respublika.lt

Prakeiktoji politinė pareigybė - Seimo pirmininkas (44)

2019 birželio mėn. 09 d. 15:57:12
Olava STRIKULIENĖ

„Respublikos“ savaitės akiratyje - „valstiečių“ lyderio Ramūno Karbauskio ir „valstiečių“ nario Viktoro Pranckiečio dvikova „pasitrauk-nepasitrauksiu“. Kas šioje dvikovoje nugalės? Seimo Kultūros komiteto pirmininkas ar Seimo pirmininkas?

×
nuotr. 1 nuotr.
Kadencijos pradžioje „valstiečiams“ - Viktorui Pranckiečiui ir Ramūnui Karbauskiui buvo juokinga, bet dabar anaiptol... Stasio Žumbio nuotr.

 

Jei paisytume kalibro, Seime viršesnis yra Seimo pirmininkas. Trečias asmuo valstybėje. Tai atsispindi ir skirtingose Kultūros komiteto vadovo ir parlamento vadovo algose. O jei vis dar gyvename parlamentinėje respublikoje, tai V.Pranckietis pagal savo konstitucinę svarbą netgi ne trečias, bet antras. Dar pridėkime tai, jog V.Pranckietis, prieš eidamas į politiką, jau buvo gerbiamas Aleksandro Stulginskio universiteto mokslininkas, profesorius. Tai reiškia, jog žmogus jaučia savo vertę. Nestokoja savigarbos. Ir ši vertė, be abejo, sustiprėjo, kai politikas ėmė vykti į užsienio vizitus. Atstovauti Lietuvai tarptautiniuose parlamentų pirmininkų susitikimuose ir pan. Seimo pirmininkas visiškai teisus. Jis tikrai atstovauja ne tik „valstiečiams“, bet visam Lietuvos valstybės Seimui. Nes tai įrašyta ir Seimo statute. V.Pranckietį į Seimo pirmininko pareigas išrinko ne tik „valstiečiai“, bet ir daugiau nei pusė Seimo narių. Slaptu balsavimu. Anot Seimo statuto 187 str., visam Seimo įgaliojimų laikui. Tiesa, tas pats straipsnis kitoje dalyje byloja, jog Seimo pirmininkas gali būti atšauktas, atleistas slaptu balsavimu. Vėlgi jei už tai balsuos daugiau nei pusė Seimo narių.

V.Pranckiečio optimizmo priežastis - jis netiki, kad daugiau nei pusė Seimo kolegų slapčia nutartų jį atleisti.

R.Karbauskio pesimizmo priežastis - jis irgi netiki, kad daugiau nei pusė Seimo kolegų tą skersai ant kelio atsistojusį V.Pranckietį slapčia atleistų. Ir, aiman, dar nedrįsta ant jo užsiundyti sunkiosios artilerijos. Ištikimiausios bendražygės Agnės. Kažkaip nepatogu. Nes ką žmonės pagalvos apie tokius brutalius šeimyninius-frakcinius „valstiečių“ santykius.

Balionas kyla...

Situacija kaip animaciniame filmuke. Savo valstybiniu reikšmingumu bei nepažeidžiamumu įtikėjęs profesorius V.P. oro balionu kyla į aukštumas. Apačioje ant žemelės stovintis Kultūros komiteto pirmininkas R.K. čiumpa už baliono krepšio ir bando jėga nutupdyti išdidų profesorių ant žemelės. Kaip nors išleisti iš baliono orą. Kad Saulius Skvernelis, jei R.Karbauskis jam užtikrins Seimo valdančiųjų daugumą, sutiktų likti premjeru. Tačiau ką daryti su užsispyrėliu Viktoru? Vis vien kyla į orą. Ir dar apmėto ant žemelės stovintį Ramūną Seimo statuto balastais.

O opozicija žvingauja...

