respublika.lt

Pirma savaitė parodė - paliaubų nebus

(0)
Publikuota: 2020 lapkričio 22 13:40:11, Olava STRIKULIENĖ
×
nuotr. 13 nuotr.
Ramūno Karbauskio norų Seimo vicepirmininke matyti Aušrinę Norkienę buvo per mažai. Stasio Žumbio nuotr.

Tryliktojo Seimo darbo pradžia perša mintį, jog paliaubų tarp dabartinių ir buvusių valdančiųjų nebus. Nė už ką. Bus kerštaujama. Ir tai puikiausiai atskleidė Seimo valdybos formavimo procedūra.

 


Viktorijos Čmilytės-Nielssen kandidatūra į Seimo pirmininkes daugumai parlamentarų tiko. Tikėtasi, jog inteligentiškai, loginio mąstymo nestokojančiai moteriai pavyks sklandžiai suderinti viso Seimo darbą. Ši kandidatūra tiko ir „valstiečiams", kuriems įsipyko visą kadenciją matyti Seimo pirmininko krėsle šmėžuojantį Viktorą Pranckietį. Na, tiesiog psichologinis teroras. Tad V.Čmilytė-Nielsen po V.Pranckiečio tapo tiesiog atgaiva. Be to, opozicijai ji atrodė mažesnė blogybė nei Gabrielius Landsbergis ar Aušrinė Armonaitė. Mat šiedu, kaip ir kai kurie opozicijos atstovai, daug greičiau užsiplieskia, energingiau riejasi.

Tyčia pakišo silpną kandidatę?

Ir šit ji atėjo. Nepriekaištinga dama iš šachmatų pasaulio. Už V.Čmilytę-Nielsen iš 131-o salėje buvusio politiko balsavo 106 asmenys. Tad ir apie 30 politikų iš opozicijos. Tai nėra didelis palaikymas. Nes opozicija turi Seime 66 balsus. Įskaitant ir Darbo partiją, kurios pozicija kol kas nėra aiški. O tada prasidėjo karčiųjų nusivylimų serija.

V.Čmilytė-Nielsen visai logiškai pirmuoju savo pavaduotoju pasirinko konservatorių Jurgį Razmą. Tačiau netiko „valstiečių" į Seimo pirmininko pavaduotojus siūloma Aušrinės Norkienės kandidatūra.

Kas ką norėjo aplošti? Visai logiška, kad pati didžiausia opozicijos frakcija, tai yra „valstiečiai", siūlo savo kandidatą į Seimo pirmininko pavaduotojus. Bet kodėl siūlė silpną kandidatę, ir beveik nebuvo šansų, kad Seimas šiai kandidatūrai pritars? Jei kas nors praeitą kadenciją A.Norkienę įsidėmėjo, tai turbūt tik tauragiškiai. O kodėl „valstiečiai" nesiūlė buvusios Seimo vicepirmininkės Rimos Baškienės? Galbūt todėl nesiūlė, kad Seimas R.Baškienės kandidatūrai būtų pritaręs? O dabar, šekit. Turime konfliktą. „Valstiečiai" giliai įžeisti, nuliūdę. O ar patys tą įžeidimą surežisavo - frakcijos vidinė paslaptis. Kaip ir buvo tikėtasi, A.Norkienė rinkimus prapylė. Už ją balsus atidavė tik 57 politikai iš 134 balsavusiųjų. Tarkime, visi „valstiečiai", „socdemai", Mišri Seimo narių grupė ir vienas „darbietis". Konfliktinio žaidimo rezultatas - didžiausia opozicinė frakcija neturi savo atstovo Seimo valdyboje. Galima kalbėti, jog opozicijai bus sunkiau realizuoti savo konstitucines teises. Demokratijai iškilo pavojus. Su tuo ir pasveikinkime. Politiniai žaidimėliai prasidėjo.

