respublika.lt

Vaikai nežinos, kas yra tėtis ir mama (240)

2021 gegužės 06 18:20:00
Justina GAFUROVA

Nors Seimo valdantieji patikino, kad, kilus visuomenės pasipriešinimui, Stambulo konvencijos ratifikavimas atidėtas rudens sesijai, panašu, kad pasirengimas konvencijos įgyvendinimui vyksta. Štai iš mokyklų ugdymo programų jau trinamos lytį nurodančios sąvokos, tokios kaip „vyras" ir „moteris", „berniukas" ir mergaitė, „tėtis" ir „mama".

×
nuotr. 8 nuotr.
Linas Slušnis ir Daiva Šukytė. Lino Slušnio paskyros „Facebook“ nuotr.

 


Šiuo metu atnaujinamas kai kurių mokyklose dėstomų programų turinys. Tarp atnaujinamų - ir Sveikatos, lytiškumo ugdymo bei rengimo šeimai ir žmogaus saugos programa, kuria norima papildyti kitą, Socialinio ir emocinio ugdymo bei rengimo programą. Kovo mėnesį Seime vykusiame laikinosios parlamentinės grupės „Už šeimą" posėdyje buvo diskutuojama apie šių programų atnaujinimą ir jų turinį. Paaiškėjo, kad jose atsispindi Stambulo konvencijos diktuojamos nuostatos atsisakyti lyčių stereotipų. Tiksliau, programoje iš viso nebelieka lytis nurodančių sąvokų.

Kam keisti, niekas nežino

Pradėdama posėdį grupės pirmininkė Vilija Aleknaitė-Abramikienė priminė, kad Sveikatos, lytiškumo ugdymo bei rengimo šeimai programa buvo ilgai derinama, kol galiausiai pateikta, pasitelkus platų ratą specialistų, institucijų ir nevyriausybinių organizacijų. Suderinus programą, ji turėjo pradėti veikti šiemet. Bet sutriko procesas ir jau suderinta programa vėl keičiama. „Kilo nepasitenkinimo ženklų. Mes, Seimo grupė taip pat gavome tėvų ir organizacijų laiškų, kuriuose buvo išreikšti susirūpinimai dėl to, kad koreguojant programą visiškai atsisakoma pirmosios bendru sutarimu parengtos programos nuostatų", - pastebėjo
V.Aleknaitė-Abramikienė.

Kita Seimo narė Rima Baškienė atkreipė dėmesį, kad ne viskas, kas nauja, turi būti priimta: „Švietimo tikslai yra ilgalaikiai. Naujos iniciatyvos, kad ir kokios jos būtų naujos ar įdomios, gali papildyti programą, bet negali sumenkinti ir sugriauti pamatinių dalykų, dėl kurių tiek metų dirbome ir kovojome."

Posėdyje dalyvavęs Laisvos visuomenės instituto teisės ekspertas Ramūnas Aušrotas nustebo, kad sąmoningai ar ne, bet programa parenka lyčiai neutralią kalbą. „Programoje nerasite sąvokų „mergaitė" ar „berniukas", „vyras" ar „moteris", „tėtis" ar „mama". Programoje kalbama tik apie socialinius kultūrinius skirtumus arba skirtumus, kylančius dėl skirtingų pažiūrų ir požiūrių. Tačiau skirtumų, kylančių iš vyro ir moters fiziologinių ar psichologinių, biologinių skirtumų, bent programos aprašyme - nėra. Kyla klausimas, kaip programoje atsispindės svarbiausi vertybiniai dalykai, kalbant apie šeimą: lyčių skirtingumas ir lygiavertiškumas bei papildomumas?

Programa susijusi su šeima, todėl reikia remtis tiek Švietimo įstatymu, tiek Šeimos stiprinimo įstatymu, kuris aiškiai įpareigoja imtis priemonių padėti šeimai parengti vaikus ir jaunimą savarankiškam gyvenimui, turėti funkcionalią ir darnią šeimą. Akivaizdu, kad programos rengėjai šio įstatymo neskaitė", - sakė R.Aušrotas.

