respublika.lt

Žmonės bijo, kad IAE virsta UAB

(85)
Publikuota: 2023 sausio 06 13:18:19, Vidmantas MISEVIČIUS
×
nuotr. 4 nuotr.
Nors IAE uždarymas yra ypač svarbus projektas, įmonės administracija ir nepriklausomos profsąjungos niekaip negali rasti kompromiso. Eltos nuotr.

Rugsėjį „Vakaro žinios" rašė apie nesutarimus tarp Ignalinos atominės elektrinės (IAE) nepriklausomų profesinių sąjungų ir įmonės vadovybės. Pasak profsąjungų, administracijos pasirinkta atlyginimų nustatymo politika vertė žmones palikti menkai apmokamą sunkų darbą. Elektrinės administracija jos adresu išsakomus priekaištus neigė ir tikino, kad atlyginimai kilo visiems, o darbuotojų kaita yra natūralus procesas. Metai jau nauji, o problemos liko iš pernai.

 

Atlyginimų diferenciacija išliko


Profsąjungų pirmininkė Ilona Nekrošienė „Vakaro žinioms" atviravo, kad atsirado papildomų aplinkybių bei vadovybės veiksmų, kurie gali turėti įtakos IAE finansavimo perspektyvai 2027-2038 metais.

„Pasklido kabos, kad IAE administracija ruošia darbuotojams „dovanėlę" - atsaką į mūsų veiksmus rugsėjį, kai principingai gynėme darbuotojų interesus, todėl kreipėmės pagalbos į ministrą Dainių Kreivį ir į žiniasklaidą. Ministras savo pažadą ištesėjo, pinigai buvo perskirstyti, todėl administracija supyko, - pasakojo profsąjungų pirmininkė. - Gruodžio pabaigoje baigė galioti įmonės ir darbuotojų kolektyvinė sutartis. Deja, administracija, teigdama, kad kažką derina, vis neskuba pasirašyti naujos sutarties. Siūlėme jiems pratęsti senąją, kad visi vidaus procesai elektrinėje ir toliau vyktų civilizuotai, pasitariant tiek su darbuotojais, tiek su jais atstovaujančia, vienintele iš trijų likusia profsąjunga, tačiau jie ir to daryti nenori. Turime pagrįstų nuogąstavimų, kad administracija visokeriopai trukdys sutarties pasirašymui, todėl darbuotojai jau pradėjo rinkti parašus, kad sutartis būtų sudaryta. Tokias prielaidas sustiprina ir generalinio direktoriaus Audriaus Kamieno pareiškimas, kad jam ir taip susitarimų su darbuotojais pakanka, todėl jokių sutarčių nereikia."

Tai, I.Nekrošienės teigimu, gali tapti rimtų problemų priežastimi.

„2022 metais buvo išmontuota tik 4000 tonų radioaktyvios įrangos. 2023 metais, rengiantis darbui su radioaktyviu grafitu, bus būtina išmontuoti 9000 tonų. Pasirinkta technologija neleidžia daryti darbe pauzių, o norint išmontuoti tokį įrangos kiekį, būtina turėti žmogiškuosius išteklius. Deja, šiandien elektrinė net į Maišiagalą, kur saugomos radioaktyvios atliekos, žmonių negali pririnkti, o ką jau kalbėti apie pačią atominę.

Profesinių sąjungų nuomone, tai lemia administracijos požiūris į darbuotojus - jie nori, kad žmonės dirbtų daug ir gautų už tai mažai, tačiau darbuotojai supranta, kokios bus darbo sąlygos, todėl linkę save pataupyti", - susikaupusias problemas vardino pirmininkė.

Pasak jos, kai kurie projektai jau dabar atsilieka nuo grafikų, tačiau veikiant efektyviai juos dar būtų galima pasivyti. Deja...

„Šiandien juridiniai skyriai tiek pačioje IAE, tiek ministerijoje bei valdyboje tarsi dirba tam, kad kolektyvinė sutartis nebūtų pratęsta. Keista ir tai, kad šių institucijų atsakingi darbuotojai arogantiškai pabrėžia, kad mes, dirbantys provincijoje, negalime tikėtis tokių atlyginimų kaip sostinėje", - toliau pasakojo I.Nekrošienė.

Atominė taps „UAB"

Dar vienas aštrus klausimas, pirmininkės teigimu, yra pačios elektrinės statusas.

„Prieš keletą metų priimti teisės aktai numatė, kad strateginę reikšmę turinčios įmonės turi išlaikyti valstybinės įmonės statusą. Dabartinė Vyriausybė šią tvarką pakeitė, bet vis tiek numatė, kad IAE išliks valstybinė. Tai buvo prieš metus.

Tačiau neseniai darbdavys mus informavo, kad valdžia savo sprendimą dar kartą peržiūrėjo ir įpareigojo IAE tapti „UAB". Tam buvo priimtas atitinkamas Vyriausybės nutarimas, kuris turėtų būti realizuotas iki 2024 metų. Vienintelis argumentas - esą taip bus paprasčiau tvarkyti įmonės turtą ir nuosavas lėšas. Visgi susidaro įspūdis, kad tiesiog siekiama, jog sprendimai dėl disponavimo jomis būtų priimami paprasčiau ir žemesniame lygyje.

