respublika.lt

Europai reikia naujo Šarlio de Golionuotraukos (23)

2020 lapkričio mėn. 26 d. 08:03:04
Ričardas ČEKUTIS

Antradienį Šveicarijoje, Tičino kantono Lugano miesto parduotuvėje, su peiliu dvi moteris užpuolusi islamistė jau buvo žinoma policijai, kadangi 2017 metais figūravo terorizmo byloje. Tokių atvejų Vakarų Europoje gausybė - po kone kiekvieno teroristinio išpuolio paaiškėja, jog teroristas buvo „policijai gerai žinomas" asmuo. Kas tokiu atveju svarbiau: abstrakčios, net teroristams taikomos, „žmogaus teisės" ar eilinių niekuo dėtų piliečių gyvybės?

×
nuotr. 6 nuotr.
Demokratinėje santvarkoje net ir gausios policijos pajėgos negali apsaugoti nuo teroro išpuolių - tam reikia tvirtą valią turinčių politikų. EPA-Eltos nuotr.

 

Štai ką trečiadienį pranešė Šveicarijos federalinė policijos valdyba „Užpuolimas su šaltuoju ginklu Tičine: jį įvykdžiusioji buvo žinoma federalinės policijos tarnyboms. Ji figūravo 2017 metų policijos tyrime dėl džihadistinio terorizmo", - sakoma pranešime.

Antradienį Šveicarijos prokuratūra iškėlė baudžiamąją bylą pagal įtarimą įvykdžius teroro aktą 28 metų musulmonei „pabėgėlei", gyvenančiai Tičine. Ji Lugano parduotuvėje su peiliu užpuolė dvi moteris: vieną sugriebė už kaklo, o kitai dūrė peiliu į kaklą. Abi nukentėjusiosios patyrė traumas, viena iš jų sužeista sunkiai, bet dabar jos gyvybei pavojus negresia. Kaip informavo policija, „tai buvo pasikėsinimas dėl galimai teroristinių motyvų". Užpuolikė sulaikyta.

Portalo „20 Minutes" duomenimis, incidentas įvyko antradienį apie 14 val. vietos laiku vienoje iš didelių Lugano parduotuvių. Pasak kai kurių šaltinių, atakos metu peiliu ginkluota moteris šaukė „Allah Akbar", nors valdžia ir vengia šią informaciją oficialiai patvirtinti.

Federalinės policijos valdybos direktorė Nikoleta dela Valė (Nicoletta della Valle) žurnalistams pareiškė įtarianti, kad išpuolį surengusi moteris turėjo „teroristinių motyvų". Pasak pareigūnės, šis įvykis jos nenustebino, kadangi panašių incidentų būna visame pasaulyje...

Tičino kantono vyriausybės vadovas Normanas Gobis (Normanas Gobbi) per spaudos konferenciją Belinconos mieste pareiškė, kad „padėtis nepaprastai rimta". Savo ruožtu kantono policijos vadovas Matėjus Kočis (Matteo Cocchi) žurnalistams patvirtino, kad užpuolikė buvo žinoma teisėsaugos institucijoms. Federalinė valdžia ir kantono policija atlieka tyrimą. Deja, niekas iš į spaudos konferenciją susirinkusių žurnalistų nepaklausė, kodėl teroro išpuolius visoje Europoje nuolat organizuoja „policijai žinomi asmenys", tačiau teisėtvarkos pareigūnai niekada nesugeba tam užkirsti kelio ar bent deportuoti iš šalies puikiai žinomų nusikaltėlių.

