respublika.lt

Maskva skelbia dujų karą Europai

(293)
Publikuota: 2022 balandžio 28 09:40:31, Ričardas ČEKUTIS
×
nuotr. 4 nuotr.
„Gazprom“ sustabdė dujų tiekimą Lenkijai ir Bulgarijai. EPA-Eltos nuotr.

Europos Sąjunga (ES) vakar pareiškė esanti „pasirengusi", jei Maskva sustabdytų dujų tiekimą 27 valstybių blokui, ir planuoja „koordinuotą" atsaką, Rusijos „Gazprom" užsukus čiaupus Lenkijai ir Bulgarijai. Kaimynams pasirengusi padėti ir Lietuva.

 

 

„Šis „Gazprom" pranešimas yra dar vienas Rusijos bandymas šantažuoti mus dujomis. Esame pasirengę tokiam scenarijui. Planuojame koordinuotą ES atsaką", - tviteryje parašė Europos Komisijos vadovė Ursula fon der Lejen (Ursula von der Leyen). „Europiečiai gali pasitikėti, kad esame vieningi ir solidarūs su paveiktomis valstybėmis narėmis."

Sustabdė tiekimą

Rusijos energetikos milžinė „Gazprom" vakar pranešė sustabdžiusi visus dujų tiekimus Lenkijai ir labai nuo jų priklausomai Bulgarijai, negavusi iš dviejų ES narių mokėjimo rubliais.

Diktatorius Vladimiras Putinas praėjusį mėnesį pareiškė, kad Rusija priims atsiskaitymus už tiekimus tik savo nacionaline valiuta, pirkėjų reikalaujama sukurti sąskaitas rubliais, kitaip čiaupai bus užsukti. „Gazprom" pranešime nurodė pranešusi Bulgarijos valstybinei dujų operatorei „Bulgargaz" ir Lenkijos dujų bendrovei PGNiG apie „dujų tiekimo sustabdymą nuo balandžio 27 d., kol bus atliktas apmokėjimas" rubliais. „Nuo balandžio 1 d. už dujas reikia mokėti naudojant naujus banko duomenis, apie kuriuos partneriai buvo laiku informuoti", - nurodė „Gazprom".

Energetikos milžinė taip pat perspėjo, kad jei Bulgarija ar Lenkija „neteisėtai naudos" rusiškas dujas, kurios tranzitu keliauja į trečiąsias šalis, „tiekimas tranzitui šiuo kiekiu sumažės".

Bulgarijos ekonomikos ministerija pareiškė, kad šalis „visiškai įvykdė savo įsipareigojimus ir laiku atliko visus mokėjimus, kurių reikalaujama pagal dabartinę sutartį". Ministras pirmininkas Mateušas Moravieckis (Mateusz Morawiecki) sakė, kad Lenkijos dujų saugyklos užpildytos 76 proc. ir kad šalis pasirengusi gauti reikiamas atsargas iš kitų šaltinių nei Jamalo dujotiekis.

Lenkija rami

M.Moravieckis vakar pareiškė, kad jo šalis nesileis bauginama Rusijos šantažo dėl dujų tiekimo. Jis sakė parlamentui Varšuvoje, kad Rusija bando „šantažuoti" jo šalį ir taip kerštauja už šią savaitę jai įvestas naujas Lenkijos sankcijas.

Lenkija antradienį paskelbė įvedanti naujas sankcijas 50-čiai Rusijos oligarchų ir bendrovių, įskaitant „Gazprom". Po kelių valandų Varšuva nurodė gavusi „Gazprom" pranešimą apie nutraukiamą dujų tiekimą. To priežastimi įvardyta tai, esą Lenkija neatsižvelgė į naujus reikalavimus už dujas atsiskaityti rubliais.

Tačiau, pasak M.Moravieckio, Lenkija yra saugi, nes prieš kelerius metus dirbo, kad diversifikuotų savo dujų importą.

Iki tiekimo pertrūkio Lenkija iš Rusijos importuodavo apie 45 proc. visų dujų.

Šantažui nepasiduos

Bulgarijos ministras pirmininkas Kirilas Petkovas vakar pavadino šantažu Rusijos sprendimą sustabdyti dujų tiekimą.

„Toks Rusijos energetikos milžinės „Gazprom" žingsnis yra šiurkštus sutarties pažeidimas ir šantažas. (...) Tokiam reketui nepasiduosime", - sakė K.Petkovas ir pridūrė, jog tai „nepriimtina".

Savo ruožtu Bulgarija, pasak jo, peržiūri visas sutartis su „Gazprom", įskaitant sutartį dėl tranzito per šią Balkanų šalį. Jis taip pat patikino bulgarus, kad vyriausybė „jokiu būdu" nesumažins dujų tiekimo vartotojams. „Bulgarijos vyriausybė pasirengusi tokiam scenarijui", - sakė jis žurnalistams prieš įprastą vyriausybės posėdį. „Energetikos ministerija turi aiškų tiekimo planą, įskaitant parengtą alternatyvių šaltinių planą."