Įmonė per metus turi 2-3 mln. nuosavų lėšų, tačiau disponavimą jomis reikia derinti su Seimu, Vyriausybe ar ministerija. Atominei tapus „uabu", šių derinimų poreikis atkirs, tačiau klausimas: kaip bus su lėšų panaudojimo skaidrumu ir tikslingumu?", - svarstė I.Nekrošienė.

Nerimauti nėra dėl ko...

Ignalinos atominės elektrinės atstovė Natalija Survila-Glebova patikino, kad profsąjungų išsakomi priekaištai yra be pagrindo. Esą keisis tik įmonės juridinis statusas, o įmonės savininku ir toliau išliks valstybė:

„Šis pasikeitimas neturės jokios įtakos esamiems darbo santykiams su darbuotojais bei nekeis esamų darbo sąlygų."

Komentuodama situaciją su atlyginimais ir darbuotojų pritraukimu, IAE atstovė teigė, kad atsižvelgiant į rinkos situaciją nuolat taikomos darbuotojų motyvaciją ir įsitraukimą didinančios priemonės.

„Šiemet darbuotojams kompensavome infliacijos smūgį, peržiūrėjome atlyginimų sistemą, kad ji teisingiau atspindėtų rinkos realijas, didinome darbo užmokestį. Priminsiu, kad 2022 m. darbo užmokestis visiems darbuotojams buvo keliamas du kartus - liepos ir spalio mėnesiais. Įvertinus darbuotojų bazinių atlyginimų peržiūrėjimą 2022 m. liepos - spalio mėn., bazinių atlyginimų augimo vidurkis IAE buvo 14,76 proc. Įmonės vadovybė ir ateityje planuoja kelti darbo užmokestį darbuotojams, todėl profsąjungos atstovų teiginys, kad „atlyginimų klausimas taip ir nebuvo išspręstas" yra nesuprantamas ir nepagrįstas", - sakė N.Survila-Glebova.

Darbuotojai išeina ir grįžta

Ji pabrėžė, kad IAE nesusiduria su problemomis pritraukiant naujus specialistus, o visi darbai atliekami pagal numatytus grafikus ir planus.

„Įmonei reikia ir dar ilgai reikės labai įvairių specialistų, pavyzdžiui, radioaktyviųjų įrengimų ardymui bus pasitelktos automatizuotos sistemos ir robotai, o juos reikės ne tik pagaminti mūsų pagal specifinius poreikius ir, bet ir valdyti, prižiūrėti. Mūsų įmonėje specialistai - projektų vadovų, inžinieriai, darbininkai - įgauna išskirtinių patirčių, nes tai milžiniškos apimties ir sudėtingumo darbai. Tad jie, net nusprendę keisti darbovietę, ateities darbo rinkoje bus aukštai vertinami.

Amžiaus vidurkis įmonėje yra virš 50 metų ir kasmet ją palieka nemažai išeinančių į senatvės pensiją darbuotojų, kita dalis pasirenka darbą kitose darbovietėse. Tokia nežymi darbuotojų kaita yra natūrali ir niekaip nėra susijusi su atlygio sistema. Džiaugiamės, kad dalis darbuotojų, palikę įmonę, po tam tikro laiko grįžta su naudinga patirtimi bei žiniomis. Tai yra didelis įvertinimas ir laimėjimas.

Kalbant apie darbuotojų atranką darbams Maišiagalos radioaktyviųjų atliekų saugyklos eksploatavimo nutraukimo projekte, šią dieną turime 7 atrinktus darbuotojus iš 20. Atrankos procesas tęsiamas, darbai projekte vyksta pagal planą ir su jokiais iššūkiais nesusiduriame. Pagrindinė priežastis, dėl kurios kandidatai atsisako darbo projekte - terminuotas darbas", - situaciją paaiškino N.Survila-Glebova.

Atsakydama į profsąjungos priekaištus dėl kolektyvinės sutarties, ji nurodė, jog pagrindinis IAE siekis - užtikrinti, kad darbuotojams ir toliau galiotų kolektyvinėje sutartyje įtvirtintos socialinės garantijos.

„Sutartis galiojo iki gruodžio 31 d. Ji negalėjo būti pratęsta dėl tam tikrų teisinių aplinkybių, apie kurias profesinė sąjunga yra informuota. Nuo 2023 m. pradžios visos socialinės garantijos ir naudos darbuotojams, kurios numatytos ankstesnėje sutartyje, galioja tokia pat apimtimi iki tol, kol bus sudaryta nauja kolektyvinė sutartis. Dėl jos įmonė, išsprendus visus teisinius klausimus, yra pasirengusi bet kada pradėti derybas su socialiniais partneriais", - apibendrino IAE atstovė.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
17
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (85)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kaip vertinate žinią, jog pernai festivaliuose net pusė lankytojų vartojo narkotikus?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate savo ekonominę padėtį?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+12 +20 C

+10 +21 C

+12 +19 C

+15 +26 C

+17 +25 C

+19 +22 C

0-4 m/s

0-7 m/s

0-5 m/s