Vienas kaltinamasis teismui pasakojo, kad dirbdamas Suomijoje sužinojo apie žmones, kurie didelėmis sumomis iš Suomijos į Lenkiją vos ne kiekvieną dieną gabena grivinas - nuo 8 iki 15 mln. Lietuvius suviliojo, jų manymu, nelegalūs ukrainiečių pinigai.
Greitai įkliuvo
Marijampolės apylinkės teismo Marijampolės rūmai kaltais dėl plėšimo, neteisėto informacijos apie privatų asmens gyvenimą rinkimo ir valstybės tarnautojo ar viešojo administravimo funkcijas atliekančio asmens vardo pasisavinimo paskutinę birželio dieną pripažino penkis vyrus, veikusius organizuotoje grupėje. Iš jų trys kaltinamieji atsakė ir dėl disponavimo šaunamaisiais ginklais bei šaudmenimis.
Kaip rašė „Vakaro žinios", laukinius laikus priminęs nusikaltimas įvykdytas 2023 sausį, kai policininkais apsimetę plėšikai du ukrainiečius sustabdė kelyje Kaunas-Marijampolė-Suvalkai ir atėmė vieno keleivio 12 mln. grivinų - daugiau nei 305 tūkst. eurų. Labai greitai uostamiestyje buvo sulaikyti keturi 39, 28, 41, 36 metų įtariamieji.
Teismas nustatė, kad anksčiau teistas M.R., ką tik dėl vairavimo išgėrus nuteistas (nuosprendis neįsiteisėjęs) V.L., mažosios bendrijos savininkas S.J., anksčiau teistas D.G. ir Ž.K. siekė įvykdyti sunkų nusikaltimą - plėšimo būdu pagrobti pinigus.
Organizuotą grupę, kuri veikė nuo 2022 m. gruodžio, subūrė M.R, kai sužinojo iš V.L., kad pastarajam yra žinomi asmenys Suomijoje disponuoja labai dideliais kiekiais Ukrainos grivinų, jas gabena per Lietuvą į Lenkiją.
Keturi vyrai savo kaltę teisme pripažino. Tik D.G. kaltinimus prisipažino iš dalies. Jis neigė, kad dalyvavo plėšime, bet patvirtino, kad namuose laikė šaudmenis.
Nei teismas, nei prokuratūra nuteistųjų pavardžių neviešina, nes jie - nevieši asmenys, o nuosprendis dar gali būti skundžiamas.
Uždėjo GPS siųstuvą
Bylos duomenimis, V.L. teismui pasakojo, kad dirbdamas Suomijoje, susidraugavo su rusų tautybės mergina, todėl pažinojo ir keletą jos draugių. Iš jų sužinojo, kad yra žmonės, kurie didelėmis sumomis iš Suomijos į Lenkiją vos ne kiekvieną dieną gabena grivinas - nuo 8 iki 15 mln. Būdamas Lietuvoje ir išgėrinėdamas su M.R. apie tai įsikalbėjo. Kadangi buvo reikalingi pinigai, pasvarstė, kad būtų gerai tuos pinigus „nusavinti", nes dėl jų niekas nesiskųs, kadangi tas gabenimas nelegalus verslas. V.L. buvo girdėjęs, kad kažkada Latvijoje tokie pinigai, imituojant policiją, buvo atimti. Tuo pirmas pokalbis ir baigėsi, o netrukus M.R. šiuo reikalu labai susidomėjo ir pradėjo prašyti daugiau informacijos.
2023 m. sausio pradžioje pas V.L. į Suomiją atvyko M.R. Kartu atsivežė ir S.J. Jie jau abu domėjosi gabenamais ukrainietiškais pinigais. V.L. teigimu, jiems suteikė jam jau žinomą informaciją. Pats su drauge išvyko į Lietuvą, o jiems paliko savo butą gyventi. Kai su drauge jis grįžo į Suomiją, bute rado paliktą GPS siųstuvą. Jį ir uždėjo ant automobilio „Renault Laguna". Tai, kad sausio 25 dieną įvykdytas tas nusikaltimas, vyras sužinojo jau apie 23 val. Grįžęs iš Suomijos buvo sulaikytas ir jis.
Norėjo lengvų pinigų, nors bijojo
Bylos duomenimis, M.R. teisme paaiškino, kad viskas buvo būtent taip, kaip parodė S.J. ir V.L. Jis paminėjo, kad išgėrinėjant V.L. papasakojo, kad jam žinoma, jog yra vežami dideli vogti pinigai - iš Suomijos į Ukrainą. Svarstyta, grivinos nelegalios, tai niekas dėl jų nesiskųs.
