respublika.lt

Naujo pasaulio perdalijimo išvakarėse

Komentuoja Audrius BUTKEVIČIUS

(0)
Publikuota: 2021 liepos 03 20:19:00, Ričardas ČEKUTIS
×
nuotr. 1 nuotr.
Prie Džo Baideno ir Vladimiro Putino pridėjus Kinijos prezidentą, susidarytų formatas, kuris gali išspręsti pasaulio ateitį. EPA-Eltos nuotr.

Svarbiausius praėjusios savaitės pasaulio politikos įvykius ir reikšmingiausias tendencijas specialiai „Respublikai" komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas ir saugumo politikos ekspertas Audrius BUTKEVIČIUS.

 

- JAV prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump), šią savaitę apsilankęs JAV ir Meksikos pasienyje, pasibaisėjo: nelegalių migrantų beveik niekas nestabdo, visi masiškai plūsta į Ameriką pašalpų ir vargo nemato... Kas vyksta demokratų galvose? Kodėl valdžia nieko nedaro, kad pažabotų šitą antplūdį?

- Pradėkime iš toliau: respublikonai yra tie žmonės, kurie ir sukūrė didžiąją Amerikos valstybę. O demokratai yra tie, kurie nuo pat pradžių kolaboravo su kolonijine britų valdžia ir kurie vėliau savo elektoratu pavertė įvairiausius pabėgėlius, nelegalius migrantus ir kitus ne anglosaksus. Migrantų klausimas jiems yra gyvybiškai svarbus, nes iš esmės tai yra Demokratų partijos elektoratas, todėl ir stengiamasi pritraukti įvairaus plauko svieto perėjūnus, mokant jiems pašalpas už neatliktus darbus, o tai uždeda milžinišką krūvį vietos visuomenei. Ir ne vien finansinį krūvį - tai yra krūvis visoms socialinėms tarnyboms, saugumu besirūpinantiems pareigūnams, bent pačios valstybės saugumui galimos krizės atveju. Jungtinės Valstijos puikiausiai prisimena, ką reiškė migrantai iš Japonijos Antrojo pasaulinio karo metais - dar gyvi amerikiečiai, kurie prisimena, kaip reikėjo dorotis su šia potencialia „penktąją kolona"... Lygiai ta pati situacija dabar yra su kinais - vien ko verta istorija apie kinų kilmės mokslininkę, dirbusią su COVID-19 JAV laboratorijoje, kur ji turėjo „grantus", tačiau gavo nurodymus iš Pekino ir pasipustė padus, nepamiršusi prigriebti ir savo darbų protokolų... O kur dar masė Lotynų Amerikos migrantų, kas dieną vykstančių į JAV su keisčiausiomis fantazijomis galvoje, kad čia yra iš jų kažkada atplėštos žemės, o su „gringo" reikia dorotis ir juos išnaudoti... Visa tai yra puikiausiai žinoma ir demokratams, bet jie ir toliau gyvena tik poreikiu išsaugoti valdžią bet kokia sąskaita... D.Trampas šiuo atveju yra tradicinio baltojo amerikiečio, sukūrusio šią valstybę, pusėje ir remiasi šiais žmonėmis. Galima pamanyti, kad jis sutirština spalvas ar pervertina situaciją, bet mes žinome ir kitus faktus - kad Dž.Baideno pavaduotoja Kamala Haris buvo siuntinėjama į migrantų teritorijas, kad užkirstų šiam judėjimui kelią į JAV. Tai rodo, kad net demokratams kai kuriais atvejais šito „gėrio" jau atrodo per daug...

- Eilinis incidentas užfiksuotas Juodojoje jūroje, greta Krymo: olandai skundžiasi, kad rusai imitavo jų taikios karinės fregatos ataką. Kodėl tame regione pastaruoju metu padidėjo įtampa?

