Greitosios pagalbos automobiliai, anksčiau kėlę pagarbų nerimą, dabar jau kelia ir baimę. Ypač, kai pamatai juose sėdinčius specialia apranga apsirengusius medikus. Jei kas galvoja, kad teikti pagalbos sunegalavusiems važiuoja vieni specialistai, o pas galimai apsikrėtusius koronaviruso infekcija - kiti, primename - niekas nepasikeitė, abiejuose frontuose dirba tie patys medikai. Prisidėjo tik atsakomybės ir nesaugumo.
Senoliai virusu netiki
Marijampolės skubiosios medicinos pagalbos stoties specialistė Reda Bykovienė - viena iš šio medikų būrio. Pasak medikės, greitosios pagalbos darbuotojams šis laikotarpis ypač sunkus. Nes nieko panašaus nė vienam dar neteko pergyventi. Ar žmonės supranta, kas dabar atsitiko? „Jaunimas supranta, o vyresni dažniausiai moja ranka. Pergyvenę karus, išgyvensią ir dabar. Matytumėt, kaip jie į bažnyčią veržiasi. Mūsų stotis šalia, matome, kiek savaitgaliais čia senukų. Su lazdelėmis, vos paeina, bet į bažnyčią pustekiniai“, - ir šypsosi, ir pyksta tuo pačiu medikė.
Tačiau senjorų požiūris sulaukti greitosios medikų net tada, kai jų gal net nereikia, nepasikeitė nė per plauką. „Atvažiuoji ir paaiškėja, kad žmogus lėtiniu bronchitu serga senų seniausiai, kosti. Arba skundžiasi negalintis pavalgyti. Tokioje krizinėje situacijoje, kaip šiuo metu, tokių kvietimų greitajai net neturėtų būti. Yra šeimos gydytojai, jiems turėtų skųstis. Ne, gydytojo paskirti vaistai esą nepadeda. Nepadeda, todėl kviečiasi greitąją, kad nuvežtų į ligoninę. Sakau, ar suprantate, kad prašotės į pačią peklą. Norite dar vienos ligos šalia kelių kitų?“ - bandau protinti, kaip pavojinga šiuo metu į ligoninę papulti. Ir vis tiek tenka vežti, nes yra sveikatos ministro įsakymas, kad privalome pasiūlyti ligoninę. Senukams tik pamini stebuklingą žodį ligoninė - su didžiausiu noru važiuoja. Daugelis jau krepšiukus iš anksto susidėję.
Kasdien - į nežinią
Jei dispečerė ant iškvietimo lapo didžiulėmis raidėmis užrašo - įtariama koronaviruso infekcija, medikai rengiasi savo apsauginius „aprėdus“, sėda į tam paruoštą automobilį ir lekia. Apžiūri ligonį ir iš karto išveža jį į Kauno infekcinę ligoninę. Marijampolės greitosios pagalbos stoties specialistai su galimais koronaviruso simptomais per parą į Kauno infekcinę ligoninę išveža 2-3 pacientus. Tris kartus galimai „korona“ užsikrėtusius ligonius yra tekę vežti ir Redai. Du įtarimai nepasitvirtino, vieno atsakymas buvo teigiamas. Sirgo plačiai nuskambėjęs iš Norvegijos į Jurbarką virusą atvežęs vyras.
Reda šypsosi, užsikrėsti pirmąją pagalbą teikiantiems medikams esą dar ir kaip paprasta. „Mes daug kartų esame šalia pavojaus. Kol pridavę ligonį susitvarkome, varganomis sąlygomis persirengiame. Kauno infekcinė ligoninė įrengė lauke palapinę, kurioje greitosios pagalbos darbuotojai turi pasikeisti kostiumus. Specializuota ligoninė, o nerado geresnės vietos medikams? Patys turime automobilį dezinfekuoti, sulaukti, kol dezinfekantas suveikia. Į savo punktą turime grįžti švarūs“, - pasakojo specialistė.
Anot Marijampolės greitosios pagalbos stoties darbuotojos R.Bykovienės, greitosios medicinos pagalbos medikai nežino, pasitvirtins mėginys ar nepasitvirtins. Veža visus ligonius pagal visus nustatytus viruso algoritmus. Jei įtarimas nepasitvirtina, ligonį paleidžia kitą dieną. „Teko man kalbėtis su vienu iš savo išvežtų su galimais įtarimais pacientų. Vyras skundėsi, niekam nelinkėtų požiūrio į virusu užsikrėtusį žmogų. „Per visą dieną prie manęs niekas nepriėjo, tik kitą rytą po durim pakišo raštelį, kuriame buvo parašyta, kad testas neigiamas ir galiu važiuoti namo“, - skundęsis vyras.
Numerį prisimena, medikų - ne
Anot greitosios pagalbos stoties darbuotojos, niekas net nekalba apie pirmąją medikų grandį, susiduriančią su infekcija. Per televiziją šneka tik komisijų atstovai, ministrai. Geriausiu atveju prisimenamas pavojus gydytojams, o koks pavojus gresia greitosios pagalbos medikams, net neužsimenama. Jokios paramos, jokio supratimo. Vieninteliai - grupelė Marijampolės verslininkų - praėjusią savaitę greitosios pagalbos stoties darbuotojams atvežė dezinfekcinio skysčio. Kad kas visą parą šiuo sunkiu laiku dirbantiems pasiūlytų karštos sriubos - nė minties. „Pamiršta ta pirmoji pagalbos grandis, tik kažkodėl jos iškvietimo numerį visi prisimena.“
Trūksta atsakomybės
„Nesiskundžiu, stovime toje linijoje. Tik bijau, kad neparneščiau viruso anūkui“, - nerimauja greitosios pagalbos darbuotoja. Neramu jai, ir kuo baigsis sugrįžusių iš užsienio piliečių apgyvendinimas po vienu stogu bendrabučiuose. Ar nenutiks, kad tas, kuris nesirgo, toje kompanijoje bus apdovanotas virusu? Kita vertus, ne geresnis variantas paleisti mūsų užsieniečius su įpareigojimu izoliuotis. „Negaliu pateisinti neatsakomybės, nuo kurios dabar Lietuvoje išplito virusas. Nemanau, kad grįžę nežinojo galintys platinti virusą nejausdami simptomų.“
Kodėl taip elgiasi? „Todėl, kad negalvoja. Kad nerūpi. Čia tik virusas, eilinis virusas, numoja ranka. Tai ko tada visas pasaulis panikuoja, jeigu tas virusas toks jau eilinis? Ką kalbėti apie paprasto darbininko atsakomybę, jeigu tos atsakomybės trūksta politikams, verslininkams ir net medikams. Pilna pavyzdžių, jų toli ieškoti nereikia. Jau karantinas buvo paskelbtas, kai vieno mūsų ligoninės skyriaus daktarai išlėkė slidinėti, gydytojų pora iškeliavo į Tailandą. Aišku, grįžę izoliavosi, bet ar tai atsakingumas?“ - apgailestauja stovyklos, kuri kiekvieną dieną pirmoji susiduria su užsikrėtusiais, atstovė.