respublika.lt

Atlygis ar privilegija? visas tekstasnuotraukos (39)

2020 vasario mėn. 21 d. 12:30:09
Jaunius POCIUS

Netrukus, minėdami Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 30-metį, prisiminsime ir signatarus, 1990-aisiais padėjusius parašus po Kovo 11-osios aktu. Tada Seimo rūmų, vadintų Aukščiausiąja Taryba, prieigose minios žmonių juos pasitikdavo plojimais, džiaugsmo šūksniais ir vieningu skandavimu: „Lietuva!“ Šiandien ne be kartėlio Signatarų klubo prezidentė Birutė Valionytė pastebi, kad požiūris į signatarus visiškai kitoks.

×
nuotr. 15 nuotr.
Eltos nuotr.

 

Už Nepriklausomybę balsavusius žmones valdžia paprastai prisimena per valstybės šventes, o visuomenė - kai kas nors iš signatarų paprašo skirti jam priklausančią rentą. Nors signatarų rentos nesukelia tiek diskusijų, kiek jų išprovokuoja parlamentarų bandymai įteisinti rentas dabartiniams Seimo nariams, vis viena ne vienam sukruta pavydo kirminukas - kas nenorėtų nedirbdamas kas mėnesį gauti 1000 eurų „į rankas“.

Erzelis internete

Neseniai šaršalą socialiniuose tinkluose sukėlė žinia, kad valstybinės signataro rentos paprašė Arūnas Degutis.

„Teisybės nebuvo ir nebus“, - reziumavo vienas komentatorių, primindamas, kad 30 metų darbo stažas jam tegarantuoja 250 eurų pensiją, o štai signataras, net nesulaukęs pensinio amžiaus, „už nieką“ gaus keturiskart tiek.

„Būčiau ir aš pasirašęs“, - pareiškė po trijų dešimtmečių atsibudęs kitas teisybės ieškotojas.

A.Degutis užkliuvo dėl to, kad jam tėra 61-eri, vadinasi, dar galėtų dirbti. Be to priminta, kad būdamas europarlamentaru ketverius metus gaudavo kas mėnesį po 6 tūkst. eurų.

Iš tiesų, klausimai dėl signatarų privilegijų skamba nuolat - nuo to laiko, kai 2003 m. prezidentas Rolandas Paksas pasirašė Lietuvos Respublikos Nepriklausomybės Akto signatarų statuso įstatymą, įteisinusį rentas signatarams. Teisės aktas numatė, kad renta siekia 50 proc. Seimo nario pareiginės algos. (Dabar skelbiama, kad signataro renta yra 1301 euras, t.y. beveik 40 proc. Seimo nario algos. Pasak B.Valionytės, nors procentine išraiška renta atrodo mažesnė, po paskutinės mokesčių reformos signatarai vis viena gauna tiek pat, kiek anksčiau.)

Galima svarstyti, kad rentos valstybės biudžetui tėra menka našta, o signatarų gretos retėja. Tačiau tai įtikina ne visus, keliančius klausimą, ar teisinga, kad mirusio signataro našlio ar našlės pensija sudaro 25 proc. signataro rentos ir yra dešimtkart didesnė už paprasto mirtingojo našlio ar našlės pensiją.

Šiuo metu iš 124 Kovo 11-osios akto signatarų gyvi 87. Iš jų valstybines rentas Seimo kanceliarija moka 67 asmenims. 2018 m. rentų signatarams suma sudarė 1,082415 mln. eurų, pernai - 1,085386 mln. eurų.

Signatarų našlių rentoms 2018 m. buvo skirta 64 712 eurų, o 2019 m. - 70 056 eurai. 331 eurą siekiančią našlio rentą gauna 18 signatarų sutuoktiniai.

Signatarų puolimas - politika


- Signatarų rentos - tema, paprastai, sulaukianti piktų komentarų internete. Ar dažnai girdite klausimų, kad signatarai prisikūrė sau privilegijų?
- „Vakaro žinios“ paklausė Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signatarų klubo prezidentės Birutės VALIONYTĖS.

- Aš asmeniškai tokių klausimų negirdžiu. Komentarų socialiniuose tinkluose nesureikšminu, nes juos rašo anonimai, o absurdo komentuoti nenoriu. Čia lygiai tas pat, kas pradėti diskutuoti, kiek biudžetas sutaupys pinigų, jeigu penkiais Seimo nariais turėsime mažiau. Nepasitenkinimo elemento yra ir bus. Kitas dalykas, kiek čia yra piliečių pasakymų, kiek yra propagandos. Ką tai reiškia? Jeigu tu labiau apjuodinsi signatarus, padorius žmones, koks yra rezultatas? Tai parodo, kad aš esu nepatenkintas valstybe. Štai nuo ko reikia pradėti šnekėti. Dabar, kai yra internetas, maišyti žmonių protus yra labai paprasta. Aš suprantu, kad yra demokratija, viešumas, bet yra padorumas ir kiti dalykai. Ar jūs norite pasakyti, kad sustabdysite rentų davimą, kai daliai signatarų renta paskirta? Signatarų kasmet mažėja. Apie tai nereikia net diskutuoti.

- Ar nemanote, kad būtų buvę teisingiau, jeigu renta būtų pradėta mokėti signatarui sulaukus pensinio amžiaus? Juk kai kurie jas pradėjo gauti būdami, galima sakyti, pačiame jėgų žydėjime, o štai visą gyvenimą dirbusių žmonių pensijos nesiekia nė pusės signatarų rentos.

