatiniai D.Trampo pareiškimai apie tai, kaip jis myli Volodią Putiną ir kaip jam patinka Volodios aplinka, yra tos galingos Jungtinių Valstijų ir Kinijos priešpriešos rezultatas. Visus kitus įvykius - tiek Artimuosiuose Rytuose, tiek santykiuose su Rusija, tiek NATO valstybes priverčiant sumokėti seniai sutartus procentus į bendrą saugumo iždą - reikia suprati tik mano minėtos priešpriešos kontekste.

- O tuo metu V.Putinas su Turkijos prezidentu draugiškai atidarė „Turkstream“ vamzdį... Ar galime konstatuoti, kad, nepaisant turkų narystės NATO, gimsta naujas Aljansas?


- Šis Aljansas yra gana seniai formuojamas. Iš esmės mes turime Rusiją, Turkiją, Iraką, Siriją ir Iraną, penkias valstybes, kurios blokuojamos kartu. Rusai, kaip paprastai, daro didžiulę sisteminę politinę klaidą, nesuvokdami ideologijos ir religijos reikšmės šiose valstybėse. Tačiau tai jie daro, bandydami išvystyti savo ydingą konceptą apie tai, kad neva egzistuoja kažkoks ypatingas Rusijos kelias, kad jie turi tapti pasauliniu lyderiu ir t.t Kadangi jie prarado visą socialistinį bloką, kuris susiformavo po Varšuvos pakto, tai dabar jie kuria naują „sandraugą“, mėgindami tapti angliavandenių turėtojų komanda, kuri galės diktuoti pasauliui savo sąlygas. Dėl tos pačios priežasties visa ši kompanija mėgina lįsti ir į Libiją. Tačiau ši struktūra laikosi ant labai netvarių pamatų. Netgi dabartiniai įvykiai, kuriuos ką tik aptarėme, rodo, jog Rusijai šioje komandoje tenka penktosios šuns kojos vaidmuo...

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s