respublika.lt

Laukia bausmė už migrantų priėmimą (61)

2017 balandžio 25 08:00:08
Danas NAGELĖ, zinios@vakarozinios.lt

Seimas labai sunerimo: pabėgėliai, kuriuos mes priėmėme pagal ES primestas kvotas, masiškai palieka Lietuvą. Ką daryti, kad jie liktų? Apie tai diskutuota penktadienį Seime surengtoje konferencijoje. O „Vakaro žinios“ pakalbino žmones, tiesiogiai bendraujančius su pabėgėliais, ir žinančius, nuo ko jie bėga.

×
nuotr. 1 nuotr.
Laukia bausmė už migrantų priėmimą. Arūno Bernacko koliažas

 

Ruklos pabėgėlių priėmimo centro Priėmimo ir integracijos skyriaus vedėja Gintarė Davalgienė „Vakaro žinioms“ pateikė šokiruojančius skaičius. Pasirodo, šiandien Lietuva iš 1105 pabėgėlių, kuriuos turime priimti pagal mums nustatytas kvotas, atsivežė jau 276. Iš jų 36 tebegyvena Pabėgėlių priėmimo centre, 10 jau perkelti į savivaldybes ir net 230 pabėgo iš Lietuvos.

„Iš perkeltų į savivaldybes 5 asmenys gyvena Vilniuje, 3 - Kaune, po vieną - Jonavoje ir Kėdainiuose. Vilniuje gyvena dvi šeimos be vaikų ir vienas viengungis, visur kitur - tik viengungiai. Visi pilnamečiai. Iš likusių Lietuvoje dirba penki“, - atskleidė G.Davalgienė.

Beje, pernai viešojoje erdvėje buvo eskaluojama tariama „sėkmės istorija“, kaip pas mus nelegalai sėkmingai integruojasi. Skelbta, kad iš Pabėgėlių priėmimo centro išėjęs asmuo gavo darbo pasiūlymą Jonavoje - dirbs tinkuotoju. Ir jau susirado butą, kurį už mūsų visų pinigus kartu su žmona nuomosis Rukloje. Tačiau paaiškėjo, kad šiuo metu nei jo, nei žmonos Lietuvoje jau nebėra - išvyko ieškoti sotesnio gyvenimo. Kur - neaišku. O iš likusių Lietuvoje 10-ies pabėgėlių dirba tik pusė. Pasak G.Davalgienės, vienas Vilniuje dirba barzdaskučiu, vienas kažką veikia „Western Union“, viena moteris - viešbutyje „Novotel“, vienas siras yra doktorantas Aleksandro Stulginskio universitete, dar du dirba įmonėse.

„Dar turime jaunuolį iš Sirijos, kuris Lietuvos sveikatos mokslų universitete studijuoja farmaciją. Kiti stovi Darbo biržoje, kaip ir Lietuvos piliečiai. Likę išvyko iš Lietuvos ir nė vienas negrįžo. Beje, nė vienas iš išvykusiųjų ir į savo tėvynes negrįžo, jie keliauja toliau, nes pas mus per mažos išmokos. Pavyzdžiui, Vokietijoje jos triskart didesnės. Lietuvoje karo nėra, todėl iš mūsų šalies išvykstančius pabėgėlius galima traktuoti kaip ekonominius migrantus“, - neslėpė G.Davalgienė.

Ruklos (Jonavos r.) seniūnas Gintas Jasiulionis sako, kad pabėgėliai šiuo metu Rukloje neramumų nekelia, tačiau tik todėl, kad jų likę mažai.