Ministerija pamiršo, kad yra šeima?

Situaciją neigiamai vertino ir Seimo narė Asta Kubilienė: „Susidaro įspūdis, kad programas norima tyliai prastumti ir su niekuo nesitariant įgyvendinti. Ankstesnei Vyriausybei baigiant darbą, buvo paruošta programa, kuriai iš esmės visi pritarė, bet nauja Vyriausybė pasiūlė programas patobulinti. Iš to gavosi visiškas suderintos programos atsisakymas, ją išmetant."

Programos rengėjams klausimų turėjo ir posėdyje dalyvavęs gydytojas psichoterapeutas Gintautas Vaitoška: „Šeimos klausimų ten nėra, nėra lyčių, mamos arba tėčio.

Man kyla klausimas dėl lyčių: ar kalbama apie vyrą ir moterį, ar apie galimybę pasirinkti?"

Lyg konvencija jau būtų ratifikuota

Į tokį klausimą naujos programos rengėja Daiva Šukytė atsakė: „Programos jau vykdomos mokykloje ir duoda rezultatus. Vaikai yra mokomi pagarbos šeimos tradicijoms. Žiūrime iš vaiko poreikių ir saugumo pozicijos." Apie klausimą dėl lyčių dingimo programoje autorė nepasisakė.

D.Šukytės kolegė Natalja Fatkulina, rengusi ankstesnę lytiškumo ugdymo programą, atsakė, kad lytis Lietuvoje gali būti aiškinama dvejopai ir, visų nuostabai, pradėjo aiškinti tarsi Stambulo konvencijos nuostatas: „Vienas aiškinimas antropologinis: yra moteris ir vyras.

Kalbant apie socialinę lytį, mes puikiai žinome, kad pagal konvenciją tai atvejai, kai žmogus gali save priskirti lyčiai pagal socialinį vaidmenį. Bet kaip ir kitos lyties nėra, tik moteris ir vyras."

Tai išgirdusi V.Aleknaitė-Abramikienė priminė, kad dėl sąvokos „socialinė lytis", kuri minima Stambulo konvencijoje, Seimas dar nėra apsisprendęs. „O vien vartodama šią sąvoką jūs atstovaujate tam tikrai ideologijai, kuri ne visiems priimtina. Man truputį nejauku, kai bandoma atsisakyti fundamentalaus auklėjimo principų ir pagrįstos realybės pojūčių", - sakė V.Aleknaitė-Abramikienė. Ji priminė, kad Seimo narių pareiga - užtikrinti, kad būtų laikomasi Konstitucijos. Ir joje numatytos teisės tėvams vaikus auklėti pagal savo dorovinius įsitikinimus. „Jokiame ugdymo etape tėvų bendruomenė negali būti nustumta į šoną ir niekas neturėtų primesti dalykų, kurie tėvams atrodytų nepriimtini", - sakė V.Aleknaitė-Abramikienė.

Posėdyje paaiškėjo, kad lytis apibrėžiančioms sąvokoms prieštarauja kone visi dalyvavę, išskyrus ministerijos atstovus ir programos kūrėjus.

Rytoj dienraštyje „Vakaro žinios" skaitykite: Vaikų psichologė psichoterapeutė Viktorija Grigaliūnienė: atsisakydami lytis nurodančių sąvokų mokyklose, perprogramuosime vaikus.

 

Komentuoja seimo laikinosios parlamentinės grupės „Už šeimą" narys Mindaugas Puidokas:

Stambulo konvencija Lietuvoje nėra ratifikuota ir nėra įteisinta „socialinė lytis". Jeigu rengiant dokumentus vaikų ugdymui ir remiamasi tokiomis sąvokomis, man kyla klausimas, ar yra laikomasi pagrindinių mūsų šalies įstatymų?