Tiesa, kol dar vyko ginčai dėl A.Norkienės kandidatūros, Viktoras Uspaskich kaip iš kopūstų ištraukė „darbietį" Andrių Mazuronį. Paties kandidato nuostabai. V.Čmilytė-Nielsen pati pasiūlė jį į savo pavaduotojus. Skaldyk opoziciją ir valdyk? Politinės korupcijos byloje teisiamos partijos lyderė į savo komandą pasirenka juodosios buhalterijos byloje nuteistos partijos atstovą? Na, ir kas? Būkime atlaidūs, nes bent nežudė. Kad ir kaip būtų, A.Mazuronio kandidatūrai pritarė 84 iš 120 balsavusiųjų. Vadinasi, „darbietis" pasirodė visiems priimtinesnis nei „valstietė". Tad kyla klausimas. Jei „valstiečiai" sąmoningai nėrė į gilesnę opoziciją valdantiesiems nei „socdemai", tai jiems pavyko. Visuomenės akyse save įrėmino kaip vienišus opozicionierius. Nes keistoka „valstiečiams" būti vienoje opozicijoje su socialdemokratais, kurie praeitos kadencijos Seime patys buvo opozicija „valstiečiams".

P.Saudargas - šio Seimo vertybinis portretas

Laisvės partijos kandidatas į Seimo pirmininkės pavaduotojus Vytautas Mitalas, prieš išrenkant jį pavaduotoju, šnekėjo apie gebėjimą kalbėti, bet neturėti tikslo įžeisti: „Jeigu argumentas neįtikina, lik prie savo nuomonės, bet nesusipykti." Žodžiai gražūs, tik kaip juos realizuoti Seime, kuris nuolat demonstruoja gebėjimą pykti, įsižeisti, įžeisti. Gal todėl Laisvės partijos kandidatas V.Mitalas gavo tik 78 balsus ir vos ne vos praslydo į Seimo valdybą. Panašiai gavo ir „socdemas" Julius Sabatauskas. Būtent balsai, kuriuos surinko V.Čmilytės-Nielsen pavaduotojai, atskleidžia, jog Laisvės partija dabartiniame Seime vertinama tik tiek, kiek ir opoziciniai „socdemai". Tai yra į kraštutinę dešinę ir aiškiausią kairuolišką ideologiją šis Seimas žiūri vienodai įtariai. Vadinasi, šį Seimą ne itin domins samdomi darbininkai, o sijonuotas samdomas darbininkas su retesne lytine orientacija - dar mažiau. Šis Seimas, nepaisant, jog vieni politikai posėdžiaus opozicijos, o kiti valdančiosios koalicijos kampuose, savo esme yra gerokai konservatyvus. Ir tai atskleidė balsuodamas už Paulių Saudargą. V.Čmilytės-Nielsen pavaduotojas P.Saudargas surinko daugiau palankių balsų nei pati Seimo pirmininkė. Už jį balsavo 117 politikų. P.Saudargas priskirtinas krikščioniškajam konservatorių sparnui. Vadinasi, šis sparnas, skirtingai nei liberalusis, turi daugiau šansų produktyviai bendradarbiauti su opozicija. Jei ne dėl visko, tai bent dėl požiūrio į tradicines šeimos vertybes.

Vienišieji „socdemai"

Šiame Seime tikrieji vienišiai bus ne „valstiečiai", bet socialdemokratai. Aišku, jei remsis savo partine ideologija. Nes kitose frakcijose sėdinčių kairuolių nėra daug. Daugiau prijaučiančių stambiam kapitalui. Bet yra tų kairuolių. Kai matai, kad aiškus kairuolis sėdi tarp „valstiečių" ar konservatorių, iškart kyla klausimas, kodėl nepereina pas „socdemus". O didžiausia valdančiųjų rakštimi gali tapti ne opozicija, bet koalicijos partnerė - Aušrinės Armonaitės Laisvės frakcija. Kai pajus, kad seimūnai tiek iš kairės, tiek iš dešinės šių „laisvių" nepaiso ir nesiruošia paisyti. Štai tada bus bumpt!

Be to, ar galima vadinti opozicija Seimo Mišriąją frakciją? Kai joje posėdžiauja buvęs europarlamentaras, buvęs premjeras, buvęs Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas, buvęs meras ir du Sauliaus Skvernelio Vyriausybės ministrai? Šioje frakcijoje pernelyg aktyvūs žmonės, kad bebalsiai lindėtų kamputyje.

Kol kas dar vyksta postų dalybos. O po jų lauksime, kada seimūnai pradės bėgioti iš frakcijos į frakciją. Įdomiausia - kaip opozicijoje seksis dirbti „valstiečiams". Nes jų daugumai dirbti opozicijoje dar neteko. Būtent dabar gali prasidėti šios frakcijos byrėjimas. Nebent konservatoriai su liberalais ims taip nevykusiai „valstiečiams" kerštauti, kad savaime juos suvienys priešintis.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s