respublika.lt

Gintaras FURMANAVIČIUS: Apie motyvaciją

(152)
Publikuota: 2023 lapkričio 03 11:49:02, Gintaras FURMANAVIČIUS, publicistas, politinis veikėjas
×
nuotr. 1 nuotr.
Asociatyvi Eltos nuotr.

Kelias savaites veidaknygėje siautėjo cunamis vardu cenzūra, kuris naikino visiškai nekaltus ir nieko neįžeidžiančius įrašus. Originalo kalba cenzorių pranešimas skambėjo taip: „It looks like you tried to get likes, follows, shares or video views in a misleading way".

 

Lietuviškai tai reiškia, kad mes visi veidaknygėje bandėme gauti „patiktukų", sekėjų, bendrinimų ar vaizdo įrašų peržiūrų apgaulės būdu. Daugelis nesuprato, kas vyksta, nes tuo pačiu metu iš įrankių juostos dingo galimybė nesutikti su administratorių sprendimu ir jį ginčyti.

Tuo metu tikriausiai ne man vienam kilo mintis, kad visas laikas, praleistas socialiniuose tinkluose, tekstų paieška ir dalinimasis jais, informacija bei savo mintimis, dalyvavimas diskusijose nebeturi prasmės. Kokia prasmė tai daryti, jei vis tiek niekas negali to perskaityti? Tuo labiau, kad, kaip dažnai pastebi ne vienas įvairių diskusijų dalyvis ar komentatorius po įrašais, mes čia visi banguojame, o niekas nuo to nesikeičia. Ar tikrai nesikeičia?

Iki pat pseudopandemijos socialiniuose tinkluose praleisdavau labai mažai laiko, nes pirmenybę visada skiriu gyvam bendravimui. Kažkada, prieš daugiau, nei dešimtmetį savo paskyrą susikūriau tik todėl, kad taip rekomendavo konsultantai, kurie padėjo ruoštis rinkimams į Kauno miesto savivaldybės tarybą.

Prasidėjus pseudopandemijai, tapo akivaizdu, kad kovidiniais pinigais užpilta sisteminė žiniasklaida, nusipirkusi striogų, kasiulevičių lygio ekspertus ir kažkur pradingusį duomenų mokslininką, rašys tai, už ką jai moka, bet jokiu būdu ne teisybę. Teko pradėti ieškoti informacijos savarankiškai. Tai mūsų laikais nėra sunku ar labai sudėtinga, nes, kaip sakė vienas mano bičiulis, „nėra to blogo, kas nepakliūtų į internetą".

Pradėjus domėtis ir ieškoti informacijos, greičiau, nei po mėnesio, 2020 metų kovo 26 dieną pavyko sudėlioti iš įvairių šaltinių, tame tarpe ir iš žinomo mokslinio žurnalo „Nature" surinktos informacijos mozaiką, kurioje akivaizdžiai matėsi įrodymai, kad „mirtinas" virusas yra sukurtas Vuhano laboratorijoje, tęsiant dar Amerikoje pradėtą ir nutrauktą eksperimentą, kurį į Kiniją perkėlė tokia ponia mokslininkė Shi Zengli.

Tai buvo mano pirmas įrašas socialiniame tinkle ir mano, kaip antivakserio gimtadienis. Po kelių metų tyliai buvo patvirtinta laboratorinė viruso kilmė. Šių metų vasario mėnesį „The Wall Street Journal" rašė: „Dabar (JAV energetikos) departamentas kartu su Federaliniu tyrimų biuru (FTB) mano, kad pandemija, nuo kurios mirė beveik septyni milijonai žmonių, kilo dėl nelaimingo atsitikimo Kinijos laboratorijoje."

Man patiko ieškoti informacijos ir ja dalintis, todėl su malonumu tą pradėjau daryti vis dažniau ir dažniau. Didžiausia savo sėkme įvardiju faktą, kad po vieno mano įkelto teksto, LRT portale buvo pašalinta informacija apie neva „Forbes" paskelbtą informaciją, jog Lietuva labai blogai tvarkosi su pseudopandemija ir užima tik 23 vietą Europoje. Tai šiandien jau nebestebinantis melas, prie kurios mes baigiame priprasti: iš konteksto buvo ištraukta ir manipuliatyviai sudėliotas kelių tekstų informacijos kratinys.

Vėliau iš mano socialinio tinklo paskyros buvo pašalintas tekstas, kuriame dalinausi informacija apie stebuklingos vakcinos sudėtyje esantį vieną anglies junginį. Tą tekstą vėliau nusiunčiau į portalą „Respublika", kuriame jis susilaukė beveik 60 tūkstančių peržiūrų bei gausybės pasidalinimų. Ilgą laiką šią informaciją paneiginėjo šiandien jau nebūtyje išnykę fakčekeriai, kalbantiems ir rašantiems apie tai klijuodami įvairias žeminančias etiketes.

Praėjo keli metai ir štai šių metų liepos 6 dieną „The Expose" savo internetiniame puslapyje patalpino tokią informaciją: „Tačiau tuo metu, kai rašėme šį straipsnį, „Reuters" neturėjo galimybės susipažinti su dokumentu, kurį JAV Federalinio teismo nurodymu 2023 m. vasario mėn. paskelbė JAV Maisto ir vaistų administracija (FDA).

Dokumentą, kurį „Pfizer" pateikė FDA, siekdama gauti leidimą naudoti vaistą skubos tvarka (angl. Emergency Use Authorization, EUA). Tai dokumentas, patvirtinantis, kad visiškai įmanoma, jog toksiškas grafeno oksidas dėl gamybos proceso gali patekti į vakcinas."