- Įtampa padidėjo ne tik šiame regione... Krymas yra tik viena iš šios įtampos kristalizacijos vietų. Šiandien klausimas yra vienas: kaip pastatyti Rusiją į vietą ir priversti ją būti neutraliai potencialaus konflikto tarp JAV-NATO ir Kinijos atveju. Rusijai įvairiomis diplomatinėmis ir nediplomatinėmis priemonėmis yra sakoma: jūs esate prisivirę košės, o tarptautinės teisės požiūriu esate Krymo grobikai ir okupantai, mes nepripažįstame jūsų teisių į šias teritorijas, o jeigu daug šakositės, mes pripažinsime Kinijos teises į tas teritorijas, kurios buvo užgrobtos dar carinės Rusijos. Ne be reikalo Angela Merkel kinams kadaise padovanojo žemėlapį su senosiomis Kinijos ribomis, į kurias patenka ir Mandžiūrija... Šis žaidimas vyksta ir Azijoje, kur amerikiečiai kartu su japonais ir pietų korėjiečiais buria azijietišką NATO analogą prieš Kiniją... Kitaip sakant, vyksta bandymai sudėlioti naują jėgų pusiausvyrą pasaulyje. Žinoma, rusai demonstruoja savo ginklus ir skraido virš olandų fregatos, tačiau išvertus šiuos veiksmus į diplomatinę kalbą, tai reiškia ne ką kita, o „jūs per mažai mums siūlote".

- Tuo metu V.Putinas per savo TV atsakymų gyventojams vakarėlį užsiminė ir apie Ukrainą - kad jis nemato reikalo šnekėtis su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu, nes jis nėra savarankiška figūra, jį valdo Vakarai, todėl geriau tiesiogiai su Vakarais ir šnekėtis. Kaip išverstumėte šią žinutę į diplomatinę kalbą?

- Pirmiausia jis aiškiai pasakė, jog nelaiko Ukrainos valstybe, o Ukrainos vadovas nėra pajėgus priimti savarankiškų sprendimų. Tačiau pažvelkime iš kitos pusės. O apie ką su juo šnekėtis V.Zelenskiui? Apie tai, kad liaukitės tiekti ginklus ir siųsti žmones į Luhansko ir Donecko teritorijas? V.Putinas jau seniausiai atsakė, kad „mūsų ten nėra"... Be to, Jungtinių Tautų kriminalinis teismas yra viešai pripažinęs, jog rusai ten kovoja ir jie yra tikroji šio konflikto pusė. Daugiau čia pridurti nėra ką... Nebent V.Zelenskis užrašytų tas teritorijas Rusijai arba priimtų Maskvos sąlygas, kad pirma ten jie surengia rinkimus, o tada Ukraina su jais gali tartis dėl autonomijos... Žinoma, to niekada nebus. Arba apie ką jis gali su V.Putinu kalbėtis Krymo atveju? Pripažinti Krymo okupaciją? Taigi, kalbėtis tikrai nėra apie ką. Tai nėra „V.Zelenskio lyga". Iš esmės turi kalbėtis kolektyviniai Vakarai su V.Putinu arba trise: kinai, rusai ir vakariečiai. Tai yra pasaulio vaizdo klausimas, kurį galima prilyginti nebent Jaltos susitarimams po Antrojo pasaulinio karo, o ne vaikiškų V.Zelenskio svaičiojimų reikalas, kai jis dar prieš rinkimus svaigo, jog gali su V.Putinu susitarti kaip „bachūras su bachūru".

- Pačioje Rusijoje toliau vyksta kratos nepriklausomų žurnalistų namuose bei represijos prieš opozicijos likučius. Ko Kremlius bijo? Juk pasipriešinimo mastas ten labai menkas.

