Vyriausybė ir toliau verčia kuo daugiau gyventojų skiepytis. Jau prakalbo ir apie trečią vakcinų dozę. Nors Lietuvoje skelbiama, kad mirčių, susijusių su skiepais, nefiksuota, gyventojai pasakoja ką kita - jie vieni su kitais dalijasi šalutinėmis organizmo reakcijomis į skiepą: vieniems prireikė medikų, kiti pateko į reanimaciją, treti iškeliavo anapilin.
Gedi netekę paskiepytų artimųjų
Su „Vakaro žiniomis" sutikęs pabendrauti Vytautas Ziminskas įsitikinęs, kad jeigu ne skiepas, jo brolis šiandien būtų gyvas. Deja, jis mirė prieš porą mėnesių, nesulaukęs 70-ies. „Praėjo pusantrų metų, kai broliui buvo diagnozuotas ragenos vėžys. Prieš kelis mėnesius apsilankęs pas savo gydytoją onkologę jis konsultavosi dėl skiepo, kadangi norėjo išvykti į Airiją pas dukras, pasinaudoti tomis galimybėmis, apie kurias kasdien mums kalba valdžia, ragindama būtinai skiepytis", - pasakoja Vytautas.
Deja, vietoj laisvesnio gyvenimo, praėjus savaitei po pirmos „Pfizer" dozės, jį ėmė kankinti stiprus skausmas kepenų srityje. Medikai nustatė kepenų venos trombą. Gulint ligoninėje Kaune jam buvo leidžiami vaistai, tačiau net grįžus namo skausmas nesiliovė.
„Ypač suaktyvėdavo pavalgius. Greitai brolis ėmė netekti svorio, oda pradėjo geltonuoti. Galiausiai vėl atsidūrė medikų rankose. Du kartus buvo vežamas į ligoninę, deja, po pastarojo karto iš jos negrįžo. Buvo pasakyta, kad mirties priežastis - kepenų vėžys. Bet kas tą kepenų vėžį iššaukė, jeigu viskas taip staigiai pradėjo vystytis būtent po skiepo?" - graudinasi Vytautas.
Jis mano, jeigu ne skiepas, brolis dar būtų gyvas: „Visi mūsų giminaičiai įsitikinę, kad skiepas jam pablogino sveikatą. Po tokios patirties mūsų niekas neprivers skiepytis."
Tačiau vyras sako, kad medikai nė nesileido į kalbas, jog broliui sveikata galėjo pašlyti dėl skiepo. „Mums sakoma, kad su skiepais tai nesusiję, net jeigu žmogus mirė iš karto po skiepo arba tą pačią dieną.
Negaliu tylėti matydamas, kas vyksta. Kai pasidalinau brolio istorija, man parašė ir daugiau žmonių, kurie išgyveno panašias situacijas, kurių artimieji susidūrė su šalutiniais skiepo poveikiais. žmonės yra įbauginti, jie bijo apie tai kalbėti viešai. Bet tai nereiškia, kad jie nemato, kas vyksta aplinkui. Manau, jau pakaks tylėti", - sako Vytautas.
Dar vieną skaudžią istoriją sutiko papasakoti ir Laura (tikras vardas ir pavardė redakcijai žinomi - aut. past.). Visai neseniai ji neteko artimo žmogaus. Moteris taip pat stebisi, kodėl žiniasklaidoje apie nepageidaujamas organizmo reakcijas į skiepus kalbama taip mažai.
72-ejų artimas Lauros giminaitis daugiau kaip 10 metų sirgo vėžiu. Per visą šį laiką tokios blogos artimojo sveikatos, kokia ji tapo po skiepo, Laura neatsimena. „Jis pats norėjo skiepytis, kad apsisaugotų nuo galimo užsikrėtimo. Tad jau pernai metų gale gavo pirmą „Pfizer" skiepą. Mėnesio laikotarpiu jis gavo antrą vakciną. Aktyvios tiesioginės reakcijos nebuvo, tačiau onkologijos stebėjimo tikslais pacientams nuolat atliekami tyrimai. Tokio tyrimo metu medikai pastebėjo spartų uždegiminį procesą. Per 14 metų gydymo, nebuvo nė karto tokių rodiklių, kurie buvo nustatyti tuomet. Visi kiti rodikliai, kurie rodo, kaip atsigauna organai po onkologijos gydymo, buvo geri. Tai rodo, kad liga buvo suvaldyta", - pasakojo Laura.
