respublika.lt

Rusų dainos nevarys iš proto

(0)
Publikuota: 2016 rugpjūčio 19 08:12:10, Justina GAFUROVA, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 2 nuotr.
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ir dainininkas Olegas Gazmanovas. Arūno Cironkos koliažas

Praėjusią naktį Lietuva vėl parodė dantis Rusijai. Atskridęs į Vilnių koncertuoti privačiame vakarėlyje prieštaringai vertinamas dainininkas Olegas Gazmanovas nebuvo įleistas mūsų pasieniečių. Jis penkeriems metams įrašytas į nepageidaujamų Lietuvoje asmenų sąrašą.

 

„Aš Lietuvoje, Vilniaus oro uoste. Nors turiu Šengeno vizą, kuri pagal ES įstatymus panaikina visas sienas, manęs neišleidžia iš oro uosto. Pasirodo, yra slaptas Lietuvoje nepageidaujamų asmenų iš Rusijos sąrašas. Sako, kad sąrašų iš anksto gauti negalima ir jokių pranešimų neatsiunčia, ir priežasčių nepaaiškina, kad apie savo statusą Rusijos pilietis galėtų sužinoti tik atskridęs oro uoste“, - savo socialinio tinklo anketoje viešai pareiškė dainininkas.

Kelia grėsmę saugumui

Valstybės sienos apsaugos tarnyba patvirtino, kad dainininkas iš tiesų buvo neįleistas į šalį po to, kai buvo patikrinti keleivių dokumentai. Atlikėjui po patikros buvo surašytas ir įteiktas pranešimas dėl atsisakymo leisti atvykti į šalį. O.Gazmanovui buvo leista pernakvoti oro uosto teritorijoje esančiame viešbutyje, vakar per pietus atlikėjas privalėjo išskristi atgal į Maskvą.

O.Gazmanovas į nepageidaujamų asmenų Lietuvoje sąrašą įtrauktas 2014 m. rugpjūčio mėnesį Užsienio reikalų ministerijos siūlymu ir Migracijos departamento sprendimu, kuris turi galioti penkerius metus. „Rusijos atlikėją Olegą Gazmanovą Lietuvos institucijos į nepageidaujamų asmenų sąrašą įtraukė dėl propagandos, remiančios Rusijos agresiją kaimyninėse šalyse. Mes gerbiame žodžio laisvę, bet yra tam tikros linijos, kurių nereikėtų kirsti, kai kalbame apie smurto, agresijos, karo garbinimą. Tai prisideda prie eskalavimo - tai ne tik žodžio laisvė, bet ir kėsinimasis į nacionalinį saugumą ir stabilumą“, - tikino užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

Ko gero, tai O.Gazmanovo dažnai atliekama daina „Pagamintas SSRS“, kurioje skamba žodžiai: „Ukraina ir Krymas, Baltarusija, Moldova - tai mano šalis! Sachalinas, Kamčiatka, Uralo kalnai - tai mano šalis! Krasnodaro kraštas, Sibiras ir Pavolgys, Kazachstanas, Kaukazas ir Pabaltijys... Aš gimiau Sovietų Sąjungoje, padarytas aš SSSR!“ Šią dainą dainininkas 2013 metų pradžioje buvo atlikęs ir Lietuvoje. Ko gero, manoma, kad į Lietuvą atvykęs atlikėjas kurstys čia gyvenančius žmones ar bandys nuteikti prieš esamą valdžią. Kaži, kokią dalį visuomenės galima palenkti dainuojant privačiame vakarėlyje, į kurį ir keliavo atlikėjas.

Ir gerai, ir blogai


Istorikas Arūnas Gumuliauskas „Vakaro žinioms“ sakė abejojantis, kad atlikėjo neįleidimas į šalį buvo sąžiningas mūsų tarnybų sprendimas. „Aš būčiau prieš jo viešus koncertus, bet privačiai atvykti neturėtų būti jam draudžiama. Man atrodo, kad čia gal šiek tiek buvo perlenkta. Pagaliau ir jis galėtų savo akimis pamatyti, kaip vyksta realus gyvenimas. Gal kai pamatytų realybę, pats taip pat susimąstytų. Kita vertus, man atrodo, kad šis atlikėjas kuo toliau, tuo mažiau mums įdomus. Aš štai didžiąją gyvenimo dalį gyvenau Sovietų Sąjungoje, bet man jau nekelia jokių emocijų tos sąsajos po tiek metų. Ir dainos, kurias kažkada jauni būdami niūniavome, man nebeaktualios. O mūsų jaunimas iš viso rusiškai nemoka, jiems tai tolima, o jei ir girdi, tai net nesupranta, apie ką tose dainose dainuojama“, - svarsto A.Gumuliauskas.