- Šiandieninė situacija rodo, kad vis labiau poliarizuojantis visuomenei, dalis žmonių, kurie eina tarnauti valdžiai, tradiciškai dabar yra susibūrę į tam tikrą kastą, t.y. tapę specialiųjų struktūrų nariais. Rusijoje tai pirmiausia buvo padaryta dar Ivano Rūsčiojo laikais, sukuriant vadinamąją opričniną, t.y. to meto specialiąsias pajėgas, kontroliuojančias netgi savo teritorijas. Senovės Romoje tai buvo daroma, suteikiant legionų veteranams žemes strategiškai svarbiose teritorijose, kuriose jie, būdami organizuoti žmonės ir dažnai gyvendami kartu, galėdavo palaikyti tvarką. Baltarusijoje Aliaksandras Lukašenka pademonstravo, kad, didelę biudžeto dalį skiriant specialiosioms pajėgoms, jų veiksmai krizės metu gali stabdyti protestuojančius, todėl vien tik ramaus taikaus protesto nepakanka, kad pakeistų taip save sustiprinusią valdžią. Taigi, V.Putinas supranta: kol protestai taikūs, šiandieninės pajėgos yra pajėgios užtikrinti jo buvimą valdžioje. Bet vos tik bus pereita prie kitokių protesto formų, kai akmuo iš grindinio jau nebus pagrindinis protestuotojo ginklas, tuomet jo specialiųjų pajėgų neužteks, jos išsibėgios. Todėl V.Putinas situacijos valdymo požiūriu elgiasi labai motyvuotai: jis išrankioja „razinkas" iš pyrago, t.y. ieško pasionarijų - žmonių, kurie gali vesti paskui save minias. Juos iš anksto neutralizuoja arba pirkdamas, arba naikindamas, arba kišdamas į kalėjimus. Taigi, technologija yra labai aiški. O Rusijoje įtampa ir nepasitenkinimas auga. Koronaviruso situacija ir valdžios nesėkmės su juo kovojant, įtartini bandymai priversti žmones naudoti tik rusiškos gamybos vakcinas kuria įtampas, kurios greitai sprogs. Šiandien Rusijoje mirusių nuo koronaviruso yra daugiau, negu Indijoje, kur gyventojų skaičius beveik 10 kartų didesnis, negu Rusijoje. Vien to pakanka, kad įtampa augtų.

- Didžioji Britanija šią savaitę baigė suregistruoti visus užsieniečius, nors toli gražu ne visi norintys spėjo tai padaryti. Apie šių veiksmų prasmę iki šiol sklando daug gandų. Vienas populiariausių - britai nori atsikratyti įvairių veltėdžių ir pašalpininkų, kad neapkrautų savo biudžeto, todėl neregistruotus užsienio veikėjus dabar gaudys ir deportuos... Ką apie tai manote?

- Žinoma, šios versijos atmesti negalima. Britų ekonomika susitraukė labai staigiai. Tie, kas žino istoriją, turėtų prisiminti: tuo metu, kai britai prašėsi į ES, jų ekonominė situacija buvo be galo prasta. Bet pakliuvę į ES ir naudodamiesi bendros rinkos galimybėmis, jie užsiaugino vėl ekonomikos sparnus ir ragus, todėl natūralu, kad prasidėjo trintys, kurios Europoje tęsiasi šimtmečiais - tarp kontinentinės Europos, t.y. Vokietijos ir Prancūzijos vienoje pusėje, kas sustiprino šių dviejų valstybių integraciją, ir Anglijos - kitoje pusėje. Šios trintys galų gale privedė prie to, jog anglai buvo „išspausti" lauk iš Europos Sąjungos. Ir dabar, didėjant įtampoms pasaulyje, žinoma, britai mėgina konsoliduoti savo visuomenę. Jie bando suvokti, kaip ši visuomenė funkcionuos krizės atveju. Kur yra pavojingi taškai, kurie pavers šią visuomenę sunkiai valdoma ar pagimdys „penktosios kolonos" užuomazgas. Britai savo metu vykdė palankią korupcijai politiką, legalizuodami pavogtus pinigus. Užtekdavo investuoti Didžiojoje Britanijoje kelis milijonus eurų ar svarų sterlingų, ir žmogus gaudavo prieglobstį. Vien tik rusų oligarchų, pabėgusių į Britaniją, sąrašas atrodytų labai įspūdingai. Natūralu, jog šie žmonės britų valstybei nėra lojalūs... Kuomet Berezovskis įsikūrė Londone ir pradėjo veikti Rusijai įprastais metodais, t.y. finansuoti reikalingus asmenis, įskaitant ir politikus, jam buvo griežtai pasakyta liautis ir po to jis pralošė visus teismus... Visi rusų oligarchai elgėsi lygiai taip pat, o kur dar masė visų kitų, kuriuos reikia suregistruoti ir ruoštis būsimam karui...

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar gerai atidirbo Seimas šią pavasario sesiją?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar Donaldas Trumpas padarys Ameriką vėl didžią?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+14 +24 C

+13 +19 C

+11 +17 C

+17 +35 C

+16 +24 C

+18 +22 C

0-9 m/s

0-5 m/s

0-6 m/s