Ji sako, kad sparčiai prastėti savijauta giminaičiui ėmė šį pavasarį: „Gegužės mėnesį jį ištiko insultas. Atliekant tyrimus, buvo nustatyta, kad yra daug insultinių židinių, kurie atsirado dėl susidariusių trombų, ko anksčiau nebuvo pastebėta. Dėl ko susidarė didelis kiekis trombų, medikai pakomentuoti negalėjo. Suprantu, kad tokia situacija, kai organizme yra metastazių, gali būti sietina ir su onkologija, bet gali būti ir skiepo pasekmė. Nes visa tai pasireiškė ne prieš skiepą, o po jo. Birželio mėnesį jis į medikų rankas pateko dėl atviro ir vidinio kraujavimo. Tris savaites buvo atliekami tyrimai, kurie parodė, kad kraujavimas yra ne dėl insulto. Vėliau buvo pastebėtas staigus trombocitų rodiklio kritimas, nustatytas trombocitų trūkumas - trombocitopenija. Dėl to trūkinėjo kraujagyslės, atsirado poodiniai kraujavimai. Medikai dėl to nieko nekomentavo, to su skiepu nesiejo.
Atskirai nuo gydytojų tyrinėjau šias organizmo reakcijas ir radau straipsnį, kuriame rašoma, kad yra žmonių, kuriems po „Pfizer" ar „Modernos" vakcinos net ir tiems, kurie iki tol neturėjo kraujotakos sutrikimų, pasireiškė trombocitopenija. Tai sutrikimas, priskiriamas autoimuninėms ligoms. Kad toks sutrikimas būtų nepastebėtas žmogui iki 72 metų amžiaus, mažai tikėtina. Su onkologiniais susirgimais tai taip pat nėra sietina. Kyla tam tikros asociacijos, ar tai nėra organizmo reakcija į skiepą." Moteris neslepia, kad tokia patirtis artimųjų skiepytis, švelniai tariant, nemotyvuoja.
„Vakaro žinios" su Laura bendravo prieš kelias savaites. Deja, ruošiant straipsnį, mus pasiekė žinia, kad Lauros artimajam staiga stipriai pablogėjo sveikata, jis buvo nuvežtas į ligoninę, kur per parą mirė.
Reakcija - po kelių minučių
Su „Vakaro žiniomis" sutiko pabendrauti ir daugiau žmonių, patyrusių nepageidaujamas organizmo reakcijas į vakcinas. Štai praėjus vos kelioms minutėms po skiepo „Janssen" vakcina, Andrius (tikras vardas ir pavardė redakcijai žinomi - aut. past.), pajutęs šalutinius vakcinos poveikius, žiniasklaidai apie tai papasakoti sutiko tik žinodamas, kad jo tapatybė nebus atskleista.
„Bijau, kad tai nepakenktų darbe. Kad tokias organizmo reakcijas iššaukia vakcina, nenori pripažinti net medikai. Matote, kokie kivirčai dėl skiepų vyksta komentaruose socialiniuose tinkluose. Visuomenė susipriešinusi", - atvirai sako Andrius.
Jaunas, 33 metų vyras pasakoja, kad skiepą gavo liepos 7 d. ir faktiškai iš karto jam stipriai pakilo spaudimas. Dar vakcinacijos centre gydytojas pamatavo kraujospūdį, kuris tuo metu buvo 185/125. Buvo iškviesta greitoji pagalba, medikai įtarė susidarius krešuliui. Tačiau nuvežus į gydymo įstaigą, Andriui buvo lašinami vaistai ir po dviejų dienų vaikinas buvo paleistas namo.
Po savaitės Andriui pasireiškė miokardo simptomai: stiprus skausmas krūtinėje, galvos svaigimas, koordinacijos sutrikimas, galvos skausmas. Čia Andriui vėl buvo skirti stiprūs raminamieji vaistai. Po poros dienų Andriui vėl prireikė skubios medikų pagalbos, kai krūtinės skausmas sustiprėjo ir perėjo į peties sritį, taip pat sustiprėjo galvos skausmas ir vėl prasidėjo svaigimas.
