respublika.lt

Teisėsaugos sprendimai dėl N.Venckienės stebinanuotraukos (94)

2019 lapkričio mėn. 09 d. 07:00:00
Justina GAFUROVA

Daugybę gyvybių nusinešusi Garliavos istorija dar nebaigta. Kauno apylinkės teismas penktadienį priėmė sprendimą suimti iš JAV į Lietuvą pargabentą Neringą Venckienę ir taip pratęsti jau 21 mėnesį besitęsiantį suėmimo laikotarpį. Buvusi teisėja kaltinimus neigia, o visuomenė tikisi, kad jos grąžinimas į Lietuvą pagaliau sudės jau primirštus taškus šioje istorijoje.

×
nuotr. 18 nuotr.
Buvusi teisėja Neringa Venckienė. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

 

Kauno miesto apylinkės teismas penktadienio rytą patenkino prokuroro Dariaus Jakučio prašymą ir skyrė buvusiai teisėjai N.Venckienei kardomąją priemonę - suėmimą dviem mėnesiams. Įtariamosios advokatė Sonata Žukauskienė patikino, kad teismo sprendimą tikrai skųs Kauno apygardos teismui. „Aš esu nustebusi. Prokuroro prašymą patenkino visiškai. Paliko suėmimą ir nustatė terminą - 2 mėnesiai. Motyvai tokie, kad gali bėgti nuo teismo. Be abejonės, skųsim. Iš 39 buvusių nusikaltimų liko tik 4, praktikoje už tokius nusikaltimus nėra skiriama suėmimo bausmė. Man atrodo neprotinga paskirti 2 mėnesių suėmimą. Kur ji bėgs? Jai nėra tikslo bėgti, ji prabuvus įkalinimo įstaigoje jau 21 mėnesį“, - teigė žurnalistams S.Žukauskienė.

Pasak advokatės, pati N. Venckienė po sprendimo išliko rami ir teigė viską iškentėsianti: „Ji labai stipri. Ji sako, ką darysi, aš prie visko pripratusi, iškentėsiu.“

Išaiškėjus N.Venckienės suėmimo terminui, prokuroras D.Jakutis paskelbė apie ikiteisminio tyrimo pabaigą.

„Tai yra pasekmė šiandien visų įvykusių procesinių veiksmų, įskaitant ir penktadienį atliktus veiksmus, apklausą. Naujų aplinkybių, ko tyrimas nebūtų tikėjęsis, neišaiškėjo. Tad iš esmės, normalia tvarka, nusprendėme šiandien ikiteisminį tyrimą užbaigti. Toliau proceso dalyvis bus supažindinamas su bylos medžiaga“, - po teismo sprendimo sakė prokuroras.

Apie galimybę pateikti civilinį ieškinį N.Venckienei dėl mergaitei padarytos žalos svarsto ir Laimutės Stankūnaitės tėtis Stasys Stankūnas. Tai jis patvirtinino žiniasklaidai, kai N.Venckienė buvo vežama į Lietuvą.

- Kaip nutinka, kad įtariamasis kitos šalies išduodamas, tačiau kaltinimų sąraše nelieka sunkiausių įtarimų? - „Vakaro žinios“ paklausė advokato, buvusio generalinio prokuroro Artūro Paulausko.

- Buvo pasakyta, kad yra skirtingos teisinės sistemos, tačiau man sunku patikėti, kad tokių straipsnių kaip vaiko tvirkinimas, šmeižtas, melagingas pranešimas pareigūnui nebūtų JAV baudžiamajame kodekse. Pagal susitarimą išduodant asmenį, valstybė jį išduoda pagal tuos nusikaltimus, kurie yra baudžiami ir išduodančioje šalyje. Atsimenu, būdavo tokių atvejų man dirbant prokuroru, kai kreipdavomės dėl išdavimo ir dažnai nurodydavome straipsnį „Valiutinių operacijų taisyklių pažeidimas“. Atsiskaitymą doleriais ar kita valiuta mes laikėme nusikalstama veika, kitose valstybėse tokių nusikaltimų nebuvo, už juos ir nebūtų galima perduoti įtariamojo teisti į Lietuvą.

Kaip nutiko šiuo atveju, turėtų būti tiksliai paaiškinta. Arba buvo padarytos klaidos, teikiant prašymą išduoti.

- Yra galimybė kreiptis į JAV, siekiant vėl praplėsti kaltinimų sąrašą?

- Tokia galimybė yra, ne vieną atvejį esame turėję ir praktikoje. Kolega neseniai pasakojo atvejį, kai iš kitos šalies buvo perduotas įtariamasis dėl narkotikų platinimo, tačiau tyrimo metu paaiškėjo, kad jis yra įvykdęs nužudymą. Vėl buvo kreiptasi į išdavusią šalį, pateikti įrodymai, kad jis padarė šį nusikaltimą, buvo praplėstos baudžiamojo persekiojimo ribos, taip leidžiant patraukti atsakomybėn ir už nužudymą. Tačiau tam vėl reikėjo praeiti visas procedūras iš naujo.

