„Vakaro žinios“ šeštadienį rašė, kad neoficialiai formuojama praktika, jog Konstitucinio Teismo sprendimai negali būti kritikuojami. Mat bet koks politikų ar paprastų žmonių išsakytas nepasitenkinimas KT sprendimu ar išaiškinimu netrukus gali būti palaikytas spaudimu KT.
Iš tiesų Dainius Žalimas, vos atsidūręs KT pirmininko poste, parodė, kad kritika jam svetima. Suprask, kad konstitucinės dvasios įstatymus aiškina tik teisingai ir kitokios nuomonės čia būti negali. Nors specialistai ne kartą yra sakę, kad KT sprendimai kartais tikrai prieštarauja pačiai Konstitucijai, o jos kūrėjai akcentavo tikrai nerašę svarbiausio šalies įstatymo taip, kaip šiandien jį aiškina KT teisėjai.
Taigi, savikritikos nemėgstančio D.Žalimo nepasitenkinimą „Respublikai“ teko pajusti tiesiogiai. Štai 2015-ųjų sausį „Respublikoje“ pasirodė V.Vaicekausko kritinis straipsnis apie KT „Laiškelis poniai Konstitucijai“. Ir jo vadovas sureagavo žaibiškai - sužinojome, kad „Respublikos“ prenumerata nutraukta. Kitaip nei kerštu, tokio veiksmo pavadinti negalima. Įdomu, ar po 5 metų KT yra darbuotojų, norinčių ar bent pajėgių išgirsti kitokią nuomonę? Netrukus sužinosime ir skaitytojams papasakosime.
Iš tiesų tai kritikos savo ar teismo atžvilgiu nemėgsta ne tik dabartinis KT pirmininkas D.Žalimas. Jo pirmtakas Romualdas Kęstutis Urbaitis, vadovavęs KT iki 2014 m., irgi nelabai mėgo, kai „Respublikos“ leidiniai“ imdavo kapstytis po KT reikalus, netgi drįsdavo įlįsti į Teismo buhalteriją.
Štai 2011 m. gruodžio 2 d. „Respublikos“ viršelyje buvo paskelbtas straipsnis „Konstitucinės premijos“. Jame buvo rašoma, kaip KT pirmininkas R.K.Urbaitis pinigais pamalonino apie 30 teismo tarnautojų. Už ką - neva „už papildomus darbus“, tačiau paaiškinti, ką konkrečiai papildomai nuveikė darbuotojai, R.K.Urbaitis nesugebėjo. Svarbu tai, kad 2011-aisiais ekonominės krizės padarinius skaudžiai išgyveno visi tie, kuriems A.Kubiliaus valdžios buvo suveržti diržai: pensininkai, jauni tėvai, į bankų pinkles patekę gyventojai. Tad iš „Respublikos“ straipsnio paaiškėjo, jog krizė Konstituciniame Teisme baigėsi anksčiau, nei didžiojoje dalyje Lietuvos.
„Respublikai“ tuomet R.K.Urbaitis prisipažino į rankas gaudavęs 6000 litų (1738 Eur) algos. Kaip algos KT pasikeitė per 9 metus? Pateikiame tuometinių ir dabartinių atlyginimų palyginimus.
Trigrašis
„Vakaro žinios“ tikisi, kad šis istorinis priminimas paskatins valdžios galvas skirti į Konstitucinio Teismo pirmininko postą žmogų, gebantį priimti kritiką. Mokantį girdėti kitų nuomonę ir prisiimti atsakomybę už savo sprendimus ar jų pasekmes.