O kai abu buvę bendražygiai „valstiečiai“ tai kyla į orą, tai leidžiasi, kaitaliojasi laiškais, tobulindami epistoliarinį žanrą, Seimo opozicija žvingauja. „Skriaudžiamą“ V.Pranckietį dar padrąsina. Šiukštu, nenusileisk. Parodyk Napoleonui jo vietą. Seimo pirmininko atstatydinimo slaptame balsavime nedalyvausime. Esą nėra jokio pagrindo atstatydinti V.Pranckietį. R.Karbauskis esą taip elgiasi tik dėl kažkokių vidinių antipatijų. Taip norėtų įsivaizduoti ir Seimo pirmininkas. Glostomas bei drąsinamas. Politiką painiojantis su privatumu. Tačiau kaip sulipdyti tvarią Seimo valdančiųjų koaliciją, o kartu su ja - ir darbingą, dar 1,5 metų nenuverčiamą Vyriausybę, jei nieko koalicijos partneriams neduosi? Šit ir siūlo. „Socdarbiečiams“, o tiksliau - Gediminui Kirkilui - Seimo pirmininko postą. „Tvarkiečiai“, matyt, tokiam siūlymui irgi pritaria. Nors vėlgi yra rizikos. Ar visi „valstiečiai“, išvydę, kaip buvo paniekintas, į šoną pastumtas V.Pranckietis, balsuotų slapčia už G.Kirkilą. Jau nekalbant apie opoziciją.

Pamiršo valstybę?

Išvada - autoritaras R.Karbauskis - prastas psichologas. Todėl baigia įsiūbuoti valstybės laivą. Vien todėl, kad iš pradžių privačiai nepasikalbėjo su kolega V.Pranckiečiu. Ir logiškai nepaaiškino, kad jis keičiamas ne dėl privačių ambicijų, ne dėl to, jog lyderiui neįtiko, bet dėl valstybinės būtinybės. Kad Seimas ir Vyriausybė išliktų darbingi. Taip pakalbėjus, V.Pranckietis gal ir būtų sutikęs aukotis dėl valstybės. Bent 1,5 metų. Bet dėl Ramūno įgeidžio ar galimo kerštavimo - niekada.

Štai iš šių teiginių - galimai kerštas, galimai myli-nemyli, galimai piktdžiuga - ir išplaukia katastrofiškas mūsų politikų nesupratimas, kas yra politika. Jie patys yra nesusipratimai. Jie mąsto labai asmeniškai, labai piktai, labai graudžiai. Labai aistringai bei užsispyrėliškai. Bet visiškai NEVALSTYBIŠKAI. Nes savo karjerą kotiruoja kur kas aukščiau nei valstybę. Tad savo nevalstybiškumu G.Kirkilas iš esmės niekuo nesiskiria nuo V.Pranckiečio. Tie patys privatūs interesai. Vienam, pamiršus rinkėjus, nepavyko pabėgti iš Seimo į Briuselį, todėl nori bent įšokti į Seimo pirmininko kėdę. Nes premjeru buvo, ministru buvo, o Seimo pirmininku dar neteko. Baigiantis karjerai, bus papildoma „razina“ biografijoje. Nesvarbu, jog savo pretenzijomis kelia chaosą. O kitas nenori užleisti kėdės. Taip pat nesvarbu, jog kelia chaosą. Ir opozicijai nesvarbu, jog, kiršindami V.Pranckietį, daro tą patį. Nesvarbu, kad valstybės reikalai - ne kvailas žvengimas. Nesvarbu, jog chaosas trukdys dirbti Gitanui Nausėdai. Nesvarbu, jog chaosas nepatinka piliečiams. Ir jie galbūt net nesupranta, kodėl „tvarkiečiai“ ar „socdarbiečiai“ negali padirbėti dėl valstybės gerovės ir be Seimo pirmininko posto. Tai tas pats, jei kas nors pareikštų, jog negali būti piliečiu, nes neturi asmeninio lėktuvo.

Seimo pirmininko postas kaip karjeros prakeiksmas?