Jei jums kelia įtarimų šis šaltinis, štai citata iš tyrimo, paskelbto oficialiame tinklalapyje „National Library of Medicine": „Dėl savo unikalių fizikinių ir cheminių savybių grafeno oksidas plačiai naudojamas medicinoje, siekiant fototerminio vėžio gydymo, vaistų pristatymo, antibakterinės terapijos ir medicininio vaizdavimo".

Gal šie keli pavyzdžiai leis suprasti, kad tai, ką daugelis mūsų daro dalindamiesi nesistemine informacija vis tik turi prasmę? Šiais laikais, kuomet informacinis laukas yra užpildytas ne tikra informacija, o informaciniu triukšmu ir šlamštu, kiekvienas tiesos žodis yra lyg šaltinio vandens gurkšnis karštą vasaros dieną.

Gal todėl naujausių tyrimų duomenimis oficialiaja žiniasklaida jau pasitiki vos kiek daugiau, nei ketvirtadalis valstybės gyventojų - 28,1 procento. Labiau Lietuvoje nepasitikima tik teismais, vyriausybe, seimu ir partijomis. Pradžioje paminėtas faktas apie tekstų šalinimą tik patvirtina, kaip yra bijoma tiesos žodžio. Tai yra motyvas ir toliau ieškoti informacijos ir ja kuo plačiau dalintis.

Sisteminių dvaro aptarnautojų neapykanta ir panieka mums visiems, netikintiems vienintele privaloma tiesa ir ieškantiems alternatyvių informacijos šaltinių taip pat yra puiki motyvacija, verčianti nesustoti ir toliau daryti tai, ką darome jau daugiau, nei trejus metus. Ar buvo grasinimų? Buvo. Ar buvo perspėjimų? Buvo. Ar buvo bandymų susidoroti? Taip. Ar buvo bandymų susitarti? Ne. Ar baisu? Ne.

Vis tik stipriausias motyvas ieškoti ir dalintis žiniomis esate jūs, mieli skaitytojai. Jūsų asmeninės žinutės, linkėjimai komentaruose, užkalbinimai gatvėje ar šilta šypsena, prasilenkiant mieste yra aukščiausias tos veiklos, kuri tikrai atima daug laiko, reikalauja kantrybės ir specifinių žinių, kalbų mokėjimo, gebėjimo analizuoti ir pasiūlyti jums visai kitą požiūrio i situaciją kampą, nei norima mums parodyti ir primesti kaip vienintelę tiesą, įvertinimas.

Tai, kad vėl laikas nuo laiko keliantiems galvą kovidiniams apokaliptikams, gąsdinantiems mus naujomis jų išgalvotomis grėsmėmis, didžioji dalis visuomenės atsako galingo juoko banga tik patvirtina, kad dar vienos melo ir bauginimo atakos niekas nesiruošia toleruoti net ir visuotinai brukamos tolerancijos masiškai plintančiam idiotizmui laikais.

Naujausias to pavyzdys yra praėjusią savaitę prie seimo vykęs mitingas dėl nekilnojamo turto mokesčio. Susirinkusiems beveik trims tūkstančiams žmonių nepavyko sulaukti nei vieno idiotiško įstatymo projekto autoriaus. Su rinkėjais nepanoro susitikti nei seimo pirmininkė, nei premjeras, nei skaisčioji finansų ministrė. Juos visus kausto baimė.

Jie nėra kvaili ir puikiai supranta, ką daro. Drąsos jiems neužtenka ne tik ateiti pakalbėti su mumis ir apginti savo pasiūlymus. Jiems neužtenka drąsos net juos iki galo prastumti seniai cirko arena paverstoje seimo posėdžių salėje. Po mitingo staiga vietoje ką tik sklandžiai valdančiųjų apdainuoto mokesčių įstatymo projekto atsiranda nauji antikonstitucinio NT įstatymo pakeitimai, iš esmės besiskiriantys nuo pateiktis pradinės jo versijos.

Štai sekančią dieną po mitingo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Mindaugas Lingė kartu su finansų ministre Gintare Skaiste seime įregistravo NT mokesčio įstatymo patikslinimą, kuriame jau siūloma, kad gyvenamosios paskirties būstui tarifai būtų 0,05-0,5 procentų intervale vietoje ką tik siūlytų 0,05-4,0 procentų. Taigi, tūkstantinis mitingas sumažino galimą pirmojo ir dažnai vienintelio būsto apmokestinimą 8 kartus!

Todėl mes ir toliau priešinsimės šios valdžioje įsitaisiusios šaikos daromoms nesąmonėms. Liko jau tik vieneri jų kadencijos metai, todėl neverta abejoti, kad kvailysčių, nesąmonių ir melo koncentracija viešojoje erdvėje ir valdžią palaikančioje žiniasklaidoje tik didės. Visi žinome, kad problemos sprendimas prisideda nuo jos įvardijimo.

Tai ir yra tikslas, kurio mes visi, besidalinantys informacija siekiame. Ką mūsų skaitytojas su ja veiks, mes įtakoti negalime. Dar Vinstonas Čerčilis sakė: „Karts nuo karto žmogus atsitiktinai užkliūna už tiesos, bet dažniausiai jis atsikelia ir nužingsniuoja toliau."

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
615
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (152)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar patiko naujasis katalikų Bažnyčios popiežius?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kurioje šalyje gyvena draugiškiausi žmonės?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-1 +6 C

+1 +7 C

+1 +7 C

+5 +11 C

+6 +13 C

+7 +10 C

0-4 m/s

0-5 m/s

0-5 m/s