„Pernai rudenį buvo atvežę „partijėlę“ žmonių, kurie labai norėjo parodyti, kad jų čia niekas nemyli. Dabartiniai ramiai gyvena, konfliktų nekelia. Tačiau ko jiems būti nepatenkintiems, kai turi geresnes sąlygas nei mūsų žmonės? Jie privilegijuoti. Mūsiškiai juk neturi nemokamo interneto, nemokamų patalpų, teisinių paslaugų ir kitų dalykų. Tačiau vis tiek pabėgėliai Lietuvoje neužsibūna. Puikiai žinome, kad jie čia nenori būti ir ieško priežasčių kuo greičiau dingti ten, kur geresnės sąlygos. Manau, tai niekam nėra paslaptis. O štai Seime diskutuojama, kaip užtikrinti, kad pabėgėliai liktų. Kam čia užtikrinti? Jei nori - tegul važiuoja sau. Sako, kad nepatinka mūsų mentalitetas. Palaukite, bet ar mes juos kvietėme? Jie juk prašosi prieglobsčio, nes esą bėga nuo karo. Bet jei aš bėgu nuo karo, tai man visos sąlygos valstybėje, kur karo nėra, turi tikti. Tačiau jie ne nuo karo bėga. Jei pas mus per blogai, vadinasi, tai - ekonominiai migrantai. Jei norite geresnių sąlygų - mes jūsų nelaikome“, - kalbėjo G.Jasiulionis.

Seniūnas nesuvokia to, kad dauguma pabėgėlių - jauni vyrai, bėgantys nuo karo, užuot dalyvavę kare ir su ginklu gynę savo šalį.

„Kiekvienos šalies patriotas turėtų gyventi savo šalyje, joje dirbti, o jei kyla karas - ginti ją. Aš vienoje laidoje vieno iš atvykusiųjų paklausiau, ar jis yra savo šalies patriotas. Kiti laidos dalyviai ir žiūrovai kažkodėl pasipiktino, nes kalbėti apie patriotizmą pasidarė gėda. Pabėgėlis į mano klausimą neatsakė, nukreipė kalbą, nors aš tiesiai šviesiai paklausiau, kodėl jis, dvidešimties su trupučiu metų jaunuolis be šeimos, bėga nuo karo, o ne gina Tėvynę“, - prisiminė G.Jasiulionis.


Zigmas VAIŠVILA, Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras:


- Seime surengta didžiulė konferencija, kurios metu diskutuota, kaip užtikrinti, kad mums primesti pabėgėliai neišsibėgiotų. O gal ir gerai, kad jie bėga? Gal verčiau sukti galvas, kaip užtikrinti, kad savi gyventojai nebeemigruotų?

- Visų pirma, jei skelbiamės, kad esame teisinė valstybė, prisiminkime, kad prieš dvejus metus ES Tarybos sprendimas dėl pabėgėlių kvotų yra neteisėtas. Juk tie pabėgėliai - nelegaliai į ES patekę emigrantai. Kitaip sakant, nelegalai. ES Tarybos sprendimą yra apskundusios kelios šalys, jei nesuklysiu - Vengrija, Slovėnija ir Slovakija. Turėjo prisijungti ir Lenkija, tačiau ji buvo kažkuo pamaloninta ir atsitraukė. Visų pirma nėra įsiteisėjusio teismo sprendimo dėl visų šitų skundų. Kol Lietuvos Respublikoje galioja Baudžiamasis kodeksas, visi šitie asmenys yra nelegalai ir iš viso neturi teisės patekti į Lietuvą. O kai valdžia, kuriai įstatymai irgi yra privalomi, puola tuos nelegalus kviesti, pažeidžia šalyje galiojantį Baudžiamąjį kodeksą. O jame numatyta ne tik atsakomybė už nelegalų patekimą į šalį. Dar didesnės sankcijos numatytos tiems, kurie padeda nelegaliai patekti į šalį.

