Tarptautinio baudžiamojo teismo (TBT) teisėjas iš Prancūzijos antradienį paragino Europos Sąjungą blokuoti JAV sankcijas, dėl kurių jam buvo sustabdyta banko kortelė ir nutrauktas kai kurių interneto paslaugų teikimas.
Nicolas Guillou buvo vienas iš kelių TBT teisėjų, kuriuos Vašingtonas rugpjūčio mėnesį įtraukė į juodąjį sąrašą po to, kai teismas išdavė Izraelio ministro pirmininko Benjamino Netanyahu arešto orderį dėl įtariamų karo nusikaltimų Gazos Ruože.
Dėl šio TBT sprendimo jo bankas anuliavo jo „Visa“ kortelę, nes tai yra amerikietiška sistema, taip pat jam buvo užblokuota galimybė naudotis JAV esančiomis interneto paslaugomis, pavyzdžiui, „Amazon“ ir „Airbnb“.
„Labiausiai probleminis aspektas – tas, kad tai paliečia paslaugas, kurioms nėra europietiškos alternatyvos“, – sakė N. Guillou prieš susitikimą su ES pareigūnais Briuselyje.
Teisėjas sakė norintis, kad Europos Komisija, ES vykdomosios valdžios institucija, inicijuotų teisės aktą, kuriuo būtų uždrausta bendrovėms įgyvendinti JAV sankcijas Europos teritorijoje.
Jis teigė, kad tai būtų „labai stiprus politinis signalas iš Europos Sąjungos, atmetantis tokias atakas prieš teisės viršenybę ir teisingumą“.
N. Guillou taip pat paragino ES spartinti pastangas kurti europines alternatyvas tokioms sistemoms kaip „Visa“ ir „Mastercard“, pavyzdžiui, Briuselio planuojamą „skaitmeninį eurą“.
JAV sankcijas, nukreiptas prieš TBT, pasmerkė ES ir Prancūzija.
TBT prokurorai teigia, kad B. Netanyahu yra atsakingas už karo nusikaltimus ir nusikaltimus žmoniškumui per Izraelio puolimą Gazos Ruože, be kita ko, tyčia taikantis į civilius gyventojus ir naudojant badą kaip karo metodą.