„Paprašiau neskirti man prieš tai medikų skirtų vaistų „Diazepam", nes dėl jų man sudėtinga vairuoti. Tada gavau švelnesnių, tačiau vis tiek nervinę sistemą slopinančių vaistų. Tad visas medikų dėmesys būdavo nukreiptas ne į širdies problemų gydymą. Nors po daugybės tyrimų miokardo šį kartą medikai nenustatė, buvo pastebėtos elektrokardiogramoje anomalijos. Bet galiausiai man pasakė, kad viskas gerai, ir buvau išleistas namo. Man pasirodė, kad visą laiką buvo bandoma nurašyti mane, kaip panikuojantį neva aš tuos simptomus pats susigalvoju", - pasakoja vyras.
Andrius sako, kad tokia organizmo reakcija jį nustebino. Jokių širdies problemų, alergijų jaunas vyras, sako, anksčiau neturėjęs, ne vienus metus jis profesionaliai sportuoja. Tačiau praėjus beveik mėnesiui po skiepo, gerai gali jaustis tik dėl to, kad vartoja stiprius vaistus spaudimui mažinti: „Iki šiol jaučiu lengvą galvos svaigimą, lygsvaros sutrikimą, kurie vakarop suintensyvėja. Medikai negali paaiškinti, kas nutiko, bet žegnojasi, esą tai tikrai ne nuo skiepo", - pasakojo Andrius.
Jis sako, kad tik pažįstami medikai leidžia sau puse lūpų prasitarti, kad tai - organizmo reakcija į skiepą: „Iš vienos farmacininkės gavau patarimą, kokius vaistus vartoti - sureguliuojančius vakcinuotųjų spaudimą. Ji prasitarė, kad dabar tokių pacientų yra daug.
Tik vienoje gydymo įstaigoje medikė išdrįso parašyti atvirai, jog tai yra vakcinos šalutinis poveikis. Dabar man paskirta konsultacija pas kardiologą. Įdomu, ką jis pasakys, ar nustatys, kas su manim padaryta?"
Po reanimacijos negali atsigauti
Panašiai nutiko ir „Moderna" vakcina pasiskiepijusiam jaunam, 36 metų vyrui Lukui (tikras vardas ir pavardė redakcijai žinomi - aut. past.). Klaipėdoje gyvenantis Lukas skiepytis turėjo, nes dirba pedagoginį darbą.
Lukas vakciną gavo prieš kelis mėnesius. Po antros vakcinos dozės šalutinius poveikius jaunas vyras pajuto beveik iš karto. „Jau po keletos valandų pakilo aukšta temperatūra - beveik 40", - pasakoja Lukas. Tačiau į medikus iš karto nesikreipė, tikėjosi, kad reakcija greitai praeis. Trečią parą, kai pradėjo spausti krūtinę, Lukas išsikvietė medikus. „Greitoji mane nuvežė į ligoninę tyrimams, bet po keleto valandų laukimo praradau jėgas, negalėjau judinti rankų ir kojų. Tuomet buvau perkeltas tiesiai į reanimaciją. Po dviejų parų iš reanimacijos buvau perkeltas į Kardiologijos skyrių. Ten praleidau dar penkias paras ir buvau išrašytas namo su išvadomis, jog išsivystė miokardas.
Gydytoja pati pasakė, kad tai, kas man nutiko, yra dėl skiepo. Man buvo uždraustas fizinis krūvis pusei metų", - pasakoja Lukas.
Jis - dviejų vaikų tėtis, neslepia pykčio dėl Vyriausybės planų priverstinai skiepyti kai kurių specialybių darbuotojus. „Mano nuomone, skiepijimas - tai greitas žmonių naikinimas. Tai priverstinis mūsų nuodijimas", - sako jaunas vyras.
Artimiausiuose dienraščio „Vakaro žinios" numeriuose ir toliau pasakosime tikras realių žmonių istorijas apie nepageidaujamas organizmo reakcijas ir net artimųjų netektis po skiepų. Esate patyrę kažką panašaus? Rašykite mums zinios@vakarozinios.lt.