Austrija susimokėjo?

Austrijos kancleris Karlas Nehameris (Karl Nehammer) vakar pareiškė, kad Austrija ir toliau už rusiškas dujas moka eurais, o ne rubliais, kaip anksčiau melavo Rusijos naujienų agentūra TASS. Pranešimus apie mokėjimus rubliais pavadinęs „suklastotomis naujienomis", K.Nehameris tviteryje parašė, kad „Austrija iki galo laikosi Europos Sąjungos bendrai sutartų sankcijų".

Vakar kalbėdamas per vyriausybės posėdį dėl atsiskaitymo tarp Austrijos energetikos bendrovės OMV ir Rusijos dujų tiekėjos „Gazprom" sąlygų, K.Nehameris sakė, kad V.Putinas prieš dvi savaites jam pasakė, jog mokėjimai eurais ir toliau bus priimami, ir tai nesikeičia.

Informacija, kurią gavo „dpa", rodo, kad OMV ir „Gazprom" sutartis, pagal kurią OMV atlieka mokėjimus eurais, o „Gazprom" konvertuoja juos į rublius, nėra baigta. K.Nehameris ir energetikos ministrė Leonorė Gevesler (Leonore Gewessler) paskelbė, kad Austrijos strateginių dujų atsargų plėtrai skirta 6,6 mlrd. eurų, siekiant, kad iki žiemos dujų rezervuarai būtų užpildyti iki 80 proc.

Rusija vis dar tiekia gamtines dujas Austrijai.

Lietuva pasiruošusi padėti

Energetikos ministras Dainius Kreivys sako, kad, Rusijai nutraukus dujų tiekimą Lenkijai, Lietuva, jei reikės, yra pasiruošusi dalį Klaipėdos suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalo dujų nukreipti į šią šalį, atidarius bendrą Lietuvos ir Lenkijos dujų jungtį.

Vis dėlto, ministro teigimu, svarbiausia, jog dujų visų pirma pakaktų Baltijos regione, be to, Lenkija tokiam rusų dujų tiekėjo „Gazprom" žingsniui buvo pasirengusi, tad jai „nelabai ir skauda".

„Pirmiausia žiūrime į regiono saugumą - kiek dujų reikės Latvijai ir Estijai. Taip pat reikia atsiminti, kad, pavyzdžiui, Latvija įsipareigojo „Gazprom" dujų nepirkti tik nuo Naujųjų metų", - vakar sakė D.Kreivys.

„Lietuva neperka, matome, kad ir Lenkija neperka. Tai pagal poreikį - jei matysime, kad Latvijoje, Estijoje nėra sudėtinga situacija, padėsime ir Lenkijai. Be abejo, žvelgiant iš solidarumo perspektyvos, dujos, jei bus reikalingos, į Lenkiją tekės", - tęsė ministras.

Anot jo, Varšuva buvo gerai pasirengusi tokiam Rusijos žingsniui, tad dujų pietinei Lietuvos kaimynei nepristigs.

„Panašu, kad Lenkijai nelabai skauda dėl kelių priežasčių", - sakė D.Kreivys. Ministras kalbėjo, kad Lenkijos dujų saugyklos yra užpildytos pakankamai, šalis turi 5 mlrd. m3 talpos SGD terminalą, o po žiemos sumažėjęs ir vartojimas. Be to, spalį turėtų pradėti veikti „Baltic Pipe" dujotiekis, kuriuo kasmet turėtų būti importuojama apie 10 mlrd. m3 dujų iš Norvegijos.

„Juo bus importuojama didžioji dalis reikalingų dujų", - patikino D. Kreivys. „Žiūrint per šią prizmę, Lenkija yra saugi. Netgi kalbant su jų operatoriumi, (...) operatorius jokių pavojaus ženklų ar kažkokio nerimo nejaučia", - įsitikinęs jis.

Panaši padėtis, anot jo, yra ir Bulgarijoje. „Šiandien nei Bulgarijoje, nei Lenkijoje nėra jokios ypatingosios padėties, nėra paskelbta nepaprastoji padėtis, kuri reiškia, kad ateityje gali būti ribojamas dujų tiekimas vartotojams. Sistemų darbas taip pat yra stabilus. Lenkija nemažą dalį dujų gauna ir iš Vokietijos. Dujų saugyklų pildymas tęsiasi toliau, kaip ir prieš tai", - paaiškino D.Kreivys.

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (293)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar perkate maisto produktus tiesiai iš ūkininkų?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate savo ekonominę padėtį?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

0 +8 C

+3 +8 C

+6 +9 C

+10 +15 C

+11 +17 C

+10 +15 C

0-5 m/s

0-5 m/s

0-7 m/s