Žinoma, tai jau prokurorų reikalas. Juridinis kelias yra. Gal dar paaiškės kažkas, ko iki tol nebuvo žinoma. (Su A.Paulausku kalbėjomės, kai dar nebuvo sprendimo baigti tyrimą - aut. past.)

- Gali būti, kad, įrodžius N.Venckienės kaltę dėl pateiktų kaltinimų, kalėjimas jai negresia?

- Likę 4 kaltinimai nepriskiriami nei prie sunkių, nei prie labai sunkių nusikaltimų. Už juos laisvės atėmimo bausmė yra labai nedidelė. Paprastai apie tai, ar nusikaltėlis pavojingas, sprendžiama pagal straipsnius, dėl kurių jis kaltinamas. Taip pat atsižvelgiant į jo praeitį, jeigu jis jau teistas, padaręs sunkių nusikaltimų ar yra recidyvistas. Tačiau šiuo atveju nieko panašaus nėra. Už tai, kuo N.Venckienė kaltinama - teismo sprendimo nevykdymu ar trukdymu antstoliui, - yra numatytos bausmės, tačiau tai nėra sunkūs nusikaltimai.

Pagal mūsų normas, netgi sudėjus kaltinimus, bausmė negali viršyti bausmės, kuri numatyta už sunkiausią inkriminuojamą nusikaltimą. Šiuo atveju - sunkiausia numatyta bausmė - laisvės atėmimas iki 3 metų už pasipriešinimą valstybės tarnautojui. Nuo 2018 m. vasario N.Venckienė buvo suimta. Tai yra 21 mėnesis. Paprastai, suėmimo laikas įskaičiuojamas į bausmės atlikimo laiką. Beveik 2 metai jai jau gali būti užskaityti.

N.Venckienės mama Laimutė Kedienė dar laukia susitikimo su dukra

N.Venckienės mama Laimutė Kedienė nusivylė tokiu teismo sprendimu. Ji sako tikėjusi, kad dukra bus paleista ir suėmimas nebus pratęstas. „Kodėl ji negali būti namuose, kodėl reikia uždaryti. Už ką ją sulaikė? Žmogžudžius, ir tuos paleidžia“, - suprasti negali L.Kedienė. Kol kas ji dar neturėjo galimybės pabendrauti su dukra, nors susitikimo prašė. Tikisi, kad tai galėtų įvykti artimiausiu metu. Paskutinį kartą su dukra ji bendravo, kai N.Venckienė paskambino iš JAV pranešti, kad yra išvežama į Lietuvą. Labiausiai L.Kedienė šiuo metu baiminasi dėl N.Venckienės saugumo. „Kas ten žino, ką su ja gali daryti, kai bus uždaryta. Kaip sūnus žuvo, kaip A.Ūsas žuvo... Ko galima tikėtis“, - graudinosi L.Kedienė.

Ne tik dukros, bet ir anūko, Karolio Venckaus L.Kedienė sako nemačiusi visą šį laiką, kol jie gyveno JAV. Žinių apie kitą anūkę, D.Kedžio dukrą, seneliai iš viso neturi. „Paskutinį kartą ją matėme teisme 2014 m., kai ji buvo apklausiama nuotoliniu būdu. Daug rašėme prašymų, kad galėtume bendrauti, sužinoti, kaip jai sekasi, tačiau mums neleidžiama. Nors esame jos seneliai“, - sakė L.Kedienė.

Moteris neslepia, kad pastarieji metai visai šeimai buvo itin sudėtingi. O penktadienio Kauno apylinkės teismo sprendimas L.Kedienei atėmė viltis sulaukti teisingumo: „Jau nežinau, ko tikėtis. Jeigu teisėsauga būtų tyrusi, viskas seniai būtų pasibaigę. Taip išeina, kad tam tikri žmonės daro tai, ką nori. Man tai yra baisiausia.“

Pagrindiniai šalį supriešinusios Garliavos istorijos faktai:

- 2008 metų lapkričio 29 d. N.Venckienės brolis Drąsius Kedys kreipėsi į policiją ir pranešė, jog trys vyrai (verslininkas Andrius Ūsas, teisėjas Jonas Furmanavičius ir įvardytas „Aidu“, (kaip spėta, Kauno apygardos teismo pirmininko Alberto Milinio įsūnis Vaidas Milinis) tvirkino bei prievartavo jo ir Laimutės Stankūnaitės dukrą. Pradėtą tyrimą perėmė prokurorai.