Situaciją kometuoja M.Mažvydo nacionalinės bibliotekos analitikas, saugumo politikos ekspertas Ignas STANKOVIČIUS:

Vakarų Europos kultūroje visada buvo akcentuojama teisė į gyvybę, na, o Rytų tradicijoje žmogaus gyvybė priklauso vienam subjektui, kuris hierarchijoje yra aukščiausias... Net ir vakarietiškoje kultūroje yra buvę, jog kario gyvybė priklauso vadui, nieko čia naujo. Tačiau dabar vakarietiškoje tradicijoje sakoma aiškiai: gyvybė priklauso tau. Beje, iš šios tradicijos išplaukia ir teisė į eutanaziją... Tačiau vertybinis konfliktas visada išlieka: kas yra svarbiau, ar žmogaus gyvybė, ar įvairiausios laisvės? Teoriškai tarsi nustatyta, kad savo laisvės negalima realizuoti kito žmogaus laisvių sąskaita. Tačiau šis santykis yra gana painus, jis susipina ir teisiniuose dalykuose, ir atskirų valstybių teisinėse sistemose, todėl ir iškyla tokios situacijos, kai tenka rinktis: ar visuomenės saugumas, ar kažkurio gerokai nukrypusio individo laisvės? Kad tokia moteriškė Šveicarijoje vaikščiojo laisvėje su peiliu rankose, nors visi žinojo, jog ji yra linkusi į terorizmą dėl politinių-religinių motyvų, yra kitų žmonių, kuriuos ji puolė, teisių bei laisvių pažeidimas.

Tačiau demokratinėje teisinėje sistemoje, kurioje užkoduoti visi konvenciniai dalykai, yra tiesiog laukiama, ką tas individas iškrės, ir tik tada reaguojama. Politikai priima įstatymus, kuriuose aiškiai parašyta: norint nubausti, turi būti padaryta tas ir anas... Už tai pinigus gauna ir advokatai, kurie sugeba įrodyti, jog auka buvo pati kalta, nes provokavo agresorių... Ir toks absurdas tęsis, kol įstatymus priimantiems politikams niekas neįvarys peilio tarp šonkaulių...

Europos istorijoje buvo toks atvejis, susijęs su Prancūzijos prezidentu Šarliu de Goliu (Charles de Gaulle), kai buvo pademonstruotas tipiškas valios aktas, demokratiją pastumiant kiek į šoną, švelniai tariant... Jo valdymo laikais Paryžius buvo tapęs pasauline nusikaltėlių sostine - visos stambiausios pasaulio nusikaltėlių grupuotės Paryžiuje turėjo visiems žinomas savo būstines ir pan. Tačiau Š. de Golis sušaukė savo jėgos struktūrų vadus ir davė nurodymą išvalyti miestą, pareikšdamas, kad už pačias griežčiausias priemones jie neliks atsakingi. Per vieną naktį jie iššaudė visus banditus, o kurių neiššaudė, tie pabėgo į užsienį... Tam pakako vienos nakties ir nebuvo keliamos jokios bylos: ar vieną kitą banditėlį teisingai nušovė ar neteisingai, bėgo jie ar priešinosi, nesipriešino... Kaip pasakė policija, taip ir buvo, niekas daugiau nieko netyrė. Tačiau tai buvo nieko bendra su demokratija neturintis valios aktas. Suprantama, tai vyko pokario metais, ką tik praūžė milijonus gyvybių nusinešęs Antrasis pasaulinis karas ir vieno ar kito banditėlio gyvybė tuometinei visuomenei nieko nereiškė. Šiais laikais Š. de Golio nėra, o koks nors E.Makronas (E.Macron) apie tokius dalykus, matyt, bijo ir pagalvoti.

Lietuvoje 1990-aisiais, kai čia siautėjo įvairūs banditai, tarp kariškių taip pat buvo kalbama: tegul valdžia duoda tokį nurodymą ir suteikia teisinės neliečiamybės garantijas, banditizmas būtų sunaikintas per savaitę: kas būtų nušautas, kas pabėgęs, o kas sėdėtų kalėjime. Žūtų ir nekaltų? Kai vėžinis audinys persipina su sveiku audiniu, tai chirurgai sako, jog be galo sunku vieną nuo kito atskirti ir tenka šalinti dalį sveiko audinio.