Nors dažnai mūsų šalyje akcentuojama, kad rusakalbių telkimas ir jų nuteikimas prieš mūsų valdžią yra labai pavojingas saugumui, A.Gumuliauskas atkreipia dėmesį, kad Lietuva dažnai linkusi savo iniciatyva tiesiog aštrinti santykius su Rusija: „Su rusais mes niekuomet ir nedraugavome, ir viename fronte niekuomet nekariavome. Bet aštrinti santykių nereikia. Juk puikiai žinai, su kuo turi reikalą, tai istorija jau aiškiai parodė. Reikia laikytis atokiau ir oriai. Nemanau, kad reikia pulti pirmam muštis.“


Albinas BAGDONAS, psichologas:

- Oficialiai teigiama, kad O.Gazmanovas kelia grėsmę šalies saugumui ir stabilumui. Ar gali žmogus padaryti tokią reikšmingą įtaką visuomenei dainuodamas privačiame vakarėlyje?

- Čia yra politinis ir tikrai ne psichologinis aspektas. Juk daugelis žmonių šalyje net nepastebėtų, kad jis buvo atvykęs. Gal tik kokie 5 proc., jei ne mažiau, žinotų, kad jis buvo atvykęs ir koncertavo. Atrodo, menkniekis. Tačiau iš tų 5 proc. gali atsirasti vienas kitas, kuris piktinsis, kad atlikėjas dergia mus, propaguoja buvusios Sąjungos simboliką ir dainas. Ir tie keli žmonės piktinsis, kad buvo leista jam atvykti. Tuomet politikai, kurie priima sprendimus, įleisti ar ne, tiesiog apsidraudžia. Tai yra didžioji dalis apsidraudimo. Juk ypač dabar, prieš rinkimus, net ir tokios smulkmenos tampa labai svarbios tiems žmonėms, kurie eina į rinkimus, ir tiems, kurie priklauso partijoms. Todėl tarsi ir tokie buitiniai dalykai leidžia atsirasti drastiškiems sprendimams. Nes iš tiesų tai buvo drastiškas sprendimas. Juk jei esame demokratiška šalis ir mūsų ideologija yra atspari, tai galime įsileisti, ką norime, ir niekas mūsų žmonių nepaveiks. Bet čia daugiau baimės ne dėl skleidžiamos ideologijos, o dėl savo kailio ir viršininkų nemalonės.

- Ar mūsų visuomenėje neskleidžiama propaganda iš vidaus, kad kiekvienas rusas yra blogas ir, ko gero, net šnipas?

- Žinoma. O žmogus, nesantis valdžioje, ne tik ne visuomet turi savo nuomonę, bet kartais pasiduoda ir kitų nuomonei. Jam valdžioje esantys politikai gali būti autoritetai ir jam svarbu, kas ką pasakė. Bet juk, lyginant atskirus individus, turi būti nesvarbu, ar jis rusas, ar jis žydas. Žmonės bendrauja, dirba ir nemato problemų.

Nemanau, kad demokratinėje šalyje taip imtų ir sukiršintų atvykęs dainininkas visuomenę. Juolab kad jis nėra kažkoks antilietuvininkas, tai tiesiog žmogus, turintis savo įsitikinimus, savo požiūrį. Jei tavo įsitikinimai stiprūs, prieš jo ideologiją pateiksi savo.

- Jeigu nepriimame atlikėjų, gindami visuomenę, galbūt reikėtų būti sąžiningiems ir pro didinamąjį stiklą pažiūrėti ir į kitus? Juk Lietuvoje visada laukiamas Eltonas Džonas (Elton John) nebūtinai savo dainomis, bet vien viešu kalbėjimu apie savo homoseksualizmą taip pat daro visuomenei įtaką?

- Taip, vien jo pavyzdys gali įkvėpti tuos žmones, kurie nežino, kaip reguliuojamas seksualinis elgesys. Tuomet taip pat galima galvoti, kad gali kilti priešiškumas skirtingų orientacijų žmonių atžvilgiu.

- Tuomet kas apskritai turėtų sudarinėti nepageidaujamų asmenų šalyje sąrašus, kad pavyktų įvertinti kiekvieną atvejį objektyviai, o ne vadovaujantis neaiškiomis nuostatomis?


- Tai turėtų būti saugumo tarnybų reikalas. Tačiau sudarydamas sąrašą turi turėti informaciją. Viskas turi būti pagrįsta tikrais faktais, o ne išgalvotomis teorijomis ar numanoma informacija.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios"

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar G.Palucko žvejyba su T.Barščiu ir R.Malinausku verta skandalo?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar naudojatės dirbtiniu intelektu?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +13 C

+7 +18 C

+8 +13 C

+12 +23 C

+11 +19 C

+10 +15 C

0-4 m/s

0-6 m/s

0-4 m/s