respublika.lt

Akušerės saugo mamas nuo savo nerimo

2020 balandžio 15 16:55:42
Edita SIAVRIS

Gimdymus priiminėjančių medicinos įstaigų vadovai prisipažįsta, kad visuotino karantino metu darbo sąlygos - ypač įtemptos, medikai negaili jėgų, kad įvykdytų visus saugos reikalavimus ir pasirūpintų gimdyvėmis. Ir juos, švelniai tariant, stebina, kad atsiranda žmonių, kurie viešoje erdvėje gydytojus akušerius vadina sadistais ir smurtautojais.Vilniaus gimdymo namų direktorė Kornelija Mačiulienė „Vakaro žinioms“ pasakojo, jog medikai karantino metu į darbą eina susirūpinę, nes puikiai suvokia, kad Lietuva yra kare su koronavirusu, atsipalaiduoti negalima nė akimirkai. Pasak pašnekovės, nuolatinis rankų plovimas, dezinfekcija ir kostiumų keitimas tapęs rutina. „Mes esame pavargę ir fiziškai, ir morališkai. Bet yra labai gerų žmonių, mums kaukių atveža. Mums reikia susikaupti ir kuo daugiau padėti gimdyvėms ir visiems gyventi ramybėje ir taikoje“, - kalbėjo K.Mačiulienė.

Tiesa, direktorė sakė iš kolegų girdėjusi, kad socialinėje erdvėje akušeriai kai kurių asmenų apibūdinami baisiais žodžiais. „Mane kolegos perspėjo, kokie pareiškimai viešoje erdvėje, pasakė: „Daktare, geriau neskaitykite“, - teigė ji.

Primename, kad socialiniame tinkle verslininkas Liudvikas Andriulis, kuris yra Austėjos Landsbergienės sesers vyras, gydytojams negailėjo bjaurių epitetų, vadino juos sadistais, esą valstybinėse medicinos įstaigose dirbantys medikai yra įtartini smurtautojai, akušerės - šlykščios tarybinės bobos. Sužinojęs, kad negalės dalyvauti žmonos gimdyme, o ir gimdyti teks valstybinėje ligoninėje, o ne privačioje, verslininkas, maža to, grasino sunaikinti akušerių gyvenimus ir karjeras, jei išgirs apie „akušerinio smurto“ apraiškas. Tiesa, vėliau L.Andriulis atsiprašė už savo žodžius.

K.Mačiulienė tikina, jog visi turi suprasti, kokia padėtis šalyje, jei jau ribojamas patekimas į kitus miestus, ką tada kalbėti apie vyrų patekimą į ligonines, kuriose gimdo jų žmonos.

Pasak Vilniaus gimdymo namų vadovės, vyrai daug ką nuslepia, kad karantine buvo, kad grįžę iš užsienio yra. „Niekas nieko nepasako. Bet yra paprastas sąmoningumas. Yra ne tik karantinas, bet ir ekstremali padėtis, bet koks pašalinis žmogus, atėjęs į gimdymo namus, su žmona gali gyventi puikiausiai, o kitai moteriai gali būti pavojingas (koronavirusu gali sirgti ir be simptomų). Dėl to neįleidžiami nei vyrai, nei šeimos nariai, niekas.

Mes labai griežtai laikomės tvarkos. Gydytojai plauna rankas, dezinfekuojasi, kostiumus keičia. O to žmogus negalės padaryti? - sakė ji. - Kasdien eini į darbą ir nuolat galvoji, ar neapsikrėtė kas nors, visą laiką „ant pulso“, nei naktį ramiai miegasi, nes visą laiką esi įtampoje.“

K.Mačiulienė akcentavo, kad nė vienas medikas nėra nusiteikęs prieš gimdyves, visi stengiasi padėti, kiek gali. O darbas labai sunkus, nes gimdymų nė kiek nesumažėjo, per parą būna ir po 13. Direktorės teigimu, iš pradžių buvo moterų, kurios reiškė nepasitenkinimą, kad vyrai negalės dalyvauti gimdyme.

„Bet iš vyrų pusės bent pas mus yra supratimas. Siuntiniai yra perduodami, - teigė ji. - Labai didžiuojuosi mūsų gimdyvėmis, nes jos moka susikaupti. Jeigu normalus gimdymas, moteris gimdymo namuose būna dvi paras, o kai grįžta į namus, vyras moterį pirmiausia turi apgaubti, kiek įmanoma, meile, kad moteriai grįžus būtų komforto sąlygos.“

Šiuo metu šeimos bendrauja per atstumą, moterys kalbasi su vyrais iki gimdymo ir po jo. Taigi ryšys nenutraukiamas. Gydytojai net patys nufotografuoja mamas su mažyliais, kad šios galėtų nusiųsti nuotraukas savo artimiesiems.

Lietuvos akušerių asociacijos prezidentė, Santarų klinikų Akušerijos ir ginekologijos centro vyr. akušerė Violeta Staniulevičienė sako, jog leisti vyrus į gimdymą būtų galima tokiu atveju, jei vyktų patikrinimai nuo koronaviruso gaunant neigiamus testus, ir bent kelios savaitės iki gimdymo karantinuotųsi.

