respublika.lt

Pensininkai bandys prisibelsti į Ingridos Šimonytės sąžinę

(0)
Publikuota: 2021 sausio 22 10:00:19, Justina GAFUROVA
×
nuotr. 1 nuotr.
Šalies senjorai skundžiasi, kad valstybė juos paliko skurde. Redakcijos archyvo nuotr.

„Vakaro žinias" pasiekia skaitytojų pasvarstymai ir nuomonės apie tai, ko jie tikisi iš naujos valdžios. Pirmiausia - pagarbos ir rūpesčio vienišiems ir negalią turintiems žmonėms. Štai Sausio 13-osios išvakarėse tremtinius pasiekė padidėjusios tremtinių išmokos. Padidėjimas siekia... keliasdešimt centų.

 

Centai atskleidė valstybės požiūrį

Gavusi neva padidintą tremtinės išmoką, į „Vakaro žinias" kreipėsi skaitytoja Zofija: „Man pripažintas pirmos grupės invalidumas, susijęs su tremtimi. Todėl gaunu tremtinio išmoką, kuri siekia 60 eurų. Šiemet išmoka padidėjo. Nepatikėsite, koks tas padidėjimas - 60 centų. Aš nenoriu skųstis, man užtenka ir maisto, ir pragyvenimui, bet ne išmokos dydis svarbu. Jis parodo valstybės požiūrį į tremtinius. Jei valstybėje nėra pinigų, geriau jau iš viso nereikia didinti. Prie bažnyčios išmaldos prašančiam žmogui daugiau į delną įberiame praeidami... Tie centai prie išmokos skaudina ir žemina žmones. Atrodo, kad valstybė pinigų visada randa tik alkoholikams, narkomanams ir kaliniams. O tremtiniai baigia išmirti, taip ir nesulaukę deramos pagarbos. Iš jų tyčiojamasi net Sausio 13-osios išvakarėse."

Zofijos mama iš Lietuvos buvo ištremta dar vaikystėj, o pati Zofija tremtyje augo su įgimta glaukoma, kuri greičiausiai išsivystė dėl to, kad, kaip ir visi kiti, Zofijos mama ten buvo maitinama beicuotais grūdais. Iš pradžių Zofija dar šiek tiek matė, tačiau galiausiai regėjimas visai išnyko.

Dėl to Zofija viena negali išeiti iš namų, jai reikalingas lydintis žmogus. Vyrui mirus, moteris gyvena viena, todėl net norint apsipirkti tenka samdyti pagalbą. „Labai dažnai per televiziją pasakojamos žmonių istorijos, neva į pagalbą gali atvažiuoti socialiniai darbuotojai, kurie pasirūpina buitimi, gali į parduotuvę nueiti. Bet niekada nepasakoma, kad tai nėra nemokama paslauga. Už ją taip pat reikia sumokėti, net jeigu paslauga teikiama negalią turinčiam žmogui ar ligoniui. Priemoka priklauso nuo gaunamos pensijos dydžio. Valandos kaina - 7 eurai. Jeigu man reikia pagalbos nuvykti į polikliniką pas gydytoją, tai gali užtrukti ir tris valandas. Kas, gaudamas invalidumo išmoką, gali sau leisti apmokėti tokias paslaugas?" - pasakoja Zofija.

Moteris sako galinti paliudyti, kad mūsų valstybėje negalią turintys žmonės palikti be realios valstybinės pagalbos: „Per trisdešimt metų valstybė nieko nepadarė, kad palengvintų gyvenimą akliems žmonėms. Iki šiol viena negaliu nueiti nei į parduotuvę, nei pas gydytoją. Net gatvėje negaliu orientuotis, o kasoje, nežinau, kiek sumokėti, nes čekis - tik matantiems. Žmonės dabar skundžiasi, kad juos apribojo karantinas. Jie nebegali tverti neišvažiavę, nekeliaudami. Bet yra daugybė žmonių, kurie net ir nesant karantino negali išeiti iš namų.

Kai vyras dar buvo gyvas, skaičiavome, kiek kainuotų pagalba, kad vyrą prižiūrėtų socialinė darbuotoja. Įvertinus mūsų abiejų gaunamas invalidumo išmokas, kaina išėjo apie 300 eurų per mėnesį. Tik kad galėtų į lauką palydėti, į parduotuvę nueitų. Aš, net ir nematydama, kambarius susitvarkau, pasigaminu. Deja, negalėjome sau leisti tokių paslaugų. Todėl turėjau išeiti į išankstinę pensiją, kad galėčiau rūpintis vyru."

Tikisi pažadinti valdžios sąžinę

Kad gyvenimas Lietuvoje neprimena gerovės valstybės, sako ir kita „Vakaro žinių" skaitytoja - Onutė. Kai kovojant su krize konservatorių valdžia sumažino šalies senjorams pensijas, jų grąžinimo teko laukti ilgai. Ir sulaukė - ne visi. Kad sumažintos pensijos gali būti paveldimos, įstatyme buvo numatyta tik 2014 m. Todėl dalis liko be kompensacijų. Į „Vakaro žinias" paskambinusi pensininkė Onutė sako, kad dėl to negali paveldėti vyro nusavintos pensijos dalies, mat jis mirė 2013 m., o tada dar negaliojo įstatymo norma, numatanti, kad grąžinamas pensijas būtų galima paveldėti.

Moteris sako neketinanti dovanoti šių šeimos pinigų valstybei ir tikisi prisibelsti į naujai išrinktos valdžios sąžinę. „Pensijas atėmė Andrius Kubilius ir Ingrida Šimonytė. Šiai poniai grįžus į valdžią, tikiuosi, kad prabils sąžinė ir pagaliau bus ištaisytos senos klaidos. Pirmiausia turėtų būti pakeisti įstatymai - iki 2014 m. mirusių senjorų pensijų kompensacijos taip pat turėtų būti paveldimos. Kuo jie dėti, kad numirė per anksti? Tai buvo šeimos pinigai, negalima jų paimti ir negrąžinti. Juk, pavyzdžiui, bankai už negrąžintas skolas atima namus.

Be to, valdžia turbūt puikiai prisimena, kad nė vienas mūsų nedavė sutikimo atiduoti savo sunkiai uždirbtas pensijas. Buvome apvogti viduryje baltos dienos.

Tikiuosi, prabus pagaliau I.Šimonytės bei kitų į valdžią grįžusiųjų sąžinė ir bus atsiskaityta su pensininkais. Svajoju už tuos pinigus pastatyti savo vyrui paminklą", - sako Onutė.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s