Finansų ministerija galiausiai atsisakė didelės kritikos sulaukusio Ateities ekonomikos DNR plano. Naujoji valdžia ketina dekonstruoti planą ir kai kuriuos projektus įgyvendinti, tačiau daliai apsidžiaugusiųjų finansavimu teks nusivilti. Tarp jų ir dalyvavusių programose, apie kurias rašė „Vakaro žinios", kai pinigai buvo skirstomi net ir darbuotojų neturinčioms įmonėms, pagal principą, „kas pirmesnis, tas gudresnis".
Įtarimų žiniasklaidai sukėlė DNR plano dalimi turėjusios tapti programos „Smart FDI" ir „COVID-19 produktai LT". Rašėme, kad tiek vienos, tiek kitos programos konkursai turėjo vykti po mėnesį, tačiau „COVID-19 produktai LT" kvietimas buvo uždarytas jau po dviejų dienų, sulaukus paraiškų už 38 mln. eurų ir viršijus programos biudžetą. Analogiškai nutiko ir su „Smart FDI" programa, kurią vos paskelbus, paraiškų už 20 mln. eurų buvo sulaukta per dvi valandas. Paraiškas teikė net ką tik įsteigtos įmonės, kai kurios turinčios po vieną-kelis darbuotojus arba iš viso jų neturinčios.
Į klausimus, ar tikrai bus finansuojami tokie projektai, tuomet ekonomikos ir inovacijų viceministrė Jekaterina Rojaka sakė, kad verslas tiesiog žinojo, jog reikia ruoštis kvietimui: „Kadangi verslas buvo labai gerai pasiruošęs, paraiškos buvo pateiktos per itin trumpą laiką."
Tačiau galiausiai buvo pradėtas vidaus auditas. Kaip „Vakaro žinias" informavo Ekonomikos ir inovacijų ministerija, kilo rimtų abejonių, ar priemonės „Smart FDI" atrankos procese buvo užtikrintas pareiškėjų lygiateisiškumas ir skaidrus techninis procesas. Dėl to buvo kreiptasi į atitinkamas institucijas.
Pasirodo, kad tokie finansiniai modeliai sulaukė netgi STT dėmesio. „Dėl priemonės „Smart FDI" ministerija taip pat kreipėsi į Finansų ministeriją, iš kurios atsakymas dar nėra gautas. Tačiau yra gauta šios priemonės STT antikorupcinio vertinimo išvada. Ministerija išvadą vertina. Sprendimai turėtų būti priimami artimiausiu metu", - rašoma Ekonomikos ir inovacijų ministerijos atsakyme.
Tačiau tokiu pačiu principu paskirstyti milijonus kitoje programoje - nieko tokio. „Ekonomikos ir inovacijų ministerija dėl priemonės „COVID produktai LT" iš Finansų ministerijos (vadovaujančios institucijos) gavo raštišką atsakymą, kad Finansų ministerija neprieštarauja, jog būtų priimti sprendimai dėl šios priemonės paraiškų finansavimo", - sako Ekonomikos ir inovacijų ministerija.
„Didžiąją garsiojo DNR plano dalį sudarė senosios 2014-2020 m. finansinės perspektyvos investicijos ir buvusio valstybės biudžeto lėšos už 4,1 mlrd. eurų, o jų įtraukimas į planą buvo visiškai dirbtinis ir neturėjo jokios reikšmės. Šie projektai jau beveik įgyvendinti iš buvusios finansinės perspektyvos ir turėtų būti baigti pagal patvirtintas tvarkas, tad procesas vyks, kaip ir vykęs", - kalbėdama apie Ateities DNR plano dekonstravimą sakė finansų ministrė Gintarė Skaistė.
Iš buvusio DNR plano lieka 7 projektai - 6 projektai, kurių sutartys jau pasirašytos ir kurie numatyti finansuoti iš būsimosios 2021-2027 m. Europos Sąjungos finansinės perspektyvos bei tarptautinis projektas - Trijų jūrų fondo iniciatyva - kurie bus įgyvendinami vadovaujantis nauja patvirtinta Europos Sąjungos fondų lėšomis tikslingų finansuoti veiksmų ir projektų įgyvendinimo tvarka.