respublika.lt

J.Džiugelis klimpsta vis giliau

(Papildyta)

(266)
Publikuota: 2024 vasario 22 05:30:55, Daiva ALZYTĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Konservatorių Seimo narys Justas Džiugelis. Eltos nuotr.

Seimo nario Justo Džiugelio ryšiai su lošimo verslo atstovais vėl pateko į visuomenės akiratį. Pasirodo, Seimo narys Atsakingo lošimų verslo asociacijos vadovui, registruotam lobistui Mindaugui Ardišauskui skiria dalį parlamentinių lėšų už jam rengiamas ataskaitas. O šios – kaip du vandens lašai panašios į asociacijos pranešimus spaudai apie lošimų verslą.

 

Sumokėjo 26 tūkst. eurų

Skaičiuojama, kad M.Ardišauskas išrašė sąskaitas beveik visais 2021–2023 metų mėnesiais, jose nurodoma suma – 1 tūkst. eurų. Bendra šių išlaidų suma J.Džiugelio sąskaitos faktūrose siekia daugiau kaip 26 tūkst. eurų. Įdomu tai, kad nuo vasario M.Ardišauskas vadovauja Atsakingo lošimų verslo asociacijai, o kol konsultavo J.Džiugelį, šis itin aktyviai domėjosi būtent lošimo peripetijomis.

Pats Seimo narys tikina, kad tiesiog pirko konsultacijų, pranešimų spaudai rengimo paslaugas ir kaltinimus atmeta: „Seimo nario veiklos komunikacija (konsultacijos ir kt.) – pirkau reikalingas paslaugas iš kompetentingo žmogaus. Viskas vyko pagal LRS statuto raidę. Išskyrus formuluotę sąskaitoje, kuri „neatspindėjo visų perkamų paslaugų spektro“. Na gerai, pamokas išmokau, daugiau taip nedarysiu.”
„Vakaro žinios” jau yra rašiusios, kad J.Džiugelio ir lošimų verslo atstovų ryšiai jau yra sukėlę įtarimų. Dėl to buvo gautas skundas Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyboje, jis buvo perduotas Seimo etikos ir procedūrų komisijai, o ši ėmėsi tyrimo, tačiau pažeidimų nenustatė.


Pradėjo aktyviai domėtis lošimais

Primename, kad pastaruoju metu J.Džiugelis gana aktyviai veikė domėdamasis lošimų verslo sritimi. Pernai rugsėjo pabaigoje Seimo narys J.Džiugelis išplatino pranešimą spaudai, kuriame skelbiama, kad politikas siūlo krimininalizuoti nelegalių azartinių lošimų organizavimą. Pranešime taip pat buvo nurodyta, kad J.Džiugelis kreipėsi į Finansų, Sveikatos apsaugos ir Socialinių reikalų ir darbo ministerijas bei Lošimų priežiūros tarnybą, ragindamas kuo greičiau suburti darbo grupę, kuri parengtų naują Probleminio lošimo prevencijos priemonių įgyvendinimo planą.

Kiek anksčiau, liepos mėnesį J. Džiugelis susitiko su sveikatos apsaugos ministru Arūnu Dulkiu ir Respublikinio priklausomybės ligų centro vadovu Emiliu Subata aptarti Probleminio lošimo prevencijos plano atnaujinimo poreikis ir Sveikatos apsaugos ministerijos priemonės. Dar anksčiau, birželį Seimo narys po susitikimo su Finansų ministerijos viceministre Vaida Markevičiene skelbė, kad „Lietuvai reikia aiškesnės azarto žaidimų reguliavimo politikos“. Minėto susitikimo metu taip pat buvo aptarti nelegalūs lošimai Lietuvoje, kurie numanomai yra gana rimta ekonominė ir socialinė problema. Pranešime spaudai skelbiama, kad legalūs rinkos dalyviai teigia, kad įvairiais skaičiavimais nelegali rinka gali sudaryti iki 30–50 proc. visos azarto žaidimų rinkos. Lieka neaišku, ar šiuos pranešimus rengė pats Seimo narys, ar M.Ardišauskas, nuo vasario vadovaujantis Atsakingo lošimų verslo asociacijai.


Verčia iš posto

Dabar dėl santykių su lošimų lobistu, J.Džiugeliui tenka atlaikyti nemažai kritikos, o gali tekti atsisveikinti ir su pareigomis.  Seimo Demokratų frakcijai „Vardan Lietuvos“ priklausantis Linas Kukuraitis sako, kad kyla klausimų dėl galimybės J.Džiugeliui toliau eiti Socialinių reikalų komiteto pirmininko pareigas: „Regimybė tų ryšių su lošimo kompanijomis yra sukurta ir ją pirmininkas turi panaikinti. Klausimas, ar tas konsultantas jau ir tuo metu, kai konsultavo, buvo kažkokiais ryšiais susijęs su lošimo sektoriaus organizacijomis ir jeigu taip, tai turėjo būti deklaruota kaip ir visi lobistiniai ryšiai.“

Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos Seime atstovas Algirdas Sysas pritaria: „Kai jis pradėjo labiau domėtis priklausomybėmis arba azartiniais lošimais, jam reikėjo ir komitete pasakyti, iš kur kojos dygsta, ir tada būtų paprasčiau. Tada galbūt ir reakcijos kitokios būtų. Tai blogai, kad nepasako, kad turi tokių patarėjų, kurie yra suinteresuoti (...) kalbėti apie tai, kad nereikia riboti (lošimų) reklamos ir panašius dalykus. Čia daug kas tapo aišku, iš kur tas noras ir susidomėjimas buvo šita sritimi.“

