respublika.lt

Temperatūros parduotuvėse dar nematuos

(0)
Publikuota: 2020 balandžio 21 07:00:34, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 5 nuotr.
Prie parduotuvių kasdien susidaro eilės, jeigu dar reikėtų matuoti temperatūrą - būtų dar blogiau. Stasio Žumbio nuotr.

Sveikatos apsaugos ministerija praėjusią savaitę pranešė apie naują rekomendaciją - matuoti visų pirkėjų temperatūrą prie įėjimo į prekybos ar paslaugų teikimo vietas. Tačiau dėl to klausimų kyla daugiau, nei yra atsakymų. Ir ne tik pirkėjams, bet ir patiems prekybos tinklams, todėl nė vienas jų rekomendacijų neketina paisyti, kol jos netaps reikalavimais.

 

Vyriausioji šalies epidemiologė Loreta Ašoklienė praėjusį ketvirtadienį akcentavo, kad rekomenduota matuoti visų paslaugų gavėjų ar pirkėjų temperatūrą. Nustačius didesnę nei 37,3 laipsnio, rekomenduojama žmogaus neįleisti. Tiesa, jei klientams šie reikalavimai rekomendaciniai, tai prekybos vietų darbuotojams ir paslaugų teikėjams temperatūra privalo būti matuojama.

„Šiuo metu temperatūros nematuojame, ieškome įvairių variantų“, - trumpai situaciją pakomentavo prekybos tinklo „Maxima“ atstovė Ernesta Dapkienė.

„Rimi“ atstovė Renata Keršienė „Vakaro žinioms“ sakė, kad jos atstovaujamas tinklas rekomendacijos irgi nesilaiko.

„Mes suprantame, kad negalime patikrinti visų pirkėjų temperatūros, nesukeldami grėsmės sudaryti spūsčių, kurių negali būti. Prašome neiti į prekybos centrus, jei tik pajunta peršalimo simptomus“, - kalbėjo R.Keršienė.

„Iki“ atstovė Indrė Baltrušaitienė teigė, kad ir šio tinklo parduotuvės rekomendacijos nevykdo.

„Iš principo būtų sudėtinga ją įgyvendinti dėl daugelio dalykų, bet mes manome, kad žmonės patys yra sąmoningi, juk eina į parduotuves užsidengę veidus. O jei blogai jaučiasi, neis apsipirkti“, - vylėsi I.Baltrušaitienė.

Darius Ryliškis tvirtino, kad ir jo atstovaujama „Norfa“ nematuoja ir nematuos klientų temperatūros.

„Jei kalbėtume apie temperatūros matavimus darbuotojams, tai jau yra vykdoma. O dėl pirkėjų - tai matysime, ką daryti, todėl, kad tai yra rekomendacija, o ne konkretus nurodymas. O vykdant tą rekomendaciją kiltų tam tikrų sunkumų. Visų pirma, tas temperatūros matavimas nebūtų toks tikslus: jei žmogus ateina iš šilto oro, tai jo temperatūra keliomis dalelėmis skirsis nuo to, kuris ateis iš šalto oro. Kaštų klausimas irgi kyla, nes bent po vieną kamerą įrengti visuose prekybos centruose mums kainuotų mažiausiai 1 mln. eurų. O ir ką daryti, jei temperatūra didesnė? Neįleisti? Policiją kviesti, jei nesutiks neįeiti? Daug klausimų kyla, todėl svarstysime, kaip elgtis“, - sakė D.Ryliškis.

Socialiniuose tinkluose žmonės dalinasi nuostaba dėl rekomendacijos pirkėjams matuoti temperatūrą. Vieni aiškina, kad, sergant kai kuriomis ligomis (neužkrečiamomis), nuolatinė žmogaus temperatūra viršija 37,3 laipsnio, todėl stebisi, kad tokiems žmonėms nebūtų leidžiama patekti į parduotuves. Kiti pastebi, kad, norintys apeiti draudimą, paprasčiausiai prieš tai išgertų temperatūrą mažinančių vaistų.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro epidemiologė Daiva Razmuvienė nuo „Vakaro žinių“ neslėpė, kad apeiti tokį draudimą būtų lengva.

„Jei žmogus išgertų karštį mažinančių vaistų, aišku, termometras rodytų normalią temperatūrą. Tiesa, kai kurie simptomai galėtų išduoti ligą. Tačiau jei žmogus norės patekti į parduotuvę, tikrai praslys, nes piktybinių žmonių yra, tas pat būdavo su iš kitų šalių grįžtančiais asmenimis, kurie naudodavo vaistus, jog praeitų pro termovizorius“, - pripažino epidemiologė.

Pasak D.Razmuvienės, laikoma, kad žmogus turi temperatūros, jei ji viršija 37 laipsnius. Tačiau yra retų išimčių, kai žmonių įprasta temperatūra - didesnė nei 37 laipsniai, todėl ir rekomenduojama neįleisti klientų, kurių temperatūra - per 37,3 laipsnio.

„Nemanau, kad koks gydytojas išduotų pažymą, jog nuolat esanti didesnė temperatūra yra normali, o ir žmogus negi vaikščios su tokia pažyma, nes tokia temperatūra vis tiek reiškia kažkokį negalavimą. Tokiam žmogui geriausiai nevaikščioti po parduotuves“, - sakė D.Razmuvienė.

Ji pripažįsta, kad temperatūros matavimas neužtikrintų, jog jos neturintys neserga koronavirusu, nes kai kuriems simptomai pasireiškia praėjus kelioms dienoms po užsikrėtimo arba iš viso nepasireiškia. Tačiau toks saugiklis esą vis tiek eliminuotų iš parduotuvių bent dalį virusą turinčių žmonių, taip pat ir sergančių kitomis užkrečiamomis ligomis.

„Tokie atvejai, kada žmogus turi didesnę nei 37 laipsnių temperatūrą, yra išskirtiniai, mes tik vieną kitą tokį rastume. Jei tokių atsirastų, abejoju, ar medikas imtųsi atsakomybę ir parašytų pažymą, kad tai susiję ne su
COVID-19 virusu, o su kokia nors anksčiau buvusia būkle“, - sakė sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

Pasak jo, rekomendacija matuoti temperatūrą virstų įpareigojimu tik tokiu atveju, jei situacija blogėtų.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar perkate maisto produktus tiesiai iš ūkininkų?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate savo ekonominę padėtį?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

0 +8 C

+3 +8 C

+6 +9 C

+10 +15 C

+11 +17 C

+10 +15 C

0-5 m/s

0-5 m/s

0-7 m/s