respublika.lt

Olava STRIKULIENĖ: Ar LRT, valdomas ponios Monikos, jau netampa kreiserio „Aurora“ komanda?

(263)
Publikuota: 2023 kovo 27 13:00:00, Olava STRIKULIENĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Monika Garbačiauskaitė-Budrienė negalėjo patikėti, jog atsirado balsų prieš ją. Stasio Žumbio nuotr.

„Respublikos" akiratyje - Lietuvos radijo ir televizijos (LRT) generalinės direktorės rinkimus pralaimėjusi dabartinė LRT generalinė direktorė Monika Garbačiauskaitė-Budrienė. LRT Tarybai, slaptu balsavimu išrenkančiai LRT vadovus, teks balandį skelbti naują LRT vadovo konkursą. O M.Garbačiauskaitė-Budrienė, kurios 5 metų kadencija baigiasi balandžio 4-ąją, nuo tos dienos taps tik laikinai einančia generalinės direktorės pareigas. Nebent LRT Taryba persigalvos ir naujai paskelbtame konkurse suteiks M.Garbačiauskaitei-Budrienei antrąjį šansą. Tačiau kodėl turėtų suteikti ar nesuteikti?

 

LRT generalinio direktoriaus konkurse dalyvavo M.Garbačiauskaitė-Budrienė, buvęs LRT žurnalistas, komunikacijos specialistas Aistis Zabarauskas, vadovavęs Gitano Nausėdos rinkimų štabui, vėliau dirbęs Prezidentūroje komunikacijos vadovu, o dar vėliau iš Prezidentūros pasitraukęs ir įsidarbinęs privačioje komunikacijos įmonėje.

Kiti kandidatai - Vilniaus universiteto dėstytojas Mantas Martišius, „Forum Cinemas" kino teatrus valdančios įmonės Lietuvoje vadovas Gintaras Plytnikas, buvęs LRT generalinis direktorius, dešimtmetį visuomeniniam transliuotojui vadovavęs Audrius Siaurusevičius, dabar vadovaujantis „Lietuvos Ryto" televizijai. Ir buvusi TV3 vadovė Vilma Marciulevičiūtė. Kūrusi šį komercinės televizijos kanalą kartu su išeivijos lietuve, atkurto Vytauto Didžiojo universiteto pirmąja prorektore, profesore Liucija Baškauskaite.

V.Marciulevičiūtė vadovavo lietuviškajam TV3 dvylika metų. Tiesa, socialiniuose tinkluose pasklido paranojikų skleidžiami įspėjimai, esą V.Marciulevičiūtė gali būti nepakankamai patikima. Mat savo darbdavių švedų, kuriems priklausė UAB Tele-3, kadaise buvo komandiruota dirbti į Maskvą. Ten vadovavo Rusijos TV kanalui, priklausančiam Švedijos žiniasklaidos grupei „Modern Time Group". Tad visai natūralu, kad po tokios paranojos V.Marciulevičiūtė negavo iš LRT Tarybos nė vieno balso.

O kas gavo?

M.Garbačiauskaitė-Budrienė gavo 6 slaptus balsus. A.Zabarauskas - 6, o kitų šaltinių teigimu - 5 slaptus balsus. Jei pastarasis šaltinis neklysta, tai vieną LRT Tarybos balsą gavo ir A.Siaurusevičius. Kaip bebūtų, balsais fiksuotas generalinės Monikos pralaimėjimas. Jai pritrūko bent vieno papildomo balso.

Visai kitokia situacija buvo 2018 metais. Tada M.Garbačiauskaitė-Budrienė, nurungusi 10 konkurentų, antrajame ture gavo 8 balsus. O dabar Monika, jau penkerius metus vadovaujančia LRT, ryžosi pasitikėti tik 6 iš 12-os LRT Tarybos narių! Labiau pasitikėjo tada, kai dar neišvydo Monikos darbų praktikoje? Matyt, kai dažniau tenka bendrauti su konkrečiomis personomis, arba imi dar labiau joms simpatizuoti, arba atvirkščiai - sustiprėja atmetimo reakcija.

Kas geriau? Skydinė ar kreiseris „Aurora"?

M.Garbačiauskaitės-Budrienės laikais LRT tikrai neskurdo. Yra sočiai išlaikoma mokesčių mokėtojų pinigais. Visai kita ekonominė situacija. Ne ta, kurioje murkdėsi ir su komercinėmis televizijomis dėl reklamos kovojo, stumdėsi visa eilė asmenybių, vadovavusių LRT per pirmuosius atkurtos nepriklausomybės dešimtmečius.

Per laukinį banditizmą, laukinį kapitalizmą, mėgėjišką supratimą, ką kalbėti ir rodyti visuomenei, kokia TV auklėjamoji-neauklėjamoji misija, kaip užtikrinti kuo didesnį žiūrimumą ir net kaip dėstyti bei parinkti žinias. Prie viso to buvo ir amžinas klausimas, kas yra žiniasklaidos laisvė, o konkrečiau - kuri politinė grupuotė uzurpuos visuomeninį transliuotoją. Tada žurnalistai, o ir jų vadovai tik mokėsi, gynėsi, klydo, džiaugėsi ir t.t. O generaliniai su savo skirtingomis idėjomis, politinėmis simpatijomis keitėsi tarsi vagonai, skriejantys tamsiu tuneliu.

