respublika.lt

Rusija atsakys už lėktuvo numušimą

(0)
Publikuota: 2020 kovo 24 12:20:59, Ričardas ČEKUTIS
×
nuotr. 6 nuotr.
EPA-Eltos nuotr.

Vakar vyko Nyderlandų teismo posėdis dėl virš Rytų Ukrainos numušto lėktuvo „Boeing 777“. Į posėdį žiūrovai nebuvo įleidžiami, po jo buvo paskelbta pertrauka iki birželio 8-osios.

 

Vakar vykusio teismo posėdžio transliaciją buvo galima tiesiogiai stebėti netoli Amsterdamo Šifolio oro uosto, iš kurio 2014 m. liepos 17-ąją pakilo pasmerktasis lėktuvas, įsikūrusio teismo interneto svetainėje.

Kovo 9 dieną prasidėjęs keturių vyrų, kaltinamų 298 žmonių nužudymu dėl Malaizijos lėktuvo numušimo virš Rytų Ukrainos, teismas „tęsis, kaip ir planuota, bet adaptuota forma“, pranešama bylai skirtoje svetainėje.

Teismai Nyderlanduose uždaromi nuo kovo 17 dienos, siekiant stabdyti koronaviruso plitimą. „Iš esmės bylos nebus nagrinėjamos iki balandžio 6-osios, bet kažkiek bylų vis tiek bus svarstomos, įskaitant MH17 bylą“, - nurodoma pranešime.

Vakar Hagos apygardos teismas priėmė sprendimus dėl kovo 9-10 dienomis pateiktų pareiškimų ir užklausų. Po to teismas paskelbė pertrauką iki birželio 8 dienos.

„Boeing 777“ orlaivis buvo numuštas prorusiškų separatistų Rytų Ukrainoje 2014 m. liepos 17 d. iš Rusijos atgabenta priešlėktuvine raketų sistema „Buk“. Visi 298 lėktuvu skridę žmonės žuvo.

Nyderlandų prokurorai pernai pateikė pirmuosius kaltinimus šioje byloje: rusams Igoriui Girkinui, Sergejui Dubinskiui, Olegui Pulatovui ir Ukrainos piliečiui Leonidui Charčenkai, kurie visi yra susiję su Rusijos vadovaujamais ir remiamais prorusiškais separatistais Rytų Ukrainoje.

Dauguma MH17 keleivių buvo olandai, katastrofoje taip pat žuvo kelios dešimtys australų.

Jungtinė tyrėjų komanda, kurią suformavo Australija, Belgija, Malaizija, Nyderlandai ir Ukraina, nustatė, kad lėktuvą numušė rusiška raketa.

Kaltinamiesiems buvo įteikti tarptautiniai arešto orderiai, tačiau, Nyderlandų teisėsaugos teigimu, Rusija nebendradarbiauja su tyrėjais ir neketina išduoti kaltinamųjų.

Rusijos užsienio reikalų ministerija neigė teiginius dėl nebendradarbiavimo, tačiau kartu tvirtino, neva tyrimu siekiama pakenkti Maskvos reputacijai.

Pernai Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pavadino MH17 numušimą „baisia tragedija“, tačiau tikino, kad Maskva dėl to nekalta, nes katastrofa esą įvyko dėl kitų priežasčių.

M. Mažvydo nacionalinės bibliotekos analitiko, saugumo politikos eksperto Igno STANKOVIČIAUS komentaras:

Tie, kas įdėmiai seka informaciją apie šį teismą negalėjo nepastebėti užslaptintų liudininkų pateiktų duomenų, kurie figūruoja procese. Reikia manyti, jog teismas įvertino tuos duomenis ir atsijojo, kuo galima tikėti, o kuo ne. Taigi, iš šios informacijos matyti, kad ten tiesiogiai dalyvavo ir Rusijos FSB karininkai. Visi, tikriausiai, supranta, kad FSB užsienyje be aukščiausių žinybų nurodymo neveikia. Todėl galima teigti, kad šiame reikale netiesiogiai (o gal ir tiesiogiai) dalyvavo ir pats Vladimiras Vladimirovičius... Todėl Rusijos pusė absoliučiai viską neigia.

Prezidentai turi teisinę neliečiamybę tol, kol eina pareigas. O kai pareigos pasibaigia, jeigu esi padaręs nusikaltimų, keliauji tiesiai į teismą. V.Putinas, suprasdamas Vakarų pasaulio teisinę struktūrą, suvokia, kad jeigu tik nebus prezidentu, gali tekti pasėdėti karo nusikaltėlių tribunole Hagoje ant kaltinamųjų suolo. Todėl optimaliausia išeitis - prezidentauti iki gyvenimo pabaigos... Manau, kad ir konstitucinės reformos Rusijoje iš dalies susijusios ir su šiuo įvykiu.

Yra manančių, kad Vakarų valstybės, o ypač dabartinė ES, nepajėgios išsireikalauti Rusijos atsakomybės už tokius nusikaltimus. Bet atkreipčiau dėmesį į sankcijų sistemą, kuri nepaisant visko veikia - prisiminkime sankcijas Rusijai dėl Krymo aneksijos ir karo Donbase. Tada daug kas taip pat kikeno ir tikėjo, kad tokios sankcijos Rusijai išeis tik į naudą. Nieko panašaus: sankcijos yra tarsi tramdomieji marškiniai, kurie uždusina per tam tikrą laiką, ne iš karto. Taigi, Vakarai turi priemonių, tik neturi greitai realizuojamų sprendimų. O greita priemonė yra tik bomba, kurios, žinoma, niekas nemes...

Šiame kontekste galime prisiminti, kai Rusija buvo išmesta iš G8, paliekant tik G7 pasaulio didžiųjų formatą. Tai labai smarkiai kirto per V.Putino ambicijas ir visi puikiai prisimename, su kokia veido išraiška V.Putinas vienui vienas sėdėjo prie pietų stalo, kai niekas iš užsienio lyderių nepriėjo net pasisveikinti... Taigi, čia vakariečiai taip pat „pasivažinės“ per rusiškas ambicijas bei taikys lėtai dusinančias priemones.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s