Antras momentas - visos ES šalys jau gavo pakankamai pamokų. Net ir Švedija po pastarojo teroristinio akto Stokholme paskelbė atsisakanti masinės imigrantų įleidimo į šalį politikos. Klausimas mūsų valdžiai yra toks: ar mes esame teisinė valstybė, ar tik ja apsimetame? Jei kas pasakys, kad tai nėra svarbu, kad viskas yra ramu, tegul pasižiūri, kaip greitai keičiasi pasaulis, kaip padažnėjo teroro atvejų. Beje, jau ir Valstybės saugumo departamentas pagaliau atsibudo ir terorizmą pripažino nacionaline grėsme Lietuvai. Dar noriu paklausti premjero Sauliaus Skvernelio, kuris, būdamas vidaus reikalų ministru, viešai pažadėjo, kad bus patikrinti visi iki vieno nelegalai. Kur tie patikrinimai? Jei žmonės Graikijoje atvirai į jūrą mėto pasus, o vietos policininkai ant balto lapo išrašo naujus dokumentus pagal jų pareiškimus, tai kaip galima užtikrinti, kad jie nėra susiję su terorizmu? Ar dar per mažai Europoje teroristinių aktų? Yra nustatyta tvarka, kaip į Lietuvą ir kitas ES šalis turi patekti imigrantai. Jie turi rūpintis vizomis ir leidimais Lietuvos ambasadose užsienyje. Ten turi teikti dokumentus, įrodymus, kad turės pragyvenimo šaltinį ir nebus čia veltėdžiai.

- O pas mus tik 5 pabėgėliai dirba, išsilakstė ir tie, kuriems buvo parūpinti darbai, būstai.

- Nes jie nenori dirbti, tikisi, ir pagrįstai, kad kitur bus geriau. Prisiminkime, kad Šengeno erdvė tebeveikia, jei jau patekai į ją, gali važiuoti, kur tik nori. Akivaizdu: jei žmogus turi darbą, būstą, bet vis tiek bėga ten, kur geriau, tai yra ne pabėgėlis, o ekonominis migrantas. Neapsimeskime, kad nesuprantame, kas vyksta. Negana to, tiems, kurie nelegaliai pateko į ES, mes dar turime primokėti už tai, kad jie taip elgiasi. Ar yra nors kiek sveiko proto ES ir Lietuvoje?

- Tiek S.Skvernelis, būdamas ministru, tiek ekspremjeras Algirdas Butkevičius tvirtino, kad pabėgėlius mes priimame tik laikinai, kai baigsis karai jų tėvynėse, nelegalai esą grįš namo.


- O koks dokumentas tą laikinumą pagrindžia? Joks. Juk migrantai atviru tekstu sako, kad jie atvažiavo visiems laikams, o mes turime juos išlaikyti. Prisiminkime, kad pirmieji migrantai, atvykę į mūsų šalį, net padavė valstybę į teismą, kai gavo tik laikinus leidimus gyventi.

- Bent jau vienu aspektu gerai, kad Lietuva yra neturtinga valstybė, - pabėgėliai pas mus neplūsta.

- Būtent. Jei Lietuva būtų turtingesnė, ir pas mus plūstų tūkstančiai.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (61)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • ATASKAITA: Justino Marcinkevičiaus atminimo įamžinimui surinkta - 6605 eurai, aukotųjų skaičius - 21; primename sąskaitos Nr. LT 24 7044 0600 0780 3510
 • TRŪKUMAS: Bosnijos ir Hercegovinos sostinėje Sarajeve gyventojai šeštadienį surengė protestą dėl pernelyg lėto skiepijimo nuo COVID-19, o dalis jų savo automobiliai užblokavo šalia pagrindinės miesto stoties esančią aikštę.
 • PASITRAUKIMAS: Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungoje (LVŽS) bręsta mintis pasitraukti iš dar vienos darbo grupės Seime. Kovo pabaigoje apkaltinę konservatorius siekiant sukurti savo partijai palankią rinkimų sistemą, „valstiečiai“ apleido parlamento valdybos sudarytos darbo grupės, turinčios parengti rinkimų sistemos pertvarką, gretas.
 • TEMPAI NEBLOGI: padidinus vakcinacijos tempus Lietuvoje bent viena vakcinos doze jau pavyko paskiepyti 19,5 proc. visuomenės, t. y. beveik kas penktą šalies gyventoją, o vyresnių nei 65 metų gyventojų vakcinuota daugiau nei pusė – 53 proc.
 • NUSKENDO: prie Tuniso krantų nuskendo valtis su migrantais, žuvo mažiausiai 21 migrantas iš Afrikos, jiems bandant Viduržemio jūra pasiekti Italijai priklausančią Lampedūzos salą,
 • UŽBLOKAVO: penktadienį Pakistano vyriausybė, siekdama užtikrinti saugumą šalyje, laikinai užblokavo internetą.
 • PERKOPTA RIBA: pasaulyje jau pagaminta daugiau kaip 1 mlrd. vakcinos nuo COVID-19 dozių - tai įvyko balandžio 12 dieną, o kitas milijardas gali būti viršytas gegužės pabaigoje.
 • SKIEPAI: Vilniaus miesto savivaldybė praneša, kad siekdama efektyviau panaudoti vakcinos nuo COVID-19 likučius, kviečia vakcinacijai registruotis 55+ grupės vilniečius.
 • ATLAISVINIMAI: siūloma leisti nuo pirmadienio veikti parduotuvėms prekybos centruose, lauko kavinėms siūloma leisti veikti nuo kito ketvirtadienio, balandžio 22 dienos.