- Aš visiškai atvirai pasakysiu, kad žmonių reakcija visada bus. Jiems atrodys blogai, kad signatarų yra apskritai. Dėl to aš tik galiu apgailestauti, kad mes dar gyvi. Tai yra politika. Jūs pasižiūrėkite, ką gauna estai ir ką gauna latviai. Pamatysite, kad mes gauname mažiausiai. O juk mūsų Kovo 11-osios aktas ir latvių bei estų yra nelyginami.

- Mūsų signatarai gyvena prasčiau negu latviai ar estai?


- Jeigu vertinsime pinigine išraiška - taip.

- Ar sulaukiate signatarų skundų, kad jiems sunku gyventi?

- Signataras niekada nesiskundžia. Jis tyliai miršta arba nusišauna. Jūs nepamirškite, kad mes turime signatarų, kurie neturėjo už ką duonos nusipirkti ir nusišovė (tokiu būdu 1997 m. iš gyvenimo pasitraukė Gintaras Ramonas - aut. past.). Jūs manote, tai yra juokinga? Pabandykite išgyventi pabuvęs politikoje. Aš visiškai pritariu, kad renta būtų skiriama ir Seimo nariams, ypač tiems, kuriems iki pensijos lieka nedaug. Jie juk niekur negaus jokio darbo, jeigu neturės savo verslo. Išskyrus tą, kuris ir taip biznelį suko būdamas Seimo nariu. Tai yra rimtas to mūsų visuomenės sluoksnio klausimas, ką daryti ir kaip apsaugoti tuos žmones.

- Šitą jaučia ne tik parlamentarai. Paprastas žmogus po 60 metų darbdaviui jau nebereikalingas.


- Sutinku. Bet yra vienas skirtumas. Tam paprastam žmogui darbdavys dar kažką pasiūlys. O pamatęs, kad jis dirbo Seime, iš viso niekur niekada nepriims. Paprastą žmogų dar priims už minimumą, o šito žmogaus - ne, nes darbdaviui bus nepatogu. Geriau sakys, kad neturi kur priimti. Tai labai gerai žinau todėl, kad aš pati pusantrų metų sėdėjau be darbo ir manęs niekas nepriėmė. 1992 metais mes, signatarai, tiesiogine to žodžio prasme, išėjome į gatvę. Pasidomėkite ir pamatysite, kiek mūsų, signatarų, gatvėje stovėjo bedarbiai ir kiek laiko stovėjo. Ir jūs tada suprasite, kodėl reikėjo šito įstatymo. Ramonas nusišovė todėl, kad turėjo du mažus vaikus ir neturėjo kuo maitinti. Kiek reikėjo dėti pastangų, kol valdžia suvokė, kad tokį įstatymą reikia priimti.

Socialinių mokslų daktaro, profesoriaus Romo LAZUTKOS komentaras:

„Renta - tai yra tiesiog pensija, mokama žmonėms iki gyvos galvos. Signatarai, aišku, yra labai gerbtini žmonės, suvaidinę labai svarbų vaidmenį, juos reikia apdovanoti medaliais, galbūt kada nors jiems bus pastatyti paminklai, bet kuo čia dėtos pensijos. Senatvėje reikia gyventi visiems. Signataras ar ne signataras, visi žmonės pensijų sistemoje turėtų būti traktuojami vienodai, t.y. jeigu daugiau uždirbai, tai pensija didesnė, jeigu ilgiau dirbai - irgi didesnė. O signatarų renta yra kaip ir mokslininkų. Mokslininko rentą gausiu ir aš, tik ji bus dešimt kartų mažesnė nei signatarų renta. Aš dėl to nesiskundžiu ir sakau, kad ji yra nereikalinga, nes gausiu pensiją iš „Sodros“, kaip visi žmonės. Todėl tos visos papildomos pensijos prie „Sodros“ yra nepateisinamos. Bet tai nereiškia, kad signatarai nėra gerbtini. Gerbtini ir vairuotojai, ir chirurgai, tik gal jų vaidmuo valstybės raidoje yra skirtingas.

Pensijos yra socialinės apsaugos dalykas, o ne pagarbos dalykas. Pensija duodama ne todėl, kad gerbi žmogų, o todėl, kad jis senatvėje nebedirba ir neturi pragyvenimo šaltinio. Todėl tai reikia užtikrinti, todėl tuo požiūriu žmonės yra visi vienodi.

O našlių pensijos apskritai yra nelogiškos. Tai yra likę iš senovės, kai moterys nedirbdavo, o mirus vyrui moteriai reikėjo pragyvenimo šaltinio. Dabar ir moterys, ir vyrai dirba. O jeigu žmogus lieka vienišas ir jam reikia iš tos pačios pensijos pragyventi, tai jį reikia papildomai paremti, nepriklausomai nuo to, ar jis buvo vedęs, ar ištekėjusi, ar išsiskyręs.“

Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (39)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • TURKIJA: Turkijoje mirčių nuo koronaviruso infekcijos (COVID-19) skaičius penktadienį padidėjo 69, iki 425, o patvirtintų užsikrėtimo atvejų skaičius išaugo 2 786, iki 20 921; pasveikusių – 484.
  • ISLANDIJA: Islandijos vyriausybė iki gegužės 4 dienos pratęsė draudimą rengti viešus daugiau kaip 20 žmonių renginius; ki šios datos liks uždaryti ir universitetai bei aukštosios mokyklos.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Ar jums neramu dėl savo darbo vietos?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokios šiuo metu apribotos veiklos jums labiausiai trūksta?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  0 +1 C

 0 -2 C

 

+1 C

 +6 +8 C

+10 +11 C

 

+13 +14 C

0-5 m/s

0-3 m/s

 

0-4 m/s

Nuorodos