respublika.lt

Klimato kaita - blefas, nes pirmiausia - Amerika

(0)
Publikuota: 2019 lapkričio 10 07:00:00, Jaunius POCIUS
×
nuotr. 15 nuotr.
Pasaulis svarsto, ką šį kartą iš Donaldo Trampo išpeš Radžepas Tajipas Erdoganas. EPA-Eltos nuotr.

Svarbiausius praėjusios savaitės pasaulio politikos įvykius ir reikšmingiausias tendencijas specialiai „Respublikai“ komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas ir saugumo politikos ekspertas Audrius BUTKEVIČIUS.

 


- Karščiausia naujiena - Iranas vėl užkūrė Fordo branduolinį kompleksą, sulaužęs 2015 metų susitarimą, užtvėrusį jam kelią į branduolinę programą. Ar tai laikytina šantažu? Ar tai rodo, kad JAV sankcijos Iranui veikia ir šis neturi kur trauktis. Kas toliau? Iranas lauks kažkokių pasiūlymų?

- Prieš gerą mėnesį mes kaip tik prognozavome tokią įvykių eigą. Todėl kalbėti, kad Iranas šiam momentui neturi branduolinio ginklo, yra juokinga. Nes paskutiniais JAV branduolinių tyrimų specialistų duomenimis, uranas, kuris yra naudojamas atominėje energetikoje, gali būti naudojamas atominio ginklo gamybai ir net ne vadinamajai „nešvariajai’’ bombai, tačiau gana visaverčiam branduoliniam ginklui. Iš Irano pusės tai yra rimtas šantažas, skirtas visų pirma Jungtinėms Amerikos Valstijoms, Izraeliui ir Europai. Reikia atkreipti dėmesį, jog tai, kad iraniečiai ėmėsi tokių veiksmų, didele dalimi lėmė Donaldas Trampas (Donald Trump). Mes esame rašę, kad tūkstantis karinių specialistų, dislokuotų Sirijoje, buvo pati svarbiausia JAV karinė investicija, nes ji stabdė Irano svajones sukurti „šiitų pusmėnulį’’, kuris vienu galu atsiremtų į Izraelio sienas. Šiandien galime kalbėti, kad Iranas turi galimybes tiesti autobaną tiesiai į Golano aukštumas. Taigi, Izraelis turi lankstytis ir „dėkoti“ D.Trampui už tokią eilinę strateginę nesąmonę. Mano stipriai gerbiami Amerikos kariniai specialistai, buvęs gynybos ministras Džeimsas Matisas (James Mattis) ir buvęs D.Trampo patarėjas saugumo ir gynybos klausimais Džonas Boltonas (John Bolton) atsistatydino kaip tik dėl D.Trampo pažiūrų ir neprognozuojamų veiksmų išskirtinai jautriais saugumo ir gynybos klausimais. Aš dar kartą sakau: ši Irano naudojama urano sodrinimo programa ir stebimi veiksmai yra tiesiogiai susiję su jo agresyvia politika Vakarų Europos, Izraelio ir JAV klausimais.

- Ką toliau darys Iranas? Lauks kokių nors pasiūlymų, kad išeitų iš šios situacijos?


- Aš nemanau, kad Iranas gali tikėtis sankcijų panaikinimo. Iranas puikiai suvokia, kad jie gali būti įtraukti į karinį konfliktą, ir taip pat puikiai suvokia, kad JAV šiuo momentu nelabai turi kitos išeities, kaip taikyti karinę jėgą, nes visos kitos galimybės yra išsemtos. Tai reikštų, kad padarytas visiškai atviros agresijos žingsnis sakant, jog nebandykite mūsų pulti, nes kol jūs pasiruošite ekspedicinį korpusą, mes turėsime pasigaminę reikalingus kiekius branduolinių ginklų. Aš Irano atsakymą iššifruočiau šitokiu būdu.

- Didžiojoje Britanijoje paleistas parlamentas, paskelbti nauji rinkimai. Premjeras Borisas Džonsonas (Boris Johnson) juose tikisi konservatorių pergalės ir kad „Brexit“ tikrai įvyks. O jeigu po rinkimų jėgos Bendruomenių rūmuose vėl liks apylygės arba jeigu laimės Džeremio Korbino (Jeremy Corbyn) leiboristai, koks tada galimas „Brexit“ likimas?

- Kad ir kaip būtų keista, bet greičiausiai tokia jėgų pusiausvyra ir išliks. Matyt, mūsų prognozės, kad britų laukia naujas referendumas, gali pasitvirtinti. Žinoma, jeigu „Brexit“ šalininkai laimėtų, remdamiesi Didžiosios Britanijos ambicija ir norėdami pademonstruoti savo valią ir kitais psichologiniais dalykais, tokiu atveju B.Džonsonui rankos atrištos. Jeigu laimi leiboristai, žinoma, „Brexit“ galas. Todėl labiausiai panašu, kad vėl nusistovės nestabili pusiausvyra, kuri viską ves į naują referendumą. Jeigu žvilgtelsite, ką mes anksčiau prognozavome, kai Kameronas (David Cameron) žengė šitą Lietuvai labai nenaudingą žingsnį skelbdamas referendumą, kaip tik tokią įvykių eigą mes ir matėme.