Genderizmo ideologija yra visiška visuomenės degradacija. Genderizmas nori ištrinti ribas tarp lyčių, kad jų neliktų ne tik ugdymo programose, bet ir mūsų gyvenime. Visuomenė tam nepritaria. Ekspertai turi girdėti visuomenės nuomonę. O Seimo nariai įpareigoti laikytis Konstitucijos.

Vykęs posėdis yra įrodymas, kad dabar kuriami įstatyminiai pakeitimai, tarsi iš anksto numatant, kad Stambulo konvencija bus ratifikuota. Akivaizdžiai matosi, kad bandoma realizuoti tuos dalykus, dėl kurių visuomenė baiminasi, tačiau jai vis aiškinama, kad konvencija padės kovoti su smurtu. Iš tiesų norima prastumti agresyvios genderistinės ideologijos programas, keičiant švietimo sampratą.

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (240)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • KONVENCIJA: Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen teigia, kad vertinant dėl Stambulo konvencijos Seime tvyrančias įtampas yra akivaizdu, jog teikti konvenciją ratifikavimui šiuo metu būtų labai rizikinga.
  • EKONOMIKA: Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė įsitikinusi, kad Lietuvos ekonomika per COVID-19 pandemiją nenukentėjo, todėl valstybei reikėtų galvoti ne apie atsigavimą, o tolesnį augimą.
  • UŽSTATAS: Buvusiam koncerno „MG Baltic“ viceprezidentui Raimondui Kurlianskiui bus grąžintas 25.000 Eur užstatas, antradienį galutinai nusprendė Lietuvos apeliacinis teismas.
  • VAKCINOS: Dabartinės vakcinos nuo COVID-19 sunkiai susidoros su omikron atmaina, o sukurti naują veiksmingą skiepą prireiks kelių mėnesių, JAV vakcinų gamintojos „Moderna“ vadovas sakė laikraščiui „Financial Times“.
  • MEDIENA: Valstybinė miškų urėdija pirmadienį skelbė, kad pasibaigus medienos pardavimo aukcionui 2022 m. pirmajam pusmečiui, matomas didelis medienos poreikis rinkoje – planuojamas 238 mln. eurų uždarbis.
  • DUJOS: Gamtinės dujos gyventojams, priklausomai nuo suvartojimo, nuo sausio brangs 27–36%.
  • ŪKIAI: Statistikos departamento išankstiniais duomenimis, ūkių skaičius Lietuvoje per 10 metų sumažėjo 34 proc ir labiausiai sumažėjo ūkių, turinčių 2–5 ha, 1–2 ha ir 5–10 ha naudojamų žemės ūkio naudmenų (palyginti su 2010 m. – atitinkamai 52, 48 ir 34 proc.).
  • IŠLAIDOS: Per „Juodojo penktadienio“ išpardavimų dieną (lapkričio 26 d.) „Swedbank“ klientai apsipirkdami interneto parduotuvėse šįmet išleido bent 7,6 mln. eurų ir palyginus su praėjusių metų „Juoduoju penktadieniu“, interneto parduotuvėse išleista suma išaugo 19 proc., o lyginant su analogiška 2019-ųjų diena – užfiksuotos 2 kartus padidėjusios išlaidos.
  • PLĖTRA: Antradienio rytą prasidės Lietuvos žemės ūkio rūmų tarybos posėdis, kuriame bus aptariamas visam kaimui ir žemės ūkiui svarbus klausimas – Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023-2027 m. strateginis planas.
  • POLITIKA: Vertinant Lietuvos politiką Kinijos ir Taivano atžvilgiu, dabartinę Lietuvos poziciją palaikė 34% apklaustųjų, nepalaikė – 41%, o dar 26% neturėjo nuomonės.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar bijote naujos koronaviruso atmainos „Omikron"?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Jei Lietuvoje bus įvestas privalomasis skiepijimas kaip Austrijoje, kokie bus Jūsų veiksmai?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-3 +3 C

-7 +1 C

 

-2 +5 C

-6 +1 C

-4 +2 C

 

-1 +2 C

0-9 m/s

0-6 m/s

 

0-8 m/s