respublika.lt

Už ką seimūnai taip myli verslininkus?

(3)
Publikuota: 2020 vasario 21 14:49:35, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 12 nuotr.
Simono Gentvilo pasiūlymas leisti nemokamai valstybės turtu naudotis privačioms mokykloms galiotų ir Austėjos bei Gabrieliaus Landsbergių verslui. Stasio Žumbio nuotr.

Grupė parlamentarų siūlo leisti ir toliau privačioms mokykloms nemokamai naudotis valstybės nekilnojamuoju turtu. Esą priešingu atveju jos bus priverstos bankrutuoti. Kaip įmanoma bankrutuoti, kai jos iš tėvų lupa po kelis šimtus eurų per metus ir dar gauna dalinį valstybės finansavimą, - didžiulė paslaptis. Ją galima įminti nebent spėjant, kad toks siūlymas taikomas siekiant padėti konservatorių lyderio Gabrieliaus Landsbergio šeimos verslui.

 

„Švietimo sektorius, šiuo atveju - mokyklos, yra viešoji gėrybė, kurią užtikrina valstybė. Dėl šios priežasties nepriklausomai nuo mokyklos statuso mokykloms turi būti suteikiamos galimybės panaudos pagrindais laikinai neatlygintinai valdyti ir naudotis atitinkamai valstybės ir savivaldybių turtu. Panaikinus šią galimybę, privačios ugdymo įstaigos turėtų nutraukti savo veiklą, nes patalpų nuomos kaštus būtų sunku padengti arba ugdymo kaina šiose įstaigose itin padidėtų, todėl šiose įstaigose galėtų mokytis tik aukštesnes pajamas gaunančių tėvų vaikai“, - rašoma parlamentarų pateiktame dokumente, kuriuo siūloma leisti panaudos pagrindu (t.y. nemokamai) valstybės bei savivaldybių turtu naudotis ir privačioms mokykloms.

Siūlymo iniciatorius - parlamentaras Simonas Gentvilas, o jo idėją parašais palaiko Mantas Adomėnas, Irina Rozova, Aušrinė Armonaitė, Edmundas Pupinis, Andrius Kupčinskas, Naglis Puteikis, Gintaras Vaičekauskas, Gintaras Steponavičius.

Finansų ministerija siūlo tokiai idėjai nepritarti. Ji primena, kad tas pats Seimas priėmė nuo praėjusio spalio įsigaliojusias pataisas, kuriomis nuspręsta pereinamuoju laikotarpiu (iki bus įvertintos visiško panaudos atsisakymo galimybės ir laipsniškai pereita prie viešųjų paslaugų teikimo perdavimo nevyriausybinėms organizacijoms ir bendruomenėms) maksimaliai apriboti valstybės ir savivaldybių turto naudojimą panaudos pagrindu. O ir Valstybės kontrolė 2018-aisiais yra konstatavusi: pasibaigus pereinamajam laikotarpiui, valstybės nekilnojamasis turtas neatlygintinai valdyti ir naudoti nebegali būti perduodamas.

Tačiau S.Gentvilas laikosi savo. „Aš siūlau sudaryti galimybę naudotis panaudos sutartimis visoms privačioms mokykloms - tiek VšĮ, tiek UAB’ams. Pavyzdžiui, Klaipėdoje yra 7-8 privačios mokyklos, iš kurių viena - „Svetliačiok“ - užsiima vaikais su autizmu ir sunkia negalia. Jai savivaldybė staiga pasako, kad nebegali suteikti patalpų (nes nuo spalio įsigaliojo toks įstatymas) nei pagal panaudos sutartį, nei patikėjimo teise. Šimtai Lietuvos mokyklų bus išvarytos iš patalpų, nesvarbu, ar jos - UAB’ai, ar VšĮ. Sovietinis požiūris, kad tik valstybė gali švietimu užsiimti. O pačios turtingiausios mokyklos, tokios, kaip vieno iš politikų žmonos mokyklos, neturi panaudos sutarčių. Jos turtą nuomojasi arba yra išpirkusios privačiomis investicijomis“, - tikino S.Gentvilas.

Parlamentaras tikino: jei jau valstybė yra įteisinusi privačias mokyklas, jos, kaip ir valstybinės, turi turėti teisę į nemokamas patalpas. „Vakaro žinių“ argumentus, kad jos, kaip ir valstybinės mokyklos, gauna valstybės finansavimą ir dar, priešingai nei pastarosios, iš tėvų lupa po kelis šimtus kartų per metus, seimūnas vadina nerimtais.

„Jei mokykla turi 100 moksleivių ir 1000 kvadratinių metrų, o už kiekvieną mėnesį reikės mokėti po 40 tūkst. eurų per metus, tikrai turės užsidaryti nepaisant tėvų įmokų arba tas įmokas didinti, o tada privačios mokyklos tebus prieinamos tik turtingų šeimų vaikams“, - tvirtino Seimo narys.

Jei visoms privačioms mokykloms įstatymu būtų įteisinta privilegija nemokamai naudotis valstybės turtu, ar S.Gentvilas gali garantuoti, kad tuo nepasinaudos ir, pavyzdžiui, jo minėtos Austėjos Landsbergienės tinklo ar kitos mokyklos, nesikuklinančios gerokai patuštinti tėvų kišenes? Pasirodo, garantuoti negali.

„Aišku, kad ir jos turėtų teisę tokia galimybe pasinaudoti. Tačiau A.Landsbergienė visą tinklą išvystė nesinaudodama panaudos sutartimis, nors iki šiol turėjo tokią teisę. O reikia pripažinti, kad žmonės patys yra linkę mokėti pinigus už jos teikiamas paslaugas“, - sakė S.Gentvilas.

Pasak parlamentaro, pavyzdžiui, Švedijoje 40 proc. visų mokyklų yra privačios, jas visiškai finansuoja ir nemokamas patalpas suteikia valstybė, tačiau neleidžia iš tėvų imti nė kronos.

„Nesakau, kad turėtume imti pavyzdį būtent Švedijos, tačiau reikia stengtis, kad ir pas mus privatus mokslas būtų kuo pigesnis ir plačiau prieinamas“, - reziumavo S.Gentvilas.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
1
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (3)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s