 • PRANCŪZIJA: per gaisrą suniokota Paryžiaus Dievo Motinos katedra bus atstatyta iki 2024-ųjų, teigia Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas.
 • NEPAVYKO: sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys sako, kad ministerijos inicijuota „Korona Stop LT“ mobili programėlė nebuvo sėkmingas projektas ir žada, kad ateityje kovojant su koronaviruso pandemija iš padarytų klaidų bus mokomasi.

Daugiau

Dienos klausimas

Ar reikia referendumo dėl Lietuvos išstojimo iš ES?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip elgiatės atšilus orams?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
1. Vitas Tomkus: GEROVĖS VALSTYBĖ YRA PEDERASTŲ VALDŽIA PLIUS VISO PASAULIO SKAITMENIZACIJA! („Pederastais“ liaudis paprastai vadina tuos, kurie kenkia savo Valstybei)
2. Olava STRIKULIENĖ: Lietuva 2146 m.: tegyvuoja „оно"
3. Vitas Tomkus: IR ŽODIS TAPS KŪNU!
4. Ruoškitės: valdžia perka informaciją apie COVID-19. Gąsdinimų bus daug
5. Vitas Tomkus: TĖVYNE, TAU MŪSŲ ŠIRDŽIŲ SUTARTINĖ!
6. Civilizacijos griovimas yra užsakytas ir apmokėtas
7. Vitas Tomkus: APIE NACIONALINES VERTYBES, NACIONALINĘ LRT IR NACIONALINĘ IDĖJĄ
8. Gintaras FURMANAVIČIUS: Apie atmintį
9. Vitas Tomkus: KADA KARAS?
10. Raimondas DIKČIUS: Koronapandemijos scenarijui – šimtas metų
11. Olava STRIKULIENĖ: Mes buvome teisūs, o „delfiukai“ ir „15minučiai“ vėl apsikvailino!
12. Nuo šiol VLKK draus žodį „pederastas“
13. COVID-19 pandemija valdžiai apsimoka
14. Algimantas RUSTEIKA: Seimo rinkimų reforma (Idėja Lietuvai Nr.3)
15. Dvejopi standartai jau įgriso
16. Olava STRIKULIENĖ: Laisvoji A.Tapino televizija - priklausoma nuo labdaros kaip benamis šuo
17. Vito TOMKAUS Sekmadieninis pamokslas, buvusiam giminaičiui Skirmantui MALINAUSKUI
18. Vitas Tomkus: SUBINLAIŽIŲ „AUKSO AMŽIUS“
19. Gintaras FURMANAVIČIUS: Apie patyčias
20. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
21. Gintaras Furmanavičius: APSIVOGUSIEMS GĖJAMS KRENTA KAUKĖS
22. Vitas Tomkus: RINKTI AR NERINKTI?
23. Vitas Tomkus: O AŠ IR TOLIAU PALAIKYSIU RUSIJĄ, NORS VISI PASIUSKIT!
24. TOMKUS VS MALINAUSKAS (2)
25. Vitas TOMKUS: NUO ATGIMIMO IKI IŠSIGIMIMO
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+2 +9 C

+1 +7 C

 

+3 +9 C

+15 +18 C

+12 +15 C

 

+10 +13 C

0-5 m/s

0-5 m/s

 

0-4 m/s

       

Nuorodos