Vienu metu sumanymas buvo lyg primirštas, bet M.R., sužinojęs, kad pavyko prie mašinos pritvirtinti GPS siųstuvą, su S.J. ėmė tartis, ką daryti. Anot kaltinamojo, labai norėjosi lengvų pinigų, bet kartu bijojo tik dviese savo ketinimus realizuoti, nes nelegalius pinigus galimai irgi nusikaltėliai turi vežioti. Jie pradėjo planuoti, kad reikia daugiau žmonių.
Suviliojo atlygis
Bylos duomenimis, S.J. teismui minėjo, kad iš jam gerai pažįstamo M.R. sužinojęs apie ukrainiečių pinigus, kalbėta apie 15-20 tūkst. eurų atlygį.
Ž.K. irgi sakė, kad M.R. pažinojo iš anksčiau. Jam pasakė, kad turi darbo, kuriame reikalinga pagalba, moka 10 tūkst. Kadangi turėjo paskolų, vyras net negalvojęs sutiko.
Anot jo, tada namuose paliko darbinius rūbus, persirengė ir nuvyko pas M.R. į garažą. Čia šis parodė aprūdijusį pistoletą be šovinių, pasakė, kad ginklas bus reikalingas tik pagąsdinimui.
Įjungė švyturėlius, užkirto kelią
Kaip nustatė teismas, plėšikai įsigijo raudonos ir mėlynos spalvų švyturėlius, šviesą atspindinčias liemenes, veidui dengti siaurakakles, rankoms surišti plastikinius užtraukėjus, kirvį ir peilį. M.R. betarpiškai dalyvavo nusikalstamo sumanymo įgyvendinime ir įvykių eigą kontroliavo telefonu.
Keturi vyrai dviem mašinomis nuvyko į Lietuvos-Latvijos pasienį, kur tykojo atvykstančių ukrainiečių. Pastarųjų judėjimą telefone stebėjo S.J. Po to kaltinamieji sekė užsieniečių mašiną, kol inscenizavo policijos sustabdymą.
Kaip teisme pasakojo M.R., ant automobilio „Audi A4" buvo įjungti švyturėliai. Ukrainiečiai greitai sureagavo ir sustojo šalikelėje. Tuo metu D.G. su BMW užkirto jiems kelią. Tada ketveriukė iššoko iš mašinų. M.R., priėjęs prie vairuotojo, atstatėi, anot kaltinamojo, turėtą žaislinį pistoletą ir reikalavo atidaryti duris.
Teismas nustatė, kad užpuolimo metu Ž.K. bandė prakirsti ukrainiečių automobilio padangą kirviu, bet nepavyko. Tuomet D.G. ją pradūrė peiliu. Vienas iš plėšikų paėmė iš automobilio „Renault Laguna" salono telefoną, sviedė į žemę, kad užsieniečiai negalėtų kreiptis pagalbos.
Atidarius automobilio bagažinę kaltinamieji susirinko visus joje buvusius daiktus, tarp jų - 12 mln. grivinų. Anot M.R., kažkas sušuko, kad pinigai perkrauti, todėl visi šoko į mašinas, nuvažiavo skirtingais keliais. Kai su S.J. parvažiavo į savo garažus, išėmė ir apžiūrėjo pinigus, tikrino, ar juose nėra kokių nors sekimo priemonių. Tada perkrovė pinigus į automobilį „VW Caddy" ir nuvažiavo Klaipėdą, o čia pamatė, kad mieste labai suaktyvėjusi policija.
Skyrė lygtines bausmes
Teismas taip pat nustatė, kad M.R. be leidimo garaže laikė dujinį pistoletą, kurį nusikaltimo dieną degalinėje Ž.K., nurodydamas šį ginklą panaudoti vykdomo nusikaltimo metu. Pistoletą automobilyje BMW rado policininkai.
M.R. aiškino, kad bijojo, jog ukrainiečiai nebūtų buvę kariai ar šiaip nusikaltėliai, todėl tą dujinį pistoletą ir pasiėmė. Kaltinamasis tikino, kad ginklas buvo prastos išvaizdos, vietomis aprūdijęs, todėl vyras bijojo, kad nepadarys įspūdžio sustabdytiems. Pasak M.R., su savimi pasiėmė dar ir plastikinį žaislinį pistoletą - jis buvo didesnis ir labiau panašus į tikrą ginklą.
Nustatyta, kad D.G. neteisėtai disponavo 3 medžiokliniai šoviniais, kurie rasti kratos metu.
Teismas organizuotos grupės vadeivai M.R. skyrė 3 metų, S.J. ir Ž. K. - po 2 metų ir 2 mėn., V.L. - 2 metų ir 8 mėn. laisvės atėmimą, bausmių vykdymą atidedant. D.G. skirta kalėti 2 metus ir 8 mėn.