Šiandien - rugsėjo 16-ąją - minima Tarptautinė ozono sluoksnio apsaugos diena. Mokslininkai turi gerų žinių: dėl pasaulio šalių susitarimų ir konkrečių veiksmų ozono sluoksnis atsigauna. Apie tai kalbamės su klimatologu Justinu KILPIU.
- Kuo ozonas svarbus mūsų planetai?- Ozonas apsaugo Žemės paviršių nuo ultravioletinių spindulių. Didelis kiekis šių spindulių gali sukelti įvairias ligas, apsigimimus, odos vėžį ir panašiai. Ozono atmosferoje yra aukštuose sluoksniuose, stratosferoje, apie 15-25 kilometrų aukštyje, stratosferinį ozoną galima vadinti „geruoju ozonu“, kuris saugo Žemę nuo pavojingų ultravioletinių spindulių.
Yra ozono ir prie žemės paviršiaus, jo dalį išmeta automobiliai, gamyklos. Pažemio ozonas žmonių sveikatai jau yra pavojingas.
- Kas gadina ozono sluoksnį ir kada jo nykimo problema buvo didžiausia?
- Didžiausia problema dėl ozono sluoksnio nykimo buvo chloro ir fluoro junginiai, kurie praeito amžiaus aštuntame bei devintame dešimtmetyje buvo naudojami šaldytuvų gamyboje, įvairiuose aerozoliuose, netgi plaukų lake būdavo chloro ir fluoro junginių, kurie kaip dujos patekdavo į atmosferą ir naikindavo ozono sluoksnį.
1987 metais buvo priimtas Monrealio protokolas, kuriame sakoma, jog visame pasaulyje reikia mažinti chloro ir fluoro junginių. Ir tai iš tiesų davė rezultatų. Pavojingų medžiagų, naudojamų gamyboje, gadinančių ozono sluoksnį, daugėjo iki 1990 metų. Didžiausias ozono nykimas buvo stebimas iki 2000 metų, o pastaruosius 16 metų stebima, kad ozono skylė virš Antarktidos traukiasi, ozono sluoksnis pamažu gyja. Mes, žmonės, galime prisidaryti įvairių bėdų ir sukelti tokias problemas, kaip ozono sluoksnio nykimas, bet lygiai taip pat bendromis pastangomis galime tas problemas išspręsti.
- Kodėl ozono skylė atsirado būtent virš Antarktidos?
- Tai susiję su stratosferoje vykstančiais atmosferos cirkuliacijos procesais. Antarktida yra žemynas, apsuptas vandenynų, čia nuolat pučia vienodi vėjai, taigi pasidaro uždara cirkuliacija. Išeina taip, kad medžiagos, išmetamos kitose pasaulio vietose, atnešamos į Antarktidą ir ten lieka, nes uždaras vėjų ratas tų medžiagų neišleidžia. Panašus procesas stebimas ir Arktyje, tik ten sudėtingesnė cirkuliacija, todėl nesusidaro tokia ryški problema kaip Antarktidoje.
- Dabartiniuose buitiniuose prietaisuose yra medžiagų, kenkiančių ozonui?
- Mano minėtos medžiagos gamyboje buvo pakeistos kitomis, jos ne taip smarkiai ardo ozono sluoksnį, jų poveikis daug kartų mažesnis. Vis dėlto jos daro didelę įtaką klimato šiltėjimui. Taigi, viena vertus, ozono problema mažesnė, tačiau pakeistos medžiagos labiau „prisideda“ prie klimato šiltėjimo, tai nėra gerai.
Įdomu
Ozonas - tai labai aktyvios dujos (stiprus oksidatorius), kurių molekulės susidaro iš trijų deguonies atomų. Ozono molekulė yra labai aktyvi, todėl ozono sluoksnyje atsiradus priemaišų ozonas aktyviai su jomis reaguoja ir sudaro gana stabilius junginius, kurie, priklausomai nuo sluoksnio aukščio, išsilaiko nuo 1 iki 4 metų, iš dalies iškrinta su krituliais, tačiau bet kuriuo atveju keičia ozono sluoksnio savybes, kurios yra gyvybiškai svarbios žemės biosistemų išlikimui. Mokslininkai nustatė, kad reaguodamas su azotu ozonas sudaro ypač kenksmingus junginius - azoto oksidus ir dioksidus.
Šaltinis - Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras