respublika.lt

Partizanų artimųjų DNR banke jau kaupiami unikalūs duomenys

(0)
Publikuota: 2021 kovo 10 21:13:00, Daiva Alzytė
×
nuotr. 1 nuotr.
Centro Memorialinio departamento vyr. patarėjas Eugenijus Peikštenis sako, kad partizanų artimųjų DNR duomenys jau kaupiami. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Neseniai paskelbus, kad valstybinės institucijos derina, kaip būtų galima įsteigti partizanų artimųjų DNR banką, specialistai patvirtina, kad praktikoje jis jau veikia. Apie tai „Vakaro žinioms" plačiau papasakojo Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro specialistas Eugenijus Peikštenis.

 

Skelbiama, kad dėl DNR banko steigimo šiuo metu tariasi Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras, Vilniaus universitetas, Valstybinė teismo medicinos tarnyba, Lietuvos policijos Kriminalistinių tyrimų tarnyba.

Centro Memorialinio departamento vyr. patarėjas E.Peikštenis sako, kad partizanų artimųjų DNR duomenys jau kaupiami: „Galima sakyti, kad šis bankas jau kuris laikas veikia. Nuo 2017 m., kai pradėtos tyrinėti Našlaičių kapinės. Prieš atliekant tyrimus, turėjome atlikti namų darbus. Ieškojome žmonių, kurių palaikus galime ten aptikti, artimųjų. Mūsų centro darbuotojai paėmė jų DNR mėginius. Ekshumavus palaikus, kaulinė medžiaga būdavo tiriama, lyginant su turimais artimųjų DNR mėginiais.

Tad praktikoje viskas veikia, turime tik aiškiai apibrėžti procedūras ir finansavimą. Matome, kad susirūpinimą reiškia ir prezidentūra, tad tikimės, kad viskas bus išspręsta."

Iš artimųjų paimti seilių ir ekshumuotų kūnų kaulinės medžiagos mėginiai saugomi Valstybinės teismo medicinos tarnyboje. DNR mėginiai gali būti laikomi dešimtmečius. „Atliekant tyrinėjimus Leipalingyje, jau šiuo metu renkame ten palaidotų partizanų galimų giminių ir artimųjų DNR pavyzdžius. Tad bankas tarsi ir veikia. Tačiau, norint, kad darbai tęstųsi, reikia aiškesnio reglamentavimo. Partizanų kovose žuvo apie 20 tūkst. žmonių. Didžioji jų dalis - nerasta", - pasakoja E.Peikštenis.

Specialistas sako, kad partizanų artimieji ne tik surandami, bet ir patys kreipiasi į specialistus: „Dažniausiai todėl, kad jie jau yra garbaus amžiaus. Todėl, norėdami paimti DNR pavyzdį, neturime delsti.

Žinoma, galime išskirti DNR ir iš anūkų, tačiau tuomet reikia rinkti ir juos. Neseniai ieškojom vieno partizano, kurį norime identifikuoti, artimųjų, deja, neradome nė vieno gyvo. Tačiau buvo aptiktas giminaitis ir gavus kitų, tolimų, giminaičių sutikimą, galėjome atidengti kapą ir paimti mėginius DNR ištyrimui. Kol kas atsakymo nežinome."

E.Peikštenis prisipažįsta, kad šiai funkcijai atlikti resursų centre nėra daug: „Anksčiau šiai funkcijai atlikti buvo skirta 3,5 etato. Vienas žmogus dėl mažo atlyginimo išėjo. Likę dirbti prie temos, užsiima ne tik tuo, bet turi ir kitas funkcijas. Matome prezidentūros susirūpinimą projektu, tad tikimės, kad finansiniai dalykai bus išspręsti ir tam skirtų etatų ateityje padaugės."

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s