Kai piliečiai keikia valdžią, neretai atsakoma, kad žmonės turi tokią valdžią, kokios nusipelnė. Vargu ar šį posakį galima pritaikyti visiems atvejams. Pavyzdžiui, pokario Lietuvos gyventojai visiškai nenusipelnė, kad juos valdytų Stalinas. Net ir šiandieninės Lietuvos gyventojai nenusipelnė, kad juos valdytų juokdarių kompanija, gaištanti laiką Seimo pirmininko muilo operos peripetijoms.
Ir visgi kartais kirvis atitinka kotą, valdžia ir paprasti piliečiai žengia koja kojon, nors ir netinkama kryptimi. Neseniai susidūriau su netvarkos pavyzdžiu, atsiradusiu dėl abiejų pusių aplaidumo. Prie mano namo pagaliau atsirado rūšiavimui skirti konteineriai. Kaip ir dera pagal blogą paprotį, rūpestis ekologija tuoj pat virto lokalia ekologine krize. Šalia konteinerių išaugo atliekų kalnas, ne ką mažesnis už pačius konteinerius. Pasistengė tiek valdžia, tiek piliečiai.
Vilniaus valdžios santykis su šiukšlių surinkimu jau seniai yra sudėtingas. Šiuo konkrečiu atveju padėtį komplikavo faktas, kad keturiems daugiabučiams, kuriuose yra 440 butų, skirtas vienas konteinerių blokas. Gyventojų tuose butuose - kaip mažame miestelyje. Įsivaizduokime, kad visas miestelis neša šiukšles į vieną konteinerį, išvežamą anaiptol ne kasdien. Negražus vaizdas ir dar bjauresnis kvapas - garantuoti.
Savo ruožtu piliečiai pasistengė, kad vaizdas būtų dar kraupesnis. Kažkas ant konteinerių ar šalia jų numeta nušiurusius kailinius, kažkas nuteškia ant žemės maišelį sugedusio maisto, net jei tam skirtas mišrių atliekų konteineris yra pustuštis. Erdvė šalia savų namų paverčiama kiaulide. Žmonės, ar tai valdžia jus verčia gyventi kiauliškai? Ne, dar niekur nebuvo tokios valdžios, kuri priverstų apšnerkšti savus namus. O gal jums taip patinka, gal gyventi kiaulidėje patogiau? Jei taip, neverta skųstis valdžia, nes žodžiai virsta kriuksėjimu.