respublika.lt

Rusija: sulėtėjus ekonomikos augimui, sumažinta palūkanų norma

(15)
Publikuota: 2026 vasario 15 17:42:00, Jūras Barauskas, Elta
×
nuotr. 1 nuotr.
Rusijos centrinis bankas. EPA-Eltos nuotr.

Dėl karo Ukrainoje ir Vakarų įvestų sankcijų sulėtėjus Rusijos ekonomikos augimui, penktadienį šios šalies centrinis bankas bazinę palūkanų normą sumažino nuo 16 iki 15,5 proc.

 

 

Praėjusiais metais Rusijos ekonomika išaugo tik 1 procentu – gerokai mažiau nei 2023 ir 2024 m., kai ji augo po maždaug 4 proc. per metus.

Didžiulės išlaidos Ukrainoje kariaujančioms pajėgoms iš pradžių paskatino augimą ir padėjo Maskvai išvengti prognozuoto ekonomikos žlugimo po 2022 m. prasidėjusios invazijos į kaimyninę šalį.

Tačiau didėjant išlaidoms ėmė augti ir infliacija, o verslas piktinosi didelėmis skolinimosi išlaidomis.

„Ekonomika toliau grįžta link subalansuoto augimo“, – pranešime teigė centrinis bankas, omenyje turėdamas ekonomikos atšalimą.

Jis taip pat nurodė, kad sausio mėnesį infliacija „žymiai pagreitėjo dėl vienkartinių veiksnių“, konkrečiai – padidintų mokesčių.

„Vertinant lūkesčius, vis dar tikimasi, kad infliacija išliks didelė. Tai gali kliudyti ilgalaikiam infliacijos sulėtėjimui“, – teigiama pranešime.

Dėl to centrinis bankas pareiškė, kad palūkanų normos turės likti aukštesnės nei numatyta, ir prognozuoja, kad šiais metais jos vidutiniškai sieks 13,5–14,5 proc.

Jo teigimu, norint sumažinti infliaciją iki 4 proc. tikslo, kurį bankas tikisi pasiekti 2026 m. antroje pusėje, skolinimosi išlaidos turi būti didelės.

Rusijos valstybės finansus slegia karo išlaidos ir spaudimas, kurį patiria gyvybiškai svarbus energijos išteklių eksportas.

Dėl įvestų Vakarų sankcijų sumažėjus eksporto apimtims, naftos ir dujų pajamos, kurios sudaro maždaug ketvirtadalį valstybės biudžeto pajamų, praėjusiais metais sumažėjo iki žemiausio lygio per penkerius metus.

Karo metu susidaręs biudžeto deficitas padidino Rusijos išorės skolą iki aukščiausio lygio per pastaruosius 20 metų, nors jos skolos ir BVP santykis, sudarantis apie 16 procentų, yra gerokai mažesnis nei daugumos išsivysčiusių šalių.

Vis dėlto Kremlius šiai spragai užpildyti pasinaudojo eilinių rusų piniginėmis ir šiais metais pridėtinės vertės mokestį (PVM) padidino dviem procentiniais punktais iki 22 procentų.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (15)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar žiūrite filmus arba serialus per nelegalias svetaines?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar pritariate draudimui jaunesniems nei 15 m. asmenims naudotis socialiniais tinklais?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-20 -13 C

-21 -14 C

-21 -14 C

-17 -9 C

-13 -7 C

-15 -11 C

0-4 m/s

0-3 m/s

0-6 m/s