Kaltinimus neigia

Buvęs J.Džiugelio konsultantas M.Ardišauskas atmeta kaltinimus, esą jis Seimo nariui išrašinėjo fiktyvias sąskaitas faktūras. „Konsultavau J.Džiugelį jo rinkiminės kampanijos metu pagal minėtą sutartį. Pagal ją buvo išrašomos mano sąskaitos, kurios buvo tvarkingai apmokėtos. Dėl banko išrašų terminų apribojimų negaliu pateikti įrodymų, bet juos, manau, rasite J. žiugelio politinės kampanijos finansavimo ataskaitoje. Tad manymas, kad J.Džiugelis atsiskaito Seimo nario biudžetą su manimi už įvykusią rinkimų kampaniją, yra labai klaidingas“, – Eltai teigė M.Ardišauskas.


Jis pažymi, kad J.Džiugeliui tapus Seimo nariu, abipusiu sutarimu buvo nuspręsta pratęsti bendradarbiavimą: „Buvo sutarta, jog aš teiksiu konsultacijas dėl viešosios/politinės komunikacijos bei periodinių veiklos ataskaitų, socialinių tinklų įrašų, pranešimų žiniasklaidai ir kalbų rengimo paslaugas pagal poreikį.Pasikeitus mano profesinei orientacijai, aukščiau minėtas dalykinis susitarimas su J.Džiugeliu baigėsi 2024 m. sausio 1 d.“

Darbų pavyzdžių pateikti negali

Atliktų darbų pavyzdžiais M.Ardišauskas patikino negalįs pasidalinti „dėl objektyvių priežasčių“. Visgi buvęs J.Džiugelio konsultantas tikina esant poreikiui jais galėsiantis pasidalinti su atsakingomis institucijomis. M. Ardišauskas taip pat nesutinka su viešoje erdvėje reiškiamais kaltinimais, esą jis galėjo daryti J.Džiugeliui spaudimą inicijuoti lošimo sektoriui palankius įstatymus. Jis akcentuoja bendradarbiavimą su J.Džiugeliu nutraukęs dar prieš įsiregistruodamas lobistu.

„Kalbant apie J.Džiugelio registruotas dvi įstatymų pataisas, susijusias su lošimų sektoriumi: pirmoji – siūlymas dėl amžiaus barjero padidinimo (suvienodinimo) iki 21 m. Šis įstatymo pakeitimas nenaudingas verslui. Mano atstovaujama ALVA asociacija nesutinka su tokiu Azartinių lošimų įstatymo pakeitimu arba turi kitų pasiūlymų“, – akcentavo M.Ardišauskas.

 VŽ Komentaras
Povilas URBŠYS,
Buvęs Seimo narys, buvęs STT Panevėžio skyriaus viršininkas


Lošimų verslas visada ieškodavo priėjimo prie Seimo narių. Kai kurie atstovai buvo labai aktyvūs, vaikščiodavo po Seimo narių kabinetus, dalyvaudavo balsavimuose, kurie susiję su lošimo verslu.   

Mūsų valstybėje problemų ir taip yra daugiau negu reikia. Bet būdamas Seimo nariu ne kartą esu pastebėjęs, kaip ir taip įtemptoje darbotvarkėje atsiranda laiko lošimo verslo klausimams. Pavyzdžiui, 2009 m., kai vyko neeilinė sesija priimti nepopuliariems sprendimams, gelbėjant šalį iš krizės. Ir tokiu metu darbotvarkėje atsiranda įstatymo projektai, susiję su lengvatomis lošimų verslui.

Dabar nenustebčiau, kad tam tikri asmenys tampa tarpininkais tarp Seimo narių ir lošimo verslo. Žmogui mokami pinigai už konsultacijas, o vėliau jis pasodinamas į asociacijos vadovo kėdę. Kas gali paneigti, kad jis konsultavo Seimo narį ne tik įvaizdžio klausimais, bet ir lošimo verslo interesais? Kiek prisimenu, J.Džiugelis bent buvusioje kadencijoje, lošimo verslo temomis nesidomėjo taip aktyviai. Kyla klausimas, kiek Seimo narys atstovavo lošimo verslo interesus, o kiek – viešąjį interesą?

Jau buvo nuskambėjęs skandalas, kai su lošimo verslu susijęs žmogus bandė papirkti Seimo narius. O kad Seimo narys mokėtų žmogui, kuris išeina į lošimų verslą dirbti, retas atvejis. Šiuo atveju Seimo narys finansuoja asmenį, kuris jam patarinėja, o vėliau tas asmuo tampa vienu pagrindiniu verslo atstovu. Ar oficialiai perkamos paslaugos iš šio žmogaus tam, kad kažką pavyktų paslėpti, ar kaip tik – kad išskaidrinti ir pagrįsti santykį su šiuo žmogumi?

Bet jeigu nėra faktų, patvirtinančių, kad šie santykiai neskaidrūs, kol kas visa tai tik prielaidos. Kol kas nėra pagrindo įsikišti nei viena institucijai, nes panašu, kad viskas buvo padaryta saugiai. Lieka atviras klausimas: ar Seimo narys naudojosi konsultantu, ar konsultantas  - Seimo nariu?

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
296
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (266)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar keičiasi Jūsų sprendimas už ką balsuoti prezidento rinkimuose?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kur šiemet atostogausite?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

0 +7 C

0 +5 C

0 +6 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+6 +10 C

0-7 m/s

0-5 m/s

0-5 m/s

     
X