Visuotinis atšilimas apie 2030-uosius pasieks 1,5 laipsnio Celsijaus – maždaug dešimtmečiu anksčiau nei prognozuota 2018 m., sakoma itin svarbioje Jungtinių Tautų (JT) klimato mokslo ataskaitoje.
Tarpvyriausybinės klimato kaitos komisijos (IPCC) mokslininkai ataskaitoje tvirtina, kad 1,5 laipsnio Celsijaus temperatūros augimo ribą, nustatytą 2015 m. Paryžiaus klimato kaitos susitarime, žmonija viršys apie 2030 m., jei nebus imtasi papildomų priemonių klimato kaitai stabdyti.
Vis dėlto, mokslininkai pabrėžia, kad ši riba bus pasiekta iki 2050 m. nepriklausomai nuo to, kaip sparčiai žmonija mažins iškastinio kuro naudojimą.
Šiuo metu visuotinis atšilimas nuo XIX a. vidurio siekia 1,1 laipsnio Celsijaus. IPCC mokslininkų teigimu, beveik visą šį temperatūros augimą „be abejonės sukėlė žmogaus veikla“.
„Jau kelis dešimtmečius buvo akivaizdu, kad Žemės klimatas kinta, o žmogaus įtaka klimato sistemai yra neginčijama“, – teigė pirmosios IPCC darbo grupės pirmininkė Valerie Masson-Demotte.
Klimato kaitos padarinių, tokių kaip kylantis jūros lygis ir Žemės ledynų tirpsmas, „neįmanoma panaikinti šimtmečius ar net tūkstantmečius“, net jei žmonija drastiškai sumažintų anglies taršą, tvirtino IPCC.
Mokslininkai aiškino, kad dėl jau išmestų šiltnamio efektą skatinančių dujų jūros lygis kils dėl temperatūros augimo ir ledynų tirpsmo bei „išliks pakilęs tūkstančius metų“.
Net jei žmonėms pavyktų sustabdyti visuotinį atšilimą ties 1,5 laipsnio Celsijaus, kaip numato Paryžiaus klimato kaitos susitarimas, pasaulis turėtų ruoštis „precedento stebėjimų istorijoje neturinčioms“ karščio bangoms, liūtims ir sausroms, teigiama ataskaitoje.
„Patirsime įvykius, kurie neturi precedento savo mastu, dažniu, laiku ar vieta“, – teigia IPCC.