respublika.lt

Prezidentūra: anksčiau ar vėliau prieisime prie stadijos, kai pasirašysime kritinių mineralų paktą

(21)
Publikuota: 2026 kovo 09 10:27:00, Martyna Pikelytė, Elta
×
nuotr. 1 nuotr.
Asociatyvi istockphoto.com nuotr.

Vyriausybėje išsiskyrus nuomonėms dėl kritinių mineralų sutarties su Jungtinėmis Amerikos Valstijomis (JAV), prezidento vyriausioji patarėja Asta Skaisgirytė teigia, kad anksčiau ar vėliau Lietuva pasirašys šį paktą.

 

Vis tik, ji pritaria premjerės Ingos Ruginienės svarstymams, jog iš pradžių šį klausimą reikėtų aptarti su kitomis Europos Sąjungos (ES) narėmis. 

„Amerikos pasiūlymas dėl kritinių mineralų akto yra labai įdomus. (...) premjerė teisi ta prasme, kad ji sako susikoordinuokime su europiečiais, nes mes kitaip galime išeiti į koliziją dėl muitų ir tarifų. Bet apskritai, strategiškai – žinoma, kad mes anksčiau ar vėliau prieisime prie stadijos, kai mes pasirašysime kritinių mineralų paktą“, – interviu Eltai teigė A. Skaisgirytė.

„Galbūt Europos Sąjunga nejuda taip greitai, kaip norėtųsi. Kadangi dabar, kiek žinau, ekonomikos komisaras Stephanas Sejourne buvo Vašingtone, jis būtų tas derybininkas, tas veidas, kuris derėtųsi su amerikiečiais, tarp Amerikos ir Europos Sąjungos, kaipo tokios. Tačiau vėliau tai niekam neprieštarautų, jeigu Lietuva pasirašytų taip pat ir su Jungtinėmis Amerikos Valstijomis“, – akcentavo ji. 

Prezidentas pasitiki K. Budriu 

Tuo metu politikos koridoriuose kalbant apie galimus nesutarimus tarp užsienio reikalų ministro Kęstučio Budrio ir premjerės I. Ruginienės, prezidento patarėja sako, kad šalies vadovas pasitiki Lietuvos diplomatijos vadovu ir yra patenkintas jo darbu. 

„Prezidentas visada komunikavo labai aiškiai, kad jis pasitiki užsienio reikalų ministru ir kad yra visiškai patenkintas jo darbu“, – dėstė A. Skaisgirytė. 

„Mes anksčiau esame girdėję tam tikrų pastabų dėl personalo, ambasadorių atrankos principų. Tai, manau, kad buvo sutvarkyta ir dabar neliko jokių iritantų (dirgiklių – ELTA) šitame faile“, – akcentavo ji. 

Užsienio reikalų ministras K. Budrys anksčiau yra sakęs, kad, jeigu ES nepakankamai greitai judės susitarimo link, mūsų Vyriausybė gali nuspręsti pasirašyti dvišalę sutartį su JAV dėl kritinės svarbos mineralų. 

Vis tik, premjerė I. Ruginienė sako, kad šiuo klausimu Lietuva atskirų veiksmų nesiims ir lauks Europos Komisijos išvadų (EK).

Vasario pradžioje K. Budrys su vizitu lankėsi Vašingtone, kur taip pat dalyvavo ir tarptautiniame ministrų susitikime kritinių mineralų tema.

Aukšto lygio susitikime, rengtame JAV valstybės departamento iniciatyva, dalyvavo 55 valstybių oficialios delegacijos.

Kaip tąsyk nurodė Užsienio reikalų ministerija (URM), susitikime kritinių mineralų tema pagrindinis dėmesys bus skiriamas tarptautinio bendradarbiavimo stiprinimui, siekiant užtikrinti saugias, atsparias ir diversifikuotas kritinių mineralų tiekimo grandines.

ELTA primena, kad šiais metais Kinija sugriežtino retųjų mineralų, kurie yra labai svarbūs daugeliui pramonės šakų, eksporto kontrolę.

Tačiau po Kinijos ir JAV prezidentų derybų Pekinas sutiko sustabdyti kai kuriuos apribojimus vieniems metams.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
5
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (21)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar jums nuo naujų metų kilo atlyginimas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Daug sniego - tai

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +3 C

0 +3 C

+6 +12 C

+7 +12 C

+5 +12 C

0-4 m/s

0-5 m/s

0-5 m/s