Skirmantas Valiulis (1938-2011), Laimonas Tapinas (1944-2022), Juozas Neverauskas, Vytautas Kvietkauskas, Dalia Kutraitė-Giedraitienė, Arvydas Ilginis (1952-2016), Vaidotas Žukas, Jūratė Laučiūtė, Valentinas Milaknis, Kęstutis Petrauskis pavadovavo LRT ilgiau ar trumpiau. Vadovai nustojo kaitaliotis kaip kaleidoskope tik LRT ėmus vadovauti A.Siaurusevičiui. Išbuvo žmogus šiame poste dvi kadencijas. Nepatenkintų buvo ir tada, tačiau pokalbių laidose tada dalyvaudavo įvairesnių ideologijų politikų.

Tad kyla klausimas, kas buvo geriau. Ar Audrius iš elektros skydinės, ar Monika ne iš skydinės, bet iš valdančiosios dešiniųjų koalicijos. Kaip bebūtų, skydinė nesipiktintų TV žurnalistu, piliečiu Virginijumi Savukynu, kad jis socialiniuose tinkluose pakritikavo teisingumo ministrę Eveliną Dobrovolską.

Kita vertus, jei V.Savukynas Ritos Miliūtės ar Indrės Makaraitytės, o ir M.Garbačiauskaitės-Budrienės pavyzdžiu būtų pakritikavęs Gitaną Nausėdą, „maršistus", „kremlinus", Igną Vėgėlę ar mobingavęs VU docentę Jolantą Mažylę, toks V.Savukynas būtų patikimas. Jo etika neužkliūtų.

Tad kyla klausimas. Ar LRT, valdomas ponios Monikos, jau netampa kreiserio „Aurora" komanda? Vadovaujama prisikėlusios Smolnio komisarės-matrosės. Pripažįstančios tik juodą ir baltą spalvas, nors gyvoji Lietuva toli gražu ne šachmatų lenta. Kaip užkariauti žiūrovą, jei jį matai tik politiškai tinkamą arba netinkamą? Buką vatą, su kuria nėra kas veikti, todėl tegul užsispokso vakarais į „Ponių rojų", rytais - į „Alpių detektyvus". Ar į tokius niūrius bei senus kino filmus, kad melancholija garantuota, norisi vilku kaukti.

Kurie LRT Tarybos nariai yra „vatnikai"?

Niekas neatspės, koks žmogus labiausiai tiktų vadovauti jau pakankamai finansiškai sočiai LRT, kurioje dirba daug puikių profesionalų. Tikėtina, dar ne visų išgąsdintų. Tačiau vis vien visų programų bendras „veidas" gerokai panašus į retai besišypsančią M.Garbačiauskaitę-Budrienę ir jai ištikimų damų aršius, jokių kompromisų nepripažįstančius veidukus.

Nepažįstu A.Zabarausko, tačiau galiu suprasti, kodėl LRT Taryba jam davė 6 ar 5 balsus. Žmogus - buvęs G.Nausėdos rinkiminio štabo vadovas, o G.Nausėda tik todėl buvo išrinktas, nes mokėjo bendrauti su žmonėmis. Apkeliavo į visą Lietuvą, o ne tik į jos „elitines" kūno dalis. Galbūt prie tokio požiūrio į Lietuvos žmones prisidėjo ir A.Zabarauskas? Viešai kalbėjęs, kad, bendraujant su žmonėmis, reikia mažiau slaptų dienotvarkių ir kuo daugiau nuoširdumo bei atviro rūpesčio dėl viešojo intereso.

O koks yra viešas visų visuomenių interesas? Kad jas gerbtų, suprastų, neklijuotų etikečių ir įkyriai, liguistai neįtarinėtų. Oponentai sako, kad blogai, jog LRT Taryboje yra net 4 asmenys, deleguoti šalies prezidento, o 75 proc. Tarybos narių yra deleguoti arba Seimo, arba prezidento. Tik likusieji - iš visuomeninių organizacijų. Esą Taryba per daug politizuota. Tačiau du Tarybos narius delegavo Dalia Grybauskaitė, o G.Nausėda - tik du kitus.

Galbūt viskas daug paprasčiau? Galbūt pusė LRT Tarybos narių tiesiog mato gyvenime daug daugiau atspalvių, niuansų? Ir labiau gerbia bei pasitiki Lietuvos visuomene? Šiek tiek labiau nei įprasta poniai Monikai. O ji, pritaikius vertinimą „juoda-balta", gal galės įsivaizduoti, kad 6 LRT Tarybos nariai yra „elitiniai", o kiti 6 - „vatnikai".

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
343
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (263)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar bijote klimato kaitos keliamų kataklizmų?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip praleidžiate savo atostogas?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+12 +21 C

+18 +22 C

+13 +19 C

+23 +27 C

+13 +20 C

+16 +19 C

0-4 m/s

0-8 m/s

0-12 m/s