„Bet situacija yra tokia, kokia yra. Juk šalyje padėtis kokia, matome. Dėl konfliktų, patikėkite, visur yra visokių. Dažniausiai žmonėms paaiškini situaciją ir jie drastiškų priemonių nesiima. Per karantiną daugiau įtampos medikams, kitaip ir būt negali, nes situacija tokia, kad reikia patiems saugotis ir kitus saugoti“, - sakė ji.

×
nuotr. 4 nuotr.
Akušerės padeda gimdyvėms ir mažyliams, nors ir pačioms šiandien yra sunku. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Buvusios Seimo narės, gydytojos, akušerės, ginekologės Vidos Marijos ČIGRIEJIENĖS komentaras:

Pamenu, kai įvykdavo nelaimė privačiose ligoninėse, tada kviesdavo mus iš valstybinių ligoninių padėti. Sovietmečiu vyrai negalėjo lankyti savo žmonų, o dabar visą laiką gali lankyti ir dalyvauti gimdyme. Bet reikia suprasti, kad dabar - karantinas. Jeigu būtų infekcijos protrūkis, tai patys suprantate...

Gal akušerės ir pasako aštresnį žodį, juk būna tokie momentai, kada reikia pasistengti, moteriškai kalbant, pasistanginti, tai ir pasako pakeltu tonu. Bet šiurkštumo tikrai nėra. Dabar gimdyklos paruoštos taip, kaip namuose.

Aš buvau šokiruota, kai perskaičiau (verslininko L.Andriulio įrašus apie medikus socialiniame tinkle, - aut. past.). Gydosi valstybinėse ligoninėse ir kino žvaigždės. Sovietinė medicina kai kuriais atvejais tikrai buvo gera, aš pati važinėjau į Maskvą, mes mokėmės, ir patys mokėme.

Akušeriniai skyriai paruošti taip, kad gali teikti visavertę pagalbą. Aš valstybinę mediciną gerbiu, kartais privati medicina negali atlikti to, ką gali valstybinė. Galų gale turi būti pagarba gydytojo profesijai.

Laikraščių prenumerata internetu

  • RINKA: Būsto nuosavybės, kainų ir nuomos palyginamasis tyrimas parodė, kad Lietuva patenka į Europos šalių, kurių gyventojai valdo daugiausiai gyvenamojo nekilnojamojo turto, tačiau pagal būsto vertę ir nuomos kainas esame Europos vidutiniokai.
  • REIDAS: Policijos pareigūnai, užtikrindami eismo saugumą, birželio 24–27 dienomis vykdys transporto priemonių, įskaitant dviračių, elektrinių paspirtukų, vairuotojų blaivumo, apsvaigimo nuo narkotinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų patikrinimus.
  • PAŽEIDĖJAI: Per tris mėnesius sostinėje priverstinai nuvežtos 755 ne pagal kelių eismo taisykles paliktos transporto priemonės – 480 iš neįgaliesiems skirtų vietų.
  • SPAUDA: Lietuvos paštui pranešus apie planus nuo kitų metų maždaug du-tris kartus didinti leidinių prenumeratos pristatymo kainas miestuose, susisiekimo ministras sako, jog kainas didinti reikia, tačiau kartu ketinama keisti žiniasklaidos rėmimo modelį.
  • MAISTAS: Seimas nutarė nesvarstyti siūlymo taikyti lengvatinį pridėtinės vertės mokesčio tarifą visiems maisto produktams.
  • AKCIZAI: Deklaruotos visų akcizinių prekių akcizų įplaukos per penkis šių metų mėnesius, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, padidėjo 4,3% – iki 640 mln. eurų, pranešė Valstybinė mokesčių inspekcija.
  • TVARKA: Ilgąjį Joninių savaitgalį dirbs gausesnės policijos pajėgos – jos užtikrins viešąją tvarką masiniuose renginiuose, organizuos reidus neblaiviems ir viršijantiems greitį vairuotojams išaiškinti.
  • POSĖDŽIAI: Pirmadienį, birželio 27 d., šaukiami nenumatyti Seimo plenariniai posėdžiai - juos sušaukti nutarė Seimo valdyba.
  • RIBOJIMAI: Europos Komisija patikslins išaiškinimą, kaip įgyvendinti ribojimus, susijusius su Europos Sąjungos sankcionuotų prekių gabenimu tranzitu tarp pagrindinės Rusijos dalies ir Kaliningrado srities, pranešė prezidentas Gitanas Nausėda.
  • PRAMONĖ: Seimo narys Kęstutis Masiulis siūlo krašto apsaugos ministrui Arvydui Anušauskui skatinti ukrainiečių gynybos pramonės perkėlimą į Lietuvą.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar skiepytumėtės nuo beždžionių raupų?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip manote, ar pavyks Seime priimti Civilinės sąjungos (Partnerystės) įstatymą?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+18 +27 C

+20 +28 C

 

+19 +26 C

+29 +33 C

+24 +34 C

 

+22 +28 C

0-5 m/s

0-5 m/s

 

0-6 m/s