- Nusivylęs teisėsaugininkų veiksmais 2009 metų vasaros pabaigoje D.Kedys visa tai išplatino viešai. Išsiųsti keli šimtai laiškų ir vaizdo įrašų, kuriuose mergaitė pasakojo, kokius sveiku protu nesuvokiamus dalykus su ja atlikinėjo minėti asmenys. Vis didesnio atgarsio sulaukiančios, Garliavos pedofilijos bylos pavadinimą gavusios istorijos kaltinimai patalpinti ir specialiai sukurtame internetiniame puslapyje.

- 2009 m. spalio 5-ąją nušaunami šioje byloje D.Kedžio minėti du žmonės - 30-metė buvusios jo sugyventinės Laimos Stankūnaitės sesuo Violeta Naruševičienė ir 47 metų Kauno apygardos teismo teisėjas Jonas Furmanavičius. Abi žmogžudytes, prokurorų teigimu, įvykdęs D.Kedys dingsta be žinios.

- 2010 m. balandžio 17-ąją dumblyne prie Kauno marių, Kauno rajono Šlienavos kaime, per švaros akciją „Darom“ aptinkamas D.Kedžio kūnas. Prokurorai paskelbia, kad D.Kedžio mirtis - nelaimingas atsitikimas.

- 2010 m. birželio 13-ąją baloje, Alytaus rajone, randamas negyvas vienintelis pedofilijos bylos įtariamasis A.Ūsas. Atlikę tyrimą prokurorai paskelbia, kad ir A.Ūsas mirė nesmurtine mirtimi.

- 2010 m. gruodžio 11 d. Kauno rajone rastas nužudytas Lietuvos teisėjų asociacijos ir Kauno apygardos teismo pirmininko A.Milinio įsūnis - 24-erių Vaidas Milinis.

- 2012 m. gegužės 17-osios ankstų rytą, vykdant teismo sprendimą perduoti N.Venckienės globojamą brolio dukrelę L.Stankūnaitei, gausios pareigūnų pajėgos įsilaužia į Kedžių namus ir jėga išplėšia iš jų mergaitę. Klykiantis ir besipriešinantis vaikas skubiai išnešamas iš namų bei išvežamas nežinoma kryptimi. Mergaitė perduota motinai L.Stankūnaitei.

- 2012 m. liepos 2 d. prezidentė patenkino N.Venckienės prašymą ir atleido iš teisėjos pareigų.

- Spalio 14 d. ji išrinkta į Seimą, kaip politinės partijos „Drąsos kelias“ kandidatė.

- 2013 m. balandžio 9-ąją Seimas patenkino generalinio prokuroro Dariaus Valio prašymą leisti Seimo narę N.Venckienę patraukti baudžiamojon atsakomybėn, suimti ar kitaip suvaržyti jos laisvę.

- 2013 m. balandžio 10 d.  A.Ūsas (po mirties) galutinai išteisintas dėl D.Kedžio dukrelės tvirkinimo.

- 2013 m. gegužės 9 d. paskelbta N.Venckienės paieška.

- 2013 m. rugpjūtį pasirodė informacija, kad N.Venckienė prieglobstį rado Čikagoje.

- 2014 m. spalį Kauno apylinkės teismas patenkino Kauno apylinkės prokuratūros prašymą suimti N.Venckienę, išduotas Europos arešto orderis, kreiptasi ir į JAV.

- 2015 m. gruodį JAV Teisingumo departamentas priėmė Lietuvos prašymą dėl N.Venckienės ekstradicijos ir pripažino jį vykdytinu.

- 2018 m. vasario 15 d. Laimutė Kedienė ir jos kaimynė Olga Girdauskienė Kauno apylinkės teismo pripažintos kaltomis dėl mažametės tvirkinimo.

- 2018 m. vasario 22 d. oficialiai pranešta, kad Lietuvos prašymą įvykdė JAV teisėsaugininkai gegužę 47 gimtadienį turėjusią švęsti N.Venckienę suėmė Čikagoje.

- 2018 m. liepos 12 d. Čikagos teismas atmetė Lietuvos pilietės N.Venckienės  skundą dėl jos perdavimo Lietuvos Respublikai ir paskelbė, kad ekstradicija nebus stabdoma.

- 2019 m. lapkričio 6 d. N.Venckienė pargabenta į Lietuvą.

Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (94)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • GAISRAS: Telšių rajone, Viešvėnų seniūnijos, Vembūtų kaime, kilo gaisras grūdų sandėlyje.
  • NETEKTIS: Romoje mirė vienas geriausiai žinomų ir produktyviausių pasaulio kompozitorių Ennio Morricone.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Ar gerai, kad LRT vadovybės nariai uždirba daugiau nei prezidentas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar vis dar mintyse eurus verčiate į litus?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+17 +19 C

+13 +14 C

 

+11 +12 C

 +18 +21 C

+17 +19 C

 

+16 +18 C

0-4 m/s

0-4 m/s

 

0-4 m/s

Valiutų kursai

USD - 1.1224 PLN - 4.4687
RUB - 80.2153 CHF - 1.0623
GBP - 0.9012 NOK - 10.6775

Nuorodos