respublika.lt

Kilnus dviejų donorų artimųjų sprendimas suteiks galimybę sunkiai sergantiems žmonėms pasveikti

2022 sausio 26 12:11:00
Valentina Gudienė, Elta

Panevėžio ligoninėje ir Vilniaus universiteto ligoninėje Santaros klinikose sausio 23-24 dienomis buvo registruota po vieną organų donorą.

×
nuotr. 1 nuotr.
Dėl kilnaus artimųjų sprendimo šią savaitę buvo išgelbėtos penkios gyvybės. NTB asociatyvi nuotr.

 

Nacionalinis transplantacijos biuras prie Sveikatos apsaugos ministerijos praneša, kad abiejų donorų artimieji priėmė kilnų sprendimą padovanoti organus donorystei. Jie bus transplantuoti sunkiai sergantiems žmonėms – vieniems tokia dovana išgelbės gyvybę, kitiems – padės pasveikti.

Atlikus pirminius tyrimus medikai nustatė, kad iš Panevėžyje registruoto donoro transplantacijai yra tinkami inkstai, tačiau atlikus pakartotinį COVID-19 tyrimą PGR metodu nustatyta aktyvi infekcija. Įvertinę riziką medikai nusprendė šio donoro organų netransplantuoti.

Tuo tarpu iš Vilniuje registruoto jauno donoro transplantacijai yra tinkama širdis, kepenys, inkstai, ragenos ir kaulinis audinys. Visų šių organų persodinimo operacijos buvo atliktos Santaros klinikose. Transplantacijai buvo tinkami ir donoro plaučiai, tačiau jie buvo išskraidinti į Vokietiją, kadangi Lietuvoje neatsirado tinkamas recipientas, teigiama Nacionalinio transplantacijos biuro pranešime.

Donoro ragenos ir kaulinis audinys Santaros klinikose bus transplantuotas vėliau.

Dėl kilnaus artimųjų sprendimo šią savaitę buvo išgelbėtos penkios gyvybės, o kitiems bus suteikta galimybė greičiau pasveikti ir sugrįžti į normalų gyvenimą.

Netekus artimo žmogaus kamuoja skausmas, liūdesys ir sielvartas. Būtent tokią sunkią akimirką žmonėms tenka priimti svarbų sprendimą – ar padovanoti organus donorystei. Tačiau statistika rodo, kad būtent donorystė padeda lengviau ir greičiau susitvarkyti su sielvartu ir įprasminti artimojo mirtį.

Būtent donorystė suteikia galimybę mirusiam žmogui toliau tęsti gyvenimą – jo širdžiai plakti kito žmogaus krūtinėje.

Sutikimas padovanoti organus donorystei iš tiesų yra labai kilnus, ryžtingas ir prasmingas sprendimas, kuris pakeičia ne tik pačių artimųjų, bet ir ne vieno sunkiai sergančio žmogaus gyvenimą, pabrėžia Nacionalinis transplantacijos biuras. Tai padeda jiems grįžti į įprastą gyvenimą, švęsti gimtadienius, tapti tėvais, keliauti po pasaulį ir džiaugtis gyvenimu.

Daugumai žmonių donorystė gali pasirodyti tolima ir jų niekada nepaliesianti sritis, tačiau svarbu nepamiršti, kad transplantacijos labai netikėtai gali prireikti bet kuriam žmogui – tiek vaikui, tiek suaugusiam, tiek vyrui, tiek moteriai.

Organai gali susirgti atsiradus ligos komplikacijoms arba patyrus traumą ir neretai vienintelė išeitis pagyti ir sugrįžti į įprastą gyvenimą yra būtent transplantacija.

Šiuo metu Lietuvoje donorais gali tapti visi pilnametystės sulaukę asmenys, kurie išreiškia sutikimą ir gauna donoro kortelę. Užpildyti prašymą galima internetu – ntb.lt svetainėje, taip pat visose gydymo įstaigose ir „Eurovaistinės“ vaistinėse.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
  • ATSAKOMYBĖ: Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ pirmininkas Saulius Skvernelis akcentuoja, kad asmeniui, kuris galimai nutekino informaciją buvusiam Seimo nariui Kristijonui Bartoševičiui apie jo atžvilgiu vykdomą ikiteisminį tyrimą, turėtų būti pritaikyta politinė atsakomybė.
  • GAMYBA: Nepaisant rinkoje atpigusių gamtinių dujų, Jonavos azoto trąšų gamykla „Achema“, anksčiau planavusi atnaujinti amoniako gamybą vasario pradžioje, dėl vangaus trąšų pirkimo atideda šiuos planus.
  • RINKIMAI: Kovą vyksiančiuose merų ir savivaldybių tarybų narių rinkimuose dalyvauja 109 milijonieriai, per tūkstantis neturinčiųjų jokio turto, apie pusė tūkstančio teistų asmenų, o Ukmergėje kandidatuoja 94 metų vyras, rodo Vyriausiosios rinkimų komisijos duomenys.
  • KALĖJIMAS: Turto bankas ir buvusio Lukiškių kalėjimo komplekso operatorius „Aštuntas elementas“ penktadienį pasirašė atnaujintą nuomos sutarties projektą iki 2025 m. rugsėjo.
  • DUJOS: Pirmąjį šių metų mėnesį gamtinių dujų biržoje „GET Baltic“ formavosi 46 proc. mažesnė gamtinių dujų kaina nei pernai gruodį: Baltijos šalių ir Suomijos rinkose vidutinė dujų kaina sausį buvo 69,15 EUR/MWh, tuo metu gruodį ji siekė 126,96 EUR/MWh,
  • LIFOSA: Sankcionuojamai Kėdainių fosforo trąšų gamybos bendrovei „Lifosa“ dar kartą nepavyko panaikinti Finansų ministerijos sprendimo paskirti įmonės laikinąjį administratorių.
  • PROBLEMOS: Klaipėdos laisvojoje ekonominėje zonoje įsikūrusi Danijos kapitalo žuvų perdirbimo įmonė „Espersen Lietuva“ mažina pajėgumus ir atleidžia dalį darbuotojų, nes mažėja produkcijos paklausa, svyruoja žaliavų, transporto bei energijos kainos, sako gamyklą valdančios Danijos grupės „Espersen“ prezidentas Klausas B. Nielsenas.
  • PALŪKANOS: Europos centrinis bankas pranešė vėl padidinęs palūkanų normas, šįkart – dar 0,5 proc.
  • KANDIDATAS: Vyriausioji rinkimų komisija ketvirtadienį priėmė sprendimą iš Darbo partijos kandidatų į Druskininkų tarybą rinkiminio sąrašo nešalinti pirmu numeriu jame įrašyto Edvino Garackevičiaus, sausio mėnesį sulaikyto su dideliu kiekiu narkotinių medžiagų.
  • VIZITAS: Specialiųjų tyrimų tarnyboje lankėsi Europos vyriausioji prokurorė Laura Kodruca Kovesi ir Europos prokuroras Tomas Krušna.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar turėdami galimybę nutrauktumėte pensijų kaupimą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Jei turite šiek tiek laisvo laiko, kas jums labiau patiktų?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-4 -2 C

-6 -2 C

 

-13 +2 C

-4 -1 C

-5 +1 C

 

-1 +2 C

0-6 m/s

0-5 m/s

 

0-5 m/s