respublika.lt

Kilnus dviejų donorų artimųjų sprendimas suteiks galimybę sunkiai sergantiems žmonėms pasveikti

2022 sausio 26 12:11:00
Valentina Gudienė, Elta

Panevėžio ligoninėje ir Vilniaus universiteto ligoninėje Santaros klinikose sausio 23-24 dienomis buvo registruota po vieną organų donorą.

×
nuotr. 1 nuotr.
Dėl kilnaus artimųjų sprendimo šią savaitę buvo išgelbėtos penkios gyvybės. NTB asociatyvi nuotr.

 

Nacionalinis transplantacijos biuras prie Sveikatos apsaugos ministerijos praneša, kad abiejų donorų artimieji priėmė kilnų sprendimą padovanoti organus donorystei. Jie bus transplantuoti sunkiai sergantiems žmonėms – vieniems tokia dovana išgelbės gyvybę, kitiems – padės pasveikti.

Atlikus pirminius tyrimus medikai nustatė, kad iš Panevėžyje registruoto donoro transplantacijai yra tinkami inkstai, tačiau atlikus pakartotinį COVID-19 tyrimą PGR metodu nustatyta aktyvi infekcija. Įvertinę riziką medikai nusprendė šio donoro organų netransplantuoti.

Tuo tarpu iš Vilniuje registruoto jauno donoro transplantacijai yra tinkama širdis, kepenys, inkstai, ragenos ir kaulinis audinys. Visų šių organų persodinimo operacijos buvo atliktos Santaros klinikose. Transplantacijai buvo tinkami ir donoro plaučiai, tačiau jie buvo išskraidinti į Vokietiją, kadangi Lietuvoje neatsirado tinkamas recipientas, teigiama Nacionalinio transplantacijos biuro pranešime.

Donoro ragenos ir kaulinis audinys Santaros klinikose bus transplantuotas vėliau.

Dėl kilnaus artimųjų sprendimo šią savaitę buvo išgelbėtos penkios gyvybės, o kitiems bus suteikta galimybė greičiau pasveikti ir sugrįžti į normalų gyvenimą.

Netekus artimo žmogaus kamuoja skausmas, liūdesys ir sielvartas. Būtent tokią sunkią akimirką žmonėms tenka priimti svarbų sprendimą – ar padovanoti organus donorystei. Tačiau statistika rodo, kad būtent donorystė padeda lengviau ir greičiau susitvarkyti su sielvartu ir įprasminti artimojo mirtį.

Būtent donorystė suteikia galimybę mirusiam žmogui toliau tęsti gyvenimą – jo širdžiai plakti kito žmogaus krūtinėje.

Sutikimas padovanoti organus donorystei iš tiesų yra labai kilnus, ryžtingas ir prasmingas sprendimas, kuris pakeičia ne tik pačių artimųjų, bet ir ne vieno sunkiai sergančio žmogaus gyvenimą, pabrėžia Nacionalinis transplantacijos biuras. Tai padeda jiems grįžti į įprastą gyvenimą, švęsti gimtadienius, tapti tėvais, keliauti po pasaulį ir džiaugtis gyvenimu.

Daugumai žmonių donorystė gali pasirodyti tolima ir jų niekada nepaliesianti sritis, tačiau svarbu nepamiršti, kad transplantacijos labai netikėtai gali prireikti bet kuriam žmogui – tiek vaikui, tiek suaugusiam, tiek vyrui, tiek moteriai.

Organai gali susirgti atsiradus ligos komplikacijoms arba patyrus traumą ir neretai vienintelė išeitis pagyti ir sugrįžti į įprastą gyvenimą yra būtent transplantacija.

Šiuo metu Lietuvoje donorais gali tapti visi pilnametystės sulaukę asmenys, kurie išreiškia sutikimą ir gauna donoro kortelę. Užpildyti prašymą galima internetu – ntb.lt svetainėje, taip pat visose gydymo įstaigose ir „Eurovaistinės“ vaistinėse.

Laikraščių prenumerata internetu

  • JĖGAINĖS: Privataus kapitalo fondų valdytojos „BaltCap“ fondas Šakių rajone, ties Žvirgždaičiais, pradeda 42 mln. eurų vertės šešių vėjo jėgainių parko statybą.
  • DONORAI: Lietuvos vyskupų konferencija pasisako prieš numanomo sutikimo organų donorystės modelį, kai visi žmonės laikomi potencialiais donorais, išskyrus raštiškai atsisakiusius jais būti.
  • DOTACIJA: Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) ketvirtadienį planuoja skirti biudžeto dotaciją jos iki šiol negavusiai Demokratų sąjungai „Vardan Lietuvos“ – apie 175 tūkst. eurų.
  • GINKLAS: Vokietijos policija trečiadienį sulaikė keletą asmenų, kai vienos mokyklos darbuotojas pranešė pastato rūsyje pastebėjęs jaunuolį, turėjusį šaunamąjį ginklą.
  • PASMERKIMAS: Popiežius Pranciškus trečiadienį sakė, kad jam „veria širdį“ šaudynės Teksaso mokykloje, ir pasmerkė prekybą ginklais.
  • PRIEMOKOS: Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) inicijuojami pakeitimai, skatinantys rinktis pigiausius vaistus, kompensuojamųjų vaistų priemokas padidins kiek daugiau nei euru, sako sveikatos apsaugos viceministras Aurimas Pečkauskas.
  • TESTAVIMAS: Konstitucinis Teismas (KT) trečiadienį pradeda bylą, ar karantino metu kaip COVID-19 pandemijos valdymo priemonė galiojęs privalomas darbuotojų testavimas neprieštaravo Konstitucijai.
  • EGZAMINAI: Brandos egzaminus šiemet laikys 27 731 bendrojo ugdymo mokyklų ir profesinių mokyklų baigiamųjų klasių moksleiviai, populiariausias išlieka anglų kalbos egzaminas, trečiadienį pranešė Nacionalinė švietimo agentūra (NŠA).
  • RENOVACIJA: Šiemet Vilniuje neįvyko 85 proc. daugiabučių atnaujinimo darbų konkursų, dėl to sustojo beveik trys dešimtys renovacijos projektų: procesą sustabdė koronaviruso pandemijos ir Rusijos karo Ukrainoje sukelta energetikos išteklių krizė ir statybų kainų šuolis.
  • ATLEIDIMAS: Ministrų kabinetas šalių susitarimu iš pareigų atleidžia Lietuvos vyriausiąją archyvarę Kristiną Ramonienę.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar manote, jog V.Landsbergis yra šešėlinis Lietuvos vadovas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip manote, ar pavyks Seime priimti Civilinės sąjungos (Partnerystės) įstatymą?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+8 +13 C

+7 +11 C

 

+5 +11 C

+10 +14 C

+10 +15 C

 

+12 +14 C

0-9 m/s

0-7 m/s

 

0-5 m/s