- Ar yra šansų laimėti Korbinui?

- Per stebuklą. Paskelbus rinkimus, prasidės intensyvi kova. Jos metu gali būti išmesti tokie koziriai, apie kurių egzistavimą mes dar nežinome. Bus labai intensyvi propagandinė kova, kurios metu bus bandoma patraukti į savo pusę neapsisprendusią visuomenės dalį. Kare kaip kare - kartais suveikia visiškai neįtikėtini dalykai, pavyzdžiui, priešininko kvailumas ar panašiai. Paimkine kad ir visai neseną pavyzdį. Ar galėjome pagalvoti, kad D.Trampas šaus sau ne tik į koją, bet ir į galvą, kalbėdamas su V.Zelenskiu ir siųsdamas tą priekvailį šantažistą Džiulianį (Rudolph Guiliani). Nė vienas mūsų negalėjo įsivaizduoti, kad JAV vadovauja žmonės, taip prastai besigaudantys savo aplinkoje. Gal kažką panašaus likimas pamėtės ir Korbinui.

- Neseniai Sočyje su Rusijos prezidentu susitikęs ir, kaip sako, pasiekęs „istorinį susitarimą“, Turkijos prezidentas Redžepas Tajipas Erdoganas (Recep Tayyip Erdogan) D.Trampo kvietimu tuoj vyks į JAV. Ko ten jį kviečia Amerikos prezidentas? Abiejų šalių santykiai neblizga. Juk taip neseniai D.Trampas, turkams pradėjus pulti kurdus Sirijoje, žadėjo Turkiją parklupdyti sankcijomis. Be to, JAV Atstovų rūmai priėmė rezoliuciją dėl armėnų genocido 1915-1917 metais, dėl to R.T.Erdoganas net grasinosi atšaukti vizitą...

- Mes su kolega neseniai juokavome, kad Erdoganas, matyt, paskambino D.Trampui ir pasiūlė jam padaryti „dovanėlę“ Putinui - turiu omenyje, padovanoti Siriją. Tai D.Trampas beveik ir padarė, tik labai rimtai spaudžiant abiem partijoms - demokratams ir respublikonams. Toks visiškas kapituliuojantis jo elgesys buvo sustabdytas ir šiuo momentu kalbėti apie tai, kad JAV palieka Siriją, nereikėtų. Nes tam tikros rezervacijos yra paliktos. O ko vyksta Erdoganas į JAV, jeigu V.Putinas dovanėlės negavo? Matyt, Turkija bando rasti galimybę sėdėti ant dviejų arba net ant trijų kėdžių: išlikti NATO nare, gauti JAV ginkluotę, stabdyti visomis burėmis artėjančias sankcijas ir tuo pat metu veikti kaip tam tikram Rusijai atstovaujančiam tarpininkui ieškant atitinkamo susitarimo, o kartu išsaugant savo interesus Sirijoje bei kitas imperines fantazijas. Kartą Erdoganas buvo pasakęs, kad jie turi interesų iki pat Vienos, kur juos, besiveržiančius į Europą, sustabdė mūsiškiai kartu su lenkais. Kaip matome, geopolitika kelis šimtus metų nesikeičia, todėl įvykius galima prognozuoti - pagrindinės tendencijos ir pagrindiniai žaidėjai išlieka tie patys.

- Prancūzijos prezidentas Emanuelis Makronas (Emmanuel Macron) tik ką glebėsčiavosi su kinų premjeru ir pasirašė 15 mlrd. dolerių prekybos sandorį, o tuo metu prekybos karas tarp JAV ir Kinijos tebevyksta...


- Vokietijos ir Prancūzijos, formuojančių Europos Sąjungos politiką, elgesys Jungtinių Amerikos Valstijų atžvilgiu jau atvirai priešiškas. Vokietijos ir Prancūzijos, galima drąsiai pasakyti, prorusiškas žaidimas atidarant įvairių užpirkimų, tarp jų ir dujų, finansavimą bei „Stream-2“ statybas, turėtų būti svarstomas visų NATO valstybių bendrame susirinkime kaip atvirai išdavikiškas ir nukreiptas prieš NATO interesus. Kalbant apie jų atsisakymą finansuoti savo gynybą, šitas žaidimas yra ne tik nieko naujo, o tos pačios politikos tąsa ir viena iš priežasčių, kodėl aš drįstu labai stipriai abejoti dėl mūsų Lietuvos saugumo ir NATO 5-ojo straipsnio funkcionavimo, jeigu mus ištiktų saugumo politikos krizė.

- Pastaruoju metu, kai itin aktuali tapo globalinio klimato atšilimo tema, JAV oficialiai pasitraukė iš 2016 m. pasirašyto Paryžiaus „klimato kaitos“ susitarimo, nes esą jis nevykdomas ir neturi realaus poveikio klimato kaitai. Koks čia D.Trampo žaidimas? Vėl „pirmiausia Amerika“, o į visa kita nusispjauti? Ar tai vėlgi priešrinkiminis ėjimas?

