respublika.lt

Seimo opozicija susirūpino elektros vartotojais

(69)
Publikuota: 2023 vasario 21 13:57:00, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Asociatyvi redakcijos archyvo nuotr.

20 opozicijai priklausančių Seimo narių registravo pataisas (tiesa, patys netiki, kad valdantieji jų neblokuos), kurioms įsigaliojus visi elektros vartotojai galėtų grįžti pas visuomeninį tiekėją ir už tai nesusilauktų jokių sankcijų. Išskyrus tuos, kurių sutartyje su nepriklausomais tiekėjais numatytos netesybos.

 

„Sparčiai keičiantis elektros energijos kainoms, kyla nepasitikėjimas nepriklausomais elektros tiekėjais. Daugelis buitinių elektros energijos vartotojų, pasirašiusių sutartis su nepriklausomais elektros energijos tiekėjais ir mokantys ženklias sumas už elektros energijos tiekimą, jaučiasi apgauti, lyginant su tais, kuriems šis laikotarpis pratęstas iki 2026 m.

Daliai vartotojų įteisinant galimybę atidėti nepriklausomo tiekėjo pasirinkimą, pasirinkusieji yra diskriminuojami, nesudarant jiems galimybės grįžti pas visuomeninį tiekėją. Manoma, kad galimybė grįžti pas visuomeninį tiekėją turi būti sudaryta visiems vartotojams, nepriklausomai kuriame etape jie pasirašė sutartis su nepriklausomu tiekėju", - dėstoma projekto aiškinamajame rašte.

Galiojančiame teisės akte yra įteisintos nuostatos, pagal kurias vartotojas privalo pasirinkti nepriklausomą tiekėją, nes to nepadarius kyla grėsmė po 6 mėnesių likti be elektros energijos tiekimo. Mat pagal galiojančias teisės akto nuostatas ESO laikinai, bet ne ilgiau kaip 6 mėnesius, turi teikti garantinio tiekimo paslaugą, po to ši paslauga gali būti nutraukta.

„Galiojantis teisės aktas visiškai negina vartotojo, riboja jo galimybes keisti nepriklausomą tiekėją ir visiškai nesudaro galimybės vėl pasirinkti visuomeninio tiekėjo. Kita nepagrįsta, tačiau įteisinta didelė sankcija - garantinio tiekimo kaina 15 ir 25 proc. didesnė (priklausomai nuo to ar tai buitinis vartotojas ar ne) nei praėjusio mėnesio vidutinė biržos kaina, be to, papildomai reikės mokėti už elektros persiuntimą ir su tuo susijusias paslaugas. Manoma, kad toks teisinis reguliavimas yra prievartinis vartotojų atžvilgiu.

Tai turėtų nepriklausyti nuo vartotojo statuso, juk pagrindinis rodiklis yra suvartotas elektros energijos kiekis, o ne tai, kas ją vartoja. Tikslinga koreguoti galiojantį teisės aktą, numatant jame galimybes vartotojams pasirinkti kitą nepriklausomą tiekėją ar grįžti pas visuomeninį tiekėją bei panaikinti jame šiuo metu galiojančias sankcijas", - dėsto projekto iniciatoriai.

Projektu siūloma suteikti galimybę visiems elektros energijos vartotojams grįžti pas visuomeninį tiekėją, nežiūrint kuriame etape yra pasirašyta elektros energijos tiekimo sutartis. Panaikinti 6 mėnesių laikotarpį, po kurio garantinis tiekimas galėtų būti nutrauktas. Esant garantiniam tiekimui, netaikyti numatyto 1,15 ir 1,25 koeficiento.

Viena projekto rengėjų parlamentarė Guoda Burokienė „Vakaro žinioms" prisipažino beveik nesitikinti, kad pataisoms valdantieji pritars, nes panašus projektas kelis kartus jau buvo atmestas. Ir dar patikslino, kad, net ir projektui įsigaliojus, ne visi pas visuomeninį tiekėją grįšiantys vartotojai išsisuktų nuo sankcijų. Pavyzdžiui, jei sutartyje su nepriklausomu tiekėju užfiksuota kaina tam tikram laikotarpiui ir numatyta, kad prieš laiką nutraukus sutartį reikės mokėti netesybas, pataisos tokių žmonių neišgelbėtų.

„Jie galėtų grįžti pas visuomeninį tiekėją tokiomis pat sąlygomis kaip visi kiti. Bet sutartis yra sutartis, jei joje numatytos netesybos, teks susimokėti. Sutartį reikia išpildyti. Jei įstatymais pradėsime laužyti sutartis, tai valstybė bus nebe valstybė. Pataisų esmė tame, kad rinkos liberalizavimas pats save diskriminavo. Kokia čia laisva rinka, kai nepriklausomi tiekėjai siūlo dideles kainas, o valstybė jiems už tai kompensuoja?", - stebėjosi G.Burokienė.

Anot jos, aišku, apgauti jaučiasi ir tie, kurie, patikėję energetikos ministru Dainiumi Kreiviu bei kitais politikais, esant didelėms kainoms sutarė ilgalaikes sutartis, nes buvo gąsdinami, kad nieko nepasirinkus teks mokėti dar brangiau.

„Mes dar tada, kai "Perlas energija" paskelbė nutraukianti veiklą, siūlėme pradėti nuo jos klientų - kad šie galėtų grįžti pas visuomeninį tiekėją. Tačiau Kreivys dėjo savo galvą, kad geriau jiems rinktis kitus nepriklausomus tiekėjus. Tai dabar galės galvą dėti kitur. Bet, aišku, negali pareikalauti, kad jis už kitus sumokėtų netesybas. Atsakomybė bus politinė - per rinkimus", - akcentavo G.Burokienė.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
64
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (69)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar bijote klimato kaitos keliamų kataklizmų?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip praleidžiate savo atostogas?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+12 +21 C

+18 +22 C

+13 +19 C

+23 +27 C

+13 +20 C

+16 +19 C

0-4 m/s

0-8 m/s

0-12 m/s