Kino filmuose apie Čikagos mafiją, žudikas, prieš pasmaugdamas savo buvusį bendrą, pasako - atleisk, krikštasūni Pepino, nieko asmeniško, tik taip reikėjo. Taip buvo galima atvirai pasakyti ir V.Pranckiečiui. Nesmaugiant ir neįžeidžiant. Visgi ne Čikaga. Tiesiog taip reikia. Tačiau, jei prisimintume, kaip buvo verčiami, atstatydinami ar patys priremti atsistatydino buvę Seimo pirmininkai Arūnas Valinskas, Viktoras Muntianas, Vydas Gedvilas, Artūras Paulauskas, galima pagalvoti, jog žmonėms, įskaitant ir politikus, tiesiog nusibosta kažką posėdžių salėje visada matyti priekyje. Vis tą patį filmuką. Nuo per ilgai matomo vaizdo ima niršti. Neerzino tik Česlovo Juršėno ir Irenos Degutienės „paveikslai“.

Istorija netgi kartojasi. Kadaise jau turėjome Seime dvikovą. Seimo pirmininkas, vardu Viktoras, prieš Seimo milijonierių. Irgi Viktorą. Dabar vėlgi Seimo pirmininkas, vardu Viktoras, prieš Seimo milijonierių. Neviktorą. Pirmasis Viktoras neatlaikė spaudimo, įskaitant ir spectarnybų užsiundymo - ir atsistatydino. Antrasis Viktoras dar laikosi. O klusniausiai turbūt savo laiku pasielgė Seimo pirmininkas V.Gedvilas. Nuteiktas dar vieno Viktoro. Užleido savo postą kolegei Loretai Graužinienei be jokių konvulsijų. Bent išorinių. Nes mūsų parlamentarizme, jei nenori likti už borto, labiausiai vertinama vienintelė gera maniera. Vardu besąlygiškas paklusnumas. Partijos bosui.

Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (44)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
1. GODOS PRIE SUSKILUSIOS „GELDOS”
2. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
3. Sorošo tinklas Lietuvoje: Ką rašė „Respublika" apie Džordžą Sorošą prieš 15 metų (Sorošo sąrašas su naujomis „elitinėmis" pavardėmis)
4. Vitas TOMKUS: NUO ATGIMIMO IKI IŠSIGIMIMO
5. Trečias bandymas padaryti V.Landsbergį... prezidentu
6. O.Strikulienė: KAPITOLIJAUS ŠTURMĄ INICIJAVO NE TRAMPAS
7. O jeigu karas?
8. Policijos veteranai užsigeidė privilegijų
9. Vakarams bus labai blogai, Lietuvai - tik blogai
10. Zigmas Vaišvila: Siaubiamiškio pasaka Nr.2 („Siaubiamiškio pasakų kūrėjas ir jo alaviniai kareivėliai")
11. Užkalti karstai kelia dar daugiau įtarimų (su Vito TOMKAUS trigrašiu)
12. Lengviau sukurti vakciną nuo Covid-19, nei ištirti bylą (su Vito TOMKAUS trigrašiu)
13. Vitas TOMKUS: RINKTI AR NERINKTI?
14. Ką atnešė Žiurkės metai
15. 2020-ieji - ne tik pandemijos metai
16. Algimantas RUSTEIKA: atėjo numirėlių metas
17. Koronaafera 3. Globali psichozė mistikos fone
18. „Swedbank“ siekia sužlugdyti sanatoriją?
19. Ko verta patvirtinta naujosios Vyriausybės programa
20. Rašytojas Rimantas Povilas Vanagas: Ir žirnis šaukė: aš globalus, aš globalus!
21. Nevisavertiškumo kompleksas
22. Valdžia be diplomo, vadinasi, - nekvalifikuota
23. Valdžia nurašė vienišus žmones
24. Nenorintiems skiepų ruošiamas botagas?
25. Absurdiškas biurokratizmas: nuomotis „Litexpo“ - per brangu, atsiimti Žvėryno infekcinę - neapsimoka

Dienos klausimas

Ar jūsų savivaldybė pakankamai rūpinasi judėjimo zonų priežiūra - sniego valymu?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar savaitgalį pasidžiaugėte gausiu iškritusiu sniegu?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-17 -15 C

-17 -16 C

 

-24 -21 C

-12 -11 C

-13 -12 C

 

-16 -14 C

0-3 m/s

0-1 m/s

 

0-3 m/s

       

Valiutų kursai

USD - 1.2124 PLN - 4.5379
RUB - 89.0900 CHF - 1.0805
GBP - 0.8894 NOK - 10.3108

Nuorodos