Na, o mūsų aptariamo terorizmo atveju spręsti turi politikai, kuriuos tiek politiniai oponentai, tiek ir rinkėjai laiko už skvernų. Iš venos pusės tai yra gerai, ypač bendrojo gėrio ir tvarkos efektyvumo požiūriu. Bet dabar vienas kitą laiko už skverno kaip politinį priešininką ir kartu kompromituoja valstybės struktūrą. Jeigu tavo politinis oponentas daro gerus darbus, turėtum jam padėti tai daryti, bet tada nelaimėsi rinkimų. Čia yra demokratijos grimasos, taip jau sukonstruota. Demokratijoje nėra greito vystymosi tempo, todėl demokratinė valdymo sistema iš visų dabar žinomų yra pati brangiausia ir netobula... Tvarką čia įvesti gali tik autokratas, bet Š. de Golio šiandien niekur nematyti... Jis gali atsirasti tik tokiu atveju, jeigu visuomenei galutinai įgris teroro išpuoliai ir ji ryšis permainoms. Patys teroristai visa savo koncepcija ir veikla verčia visuomenę atsisakyti laisvių, įvesti totalų sekimą ir daugybę apribojimų.

Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (23)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
1. GODOS PRIE SUSKILUSIOS „GELDOS”
2. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
3. Sorošo tinklas Lietuvoje: Ką rašė „Respublika" apie Džordžą Sorošą prieš 15 metų (Sorošo sąrašas su naujomis „elitinėmis" pavardėmis)
4. Vitas TOMKUS: NUO ATGIMIMO IKI IŠSIGIMIMO
5. N.Venckienė: Jie teisia, o aš vaidinu, kad tikiu
6. Globaliame pasaulyje nekorektiška vadintis lietuviu
7. Laukėt, kad Dulkys virusą patvarkytų?
8. Didina pensijas, o jos vis nekyla (su Vito TOMKAUS trigrašiu)
9. Trečias bandymas padaryti V.Landsbergį... prezidentu
10. O.Strikulienė: KAPITOLIJAUS ŠTURMĄ INICIJAVO NE TRAMPAS
11. O jeigu karas?
12. Policijos veteranai užsigeidė privilegijų
13. Vitas TOMKUS: RINKTI AR NERINKTI?
14. Vakarams bus labai blogai, Lietuvai - tik blogai
15. Zigmas Vaišvila: Siaubiamiškio pasaka Nr.2 („Siaubiamiškio pasakų kūrėjas ir jo alaviniai kareivėliai")
16. Užkalti karstai kelia dar daugiau įtarimų (su Vito TOMKAUS trigrašiu)
17. Lengviau sukurti vakciną nuo Covid-19, nei ištirti bylą (su Vito TOMKAUS trigrašiu)
18. Ką atnešė Žiurkės metai
19. 2020-ieji - ne tik pandemijos metai
20. Algimantas RUSTEIKA: atėjo numirėlių metas
21. Koronaafera 3. Globali psichozė mistikos fone
22. „Swedbank“ siekia sužlugdyti sanatoriją?
23. Ko verta patvirtinta naujosios Vyriausybės programa
24. Rašytojas Rimantas Povilas Vanagas: Ir žirnis šaukė: aš globalus, aš globalus!
25. Nevisavertiškumo kompleksas

Dienos klausimas

Ar jūsų savivaldybė pakankamai rūpinasi judėjimo zonų priežiūra - sniego valymu?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar savaitgalį pasidžiaugėte gausiu iškritusiu sniegu?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-20 -18 C

-17 -16 C

 

-10 C

-13 -11 C

-10 -7 C

 

-12 -8 C

0-2 m/s

0-3 m/s

 

0-5 m/s

       

Valiutų kursai

USD - 1.2124 PLN - 4.5379
RUB - 89.0900 CHF - 1.0805
GBP - 0.8894 NOK - 10.3108

Nuorodos