- Jis kaip tik tai ir sako. Ir, žinoma, yra įsitikinęs, kad prasidėjusi apkalta dar labiau jam padės konsoliduoti šalininkus. Todėl jis bando lošti sakydamas, kad įgyvendino viską, ką buvo pažadėjęs. Žinoma, benzino lengvatų pagrindiniams JAV vežėjams jis kaip tik neįgyvendino, bet jis dar turi laiko ir galvoja, kad, nepaisant aiškiai užsiveržusios apkaltos kilpos Kongrese, jo pozicijos Senate išliks tvirtos, ir jis nepraras savo ofiso Baltuosiuose rūmuose. Tai yra jo požiūris. Jis mano, kad dar galės dalyvauti ateinančiuose rinkimuose. Tai natūralu ir tai yra labai tipiška D.Trampo politikos tąsa. Jis spekuliuoja viskuo - JAV geru vardu ir įvaizdžiu, JAV saugumo ir gynybos interesais. O šiuo atveju, pasaulinės katastrofos pavojaus didėjimo akivaizdoje, jis mano, jog rinkimai yra svarbesnis dalykas, nei jo paties anūkų išgyvenimo klausimai. Todėl D.Trampas vaidina, kad klimato kaita yra blefas, kuris primetamas JAV kovoje su Kinija. Šioje kovoje jam atrodo, kad svarbiausia - yra Jungtinių Valstijų konkurencingumo išsaugojimas.

- Mūsų kaimynai lenkai nuo lapkričio 11 d. galės į Ameriką keliauti be vizų. Pranešdama šią žinią, JAV ambasadorė Lenkijoje paminėjo, kad tai „kalėdinė dovana“ Lenkijos piliečiams ir 10 mln. Amerijoje gyvenantiems lenkams. Ar tai irgi galima vertinti kaip D.Trampo priešrinkiminį reveransą?


- Yra ir tai. Kita vertus, tai yra draugiškas viskio butelio pasiuntimas lenkams už jų neabejotinai proamerikietiškas pozicijas paskutinio dešimtmečio ar net ilgesnėje Lenkijos politikoje. Lenkų apsisprendimas ne tik įsileisti, bet ir finansuoti JAV karines bazes Lenkijos teritorijoje, jų apsisprendimas priešlėktuvinę ir raketinę gynybą kurti JAV karinių pajėgų pagrindu ir yra tie dalykai, už ką yra sakoma ačiū. Aš manau, kad tai yra dar neseniai D.Trampui nacionalinio saugumo klausimais patarinėjusio Boltono palikimas, bet D.Trampas dėl savo problemų su jį vis labiau smaugiančia apkaltos kilpa tiesiog nebuvo spėjęs šios dovanėlės atsiųsti. Kad ir kaip būtų liūdna, dabar tai, ką daro D.Trampas, panašu į šantažuojamo žmogaus elgesį.

- Šiomis dienomis paskelbta, kad Rusijoje pagrindinio valdžios opozicionieriaus Aleksejaus Navalno veiklą teigiamai vertina vos 9 proc. šalies gyventojų. O pusė jų net negirdėjo apie politiko areštus, suėmimus, kratas jo fondo būstinėje. Ar tie skaičiai realiai atspindi gyventojų nuotaikas, ar žmonių smegenys taip puikiai „užpudrintos“ oficialiosios propagandos?


- Reiktų pradėti nuo to, kad tai yra atsakymas į tam tikru būdu suformuluotą klausimą. Viešosios nuomonės tyrimuose gauni tokį atsakymą, kaip tu paklausi. Mes tikslios klausimo formuluotės neturime. Bet mano pojūčiu, ši situacija nedaug skiriasi nuo tiesos. Navalnas nėra labai populiarus visuomenėje. Tos senosios totalitaristinės nuotaikos, kuriomis taip puikiai grojo visi diktatoriai nuo carų laikų, yra gyvos, nes yra gajos. Nepasitenkinimas gyvenimu ir Putinu didėja ir didėja katastrofiškais tempais. Tačiau tai nereiškia, kad auga pasitikėjimas Navalnu. Kitaip šnekant, Rusijos visuomenė dairosi naujo lyderio. Tiems, kurie šiandien baisisi Putinu, aš galiu pasakyti, kad Rusijos visuomenė gali pasirinkti kai ką žymiai blogesnio nei Putinas. Tegul ir tą patį Rogoziną. Putinas tam tikrų savo psichologinių charakteristikų dėka yra gana pasvarstantis lyderis. Manau, jog kitas, naujas lyderis, bandydamas vis blogėjančioje ekonominėje situacijoje susikurti autoritetą, būtų linkęs į kur kas agresyvesnius veiksmus. Ir tai nebūtų vien tas putiniškas metodas pagal seną rusišką patarlę „mušk savus (ukrainiečius), kad svetimi bijotų“. Bet tai galėtų būti ir ataka, nukreipta ne į savus, o į kaimynus...

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s